Πολωνία Κρακοβία διαμονή

iropapak

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΡΑΝΤ ΚΑΝΙΟΝ
Γεια σας φίλοι μου,
ετοιμάζομαι για ταξιδάκι στην Κρακοβία και θα ήθελα αν έχει πάει κάποιος από έσας να μου πει που θα ήταν καλύτερα να μείνω.
Έχω ψάξει στο διαδύκτιο και προτείνουν κυριώς την κεντρική πλατεία. Υπάρχουν όμως αρκετοί που γράφουν πως τους έχουν παρουσιαστεί ευτράπελα.
Ακουώ συμβουλές από τους έμπειρους! Ευχαριστώ!:D
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Η Κρακοβία είναι μία παρά πολύ όμορφη πόλη, και αρκετά ασφαλής. Eκτός από τη Nowa Huta, στην οποία δε νομίζω ότι θέλετε να βρείτε κατάλυμα και λόγω της απόστασης της από το κέντρο, δεν έχω ακούσει για κάποια αλλη μη ασφαλή το βράδυ περιοχή. Αν με το ευτράπελα εννοείτε κάποιου μεθυσμένους, τότε αυτό συμβαίνει σε κάθε πόλη, και δεν αποτελεί ιδιαίτερο πρόβλημα. Δεν είδα κάτι παράξενο πάντως κατά τη διαμονή μου εκεί. Ο Θανάσης που μένει εκεί όμως μπορεί να σου πει περισσότερα και να σε καθησυχάσει καλύτερα.
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ήμουν τον Αύγουστο στη Κρακοβία και έμενα μόλις 2 λεπτά από το κέντρο. Ευτυχώς δεν συνάντησα κανένα ευτράπελο πέρα από κάποιους μεθυσμένους . Οπότε νομίζω είναι μία καλή περιοχή για να μείνεις .:)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Κρακοβία μια χαρά ασφαλής πόλη είναι (αρκεί να μην φοράς τα ΣΩΣΤΑ ΡΟΥΧΑ, δλδ φανέλες της Wisla Krakow, Cracovia & Παναθηναϊκού), και μακριά από την Nowa Huta (για εκδρομή καλή είναι και μέχρι εκεί).

όσο για την διαμονή πες μου τι σε ενδιαθέρει. Νυχτερινή ζωή, φθηνά, καφρίλα, τοποθεσία; και το μπάτζετ σου ;)
 

George13

Member
Μηνύματα
40
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
ΛΙΒΑΝΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Η Κρακοβία μια χαρά ασφαλής πόλη είναι (αρκεί να μην φοράς τα ΣΩΣΤΑ ΡΟΥΧΑ, δλδ φανέλες της Wisla Krakow, Cracovia & Παναθηναϊκού), και μακριά από την Nowa Huta (για εκδρομή καλή είναι και μέχρι εκεί).

όσο για την διαμονή πες μου τι σε ενδιαθέρει. Νυχτερινή ζωή, φθηνά, καφρίλα, τοποθεσία; και το μπάτζετ σου ;)
Εγώ πάντως φόρεσα μία μπλούζα του Παναθηναϊκού αλλά από μέσα λόγω ψύχρας . :)
 

iropapak

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΡΑΝΤ ΚΑΝΙΟΝ
όσο για την διαμονή πες μου τι σε ενδιαθέρει. Νυχτερινή ζωή, φθηνά, καφρίλα, τοποθεσία; και το μπάτζετ σου ;)
Εντάξει τότε δεν κινδυνεύω, φανέλα του Παναθηναικού δεν θα φορούσα ούτε στην Ελλάδα :D

Θανάση είσαι και ο πρώτος! Πολύ ωραίο το μπλογκ σου θα έχει βοηθήσει πολύ κόσμο!

Λοιπόοον.. Ψήνομαι να μείνω στο κέντρο άφου άκουσα και καλά λόγια.. Με 40-45 ευρω νομίζω πως κάτι θα βρω σε δίκλινο..
Θανάση, επίσης ξέρεις κανένα φαγάδικο με καλή πολωνική κουζίνα;
Από διασκέδαση δεν θέλουμε πράγματα που μπορούμε να βρούμε και εδώ. Μπαράκια με ιδιάιτερη μουσική ή ξέρεις παραδοσιακή πολωνική μουσική θα ήταν ότι πρέπει.
 

iropapak

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΡΑΝΤ ΚΑΝΙΟΝ
πότε θες να έρθεις στην Κρακοβία;
Μάλλον θα έρθω 12-15 Οκτώβρη και μετά θα πάω στο zakopane για μια εβδομάδα το οποίο από ότι είδα είναι καταπράσινο.
 

iropapak

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΠΟΛΩΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΡΑΝΤ ΚΑΝΙΟΝ
πότε θες να έρθεις στην Κρακοβία;
Πριν λόγω ασχετοσύνης μπήκα στο μπλογκ σου αλλά δεν βρήκα πληροφοριές για την κρακοβία. Μόλις τώρα τις είδα. Εντάξει έχεις κάνει φοβερή δουλεία ειλικρινά. Τα έχει όλα. Βοήθησες απίστευτα πολύ.:clap:
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Η Κρακοβία δε είχε Euro ;)

μόλις γυρίσω από τους παπούδες μου, θα σου γράψω για χοτέλ ;)
 

markoniko

Member
Μηνύματα
48
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Βερονα, Βενετια
Εμείς είμασταν αρχές Σεπτέμβρη εκεί, δεν αισθανθήκαμε κίνδυνο σε καμιά περίπτωση. Μειναμε στο hotel Matejko 30 μέτρα απο το τείχος τησ παλιας πόλης είμασταν πολύ ευχαριστημένοι απο την τοποθεσία, το ξενοδοχείο δεν πρόσφερε καμια ιδιαίτερη πολυτέλεια αλλά ήταν καθαρό και κάλυπτε τις απαιτήσεις μας. Γενικά η πόλη μου άρεσε πάρα πολύ αν και όταν θα πας μπορεί και να βρεις βροχές. καλά να περάσεις!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.289
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom