Κροατία Μαυροβούνιο Κροατία, Μαυροβούνιο

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
ελπίζω dimitrak!!
πριν λιγο μου ηρθε μια φλασιά!!
μπαινω στον ομιλο star alliance και βλεπω οτι σε αυτόν ανήκει και η croatia airlines.
τηλεφωνώ λοιπόν στην aegean, έχω την κάρτα aegean miles bonus και μου λέει οτι εξαργυρώνοντας τα μίλια μου με την πιο πάνω εταιρεία πληρωνω 167 ευρω το ατομο για dubrovnic πηγαινε έλα....δηλαδη την ιδια τιμή που βγαζει η εταιρεια για 11-18/6 που ψαχνω εγώ....οποτε λεω να μην αγχωθώ και να κλεισω αρον αρον...αφου έχω τα μίλια μου...οσοι λοιπόν εχετε δείτε το.
Η περιοχή όπως προαναφέρθηκε ενδείκνυται και για πολυήμερες διακοπές ειδικά αν το συνδυάσετε με Βοσνία και Μαυροβούνιο. Επίσης ενδιαφέρον έχει να πετάξετε και Ζάγκρεμπ και μετά οδικώς με κατεύθυνση προς Σλοβενία και χερσόνησο Ίστρια
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.770
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Και Ζανταρ και αρχιπελαγος Κορνατι επισης αξιζει παρα πολυ . Και Plitvice lakes φυσικα ανεπαναληπτη εμπειρια :)
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
ωραιές οι λίμνες Plitvice αλλά λίγο μακριά από το Ντουμπρόβνικ ;)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Κάπου διάβασα ότι η Κροατία πρόκειται να μπει στο ευρώ. Αυτό σημαίνει ότι όλα θα πάρουν την ανηφόρα και το άρθρο συμβούλευε να πάμε όσο είναι καιρός. Ας δώσουν περισσότερες πληροφορίες όσοι έχουν πάει όπως είπε και η Ιωάννα.
1. Η Κροατία θα μπεί στην Ευρωπαϊκή ένωση το καλοκαίρι. Για το ευρώ έχει ακόμα πολύ δρόμο (υπολογίζω καμιά δεκαετία).

2. Η είσοδος στην Ευρώ, όταν συμβεί, δε θα σημαίνει ότι όλα θα πάρουν την ανηφόρα. Αν καταφύγουν σε υπερδανεισμό, όπως κάναμε στην Ελλάδα, θα το σημαίνει, αλλά δε νομίζω να την πατήσουν κι άλλοι.
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
για πέστε....τι προοπτικές εχει κανείς εκεί? ποσες μέρες? τι αξίζει να δεί? δωστε καμμια πληροφορία...
Επειδή απάντησα λίγο βιαστικά
Εγώ έχω κάνει 2 ταξίδια στην περιοχή. Το ένα ήταν προς τα βουνά και τις λίμνες της Σλοβενίας (Bled, Βοhinj), σπήλαια Skocjan (έχει γράψει ιστορία ο galat) και μετά μπήκαμε στη Χερσόνησο της Ίστρια όπου με βάση το γραφικό Rovinj κάναμε διαδρομές στη περιοχή.
Το άλλο ταξίδι ήταν από Split - Dubrovnik - Korcula - Hvar - Trogir - Sibenik - Krka - Split.
Η ενοικίαση αυτοκινήτου και στις δύο περιπτώσεις ήταν μονόδρομος. Μόνος περιορισμός είναι ότι θα πρέπει να κλείσετε εισιτήρια για καποια φέρρυ αν σκοπεύετε να επισκεφθείτε κάποια νησιά. Στο ίντερνετ θα βρείτε σίγουρα δρομολόγια. Ειδικά καλοκαίρι υπάρχει ουρά.
Θα επανέλθω μετά υλικού φτάνει να ξεσκονίσω τις ψηφιακές φωτό και να θυμηθώ τα μέρη αναλυτικά
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
περιμενουμε με ενδιαφερει και μενα η περιοχη για το καλοκαιρι! απο τιμες η Κροατια και το Μαυροβουνιο τι λενε;:)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Επειδή απάντησα λίγο βιαστικά
Εγώ έχω κάνει 2 ταξίδια στην περιοχή. Το ένα ήταν προς τα βουνά και τις λίμνες της Σλοβενίας (Bled, Βοhinj), σπήλαια Skocjan (έχει γράψει ιστορία ο galat) και μετά μπήκαμε στη Χερσόνησο της Ίστρια όπου με βάση το γραφικό Rovinj κάναμε διαδρομές στη περιοχή.
Το άλλο ταξίδι ήταν από Split - Dubrovnik - Korcula - Hvar - Trogir - Sibenik - Krka - Split.
Η ενοικίαση αυτοκινήτου και στις δύο περιπτώσεις ήταν μονόδρομος. Μόνος περιορισμός είναι ότι θα πρέπει να κλείσετε εισιτήρια για καποια φέρρυ αν σκοπεύετε να επισκεφθείτε κάποια νησιά. Στο ίντερνετ θα βρείτε σίγουρα δρομολόγια. Ειδικά καλοκαίρι υπάρχει ουρά.
Θα επανέλθω μετά υλικού θτάνει να ξεσκονίσω τις ψηφιακές φωτό και να θυμηθώ τα μέρη αναλυτικά
Να συμπληρώσω κι εγώ (έχοντας κάνει επίσης άλλα τόσα ταξίδια στην περιοχή). Το Dubrovnik είναι "hub" για μια τεράστια περιοχή γεμάτη με υπέροχη φύση (φιόρδ, βουνά, λίμνες κλπ), παλιές πόλεις, παραλίες, νησιά, κλπ. Μπορείς άνετα να καλύψεις εντατικό πρόγραμμα πολλών εβδομάδων στην περιοχή. Καλύτερα, βέβαια, να νοικιάσεις ένα αυτοκίνητο και να κινηθείς στην περιοχή. Η παλιά πόλη του Dubrovnik είναι πάρα πολύ όμορφη (2 μέρες+), η παλιά πόλη του Σπλίτ επίσης (1,5 μέρα +), τα νησιά Hvar και Korcula είναι κι αυτά must (από 1 μέρα+), το Μαυροβούνιο με τα φιόρδ αλλά και την ενδοχώρα θέλει κι αυτό 3-4 μέρες (που άνετα γίνονται και 10), το Μόσταρ της Βοσνίας είναι κοντά, αλλά και το Σεράγεβο επίσης.

Εκτός από τα ferry που λέει ο hydronetta, ειδικά για το Μαυροβούνιο, αν πάτε Ιούλιο-Αύγουστο, καλό θα είναι να έχετε φροντίσει να κλείσετε ξενοδοχεία/δωμάτια, γιατί οι τιμές εκτοξεύονται και η διαθεσιμότητα περιορίζεται. (θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι για 20/7/2008, 2 μήνες πριν ούτε το booking.com ούτε καν το hostelworld.com δεν είχε την παραμικρή διαθεσιμότητα για όλη τη χώρα).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Όπως παντού θέλει ψάξιμο στο ίντερνετ. Υπάρχουν πολλά ενοικιαζόμενα. Στο Hvar δεν είχαμε καν κράτηση αλλά πετύχαμε καλές κυριούλες στο δρόμο με πλακάτ rooms to let και εννοείται αδράξαμε της ευκαιρίας. Στο Rovinj πετύχαμε πάνω στο δρόμο ένα γραφείο εύρεσης δωματίων και μας εξυπηρέτησαν μια χαρά. Το φαγητό αν θυμάμαι λίγο πιο φτηνό από Ελλάδα. Ταράξαμε το prsut με πεπόνι!! Πολύ γραφικό το Rovinj αλλά και οι πόλεις του νότου Dubrovnik, Trogir, Hvar (ιταλική φινέτσα, ακούς Samion?)
Aλλά το αμάξι είναι απαραίτητο αλλοιώς το θεωρώ ταλαιπωρία. Οι θάλασσες είναι ωραίες αλλά οι ακτές κυρίως βραχώδεις.
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
εξυπακούεται οτι η ενοικίαση του αυτοκινήτου hydronetta....αλλα το αυτοκίνητο ειναι απαραίτητο και για τα νησάκια?

απο την κροατία περνάς ευκολα με νοικιασμένο αυτοκίνητο στο Μαυροβούνιο?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
τ 90% των εταιριών το επιτρέπουν, και δε υπάρχει πρόβλημα ;)
 

ioanna balla

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
565
Επόμενο Ταξίδι
geneva!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
αμερική
συγνώμη..και για mostar στην Βοσνία περνάς πάλι ευκολα?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
ναι, ούτε κατάλαβα ότι πέρασα τα Κροάτικα σύνορα, το κατάλαβα όταν μπήκε ο Βόσνιος φαντάρος να τα κοιτάξει μόνο ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.683
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom