Κροατία Σλοβενία Κροατία ή/και Σλοβενία

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψή σας ...έχω ένα 5ημερο τέλη Ιουνίου και παίζουν 2 σενάρια . Το πρώτο είναι να παμε Ντουμπρόβνικ ξεκούραστα αλλά μας προβληματίζει η πολυκοσμία που έχουμε ακούσει για την πόλη .Το δεύτερο είναι να παμε από Ζάγκρεμπ σε Λιουμπλιάνα και Μπλεντ. Το ξέρω δεν θα είναι και τόσο ξεκούραστο το δεύτερο σενάριο αλλά θα ήθελα την άποψή όσων έχουν πάει ως προς το τι αξίζει..ενοικιαση αυτοκινήτου λιγο δύσκολο επίσης. Ευχαριστώ
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.318
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
από Ζάγκρεμπ σε Λιουμπλιάνα και Μπλεντ
Αυτό το σενάριο δεν είναι καθόλου δύσκολο. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε κάλλιστα δρομολόγια του flixbus ή τρένο για τη μετάβαση από τη μία χώρα στην άλλη.
Προϋπόθεση βέβαια να βάλετε και διανυκτέρευση στη Σλοβενία, αλλιώς είναι ζόρι να τα δεις όλα χρησιμοποιώντας τα μέσα μόνο για μια μέρα. Υπάρχουν βέβαια και οργανωμένες εκδρομές από το Ζάγκρεμπ αλλά κοστίζουν.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Καλησπέρα, θα ήθελα την άποψή σας ...έχω ένα 5ημερο τέλη Ιουνίου και παίζουν 2 σενάρια . Το πρώτο είναι να παμε Ντουμπρόβνικ ξεκούραστα αλλά μας προβληματίζει η πολυκοσμία που έχουμε ακούσει για την πόλη .Το δεύτερο είναι να παμε από Ζάγκρεμπ σε Λιουμπλιάνα και Μπλεντ. Το ξέρω δεν θα είναι και τόσο ξεκούραστο το δεύτερο σενάριο αλλά θα ήθελα την άποψή όσων έχουν πάει ως προς το τι αξίζει..ενοικιαση αυτοκινήτου λιγο δύσκολο επίσης. Ευχαριστώ
Η Σλοβενία είναι ΑΠΙΘΑΝΗ χώρα, καλοκαίρι έχω πάει και εγώ και ήταν όλα ονειρο, η φύση είναι φανταστική, η Λιουμπλιάνα πανέμορφη, Λίμνη Μπλεντ κτλ κτλ. Καλοκαίρι στη Κροατια θα πρότεινα μόνο σε κάποιον που δε θα συμπαθούσα. Ορδές…το Ντουμπρόβνικ θα είναι κόλαση (χωριά που είναι παράλογα πανάκριβο).
 

SugarBlue

Member
Μηνύματα
262
Likes
4.410
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας!Δυστυχώς βγαινουν νομιζω 4 βράδια οι ημερομηνίες που βολεύουν. Να μείνω και τα 4 Λιουμπλιάνα δύσκολο γιατί οι πτήσεις είναι απο Ζάγκρεμπ. Άρα 1 διανυκτέρευση αναγκαστικά Ζάγκρεμπ ...Είναι καθόλου ωραίο ή τσάμπα χάνουμε τη Σλοβενία; Επίσης, Μαριμπορ αξίζει ή δεν χωράει στο πρόγραμμα;
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Μια χαρά ειναι Ζαγκρεμπ για 1-2 μέρες.. Σιγουρα υπάρχουν πιο ωραία μερη αλλα ωραιο ειναι παλι..Καλοκαιρι Κροατια οπως γραφτηκε , ιδιως για εμας που δεν μας λειπει η θαλασσα, δεν το θεωρώ καλη επιλογή. Ειναι κοντά, πας καποια αλλη στιγμη με επισης καλο καιρο, λιγοτερο κοσμο και χαμηλότερες τιμές..Βέβαια το Ζάγκρεμπ '' παλεύεται'' πάλι σε σχέση ας πούμε με Ντουμπροβνικ και παράλια γενικως.. Αφού πρέπει να μεινετε αναγκαστικα Ζαγκρεμπ μια επιλογη είναι Λιουμπλιανα 2, Bled 1,Ζαγκρεμπ 1..Αν εχετε ορεξη και διαθεση για επιπλεον εκδρομή θα πρότεινα Piran σε σχεση με Μαριμπορ.. Ιδια ωρα ειναι πανω κάτω απο Λιουμπλιανα αν δεν μπερδευομαι
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
Καλησπέρα, πάω 26 Ιουνίου Ζάγκρεμπ και σκέφτομαι να νοικιάσω δύο μέρες αυτοκίνητο για Σλοβενία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διασχίσω τα σύνορα ή έχει κάποια χρέωση; Χρειάζεται plf ή ράπιντ για να μπεις Κροατία και Σλοβενία;
 

el de abajo

Member
Μηνύματα
202
Likes
586
Eγώ πάλι έχω πάει 7 μέρες Κροατία καλοκαίρι αλλά στην περιοχή της Ίστρια, στα σύνορα με Σλοβενία, η οποία και όμορφη είναι και χωρίς τον πανικό του νότου. Rovinj και Pula είναι μια χαρά όπως και τα νησιά Losinj και Cres σε κοντινή απόσταση. Το Krk δεν το συστήνω, είχε πάρα πολύ κόσμο...
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Καλησπέρα, πάω 26 Ιουνίου Ζάγκρεμπ και σκέφτομαι να νοικιάσω δύο μέρες αυτοκίνητο για Σλοβενία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διασχίσω τα σύνορα ή έχει κάποια χρέωση; Χρειάζεται plf ή ράπιντ για να μπεις Κροατία και Σλοβενία;
https://evinjeta.dars.si/en/e-vignette-validity

Αυτο ειναι για το ισχύει Σλοβενια τωρα που προσφατα υπηρξαν αλλαγες... Πριν αρκετά χρόνια που δεν ειχα βινιετα με ειχαν τσακωσει και πλήρωσα αρκετα.. Plf και rapid τωρα δε θέλει...
 

PAPTAS

Member
Μηνύματα
55
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία - Βέλγιο.
Ταξίδι-Όνειρο
Ευρώπη με το αυτοκίνητο
https://evinjeta.dars.si/en/e-vignette-validity

Αυτο ειναι για το ισχύει Σλοβενια τωρα που προσφατα υπηρξαν αλλαγες... Πριν αρκετά χρόνια που δεν ειχα βινιετα με ειχαν τσακωσει και πλήρωσα αρκετα.. Plf και rapid τωρα δε θέλει...
Σε ευχαριστώ για την απάντηση αλλά εννοούσα χρέωση από την εταιρεία ενοικίασης γιατί δε μου απαντάνε στα μέιλ. (okmobility)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.170
Likes
5.231
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Καλησπέρα, πάω 26 Ιουνίου Ζάγκρεμπ και σκέφτομαι να νοικιάσω δύο μέρες αυτοκίνητο για Σλοβενία. Ξέρει κάποιος αν μπορώ να διασχίσω τα σύνορα ή έχει κάποια χρέωση;
Ναι ,εχει χρεωση
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.013
Likes
40.970
Eγώ πάλι επειδή έχω πάει 7 μέρες Κροατία καλοκαίρι αλλά στην περιοχή της Ίστρια, στα σύνορα με Σλοβενία, η οποία και όμορφη είναι και χωρίς τον πανικό του νότου. Rovinj και Pula είναι μια χαρά όπως και τα νησιά Losinj και Cres σε κοντινή απόσταση. Το Krk δεν το συστήνω, είχε πάρα πολύ κόσμο...
Αναψες φωτιες τωρα. Γινεται με λεωφορεια? Και απο ποια πολη παιρνεις φερυ για τα νησια?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom