Παξοί Κυνηγώντας το Οινόπνευμα και την Καμάρα στους Παξούς

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Θα ξεκινήσω περιγράφοντας την ολιγοήμερη επίσκεψη με λέξεις:

  • Παραλίες (απίστευτες)
  • ΚΟΔΙΝ (Κλασικό Οδικό Δίκτυο Ιονίων Νήσων)
  • Εκκλησίες (πολλές)
  • Γάτες (πιο πολλές)
  • Πράσινο (ακόμα πιο πολύ)
  • Πανάκριβα (σχεδόν τα πάντα)
  • Παραλίες (απίστευτες) [δις]

Για να σοβαρευτώ. Η επίσκεψη έγινε έχοντας συνείδηση επί των θετικών και αρνητικών του νησιού, τα οποία λίγο πολύ είναι γνωστά. Πάμε λοιπόν να τα δούμε και τυποποιημένα:

Πρόσβαση - Μετάβαση:

Ο βασικός τρόπος να μεταβεί κάποιος στο νησί (με ΙΧ) είναι από Ηγουμενίτσα, με φέρυ. Συνήθως έχει ένα δρομολόγιο ανά ημέρα (αναχώρηση γύρω στις 11:00+ από Ηγουμενίτσα κ επιστροφή 14:00). Διάρκεια από Ηγουμενίτσα (λένε) 01:30 αλλά είναι 01:45 και μαζί με τα μπες βγες, θα πάρει 2 ώρες. Παίζει να είναι το πιο αργό φέρυ που έχω μπει. Κόστος με απιστροφή και normal ΙΧ, 145 euros (2 ενήλικες, 2 παιδιά).
Βεβαίως καλοκαίρι έχει και δρομολόγιο μέσω... Λαμίας Λευκίμμης, για όσους συνδυάζουν Κέρκυρα με Παξούς.
Υπάρχει και η λύση της μονοήμερης από Πάργα αλλά δεν μπορείς να έχεις φυσικά μαζί σου μεταφορικό μέσο. Μονοήμερη νομίζω παίζει και από Σϋβοτα Θεσπρωτίας.

Διαμονή:
Όσοι το έχουν ψάξει, θα έχουν διαπιστώσει ότι τα καταλύματα είναι λίγα. Ακόμα πιο λίγα είναι τα καταλύματα χαμηλού ή μέτριου κόστους, τα οποία εξαφανίζονται νωρίς νωρίς. Ωστόσο, εμείς (λόγω COVID) σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε κάτι πολύ πολύ καλό σε καλή τιμή με θέα κ.λπ, μέσα στο Γάιο (Γάης για τους ντόπιους) τον οποίο και προτείνω ως μέρος διαμονής καθώς όλα περνούν από το Γάιο. Η διαμονή μας ήταν 3 βράδια, στα μέσα Ιουλίου.

Φαγητό:
Επιλέξαμε τις προτάσεις μέσα από το διαδίκτυο σε συνδυασμό με τις προτάσεις του ευγενέστατου σπιτονοικοκύρη. Ομολογώ ότι δεν ενθουσιαστήκαμε, συν του ότι όπου και αν καθήσαμε, ήταν πανάκριβα. Φαγητό, καφές, κρέπες, ποτά κ.λπ.

"Πόλεις" - Ζωή - Κίνηση - Νύχτα:
Οι αποστάσεις από άκρη σε άκρη είναι max 20 λεπτά. Φυσικά σε όλο το νησί ισχύει το ΚΟΔΙΝ. Όλη η κίνηση είναι γύρω από το Γάιο. Ωστόσο, βραδάκι ο κόσμος πηγαίνει και στη Λάκκα (για φαγητό κυρίως) στα βόρεια του νησιού. Κόσμο μαζεύει επίσης και ο Λογγός. Για ποτό νομίζω ο Γάιος είναι μονόδρομος. Εξυπακούετεαι ότι μετά από μία ημέρα, πετυχαίνεις τους ίδιους και τους ίδιους. Είπαμε, μικρό το νησί.

Αντίπαξοι:
Στους Αντίπαξους προφανώς και πηγαίνεις με βάρκα. Τυπικά, η μοναδική επιλογή είναι με βάρκες-ταξί που αναχωρούν πρωί από το Γάιο και επιστρέφουν κάποια στιγμή το απόγευμα. Μεταφέρουν μαζικά λουόμενους, ανάλογα με τη χωρητικότητα της βάρκας.
Η άλλη επιλογή είναι να νοικιάσεις ο ίδιος βάρκα, στην περίπτωση όμως αυτή, τυπικά δεν έχεις δυνατότητα να "δέσεις" για να πας στις παραλίες του νησιού. Μπορείς βεβαίως να στροφάρεις ή και να παρανομήσεις...

Παραλίες:
Οι παραλίες ήταν και ο βασικός λόγος επίσκεψής μας. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Ο όρος "καλή παραλία", είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά υποκειμενικός. Αναφέρω παράγοντες επ΄αυτού: απόσταση από τη "βάση", πρόσβαση, επισκεψιμότητα-πολυκοσμία, χρώμα νερών, υλικό (ψιλή άμμος, χαλίκι, βράχια κ.λπ), βυθός, βάθος, επικινδυνότητα, ευκολίες (σκιά από δέντρα, ομπρέλες, ταβέρνες κ.λπ) θα μπορούσα να γράψω και άλλα.
Στους Παξούς λοιπόν, κάποιος που δε θέλει να χορεύει ζεϊμπέκικο στην παραλία, καλύτερα να αποφύγει την επίσκεψη. Η συντριπτική πλειοψηφία των παραλιών, έχει από βότσαλο σε μέγεθος μεγάλου γίγαντα έως και πέτρα μεγέθους πατάτας. Άρα, οι "τρυφεροπόδαροι" υποφέρουν. Ωστόσο, κατ' αναλογία, το νησί έχει τις ωραιότερες παραλίες στην Ελλάδα και έχω πάει σε πολλές. Ακολουθούν Φωτογραφίες.

Κηπιάδι
IMG_20200716_164518.jpg


Βρήκα
IMG_20200717_203221 (1).jpg


Βρήκα
IMG_20200717_125552.jpg


Μεσηβρήκα
μεσηβρηκα.jpg

στη Μεσηβρήκα πας με τα πόδια από τη Βρήκα (5 λεπτά διαδρομή με ένα μονοπατάκι, μέσα από θάμνους).




Το highlight:
Ναι, το highlight η Καμάρα ή αλλιώς Τρυπητή. Ήταν όνειρο να πάω και να καθήσω να τη χαζέψω από κοντά και όσο μπορώ. Η σκέψη του να πάω μόνος γιατί δεν είχα ιδέα για το βαθμό δυσκολίας, αποδείχθηκε σοφή καθώς είχε 20 λεπτο περπάτημα στο κατέβα, 25 λεπτο στο ανέβα, με μέτριο βαθμό δυσκολίας. Θα πρέπει λοιπόν να είσαι λάτρης της (έστω και σύντομης) περιπέτειας. Το απόλαυσα όσο δε φαντάζεστε. Επιβλητικό το τί φτιάχνει η φύση όταν έχει κέφια σε συνδυασμό με το απέραντο γαλάζιο του Ιονίου και την απόλυτη ησυχία... Είναι από τα μέρη που λες, μένω εδώ για πάντα. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι κατά τη διάρκεια της διαδρομής δε βρήκα ούτε ένα σκουπιδάκι. Πολιτισμός ή ελάχιστοι επισκέπτες;
Θεώρησα σκόπιμο να παραθέσω και κάποιες οδηγίες πρόσβασης, μέσω και φωτογραφιών.
Το σημείο λοιπόν που φτάνεις με ΙΧ και παρκάρεις, είναι εκεί που σταματά η μπλε διαδρομή και ξεκινά η διακεκομμένη (39.182238, 20.185266):
καμαρα.png


Στο τερματικό αυτό σημείο, υπάρχει χώρος να παρκάρουν 1,2 ΙΧ (ως σημάδι να έχετε ένα πετρόχτιστο με ροζ πόρτα). Στη συνέχεια, ακολουθεί μία ευχάριστη (κατ' εμέ) διαδρομή διάρκειας 10 λεπτών, μέσα σε σκιά. Η διαδρομή ως επί το πλείστον είναι μέσα σε ένα πετρόχτιστο διάδρομο:
IMG_20200718_100658.jpg


Στην κατάληξη αυτού του διαδρόμου, υπάρχει πινακίδα που σε καλεί να ακολουθήσεις το δρόμο στα αριστερά.

IMG_20200718_100644.jpg


Κάποια μέτρα αργότερα φτάνεις στο σημείο που ακολουθείς το τελευταίο μονοπάτι και ως σημάδι για να το βρεις, είναι αυτή η ριγμένη πόρτα της φώτο. Το μονοπάτι ξεκινά στα δεξιά, 10 μέτρα, μετά από την πράσινη πόρτα

IMG_20200718_100441.jpg


Από αυτό το μονοπάτι, που είναι εξαιρετικά στενό, οδηγείσαι στην καμάρα, μετά από 10 το πολύ λεπτά. Στα τελευταία μέτρα, θέλει λίγο προσοχή γιατί είναι λίγο απότομο. Συνίσταται αθλητικό παπούτσι με κάλτσα.

IMG_20200718_100159.jpg



Αυτό που αντικρίζεις στο τέλος, σε αποζημιώνει με το παραπάνω:

IMG_20200718_111322.jpg


IMG_20200718_093300.jpg





All in all
Αν είσαι λάτρης των "οινοπνευματί" νερών, εάν λατρεύεις το γαλάζιο της Λευκάδας, της Ζακύνθου κ.λπ τότε δε θα πρέπει να το σκεφτείς 2η φορά. Οι Παξοί (και οι Αντίπαξοι) αξίζουν τουλάχιστον μία επίσκεψη. Για μένα προσωπικά, ήταν η 2η. Το απόλαυσα όσο τίποτα, παρά του ότι δεν πολυγουσταρω το ζειμπέκικο αλλά ούτε και αναστενάρης είμαι (αναφέρομαι στις πέτρες που έχουν οι παραλίες και τη δυσκολία να πατήσεις). Ο συνδυασμός του καταπράσινου νησιού, του λευκού βότσαλου και του χρώματος των νερών απλά ΔΕΝ υπάρχει. Με τα υπόλοιπα, απλά συμβιβάστηκα. Ήταν ικανοποιητικά.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.128
Likes
20.371
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ωστόσο, εμείς (λόγω COVID) σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε κάτι πολύ πολύ καλό σε καλή τιμή με θέα κ.λπ, μέσα στο Γάιο (Γάης για τους ντόπιους) τον οποίο και προτείνω ως μέρος διαμονής καθώς όλα περνούν από το Γάιο. Η διαμονή μας ήταν 3 βράδια.
Αν επιτρέπεται τι κόστος είχε το κατάλυμα και με ποιες παροχές;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πολύ ωραία ιστορία για ένα ζεύγος νησιών που δεν έχω δει ακόμα.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις, αν έχεις και μερικές εικόνες από Γάιο κτλ ευπρόσδεκτες!
Επιβεβαιώνεις αυτό που ακούγεται από όλους, ότι οι τιμές είναι εξωφρενικά υψηλές στα περισσότερα, κάτι που δε μπορώ να καταλάβω επακριβώς από που προκύπτει. Αν θέλεις δώσε μας μια άποψη πάνω σ' αυτό.
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Πολύ ωραία ιστορία για ένα ζεύγος νησιών που δεν έχω δει ακόμα.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις, αν έχεις και μερικές εικόνες από Γάιο κτλ ευπρόσδεκτες!
Επιβεβαιώνεις αυτό που ακούγεται από όλους, ότι οι τιμές είναι εξωφρενικά υψηλές στα περισσότερα, κάτι που δε μπορώ να καταλάβω επακριβώς από που προκύπτει. Αν θέλεις δώσε μας μια άποψη πάνω σ' αυτό.
Ευχαριστω

Κοίτα, για τις υψηλές τιμές το παραδέχονται και οι ίδιοι οι ντόπιοι. Δεν έκατσα να το σκαλίσω αλλά απλοϊκά σκεπτόμενος είναι η λογική είναι ότι το γνωρίζεις και "έρχεσαι να τα ακουμπήσεις συνειδητά". Υπάρχουν κ άλλα τέτοια νησιά.

Άποψη του Γάιου

PANO_20200717_195105.jpg
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.310
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Υπάρχουν κ άλλα τέτοια νησιά.
100% και έχω δει μερικά, χωρίς απαραίτητα να δικαιολογείται ή να προκύπτει από κάπου αυτό.
Ευχαριστώ πολύ, καλή συνέχεια στο καλοκαίρι σου!
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Όμορφη η προσέγγιση και η διήγηση σου.
Πρόσθεσε περισσότερα φωτογραφικά στιγμιότυπα στην ιστορία σου αν έχεις για να κάνεις ακόμα περισσότερους να ζηλέψουν....
Πέρασα κι εγώ από εκεί τον Ιούλιο αλλά μόνο για μία μέρα. Είχαμε νοικιάσει απέναντι στην Λυγιά της Πάργας για μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων μιας και μας ενδιέφερε να περιηγηθούμε στα παράλια του Ιονίου γενικότερα.
Το τιρκουάζ του Ιονίου είναι σπάνιο!
 

DepecheM

Member
Μηνύματα
23
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
ΑΜΒΟΥΡΓΟ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΝΔΙΑ
Όμορφη η προσέγγιση και η διήγηση σου.
Πρόσθεσε περισσότερα φωτογραφικά στιγμιότυπα στην ιστορία σου αν έχεις για να κάνεις ακόμα περισσότερους να ζηλέψουν....
Πέρασα κι εγώ από εκεί τον Ιούλιο αλλά μόνο για μία μέρα. Είχαμε νοικιάσει απέναντι στην Λυγιά της Πάργας για μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων μιας και μας ενδιέφερε να περιηγηθούμε στα παράλια του Ιονίου γενικότερα.
Το τιρκουάζ του Ιονίου είναι σπάνιο!
Στη Λυγιά της Πρέβεζας λοιπόν 😉
Κοντά στη Λυγιά, υπάρχει μια εκπληκτική παραλία που τη γνωρίζουν ελάχιστοι και λέγεται Λεύκα. Γενικά η ακτή Μύτικας Πρέβεζας ως Πλαταριά Θεσπρωτίας έχει πάρα πολλές 5 αστέρες παραλίες, που αν και από αυτά τα μέρη, δεν έχω προλάβει ακόμα να τις γυρίσω όλες.
 

Landscaper13

Member
Μηνύματα
14
Likes
69
Θα ξεκινήσω περιγράφοντας την ολιγοήμερη επίσκεψη με λέξεις:

  • Παραλίες (απίστευτες)
  • ΚΟΔΙΝ (Κλασικό Οδικό Δίκτυο Ιονίων Νήσων)
  • Εκκλησίες (πολλές)
  • Γάτες (πιο πολλές)
  • Πράσινο (ακόμα πιο πολύ)
  • Πανάκριβα (σχεδόν τα πάντα)
  • Παραλίες (απίστευτες) [δις]

Για να σοβαρευτώ. Η επίσκεψη έγινε έχοντας συνείδηση επί των θετικών και αρνητικών του νησιού, τα οποία λίγο πολύ είναι γνωστά. Πάμε λοιπόν να τα δούμε και τυποποιημένα:

Πρόσβαση - Μετάβαση:

Ο βασικός τρόπος να μεταβεί κάποιος στο νησί (με ΙΧ) είναι από Ηγουμενίτσα, με φέρυ. Συνήθως έχει ένα δρομολόγιο ανά ημέρα (αναχώρηση γύρω στις 11:00+ από Ηγουμενίτσα κ επιστροφή 14:00). Διάρκεια από Ηγουμενίτσα (λένε) 01:30 αλλά είναι 01:45 και μαζί με τα μπες βγες, θα πάρει 2 ώρες. Παίζει να είναι το πιο αργό φέρυ που έχω μπει. Κόστος με απιστροφή και normal ΙΧ, 145 euros (2 ενήλικες, 2 παιδιά).
Βεβαίως καλοκαίρι έχει και δρομολόγιο μέσω... Λαμίας Λευκίμμης, για όσους συνδυάζουν Κέρκυρα με Παξούς.
Υπάρχει και η λύση της μονοήμερης από Πάργα αλλά δεν μπορείς να έχεις φυσικά μαζί σου μεταφορικό μέσο. Μονοήμερη νομίζω παίζει και από Σϋβοτα Θεσπρωτίας.

Διαμονή:
Όσοι το έχουν ψάξει, θα έχουν διαπιστώσει ότι τα καταλύματα είναι λίγα. Ακόμα πιο λίγα είναι τα καταλύματα χαμηλού ή μέτριου κόστους, τα οποία εξαφανίζονται νωρίς νωρίς. Ωστόσο, εμείς (λόγω COVID) σταθήκαμε τυχεροί και βρήκαμε κάτι πολύ πολύ καλό σε καλή τιμή με θέα κ.λπ, μέσα στο Γάιο (Γάης για τους ντόπιους) τον οποίο και προτείνω ως μέρος διαμονής καθώς όλα περνούν από το Γάιο. Η διαμονή μας ήταν 3 βράδια, στα μέσα Ιουλίου.

Φαγητό:
Επιλέξαμε τις προτάσεις μέσα από το διαδίκτυο σε συνδυασμό με τις προτάσεις του ευγενέστατου σπιτονοικοκύρη. Ομολογώ ότι δεν ενθουσιαστήκαμε, συν του ότι όπου και αν καθήσαμε, ήταν πανάκριβα. Φαγητό, καφές, κρέπες, ποτά κ.λπ.

"Πόλεις" - Ζωή - Κίνηση - Νύχτα:
Οι αποστάσεις από άκρη σε άκρη είναι max 20 λεπτά. Φυσικά σε όλο το νησί ισχύει το ΚΟΔΙΝ. Όλη η κίνηση είναι γύρω από το Γάιο. Ωστόσο, βραδάκι ο κόσμος πηγαίνει και στη Λάκκα (για φαγητό κυρίως) στα βόρεια του νησιού. Κόσμο μαζεύει επίσης και ο Λογγός. Για ποτό νομίζω ο Γάιος είναι μονόδρομος. Εξυπακούετεαι ότι μετά από μία ημέρα, πετυχαίνεις τους ίδιους και τους ίδιους. Είπαμε, μικρό το νησί.

Αντίπαξοι:
Στους Αντίπαξους προφανώς και πηγαίνεις με βάρκα. Τυπικά, η μοναδική επιλογή είναι με βάρκες-ταξί που αναχωρούν πρωί από το Γάιο και επιστρέφουν κάποια στιγμή το απόγευμα. Μεταφέρουν μαζικά λουόμενους, ανάλογα με τη χωρητικότητα της βάρκας.
Η άλλη επιλογή είναι να νοικιάσεις ο ίδιος βάρκα, στην περίπτωση όμως αυτή, τυπικά δεν έχεις δυνατότητα να "δέσεις" για να πας στις παραλίες του νησιού. Μπορείς βεβαίως να στροφάρεις ή και να παρανομήσεις...

Παραλίες:
Οι παραλίες ήταν και ο βασικός λόγος επίσκεψής μας. Να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Ο όρος "καλή παραλία", είναι κατά τη γνώμη μου εξαιρετικά υποκειμενικός. Αναφέρω παράγοντες επ΄αυτού: απόσταση από τη "βάση", πρόσβαση, επισκεψιμότητα-πολυκοσμία, χρώμα νερών, υλικό (ψιλή άμμος, χαλίκι, βράχια κ.λπ), βυθός, βάθος, επικινδυνότητα, ευκολίες (σκιά από δέντρα, ομπρέλες, ταβέρνες κ.λπ) θα μπορούσα να γράψω και άλλα.
Στους Παξούς λοιπόν, κάποιος που δε θέλει να χορεύει ζεϊμπέκικο στην παραλία, καλύτερα να αποφύγει την επίσκεψη. Η συντριπτική πλειοψηφία των παραλιών, έχει από βότσαλο σε μέγεθος μεγάλου γίγαντα έως και πέτρα μεγέθους πατάτας. Άρα, οι "τρυφεροπόδαροι" υποφέρουν. Ωστόσο, κατ' αναλογία, το νησί έχει τις ωραιότερες παραλίες στην Ελλάδα και έχω πάει σε πολλές. Ακολουθούν Φωτογραφίες.

Κηπιάδι
View attachment 321132

Βρήκα
View attachment 321133

Βρήκα
View attachment 321135

Μεσηβρήκα
View attachment 321137

στη Μεσηβρήκα πας με τα πόδια από τη Βρήκα (5 λεπτά διαδρομή με ένα μονοπατάκι, μέσα από θάμνους).




Το highlight:
Ναι, το highlight η Καμάρα ή αλλιώς Τρυπητή. Ήταν όνειρο να πάω και να καθήσω να τη χαζέψω από κοντά και όσο μπορώ. Η σκέψη του να πάω μόνος γιατί δεν είχα ιδέα για το βαθμό δυσκολίας, αποδείχθηκε σοφή καθώς είχε 20 λεπτο περπάτημα στο κατέβα, 25 λεπτο στο ανέβα, με μέτριο βαθμό δυσκολίας. Θα πρέπει λοιπόν να είσαι λάτρης της (έστω και σύντομης) περιπέτειας. Το απόλαυσα όσο δε φαντάζεστε. Επιβλητικό το τί φτιάχνει η φύση όταν έχει κέφια σε συνδυασμό με το απέραντο γαλάζιο του Ιονίου και την απόλυτη ησυχία... Είναι από τα μέρη που λες, μένω εδώ για πάντα. Επίσης, μου έκανε εντύπωση ότι κατά τη διάρκεια της διαδρομής δε βρήκα ούτε ένα σκουπιδάκι. Πολιτισμός ή ελάχιστοι επισκέπτες;
Θεώρησα σκόπιμο να παραθέσω και κάποιες οδηγίες πρόσβασης, μέσω και φωτογραφιών.
Το σημείο λοιπόν που φτάνεις με ΙΧ και παρκάρεις, είναι εκεί που σταματά η μπλε διαδρομή και ξεκινά η διακεκομμένη (39.182238, 20.185266):
View attachment 321124

Στο τερματικό αυτό σημείο, υπάρχει χώρος να παρκάρουν 1,2 ΙΧ (ως σημάδι να έχετε ένα πετρόχτιστο με ροζ πόρτα). Στη συνέχεια, ακολουθεί μία ευχάριστη (κατ' εμέ) διαδρομή διάρκειας 10 λεπτών, μέσα σε σκιά. Η διαδρομή ως επί το πλείστον είναι μέσα σε ένα πετρόχτιστο διάδρομο:
View attachment 321126

Στην κατάληξη αυτού του διαδρόμου, υπάρχει πινακίδα που σε καλεί να ακολουθήσεις το δρόμο στα αριστερά.

View attachment 321127

Κάποια μέτρα αργότερα φτάνεις στο σημείο που ακολουθείς το τελευταίο μονοπάτι και ως σημάδι για να το βρεις, είναι αυτή η ριγμένη πόρτα της φώτο. Το μονοπάτι ξεκινά στα δεξιά, 10 μέτρα, μετά από την πράσινη πόρτα

View attachment 321128

Από αυτό το μονοπάτι, που είναι εξαιρετικά στενό, οδηγείσαι στην καμάρα, μετά από 10 το πολύ λεπτά. Στα τελευταία μέτρα, θέλει λίγο προσοχή γιατί είναι λίγο απότομο. Συνίσταται αθλητικό παπούτσι με κάλτσα.

View attachment 321129


Αυτό που αντικρίζεις στο τέλος, σε αποζημιώνει με το παραπάνω:

View attachment 321130

View attachment 321131




All in all
Αν είσαι λάτρης των "οινοπνευματί" νερών, εάν λατρεύεις το γαλάζιο της Λευκάδας, της Ζακύνθου κ.λπ τότε δε θα πρέπει να το σκεφτείς 2η φορά. Οι Παξοί (και οι Αντίπαξοι) αξίζουν τουλάχιστον μία επίσκεψη. Για μένα προσωπικά, ήταν η 2η. Το απόλαυσα όσο τίποτα, παρά του ότι δεν πολυγουσταρω το ζειμπέκικο αλλά ούτε και αναστενάρης είμαι (αναφέρομαι στις πέτρες που έχουν οι παραλίες και τη δυσκολία να πατήσεις). Ο συνδυασμός του καταπράσινου νησιού, του λευκού βότσαλου και του χρώματος των νερών απλά ΔΕΝ υπάρχει. Με τα υπόλοιπα, απλά συμβιβάστηκα. Ήταν ικανοποιητικά.

Πολύ καλή επιλογή το νησί των Παξών,τέλεια νερά,καθαρά ο.τι πρέπει για κολύμπι.Απο τα χωριά εμένα μου άρεσει η Λάκκα στους Παξούς οπού πήρε και το όνομα της απο τους αγωνιστές Σουλιώτες την Ηπείρου όντας διωγμένοι απο τους Τούρκους κατέφυγαν στο νησί των Παξών οπού και έφτιαξαν αυτό το χωριό.Ωραία παραλία ειναι αυτή δίπλα στο χωριό,το Χαράμι,Τέλος δίπλα στο νησάκι στους Αντίπαξους υπάρχει η τέλεια και μαγευτική παραλία Βουτούμι,τα νέρα της είναι λες και βρίσκεσαι σε πισίνα.
 

Dr Snoopy

Member
Μηνύματα
810
Likes
10.188
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Ζηλανδία
Πολύ ωραία ιστορία για ένα ζεύγος νησιών που δεν έχω δει ακόμα.
Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις, αν έχεις και μερικές εικόνες από Γάιο κτλ ευπρόσδεκτες!
Επιβεβαιώνεις αυτό που ακούγεται από όλους, ότι οι τιμές είναι εξωφρενικά υψηλές στα περισσότερα, κάτι που δε μπορώ να καταλάβω επακριβώς από που προκύπτει. Αν θέλεις δώσε μας μια άποψη πάνω σ' αυτό.
Να πω και εγώ την άποψη μου πάνω στο θέμα ακρίβεια.Η πρώτη φορά που πήγα στους Παξούς ήταν το μακρινό 1983 καλεσμένος και φιλοξενούμενος από φίλο μου Σαλονικιο που εργαζόταν εκεί.Το να πάει κάποιος τότε στο νησί ήταν μια μικρή περιπέτεια,έπρεπε να πάει στην Κέρκυρα πρώτα και από εκεί να πάρει πλοίο για τους Παξούς.Ευτυχως τουλάχιστον στον πηγαιμό φρόντισε ο φίλος μου και ήρθε κολλητός του με καΐκι να μας πάρει νυχτιάτικα από τα Σύβοτα (τότε οι ντόπιοι τα λέγανε ακόμα Μουρτο).Η ομορφιά των νησιών είναι γνωστή και δεν θα πω τίποτα παραπάνω.Αυτο όμως που με εντυπωσίασε τότε,αν και είχα προειδοποιηθεί,ήταν ο υψηλού επιπέδου τουρισμός που υπήρχε.Οταν τότε η Χαλκιδική και η υπόλοιπη Ελλάδα ήταν γεμάτη με τουρίστες που είχαν έρθει κυρίως οδικώς οι Παξοί ήταν γεμάτοι από κοτερατους Ιταλούς και ψαγμένους Εγγλέζους.Μιλαμε για ένα νησί που τότε δεν είχε ούτε νερό!Το μάζευαν τον χειμώνα στις στερνες από τις βροχές και το ξόδευαν με φειδω.Πλενομασταν μέσα σε λεκάνη και την κρατούσαμε για να χρησιμοποιήσουμε το νερό στην τουαλέτα!Παρ´ολα αυτά στο νησί υπήρχαν ήδη μερικές βίλες Ιταλών και 2-3 Ελβετών.Από τότε όμως είχαν ξεκινήσει οι ξένοι να αγοράζουν έρηπωμενα υποστατικά και παλιές αποθήκες μέσα στους ελαιώνες του νησιού για μελλοντική ανέγερση κατοικίας.Οι τιμές τότε ήταν τσιμπημένες όπως σε κάθε νησί αλλά οι λίγες επιλογές διαμονής έκαναν την ενοικίαση δωματίων λίγο πιο ακριβή.Τα πράγματα άρχισαν να αλλάζουν αργότερα όταν 1)λύθηκε το πρόβλημα του νερού 2)έγινε εύκολη η πρόσβαση μέσω Ηγουμενίτσας και Εγνατίας οδού και 3)το διαδίκτυο έκανε γνωστές τις όμορφες παραλίες και το νησί γενικότερα.Οι κοτερατοι ματσωμενοι Ιταλοί πολλαπλασιάστηκαν σε σημείο που τον Αύγουστο δεν χωράνε στο λιμάνι του Γαη (φαντάζομαι θυμάστε το επεισόδιο με το κότερο της Αγγελοπουλου).Εγιναν πανέμορφες βίλες με κήπους,γκαζόν και πισίνες,πιο σικε εστιατόρια και μπαράκια,τα γραφικά τότε χωριουδάκια Λακκα και Λόγγος εκμοντερνιστηκαν,ήρθαν και οι Ρωςοι και οι τιμές πήραν την ανηφόρα.Οι Παξινοι και όσοι έχουν επενδύσει στον τουρισμό του νησιού πουλάνε ακριβά το αντικείμενο.Ζητανε πολλά και τα παίρνουνε γιατί όπως και παλιά υπάρχουν μπόλικοι,Ιταλοί κυρίως,να τα δώσουν.Παντως psilos3 η συμβουλή μου είναι όταν πας να προτιμήσεις Ιούνιο ή Σεπτέμβριο.Δεν ξέρω βέβαια τώρα με την πανδημία τι γίνεται εκεί.Καλες διακοπές........
 

hawk

Member
Μηνύματα
91
Likes
75
Επιβεβαιώνεις αυτό που ακούγεται από όλους, ότι οι τιμές είναι εξωφρενικά υψηλές στα περισσότερα, κάτι που δε μπορώ να καταλάβω επακριβώς από που προκύπτει.
Είναι παρα πολυ απλό , οι Παξινοι έχουν πολυ καλο κόσμο από Ιταλία, όταν λέμε καλο κόσμο θα σου πω τι είδα όταν πηγα στον Ερημίτη να δω το ηλιοβασίλεμα, το 90 ℅ των Ιταλών είναι φραγκατοι, Rolex στο χέρι και ντυμένοι με Armani, Iceberg και Louis Vuitton , τα τραπέζια ήταν τίγκα στις σαμπάνιες και θαλασσινά , για να δουν το ηλιοβασίλεμα .

Ρωτώντας τον τυπο που είχα κλείσει την πρωτη χρόνια το δωμάτιο του , μου είπε το κλασσικό που μου εχουν πει παντου , οι Παξινοι έχουν πολυ καλές σχέσεις με τους Ιταλούς, πληρωνουν Dealers, οι οποίοι φέρνουν καλό κόσμο στο νησί, μου το είπε ξεκάθαρα, ' τι να τους κάνουμε τους Έλληνες ; Οι Ιταλοί γεμίζουν το νησί και αφήνουν φράγκα, το 80% των Ελλήνων μπατιρεψε ' .

Αυτη είναι η αλήθεια δυστυχώς, ένα 15 % έχει ακόμα να πληρωσει 100 ευρω την βραδιά , γι αυτό πολυ πανε στο εξωτερικό το καλοκαίρι .

Απλα πουλαει η Ελλάδα ακόμα, τραγικα ακριβή με δωμάτια χωρίς πρωινο κλπ , στο εξωτερικό με λιγότερα χρήματα έχουνε πρωινο με μπουφέ κλπ, δεν εννοώ σε τριτοκοσμικές χώρες :cool:

Ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που μας δίνεις, αν έχεις και μερικές εικόνες από Γάιο κτλ ευπρόσδεκτες!
Ακόμα καλύτερα είναι να μένεις εξω από τον Γάιο , αρκετή βαβούρα και κόσμο έχει ο Γάιος , καλύτερα προς Λάκκα , Ιερομόναχο ή Λογγο να μείνεις , ηρεμία και χαλάρωση :cool:
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Στη Λυγιά της Πρέβεζας λοιπόν 😉
Κοντά στη Λυγιά, υπάρχει μια εκπληκτική παραλία που τη γνωρίζουν ελάχιστοι και λέγεται Λεύκα.
Προφανώς εννοείς την υπέροχη και εντελώς άδεια τις καθημερινές παραλία ανάμεσα και Αστερία και Αρτολιθιά. Έφτασε κι εκεί η χάρη μας για απογευματινό μπάνιο! Στις βράχια πιο βαθιά έχει και χταπόδια.,;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.729
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom