Τουρκία Κωνσταντινούπολη με παιδί

Ntanasofi

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Γειά σας. Τον Αύγουστο θα ταξιδέψουμε στην Κωνσταντινούπολη με τον σύζυγό μου και την κόρη μας που είναι 10 χρόνων. Επιλέξαμε να ταξιδέψουμε μόνοι μας - όχι με κάποιο πρακτορείο. Γενικά διάβασα ότι είναι ασφαλές ταξίδι. Ωστόσο κάποιοι φίλοι μου λένε ότι αφού πάμε με το παιδί θα έπρεπε να πάμε με πρακτορείο για λόγους ασφαλείας. Τι λέτε; Είναι ασφαλής προορισμός για παιδιά;
 
Μηνύματα
41
Likes
404
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ρωσία, Καναδάς, Μογγολία
Καλησπέρα! Θα χρειαστεί απλώς να είστε προσεκτικοί, όπως σε κάθε άλλο μέρος άλλωστε. Ειδικά το βράδυ να προσπαθείτε να μείνετε σε μέρη όπου υπάρχει κόσμος, πράγμα που δεν θα αποδειχθεί δύσκολο σε μια πόλη με τόσο τουρισμό, ειδικά τον Αύγουστο. Έχω επισκεφτεί την Κωνσταντινούπολη δύο φορές -την πρώτη φορά μάλιστα ήμασταν δύο γυναίκες μόνες- και δεν ένιωσα ποτέ ανασφάλεια ή τον παραμικρό κίνδυνο.
Χρησιμοποιήστε απλώς κοινή λογική και δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα πιστεύω. Εύχομαι να περάσετε πολύ καλά. :)
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Στην Κωνσταντινούπολη έχω πάει 3 φορές μόνη και δεν φοβήθηκα ποτέ .Το Πάσχα πήγαμε με την κόρη μου 15 χρονών μόνες και όλα ήταν μια χαρά.Πάντα και παντού χρειάζεται προσοχή
 

Ntanasofi

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα! Θα χρειαστεί απλώς να είστε προσεκτικοί, όπως σε κάθε άλλο μέρος άλλωστε. Ειδικά το βράδυ να προσπαθείτε να μείνετε σε μέρη όπου υπάρχει κόσμος, πράγμα που δεν θα αποδειχθεί δύσκολο σε μια πόλη με τόσο τουρισμό, ειδικά τον Αύγουστο. Έχω επισκεφτεί την Κωνσταντινούπολη δύο φορές -την πρώτη φορά μάλιστα ήμασταν δύο γυναίκες μόνες- και δεν ένιωσα ποτέ ανασφάλεια ή τον παραμικρό κίνδυνο.
Χρησιμοποιήστε απλώς κοινή λογική και δεν θα αντιμετωπίσετε κανένα πρόβλημα πιστεύω. Εύχομαι να περάσετε πολύ καλά. :)
Ευχαριστώ πολύ ☺☺

Στην Κωνσταντινούπολη έχω πάει 3 φορές μόνη και δεν φοβήθηκα ποτέ .Το Πάσχα πήγαμε με την κόρη μου 15 χρονών μόνες και όλα ήταν μια χαρά.Πάντα και παντού χρειάζεται προσοχή
Ευχαριστώ πολύ ☺☺
 
Last edited by a moderator:

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Γειά σας. Τον Αύγουστο θα ταξιδέψουμε στην Κωνσταντινούπολη με τον σύζυγό μου και την κόρη μας που είναι 10 χρόνων. Επιλέξαμε να ταξιδέψουμε μόνοι μας - όχι με κάποιο πρακτορείο. Γενικά διάβασα ότι είναι ασφαλές ταξίδι. Ωστόσο κάποιοι φίλοι μου λένε ότι αφού πάμε με το παιδί θα έπρεπε να πάμε με πρακτορείο για λόγους ασφαλείας. Τι λέτε; Είναι ασφαλής προορισμός για παιδιά;
Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να καθιστά ένα ταξίδι, χωρίς πρακτορείο, ανασφαλές επειδή θα έχετε μαζί παιδί?
 

Ntanasofi

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Τι είναι αυτό που θα μπορούσε να καθιστά ένα ταξίδι, χωρίς πρακτορείο, ανασφαλές επειδή θα έχετε μαζί παιδί?
Απλά κάποιοι - ελάχιστοι είναι η αλήθεια - μας αποθαρρύνουν λέγοντας ότι πολλά θα μπορούσαν να συμβούν. Και ως μαμά πάντα ο νους πάει στο κακό και με κάνει να αναρωτιέμαι. Ωστόσο η πλειοψηφία λέει ότι δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας και το ίδιο πιστεύω και εγώ. Απλά ήθελα extra επιβεβαίωση
 

AERAS

Member
Μηνύματα
759
Likes
1.118
Και εγω ταξιδεύω με παιδί και θα ήθελα να μάθω μερικά από τα "πολλά που θα μπορούσαν να συμβούν" επειδή πιθανόν να μην τα έχω σκεφτεί οπότε να προβληματιστω λίγο παραπάνω.
 

Ntanasofi

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Και εγω ταξιδεύω με παιδί και θα ήθελα να μάθω μερικά από τα "πολλά που θα μπορούσαν να συμβούν" επειδή πιθανόν να μην τα έχω σκεφτεί οπότε να προβληματιστω λίγο παραπάνω.
Τι να σας πω. 1η φορά θα ταξιδέψουμε στο εξωτερικό. Πιστεύω ότι είναι υπερβολή να θεωρείται επικίνδυνο απλά ήθελα την γνώμη κάποιου. Ευχαριστώ

Επίσης βλέπω ότι το site αυτό με βοήθησε πολύ καθώς βλέπω ότι είναι πααααρα πολλοί αυτοί που επιλέγουν να ταξιδέψουν μόνοι με παιδί!!!! Χαίρομαι για αυτό
 
Last edited by a moderator:

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.571
Γειά σας. Τον Αύγουστο θα ταξιδέψουμε στην Κωνσταντινούπολη με τον σύζυγό μου και την κόρη μας που είναι 10 χρόνων. Επιλέξαμε να ταξιδέψουμε μόνοι μας - όχι με κάποιο πρακτορείο. Γενικά διάβασα ότι είναι ασφαλές ταξίδι. Ωστόσο κάποιοι φίλοι μου λένε ότι αφού πάμε με το παιδί θα έπρεπε να πάμε με πρακτορείο για λόγους ασφαλείας. Τι λέτε; Είναι ασφαλής προορισμός για παιδιά;
Γενικά για Τουρκία και τι πρέπει να προσέξετε μπορείτε να τα δείτε και εδώ:
https://www.gov.uk/foreign-travel-advice/turkey
Είναι συμβουλές ανά κατηγορία (τρομοκρατία, πολιτική κατασταση, υγεία, εγκληματικότητα κτλ) προς τους Βρετανούς πολίτες που επισκεπτονται την Τουρκία και είναι χρήσιμος οδηγός για να έχεις μια εικόνα της κατάστασης...
 

noureief

Member
Μηνύματα
10
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ινδία
Ταξιδεύω χρόνια μόνη μου με την κόρη μου χωρίς πρακτορείο και μέχρι στιγμής δεν είχαμε πουθενά κάποιο πρόβλημα.
 

Giouli40

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥΠΟΛΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ
Καλησπέρα στην ομάδα.


Σχεδιάζουμε να πάμε τον Ιούνιο οδικώς στην Κωνσταντινούπολη από Θεσσαλονίκη (οικογενειακός). Διαβάζω πάρα πολλές χρήσιμες πληροφορίες εδώ μέσα και αισθάνομαι τυχερή που υπάρχει αυτό το Forum.
Ο γιός μας είναι σχεδόν 12 και όπως μπορεί να καταλάβει κάποιος "βαριέται" μόνο να περπατά και να βλέπει αξιοθέατα.
Θα κάτσουμε 5 γεμάτες μέρες και σκέφτηκα να το πάμε πιο χαλαρά και να εντάξουμε στο πρόγραμμα και κάποια KIDS FRIENDLY πράγματα όπως τα παρακάτω

Βόλτα στον Βόσπορο (αυτό λέμε σίγουρα να το κάνουμε)
Vialand Tema Park
Miniaturk
Ενυδρείο Κων/πολης
Sealife

Επίσης είδα ότι έχει και ζωολογικό πάρκο και κάνω και σκέψη για να πάμε σε κανένα γήπεδο ποδοσφαίρου.

Όλα ακόμα ανοιχτά και για αυτό θα χρειαστώ την πολύτιμη βοήθεια σας. Έχει πάει κάποιος στα παραπάνω. Αν ναι αξίζει? Καλοδεχούμενη κάθε πρόταση.

Ευχαριστώ
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.938
Likes
40.786
Εχουμε παει στο Ενυδρειο. Ισως ειναι για μικροτερα παιδια. Λογικα θα κολλησει πιο πολυ στην Ιστικλαλ σε καταστηματα αθλητικων σ αυτη την ηλικια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.786
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom