Τουρκία Κων/πολη, αναλυτικό πρόγραμμα και απορίες

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Χαιρετώ την παρέα!
Τον άλλο μήνα πηγαίνουμε για πρώτη φορά Κων/πολη και έχουμε 3 γεμάτες ημέρες. Σας παραθέτω το πρόγραμμα που έχω φτιάξει και θέλω την άποψή σας, αν είναι πολύ γεμάτο, αν χρειάζεται να βγάλω κάτι που δεν έχει πολύ ενδιαφέρον ή αν έχω ξεχάσει κάτι σημαντικό.
Δευτέρα
Hippodrome, Μπλε Τζαμί, Βασιλική Κινστέρνα του Ιουστινιανού, Τοπ-Καπί, Εμίνονου-Βόλτα στο Βόσπορο με πλοιάριο, ναργιλές και καφές στο Çorlulu Alipaşa Madrasa, Χαμάμ στο Kadırga Hamamı Sokak.
Τρίτη
Μονή Χώρας, Οικουμενικό Πατριαρχείο, Μεγάλη του Γένους Σχολή (μπορώ να μπω μέσα σε αυτά τα δύο; Έχει είσοδο; ), βόλτα στην ευρύτερη περιοχή του Φαναρίου-Balat, επιστροφή στην περιοχή Φατιχ με τα πόδια (στη διαδρομή περνάμε από το Τέμενος Φατιχ, το Υδραγωγείο του Ουάλεντος και το Τέμενος Βαγιαζίτ Β´) με προορισμό τα Grand Bazaar και Spice Bazzar.
Τετάρτη
Αγιά Σοφιά (τις Δευτέρες ειναι κλειστά αλλιώς θα την έβαζα τότε), Ανάκτορο Ντολμά Μπαχτσέ, βόλτα στη γραφική περιοχή Cihangir, Istiklal, Πύργος Γαλατά, γέφυρα Γαλατά.

Δεν έχω βάλει καθόλου την Ασιατική μεριά και θα ήθελα να πάω αλλά δεν ξέρω πού και τι να δω. Έχετε καμιά πρόταση; Είτε από κάποιο αξιοθέατο ή από κάποιο ωραίο καφέ ή εστιατόριο;

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Το Πατριαρχείο και η Μεγάλη του Γένους Σχολή δεν έχουν είσοδο.
Αν περάσεις Ασιατική πλευρά και πας Kadikoy/Χαλκηδόνα το Ciya είναι σταθερή αξία για φαγητό.Δοκίμασε και το Neolocal στο Karakoy.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.518
Ονειρεμένο Ταξίδι
Road trip B. Αμερική
Το Πατριαρχείο και η Μεγάλη του Γένους Σχολή δεν έχουν είσοδο.
Αν περάσεις Ασιατική πλευρά και πας Kadikoy/Χαλκηδόνα το Ciya είναι σταθερή αξία για φαγητό.Δοκίμασε και το Neolocal στο Karakoy.
Ευχαριστώ! Στην Ασιατική μεριά πας με πλοιάριο; Στο Kadikoy συγκεκριμένα. Κι αν ναι, το παίρνεις από πού;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Ευχαριστώ! Στην Ασιατική μεριά πας με πλοιάριο; Στο Kadikoy συγκεκριμένα. Κι αν ναι, το παίρνεις από πού;
Και με πλοιάριο(φέρι) από το Eminonu.Και με τρένο μέσω Marmaray(τούνελ),αλλά θα πρέπει να αλλάξεις συγκοινωνία για να πας Kadikoy.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
το Ciya είναι σταθερή αξία
Συμφωνώ απολύτως. Είναι δύο καταστήματα αντικριστά. Το ένα είναι ας πούμε "σουβλατζίδικο" και το άλλο εστιατόριο. Μπορείς όμως να καθίσεις στο ένα και να πάρεις ό,τι θέλεις και από το άλλο.
 

christosk_7

Member
Μηνύματα
106
Likes
162
Για την Ασιατική πλευρά, μπορώ να μάθω αν ειναι ασφαλής να κυκλοφορεί κάποιος ; Θέλω να αφιερώσω μια μερα στην πλευρα αυτη, και θα ήθελα να γνωριζω αν χρειάζεται να έχω μαζί μου κάποιον ντόπιο ξεναγό.
 

connosp

Member
Μηνύματα
377
Likes
812
Για την Ασιατική πλευρά, μπορώ να μάθω αν ειναι ασφαλής να κυκλοφορεί κάποιος ; Θέλω να αφιερώσω μια μερα στην πλευρα αυτη, και θα ήθελα να γνωριζω αν χρειάζεται να έχω μαζί μου κάποιον ντόπιο ξεναγό.
Κadikoy (Χαλκιδώνα) να πας οπωσδήποτε έχει πάρα πολλές καφετέριες, εστιατόρια νεαρό κόσμο, εάν σε περισσεύουν....
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Εννοειτε οτι αξιζει η ασιατική πλευρά της Πόλης. Κατα την γνωμη μου, εχει πιο ομορφες γειτονιες από την ευρωπαική.
H ευρωπαική εχει κάποια ιστορικά και τουριστικά κεντρα που πρεπει να πας, Sultanahmet, Eminonu, Fener, Karakoy που ειναι ολα κατω στο λιμανι, όπως και πιο ψηλες γειτονιες βεβαια όπως το Eyüpsultan με τα ωραια παρκα του, ή ο πιο εμπορικός δρομος, η Istiklal που αν ξεφυγεις στα στενά της θα βρεις πολύ ωραια μπαρακια!
Η ασιατική πλευρα για μενα ειναι πιο γοητευτική ομως. Περνας απεναντι με τα καραβακια της γραμμης απο το Eminonu, τα χρησιμοποιουν σαν λεωφορεια κανονικά, μην μπεις σε κανενα τουριστικό χωρις λογο, και κατεβαινεις Kadikoy κυρίως και Uskudar...Πεζόδρομοι, μπαρακια, παραδοσιακά καφενεια και μαγειρεια, live stages, art galleries, παρκα... Να χανεσαι στα στενα τους.
Με την Istanbulkart πας παντού, απλά να δεις την ωρα του τελευταιου δρομολογίου για να γυρισεις πίσω... οχι οτι δεν θα εχεις τι να κανεις μεχρι τα ξημερωματα στο Κadikoy...;)
 

japetus

Member
Μηνύματα
579
Likes
1.071
Με την Istanbulkart πας παντού, απλά να δεις την ωρα του τελευταιου δρομολογίου για να γυρισεις πίσω... οχι οτι δεν θα εχεις τι να κανεις μεχρι τα ξημερωματα στο Κadikoy...;)
Μπα πλέον δεν υπάρχει πρόβλημα.. Ακόμα και αν δεν είναι πσκ που έχει συχνή 24ωρη σύνδεση, δεν πρόκειται να ξεμείνεις, υπάρχουν αν και πιο αραιά τις άλλες μέρες, νυχτερινά δρομολόγια είτε με καραβάκι είτε με το μαρμαράι είτε στην τελική με τα ντολμους που δεν σταματούν ποτέ.
 

EviTan

Member
Μηνύματα
424
Likes
2.885
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα
Καλά ναι, εχεις δίκιο, απλά ειναι και μια καλή δικαιολογία για να μεινεις...
"Οοοχι, ρε γαμωτο, έχασα το τελευταίο... ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ τωρα θα μεινω για μπυρες,live, και πρωινή σούπα σε κανενα lokantasi.." :xalara:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.612
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom