Κως Κως

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Απρίλιος θα είναι αρχές, πιστεύω θα ξεκινάει η ζωή σιγά σιγά....Πόση ώρα είναι μέχρι Νίσυρο θυμασαι? Επίσης Καρδάμαινα βλέπω έχει απόσταση και επειδή δεν θα έχω αμάξι, βλέπω πως δεν εξυπηρετεί ιδιαίτερα και το τοπικό κτελ....χμμ....Απο το κεντρικό λιμάνι της Κω δεν πάνε άραγε?Θα με βόλευε περισσότερο να πάω κάπου από εκεί. Τη σελίδα που μου έστειλες διάβαζα!!Θα κάνω ένα τηλ μπορεί να βολεύει να με παραλάβουν και να με επιστρέψουν, εγώ μέσα στην πόλη θα είμαι.
Για Νίσυρο οι εκδρομές γίνονται από Καρδάμαινα. Αλλιώς με τα συμβατικά.
Για Κάλυμνο δεν ξέρω και δεν έχω πάει κιόλας για να την προτείνω.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Για Νίσυρο οι εκδρομές γίνονται από Καρδάμαινα. Αλλιώς με τα συμβατικά.
Για Κάλυμνο δεν ξέρω και δεν έχω πάει κιόλας για να την προτείνω.
Και για την Κάλυμνο βολεύει ημερήσια. Έχει τακτικά δρομολόγια (2 με τρία καθημερινα) με "παντόφλες" από το λιμάνι του Μαστιχαριου, ενώ σχεδόν καθημερινά έχει και ταχύπλοο της dodecanisos seaways από το λιμάνι της Κω (Και κάποιες ημέρες επιπλέον και συμβατικό της blue star ferries)
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Την άνοιξη το πιθανότερο θα βρεθώ στην Κω σε μια φίλη. Διαβάζω διφορούμενες απόψεις για το νησί!Επειδή δεν θα πάμε για μπάνιο και σκοπέυω να βολτάρω στην πόλη κυρίως..ψάχνω μια ημερήσια εξόρμηση σχετικά ξεκούραστη γιατί θα είμαι με μικρό παιδάκι μαζί. Νίσυρος ή Κάλυμνος είναι εφικτά για να πάμε πρωί κάποιες ώρες, να βολτάρουμε και να γυρίσουμε απόγευμα ας πούμε ή θέλουν διανυκτέρευση? Φλερτάρω ιδιαίτερα τη Νίσυρο.....
Επίσης γενικά από την πόλη της Κω (Μια που τώρα είδα ότι δεν θα έχεις αυτοκίνητο), η πρόσβαση στην Κάλυμνο είναι μάλλον ευκολότερη σε σχέση με τη Νίσυρο. Με βάση τα φετινά ισχύοντα έχει 5 φορές την εβδομάδα πρωινό/μεσημεριανό ταχύπλοο της dodecanissos που σε 35 λεπτά είναι στην Κάλυμνο. Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για να ξέρουμε τί θα ισχύει με τα δρομολόγια τον Απρίλιο, γιατί ζούμε και σε "ιδιαίτερους καιρούς". (Συνήθως κανένα δίμηνο πιο πριν ανακοινώνονται)
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Επίσης γενικά από την πόλη της Κω (Μια που τώρα είδα ότι δεν θα έχεις αυτοκίνητο), η πρόσβαση στην Κάλυμνο είναι μάλλον ευκολότερη σε σχέση με τη Νίσυρο. Με βάση τα φετινά ισχύοντα έχει 5 φορές την εβδομάδα πρωινό/μεσημεριανό ταχύπλοο της dodecanissos που σε 35 λεπτά είναι στην Κάλυμνο. Βέβαια είναι ακόμα νωρίς για να ξέρουμε τί θα ισχύει με τα δρομολόγια τον Απρίλιο, γιατί ζούμε και σε "ιδιαίτερους καιρούς". (Συνήθως κανένα δίμηνο πιο πριν ανακοινώνονται)
α σε ευχαριστώ για την απάντηση!Για Κάλυμνο φεύγει από την πόλη δλδ? Νομίζω θα προτιμήσω κάτι από την πόλη, ώστε να μην μπλέκω με ανταποκρίσεις κτελ κτλ λόγω παιδιού.Επίσης αρκούν στην Κάλυμνο λίγες ώρες να δούμε έστω κάποια βασικά ή να κοιτάξω να το προσαρμόσω αλλιώς και να μείνω ένα βράδυ πχ? Εντωμεταξύ έχω φίλη και στην Κάλυμνο αλλά μάλλον μέχρι τότε θα έχει φύγει......
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.945
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Για Κάλυμνο φεύγει από την πόλη δλδ?
Ναι από το λιμάνι της πόλης αλλά και από το Μαστιχάρι ακόμα πιο εύκολα.
Επίσης αρκούν στην Κάλυμνο λίγες ώρες να δούμε έστω κάποια βασικά ή να κοιτάξω να το προσαρμόσω αλλιώς και να μείνω ένα βράδυ πχ?
Δεδομένου ότι δε θα πας σε παραλίες αυτή την εποχή νομίζω ναι. Αν και μεγάλο ατού της Καλύμνου είναι οι παραλίες, μπορείς να δεις τα Πόθια, να κάνεις μια βόλτα στο Βαθύ (υπάρχουν λεωφορεία και ταξί μην ανησυχείς), να ψωνίσεις τα σφουγγάρια σου κτλ.

Για Νίσυρο οι εκδρομές γίνονται από Καρδάμαινα.
Ναι αλλά πολλές εκδρομές συμπεριλαμβάνουν και τη μετακίνηση από/προς Καρδάμαινα μέχρι το μέρος της διαμονής σου. Βέβαια όλα αυτά το καλοκαίρι, για Απρίλιο κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
εντάξει, σε ευχαριστώ!
Παρακαλώ.
Ναι αλλά πολλές εκδρομές συμπεριλαμβάνουν και τη μετακίνηση από/προς Καρδάμαινα μέχρι το μέρος της διαμονής σου. Βέβαια όλα αυτά το καλοκαίρι, για Απρίλιο κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος.
Α, σε πρόλαβα. Στο λινκ που έβαλα το αναφέρει. Και μάλιστα πριν αρχίσετε με την Κάλυμνο η @IDEALISTICLOVE είχε πει ότι θα έπαιρνε να ρωτήσει.

Πάντως, όσο την έχω ψάξει την Κάλυμνο, δεν φαίνεται να φτάνει τη Νίσυρο ούτε για ημερήσια, ούτε και για περισσότερο.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.945
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Παρακαλώ.

Α, σε πρόλαβα. Στο λινκ που έβαλα το αναφέρει. Και μάλιστα πριν αρχίσετε με την Κάλυμνο η @IDEALISTICLOVE είχε πει ότι θα έπαιρνε να ρωτήσει.

Πάντως, όσο την έχω ψάξει την Κάλυμνο, δεν φαίνεται να φτάνει τη Νίσυρο ούτε για ημερήσια, ούτε και για περισσότερο.
Σε καμία περίπτωση. Στο ενδεχομενο επιλογής, Νίσυρο ασυζητητί. Δεν αδικώ τη Κάλυμνο όμως είναι άλλου τύπου νησί κι αν έχει κάτι καλό να δώσει είναι οι παραλίες, το φαγητό και τα σχετικά.
Μιλάμε όμως για Απρίλιο με τα δεδομένα να ναι εντελώς διαφορετικά. Είναι πιο σίγουρο ότι θα βολέψουν πολύ πιο εύκολα τα πλοία για Κάλυμνο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
α σε ευχαριστώ για την απάντηση!Για Κάλυμνο φεύγει από την πόλη δλδ? Νομίζω θα προτιμήσω κάτι από την πόλη, ώστε να μην μπλέκω με ανταποκρίσεις κτελ κτλ λόγω παιδιού.Επίσης αρκούν στην Κάλυμνο λίγες ώρες να δούμε έστω κάποια βασικά ή να κοιτάξω να το προσαρμόσω αλλιώς και να μείνω ένα βράδυ πχ? Εντωμεταξύ έχω φίλη και στην Κάλυμνο αλλά μάλλον μέχρι τότε θα έχει φύγει......
Ακριβώς για την Κάλυμνο (πέρα από το Μαστιχαρι) υπάρχουν σαφέστερα περισσοτερα δρομολόγια από την πόλη της Κώ με ταχύπλοο σε σχέση με τη Νίσυρο, οπότε θα σε βολέψει μάλλον λίγο περισσότερο.
Extra tip: Σε περίπτωση που οι μέρες σου στην Κω είναι λίγες, και δεδομένου ότι η ίδια η Κως έχει πολλά να δει και να κάνεις, ίσως εν τέλει να αξίζει να κάτσεις όλες τις μέρες σου στην Κω
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Καλημέρα, ήσασταν κατατοπιστικότατοι!Θα μιλήσω για περισσότερες λεπτομέρειες του τι παίζει τον Απρίλιο και θα ενημερώσω περαιτέρω!
 

tsampi90

Member
Μηνύματα
331
Likes
1.748
Δεν ξέρω αν γράφω στο σωστό thread αλλα αφού ο δρόμος με έβγαλε στην Κω, λέω να σας προτείνω τα μέρη που πήγα για φαγητό. Εξαιρετική μακαρονάδα θαλασσινών και χταποδοκεφτεδες φάγαμε στην ταβέρνα Κάλυμνος ενώ μετά από παρότρυνση ντόπιων δοκιμάσαμε το κοντοσούβλι του Κώστα,.που ήταν και αυτό μια πολύ καλή επιλογή! Να πω ότι η Κως αυτή την περίοδο είναι άδεια, με τα περισσότερα εστιατόρια κλειστά. Παρόλα αυτά η τοπική αγορά της είναι ανοιχτή και μπορεί κανείς να ψωνισει σε αρκετά καλές τιμές. Στο νησί συνάντησα αρκετές παρέες Τούρκων που εξακολουθούν και τον χειμώνα να επισκέπτονται το νησί. Λόγω του ότι έχω έρθει στην Κω για επαγγελματικούς λόγους, δυστυχώς, δεν μπορώ να γράψω ιστοριουλα!
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iceland
Καλησπέρα! Θα φτάσω στην Κω βράδυ, στις 11, θα υπάρχει λεωφορείο τέτοια ώρα ή θα πρέπει να πάρω ταξί για να πάω στο ξενοδοχείο; Γιατί κάπου ειδα στο Ίντερνετ ότι το τελευταίο λεωφορείο είναι κάπου στις 8… Πού προτείνετε διαμονή γενικά; Γιατί δεν θα μείνω πολύ, την επόμενη μέρα θα φύγω για Καλυμνο,οποτε είναι καλύτερα να μείνω στην πολη ή στο Μαστιχαρι, από όπου θα πάρω το πλοίο;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom