Κως Κω-μποντρουμ

Hionoula

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Γεια σας!προσφατα δικαστηκα με 4 μηνες φυλακιση αλλα 3ετη αναστολη για ενα μικρο χρεος..επειδη ειναι η πρωτη φορα που μου συμβαινει αυτο τα εχω χαμενα.θελω τωρα να ταξιδεψω ημερησια κω μποντρουμ με το καραβακι..στην κω στον ελεγχο ταυτοτητας θα εχω θεμα?αναφερουν κατι για την ποινη;υπαρχει περιπτωση να μν μπορω να ταξιδεψω;;;εχω απελπιστει:(
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.373
Likes
14.280
Η ποινή σου προβλέπει περιορισμούς;π.χ απαγόρευση εξόδου;
Η όλες οι ποινές με αναστολή είναι ταυτόχρονα και με απαγόρευση εξόδου;
Δεν το ξέρω το θέμα και καλύτερα να ρωτήσεις δικηγόρο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.369
Likes
3.417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Επειδή αυτή την ημερήσια την έκανα και εγώ το 2008, θυμάμαι πως ο έλεγχος ήταν σχετικά εξονυχιστικός στο τελωνείο της Κω. Μέχρι και τα γυαλίά μου ζήτησαν να βγάλω για την ταυτοποίηση στη φωτο. Πόσο μάλλον σήμερα που λόγω και του προβλήματος των λαθρομεταναστών και του traffikcing γενικότερα, οι έλεγχοι σε όλους τους συνοριακούς σταθμούς της χώρας έχουν γίνει αρκετά έντονοι (τόσο από... όσο και προς τη χώρα....). Να ξέρεις πως οι αξιωματικοί στους συνοριακούς σταθμούς μπορούν να δουν οποιαδήποτε καταδικαστική απάφαση με ένα απλό πάτημα του ονόματός σου στον υπολογστή. Ακόμα κι αν πέσεις σε χαλαρό αξιωματικό εδώ, είναι πιθανό να έχεις θέμα στο τελωνείο του Μπόντρουμ (αυτή την εκδοχή τη θεωρώ πιθανότερη προσωπικά, δηλαδή το να έχεις θέμα όταν φτάσεις στην Τουρκία). Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου δικηγόρο πρώτα για να μην ταλαιπωρηθείς, ή εάν βρίσκεσαι ήδη στην Κω και έχεις κάποια "άκρη" με τις εκεί αστυνομικές αρχές, ρώτα ακόμα καλύτερα εκεί...Τουλάχιστον είναι θετικό το ότι δεν αναφέρεται ρητά η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα
 

Hionoula

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Επειδή αυτή την ημερήσια την έκανα και εγώ το 2008, θυμάμαι πως ο έλεγχος ήταν σχετικά εξονυχιστικός στο τελωνείο της Κω. Μέχρι και τα γυαλίά μου ζήτησαν να βγάλω για την ταυτοποίηση στη φωτο. Πόσο μάλλον σήμερα που λόγω και του προβλήματος των λαθρομεταναστών και του traffikcing γενικότερα, οι έλεγχοι σε όλους τους συνοριακούς σταθμούς της χώρας έχουν γίνει αρκετά έντονοι (τόσο από... όσο και προς τη χώρα....). Να ξέρεις πως οι αξιωματικοί στους συνοριακούς σταθμούς μπορούν να δουν οποιαδήποτε καταδικαστική απάφαση με ένα απλό πάτημα του ονόματός σου στον υπολογστή. Ακόμα κι αν πέσεις σε χαλαρό αξιωματικό εδώ, είναι πιθανό να έχεις θέμα στο τελωνείο του Μπόντρουμ (αυτή την εκδοχή τη θεωρώ πιθανότερη προσωπικά, δηλαδή το να έχεις θέμα όταν φτάσεις στην Τουρκία). Σε κάθε περίπτωση συμβουλέψου δικηγόρο πρώτα για να μην ταλαιπωρηθείς, ή εάν βρίσκεσαι ήδη στην Κω και έχεις κάποια "άκρη" με τις εκεί αστυνομικές αρχές, ρώτα ακόμα καλύτερα εκεί...Τουλάχιστον είναι θετικό το ότι δεν αναφέρεται ρητά η απαγόρευση εξόδου από τη χώρα
Περυσι το καλοκαιρι εκαβα συνεχεια την εκδρομη.στην τουρκια απλα κοιτουσαν το χαρτι με τη σφραγιδα..απο την κω εγω φοβαμαι...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.094
Likes
23.906
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Ακόμα κι αν πέσεις σε χαλαρό αξιωματικό εδώ, είναι πιθανό να έχεις θέμα στο τελωνείο του Μπόντρουμ (αυτή την εκδοχή τη θεωρώ πιθανότερη προσωπικά, δηλαδή το να έχεις θέμα όταν φτάσεις στην Τουρκία).
Δεν νομίζω πως οι τουρκικές αρχές έχουν πρόσβαση στις καταδικαστικές αποφάσεις της χώρας μας.
 

Hionoula

Member
Μηνύματα
18
Likes
3
Στην τουρκια κοιταζουν το εισητηριο με τη σφραγιδα κ την ταυτοτητα τιποτα αλλο απο κω αγχωνομαι εγω αν κ δν ειμαι υποδικη εχω απλα αυτη την αποφαση διχως περιοριστικους ορους
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
@Hionoula καλο θα ειναι να εισαι σιγουρη,πριν ξεκινησεις και να μην το ρισκαρεις...αλλα δεν εχεις δικηγορο;αυτος ξερει καλυτερα απο ολους μας :)
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Είναι και λίγο ειρωνικό να θες να πας στο Μπόντρουμ δλδ Μπουντρούμι που λέμε εμείς βλ φυλακή, και να φοβάσαι μη σε μπαγλαρώσουν! πάντως ειλικρινά δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα, αυτό που έδιναν σημασία όταν πήγα εγώ ήταν τα τσιγάρα από τα αφορολόγητα. Βέβαια δεν είμαι δικηγόρος και δεν ξέρω τι σημασία έχει η γνώμη μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.255
Μέλη
38.892
Νεότερο μέλος
Petr23

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom