Κόστος Ακτοπλοϊκών

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Καλησπέρα σας φίλοι μου!!! Θα μπορουσε καποιος να μου πει, πόσο περιπου κοστιζουν τα ακτοπλοικα (μαζί με αυτοκίνητο) για Χανια;;; Με επιστροφή;; Ετσι, για 10 μερες περίπου!! Ή μήπως συμφέρει αεροπορικώς και να νοικιασεις εκεί αυτοκίνητο;;:shock:;;;
 

rethimno

Member
Μηνύματα
1.770
Likes
1.052
Επόμενο Ταξίδι
Λεσβος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος του κοσμου
Καλησπέρα σας φίλοι μου!!! Θα μπορουσε καποιος να μου πει, πόσο περιπου κοστιζουν τα ακτοπλοικα (μαζί με αυτοκίνητο) για Χανια;;; Με επιστροφή;; Ετσι, για 10 μερες περίπου!! Ή μήπως συμφέρει αεροπορικώς και να νοικιασεις εκεί αυτοκίνητο;;:shock:;;;
Αναλογα τις ημερομηνιες που θα ερθεις, αν ειναι ημερησιο ή βραδινο δρομολογιο βγαινει το κοστος
Το ημερησιο δρομολογιο ειναι και πιο οικονομικο, και βγαινουν προσφορες μαζι με αυτοκινητο
Βαλε τις ημερομηνιες που σε ενδιαφερουν και θα μαθεις τη τιμη
ANEK Lines - Official Web Site - [ANEK_prod root page]
Γνωμη μου να παρεις δικο σου αυτοκινητο, να βαλεις τα πραγματα σου μεσα και να πας στο ξενοδοχειο σου, χωρις να τραβας βαλιτσες στα χαραματα και να ψαχνεις για ταξι
Αν ερθεις Χανια σε φουλ σαιζον ενδεχομένως να μη βρεις ευκολα αμαξι της επιλογης σου
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ταϋλάνδη
κοιτα, τα αεροπορικά για Κρητη γενικά δε συμφέρουν. Βαρανε αβέρτα! Παρε το αμαξάκι σου και προτίμησε το καραβάκι, που αν και υπερτιμημένο, όπως όλα τα ακτοπλοϊκά στη χώρα μας (εκτός από αυτά για Σαλαμίνα, για να είμαστε δίκαιοι :p), δεν είναι απαγορευτικό! Μην κατσεις να αγχωθείς με ενοικιασεις αυτοκινήτων κλπ. Ασε που με το ημερησιο, δε θα χασεις και καθολου χρόνο!
 

AngelaAlex

Member
Μηνύματα
21
Likes
1
Αναλογα τις ημερομηνιες που θα ερθεις, αν ειναι ημερησιο ή βραδινο δρομολογιο βγαινει το κοστος
Το ημερησιο δρομολογιο ειναι και πιο οικονομικο, και βγαινουν προσφορες μαζι με αυτοκινητο
Γνωμη μου να παρεις δικο σου αυτοκινητο, να βαλεις τα πραγματα σου μεσα και να πας στο ξενοδοχειο σου, χωρις να τραβας βαλιτσες στα χαραματα και να ψαχνεις για ταξι
Αν ερθεις Χανια σε φουλ σαιζον ενδεχομένως να μη βρεις ευκολα αμαξι της επιλογης σου
Εχεις δικιο... Μαθαμε κιολας ότι αν πας και γυρίσεις με πρωινο καραβι, η επιστροφη του αυτοκινητου ειναι δωρεαν.. Δεν το εχουμε σιγουρεψει όμως!!
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Ανάλογα πως κοστολογείς τον ελεύθερο χρόνο σου.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.922
Likes
40.751
Ανάλογα πως κοστολογείς τον ελεύθερο χρόνο σου... άλλος κλείνει νωρίς αεροπορικά και πάει σε μια ώρα με 80 ευρώ και άλλος δίνει τα ίδια χρήματα για κατάστρωμα μετά από μια μέρα.
Θα συμφωνήσω απόλυτα. Μη συζητήσω για μένα που πίνω καφέ ανά 2-3 ώρες και πόσο μου στοιιχίζουν οι ρημαδοκαφέδες και τα τσιμπολογήματα λόγω βαρεμάρας.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.013
Likes
6.395
Κοιτουσα για κρητη τα ακτοπλοικα και διαπιστωσα οτι εχει σταματησει το δρομολογιο της blue star ferries για χανια.

Νομιζα πως υπηρχε αλλα τελικα εμεινε μονο η ανεκ.

28 ευρω το απλο και 13 ευρω η μηχανη.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ανάλογα πως κοστολογείς τον ελεύθερο χρόνο σου.
Ακριβώς.Άσε που άμα έχεις 4-5 μέρες σε ένα νησί συνήθως δε θες να φας μία μέρα στο πλοίο.Για Σαντορίνη ας πούμε, που πήγαμε για 4ήμερο μόνο αεροπορικό μας βόλευε.Έχω πάει και Ρόδο με Αγούδημο παλιά, για οικονομία,αλλά μείναμε 10 μέρες Ρόδο,οπότε είπαμε ας χάσουμε μία στη διαδρομή.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Φυσικά και δε συμφέρουν τα αεροπορικά αν τα κλείνεις 20-30 μέρες πριν τις καλοκαιρινές διακοπές.Θα σου πιάσουν τον κώλο και δικαίως.Αν είχες κάνει το κουμάντο σου 2 μήνες πριν, θα πλήρωνες γύρω στα 90 ευρώ, ίσως και λίγο λιγότερο.Εξαιρετική τιμή κατά τη γνώμη μου.
Γενικά στην Κρήτη επειδή τα δρομολόγια κάθε μέρα είναι πολλά και εξακολουθούν να πετούν και οι 2 εταιρίες(μη σου πω 3-και η Sky Express κάνει ATH-HER-ATH),οι τιμές των αεροπορικών είναι σχετικά συγκρατημένες και σπανίως ξεφεύγουν.Βέβαια υπάρχουν και σχετικά φτηνά ακτοπλοικά, πχ η ΑΝΕΚ για Χανια προσφέρει 28 ευρώ την απλή μετάβαση.Αλλά και 8 ή 9 ώρες βρε παιδί μου, λες και να πας να δεις τη θεία στο Σικάγο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.526
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom