Κίνα Κόστος Βιζας για Κίνα

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Αυτό αναφέρει η Κινεζική πρεσβεία σε ανακοίνωσή της για τους πολίτες χωρών Σένγκεν, ανεξαρτήτως χρόνου ισχύς και εισόδων. Δηλαδή, από 30€ που είχε μέχρι τώρα, ανεβαίνει στα 60€.

Το ωραίο είναι, χωρίς να γνωρίζω την παραπάνω ανακοίνωση, την Παρασκευή πήγα στο προξενείο να καταθέσω αίτηση για τουριστική βίζα. Το αλαλούμ είναι μάλλον λίγο για να περιγράψω το γινόταν εκεί. Αναγκάστηκα να αλλάξω δύο φορές το κείμενο μου για τη διαδρομή που θα ακολουθούσα και τι πήγαινα να κάνω εκεί (?), γράφοντας εν τέλει σε λίγες γραμμές έκθεση ιδεών, ώστε να την γίνει αποδεκτή από την Ελληνίδα υπάλληλο, η οποία όμως μόλις είδε ότι το αεροπορικό εισιτήριο μου ήταν για χώρα που συνορεύει με την Κίνα και δεν είχα άλλο εισιτήριο για Κίνα, την έβαλε σε αναμονή για να την δει ο Κινέζος υπάλληλος, ο οποίος παρέδιδε συγχρόνως βίζες που είχαν εκδοθεί και τσέκαρε τις καταθέσεις χρημάτων. Όμως, αυτός ήταν σε αφασία για κάνα μισάωρο, κοιτώντας μια οθόνη υπολογιστή, χωρίς να κάνει απολύτως τίποτα, και προκαλώντας έμφραγμα στον κόσμο που περίμενε στην ουρά. Κάποια στιγμή, ζητώντας κι εγώ και η υπάλληλος να δει τις αιτήσεις που εκκρεμούσαν, μπας και φύγω κάποια στιγμή από κει και γυρίσω στη δουλειά μου, πήρε την αίτηση μου και εξαφανίστηκε! Όταν γύρισε, ζήτησε να με δει και μου ανέφερε πως για να μου εκδώσει την τουριστική βίζα, θα έπρεπε να προσκομίσω Letter of Invitation (LOI) από κινεζικό πρακτορείο, αλλιώς τίποτα. Προσπαθώντας, ψύχραιμα να τον ρωτήσω γιατί μου ζητάει κάτι τέτοιο, το οποίο δεν προβλέπεται για τουριστική βίζα, και τι θα πιστοποιούσε, αφού επρόκειτο να περάσω οδικώς από τη μια χώρα στην άλλη, το μόνο που μου ανέφερε, και επέμεινε σε αυτό, ήταν ότι αυτή είναι η πολιτική τους και άμα μου αρέσει. Αδυνατώντας να βγάλω άκρη, σηκώθηκα και έφυγα μετά από 1 ώρα αναμονή, έτοιμος να εκραγώ, αφού όλο μου το προγραμματισμένο ταξίδι τιναζόταν στον αέρα, έχοντας πια λιγότερο από 10 εργάσιμες για να βρω τρόπο να βγει αυτό το ρημάδι το LOI και να καταθέσω πάλι την αίτηση.

Αν τελικά καταφέρω τον παραπάνω άθλο, θα μου χει κοστίσει η βίζα, και με το νέο καπέλο, πάνω από κατοστάρικο...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Αυτά να μας λες να μας φτιάχνεις νυχτιάτικα. Το LOI στην Κίνα μας έλειπε (το κόστος το αφήνω ασχολίαστο). Ελπίζω αυτή να μην είναι πλέον η τακτική πολιτική των κινέζων για βίζα σε ανεξάρτητους ταξιδιώτες.
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Περίεργο... εγώ πριν μια βδομάδα εξυπηρετήθηκα ταχύτατα. Μόνο την εθνικότητα μου είπαν να αλλάξω (είχα γράψει greek και θέλανε hellenic). Τους πήγες έντυπα κράτησης από το ξενοδοχείο; Εγώ τύπωσα στα κινέζικα την επιβεβαίωση της κράτησης από το booking.com και την κρατήσανε.
Προφανώς τους προβλημάτισε το οδικό μέρος του ταξιδιού. Τι να πω... μακάρι να ξεμπερδέψεις γρήγορα...
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Περίεργο... εγώ πριν μια βδομάδα εξυπηρετήθηκα ταχύτατα. Μόνο την εθνικότητα μου είπαν να αλλάξω (είχα γράψει greek και θέλανε hellenic). Τους πήγες έντυπα κράτησης από το ξενοδοχείο; Εγώ τύπωσα στα κινέζικα την επιβεβαίωση της κράτησης από το booking.com και την κρατήσανε.
Προφανώς τους προβλημάτισε το οδικό μέρος του ταξιδιού. Τι να πω... μακάρι να ξεμπερδέψεις γρήγορα...
Ζητήσανε κρατήσεις για όλο το ταξίδι ή μόνο μία ενδεικτικά;
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Ζητήσανε κρατήσεις για όλο το ταξίδι ή μόνο μία ενδεικτικά;
Στην αίτηση έγραψα κανονικά το πρόγραμμά μου, με ημερομηνίες, πόλεις, ξενοδοχεία και διεύθυνση ξενοδοχείων (Α! Ζήτησαν να γράψω και το τηλέφωνο ενός ξενοδοχείου στην αίτηση). Έντυπο κράτησης έδωσα μόνο για ένα ξενοδοχείο (αυτό στο Πεκίνο).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.442
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Στην αίτηση έγραψα κανονικά το πρόγραμμά μου, με ημερομηνίες, πόλεις, ξενοδοχεία και διεύθυνση ξενοδοχείων (Α! Ζήτησαν να γράψω και το τηλέφωνο ενός ξενοδοχείου στην αίτηση). Έντυπο κράτησης έδωσα μόνο για ένα ξενοδοχείο (αυτό στο Πεκίνο).
Πφ μπελας... Εγώ τα έχω χύμα στο μυαλό μου. Αν δεν κάτσει εδώ πάμε εκεί... Αλλά έχω χρόνο οπότε δεν αγχώνομαι.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Γενικά θέλουν μία σύντομη περίληψη του προγράμματος, όχι κάτι συγκεκριμένο.
Στα αεροπορικά ζητάνε να δούνε και τον αριθμό του εισιτηρίου, όχι μόνο τον αριθμό κράτησης όπως επίσης να έχετε και την κράτηση από το ξενοδοχείο, θα βοηθήσει. Και φυσικά φωτοτυπίες, καλύτερα απ΄όλα τα χαρτιά-έγγραφα!
 

panius

Member
Μηνύματα
664
Likes
2.720
Πφ μπελας... Εγώ τα έχω χύμα στο μυαλό μου. Αν δεν κάτσει εδώ πάμε εκεί... Αλλά έχω χρόνο οπότε δεν αγχώνομαι.
Καλά μην φανταστείς τίποτα λεπτομέρειες. Ένα από... εώς..., όνομα πόλης και όνομα ξενοδοχείου. Ήδη το πρόγραμμα το έχω αλλάξει σε σχέση με ότι έγραψα στη βίζα! :haha::haha::haha:
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Το πρόβλημα δημιουργήθηκε επειδή το αεροπορικό μου εισιτήριο ήταν για χώρα που συνορεύει με την Κίνα και δεν είχα άλλο εισιτήριο για Κίνα, αφού, όπως τους εξήγησα, είχα σκοπό να περάσω από τη μια χώρα στην άλλη με επίγεια μέσα μεταφοράς (λεωφορείο ή τρένο) και δεν ήταν δυνατόν να κλείσω εκ των προτέρων εισιτήριο. Είχα συμπεριλάβει κανονικά και κρατήσεις κυρίως από το booking.com στα κινέζικα και ένα πρόγραμμα μετακίνησης χοντρικά σε βασικές πόλεις, μαζί με κάτι σάλτσες. Αυτό δεν ήταν αρκετό για τον Κινέζο υπάλληλο και είμαι σίγουρος πως δεν είχε καταλάβει το πως θα είχα σκοπό να μετακινηθώ και γεωγραφικά από που προς τα που.

Σήμερα που πήγα νωρίς νωρίς, είχα στα χέρια μου ένα αντίστοιχο πρόγραμμα 8-9 ημερών οργανωμένο, και καλά, από ένα κινεζικό ταξιδιωτικό πρακτορείο στην επαρχία που έχω σκοπό να πάω, το οποίο το αποκαλούσαν Ιnvitation με σφραγίδα κινεζική. Έτσι έβγαλα τις προηγούμενες δικές μου κρατήσεις κότσαρα αυτό το τύπου LOI, ότι θα κάνω μαζί τους ένα τουρ και με προφορικές λεπτομέρειες για το πως θα εισέλθω από τη μια χώρα στην άλλη και το πως θα εξέλθω, του φάνηκαν αρκετά κι έτσι έκανε δεχτή την αίτησή μου. Βέβαια, το τελικό κόστος, αντί για 30€ που θα πλήρωνα αν κατέθετα την αίτηση την προηγούμενη Παρασκευή, θα είναι 90€. Το έγγραφο του κινεζικού πρακτορείου μόνο είναι 30€ και η βίζα 60€. Αν δεν πάρω, όμως, στα χέρια μου τη βίζα, δεν είμαι σίγουρος ακόμα ότι θα πάω...:)
 

John-Rebus

Member
Μηνύματα
50
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσυβηρικός
Γενικά θέλουν μία σύντομη περίληψη του προγράμματος, όχι κάτι συγκεκριμένο.
Στα αεροπορικά ζητάνε να δούνε και τον αριθμό του εισιτηρίου, όχι μόνο τον αριθμό κράτησης όπως επίσης να έχετε και την κράτηση από το ξενοδοχείο, θα βοηθήσει. Και φυσικά φωτοτυπίες, καλύτερα απ΄όλα τα χαρτιά-έγγραφα!
Αυτό που λέει ο φίλος έχει απολύτως δίκιο. Μπροστά μου είχα μια μάλλον Αυστραλέζα απ' ότι κατάλαβα, η οποία πρέπει να είχε έρθει από Θεσ/νίκη για τη βίζα, και δεν της έκαναν δεκτή την αίτηση γιατί δεν είχε αριθμό εισιτηρίου, αλλά μόνο κράτησης και αυτή έλεγε πως μόνο με τη βίζα μπορούσε να εκδώσει το εισιτήριο και τελικά έφυγε χωρίς να βγάλει άκρη.
 

d4ydr33m3r

Member
Μηνύματα
124
Likes
29
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Και εμενα μου ζητησαν εισητηρια για να μπορει να δικαιολογηθει η εκδοση τουριστικης βιζας και οντως ειναι πλεον 60 ευρω.
Εχω βγαλει τα εισητηρια αλλα θα παω να την εκδοσω Ιουνη γιατι εχει τριμηνη ισχυ απο οτι μου ειπαν.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
735
Likes
1.883
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Παιδια στην κρινων 2α στο παλαιο ψυχικο, ειναι η πρεσβεια η το προξενιο;;
Και μηπως ξερετε αν την αιτηση στη δινουν εκει η πρεπει να την εχεις εκτυπωμενη και συμπληρωμενη;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.305
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom