Κύθηρα Κύθηρα - Οδικό δίκτυο και σπορ αυτοκίνητο - Γίνεται??

georgep800

Member
Μηνύματα
38
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Ασία
Καλησπέρα,
Η ερώτηση μου είναι πολύ απλή. Έχω καταλήξει να πάω στα Κύθηρα διακοπές για μερικές ημέρες και θέλω πολύ να πάρω το αυτοκίνητο μου μαζί. Έχω ακούσει ότι οι δρόμοι δεν είναι και τόσο καλοί, ισχύει; Δεδομένου ότι έχω σπορ, διθέσιο αυτοκίνητο(χαμηλωμένο, κτλ) θα έχω πρόβλημα με τις διαδρομές;

Επίσης έχει χωματόδρομους που οδηγούν σε μέρη που είναι must; Αν ναι, είναι αρκετά αυτά τα μέρη;

Γενικά τι προτείνεται;

Ευχαριστώ,
Γιώργος
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Το λένε πολλοί αυτό, δεν τα θυμάμαι τόσο χάλια πάντως. Οι Άγγλοι (νομίζω) έκαναν καλή δουλειά και η οδήγηση στα Κύθηρα ήταν απόλαυση, απ' όσο θυμάμαι από το 2007 που είχα πάει!Πολύ καλύτερη από τα περισσότερα νησιά που έχω πάει...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.545
Likes
8.032
Εγω,αυτο που θυμαμαι,που εχω να παω πιο πολλα χρονια απο τη Χριστινα,ειναι οτι οι δρομοι ειναι σχετικα στενοι,με καθολου καλη ορατοτητα στις στροφες.Δηλαδη,προβλημα θα εχει,ισως ενα μεγαλο αυτοκινητο και οχι το δικο σου.Επισης,ειναι ασφαλτοστρωμενο στο μεγαλυτερο κομματι του.
 

Clemence

Member
Μηνύματα
305
Likes
80
Είχα νοικιάσει ένα Atos για να κάνω το γύρω του νησιού, το οδικό δίκτυο ήταν σε αρκετά καλή κατάσταση αλλά θέλει προσοχή γιατί ειδικά μέσα στα χωριά πρέπει να βλέπεις από μακριά πότε έρχεται άλλος από την αντίθετη κατεύθυνση και να σταματάς έγκαιρα. Μερικές ανηφόρες από παραλίες κόντεψε να μην τις ανεβαίνει το Atos κι ας έλεγαν οι ντόπιοι ότι ο δρόμος ήταν μια χαρά (Καλαδί νομίζω). Κατάσταση δρόμων πριν 10 χρόνια σου περιγράφω βέβαια.
 

XristinaK

Member
Μηνύματα
624
Likes
1.296
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όπου "χορεύει" το Β.Σέλας
Πω, πω, γερνάω και δε θυμάμαι πια ημερομηνίες...Απ' ό,τι βλέπω από την παρακάτω φωτό το 2005 είχα πάει!
Unknown003410.jpg
 
Μηνύματα
16
Likes
5
Η κατάσταση έχει ως εξής:
Ο κεντρικός άξονας που είναι όλοι οι δρόμοι που εννόνουν τα χωριά είναι άσφαλτος.
Σε κάποια σημεία είναι στενός.
Σχεδόν σε όλο το δίκτυο δεν έχεις ορατότητα-ευθείες πάνω από 150 μέτρα.
Το μόμο φαρδύ και άνετο σημείο του δρόμου είναι το κομμάτι προς το λιμάνι.
Απ ότι κατάλαβες ταχύτητα δεν πρόκειται να αναπτύξεις, δεν υπάρχει και λόγος άλλωστε.

Δεν τελείωσα όμως.
Υπάρχουν πολλά κομμάτια που είναι χωματόδρομος. Αυτά τα κομμάτια είναι προς τις παραλίες που δεν είναι και χωριά.
Εκεί δεν πας με χαμηλομένο αγωνιστικό, ξέχνα το. Με συμβατικό μπορείς να πας, δε χρειάζεται τζιπ.
Το θέμα είναι ότι οι περισσότερες καλές παραλίες έχουν τέτοιο χωματόδρομο, οπότε θα σου τι σπάσει να μην μπορείς να πας σε αυτές.
Αναφέρομαι στις
Χαλκός: 700 μέτρα χωματόδρομος μπορείς να το κάνεις με τα πόδια
Καλαδί: λίγος χωματόδρομος βατός με μερικά σημεία με τεράστιες λακουβες, όχι όμως για χαμηλομ'ενο
Μελιδόνι: αρκετά χιλιόμετρα χωματόδρομος βατός, όχι όμως για χαμηλομ'ενο
Φυρή 'Αμμος: αρκετά χιλιόμετρα χωματόδρομος
Πέρα από αυτές τις πιο γνωστές παραλίες υπάρχουν πολλές ακόμα στα κύθηρα πιο ψαγμένες που προφανώς έχουν χωματόδρομο.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Η φοβερη Φυρη Αμμος εχει ακομα χωματοδρομο ?μετα απο 11 χρονια που ειχα παει?
Η αληθεια ειναι οτι και γω θυμαμαι αρκετους χωματοδρομους προς τις παραλιες ....επειδη εμεις ειχαμε τζιπ δε μας ενοιαζε και συνεχεια ανακαλυπταμε νεες υπεροχες παραλιες ..ομως με ενα χαμηλωμενο αμαξι ,,το βλεπω λιγο δυσκολο...
Επισης θυμαμαι πολλα στροφιδια .
Σκεψου το ενδεχομενο μηπως νοικιασεις κατι..γιατι εχει δικιο το προηγουμενο μελος..ειναι τεραστιο σπασιμο να εχεις μπροστα σου την παραλια και να μην μπορεις να πας.

Επισης να πω ενα μεγαλο respect για τα Κυθηρα και τις παραλιες τους.Μιλαμε για μεγαλη ποικιλια πολλων διαφορετικων παραλιων ,ολων των ειδων και για ολα τα γουστα.
 

sailing_away

Member
Μηνύματα
9
Likes
9
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Ελπίζω να μην είναι πολύ αργά τώρα που απαντώ στην ερώτησή σου georgep800. Είχαμε πέρισυ την ίδια απορία εάν θα συναντήσουμε πρόβλημα με το αμάξι το οποίο είναι ένα σπορ golf αρκετά χαμηλό. Μας είχαν πει και εμάς ότι καλύτερα θα ήταν να πάρουμε κάποιο άλλο μαζί μας σαραβαλάκι φάση να μην μας νοιάζει να το ταλαιπωρήσουμε. Η αλήθεια είναι πως πρόβλημα πουθενά δεν συναντήσαμε και θα χαρακτήριζα υπερβολική την συμβουλή να μην το πάρεις. Από τις παραλίες που προαναφέρθηκαν στο Μελιδόνι είχε αρκετό χωματόδρομο αλλά βατότατο, στο Καλάμι είχε χωματόδρομο που σε κάποιο σημείο αρχίζει να έχει πολλές λακούβες οπότε και όλοι αφήνουν τα αυτοκίνητά τους, θα το δεις. Μην επιχειρήσεις να κατέβεις πιό κάτω από το σημείο αυτό, είναι μόνο για τζιπ, κάποιος το τόλμησε και δυσκολεύτηκε αρκετά να γυρίσει πίσω. Άλλωστε από το σημείο που σου περιγράφω μέχρι να αρχίσει το μονοπάτι (γιατί θα περπατήσεις δε γλιτώνεις) δεν είναι καθόλου μακριά. 7 μέρες που γυρνούσαμε σε 2 παραλίες την ημέρα πρόβλημα δεν είχαμε πάντως. Αυτά από μένα.
 
Last edited by a moderator:

Sokratis

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
1.056
Επόμενο Ταξίδι
Puerto Rafti
Καλησπέρα,
Έχω ακούσει ότι οι δρόμοι δεν είναι και τόσο καλοί, ισχύει;
Δεδομένου ότι έχω σπορ, διθέσιο αυτοκίνητο(χαμηλωμένο, κτλ) θα έχω πρόβλημα με τις διαδρομές;
Γιώργος
ΔΕν θα πηγαινα ποτέ με την Galardo... χαμηλοκώλα του κερατά ειναι. Θα προτιμουσα το 2CV.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.743
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom