Κύθηρα Κύθηρα 2011

Tolis_13

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Μόλις επέστρεψα από Κύθηρα. Λοιπόν έχω πάει σε πολλά νησιά..Ιόνιο..κυκλάδες...Σποράδες...κλπ. Αυτό που είδα στα κύθηρα όμως δεν το έχω ξαναδεί!!!Παρατημένοι δρόμοι κακοτράχαλοι...μες στην κοτρώνα χωματόδρομοι προς τις καλύτερες και γνωστότερες παραλίες του νησιού....ταμπέλες δεν υπάρχουν κι οπου υπάρχουν δεν φαίνονται ή είναι κρυμένες σε δέντρα. Γενικά ο δήμος και δεν ξέρω και γω ποιος άλλος δεν έχουν δώσει εδώ και 30 χρόνια δεκάρα τσακιστή για οδικό δίκτυο. Οπως ήταν οι δρόμοι επί αγγλοκρατίας έτσι είναι κα τώρα....
Το ίδιο φυσικά ισχύει για το 95% των καταλυμάτων. Εψαχνα 3 ώρες για δωμάτιο που να μην έχει κατσαρίδες και τελικά βρήκα ένα το όποίο είχε και ποντίκια.....!!!!!με 65? την βραδιά!!!!Μιλάμε για αναισθησία τρομερή εκμέρους όλως των κυθηραίων και θα πρέπει να ντρέπονται αν και έμαθα απο ντόπιους ότι ούτε μεταξύ τους δεν τα βρίσκουν!!!!Μαλώνουν σαν τα κοκόρια για το παραμικρό...!!!!Στην Σαντορίνη που πήγα πριν 5 χρόνια ( χωρίς κρίση...) και δωμάτια εκτός καλντέρας με 40 ευρώ έβρισκα άνετα....Τέλος πάντων έμεινα εκεί αφού δεν έβρισκα κάτι άλλο ( φυσικά τα ποντίκια τα είδα την 4η μέρα να βολτάρουνε πάνω σε κάτι συκιές...).
Σε περίπτωση που θες να πάρεις μερικά πράγματα απο super market πρέπει να πας από την χώρα σε ένα χωριό καμια 10αρια χιλιομετρα μακριά. Πρώτη φορά πήγα σε νησί και σε τουριστικο μέρος με κίνηση και έπρεπε να πάω στου διαόλου τη μάνα για να μην χρυσοπληρώσω ενα και μοναδικό mini market το οποίο ΔΕΝ είχε΄ούτε καν παγωτό!!!!!ναι καλά ακούσατε ολόκληρο το Καψάλι δεν έβρισκες ( εκτός από τα μαγαζιά ) παγωτό!!!!Σόνυ και καλά δηλαδή να ΄κάτσω ντάλα μεσημέρι σε καφε-creperie για να φάω ένα παγωτό!!!!
Τέλος πρέπει να γράψω κάτι για μια πιτσαρία στην Χώρα. Εχω φάει πολλά.....βρώμικα...αλλά εκεί έφαγα την χειρότερη πίτσα που έχω φάει στην ζωή μου!!!Μάλλον κατεψυγμένη ήταν όπως κρύα ( από ψυγείο) ήταν και η σαλατα του σεφ....κι ο Μποτρίνι να πάει εκεί αυτοί προκοπή δεν κάνουν. Μιλάμε για την χειρότερη πιτσαρία μακραν στην Ελλάδα!!!!!
Μέσα σε όλα αυτά να πω ότι βρήκα και 2 ταβερνούλες φανταστικες..την φιλιώ σ΄προς τον Ποταμό και τη Σκάνδεια προς αβλέμονα.Γενικά το φαγητό ήταν καλό και φτηνό.
Από παραλίες το μελιδόνι πολύ κόσμο ΄και πολύς ντόρος για το τίποτα με 10? την ξαπλώστρα..!!Στην κομπονάδα βρήκα φανταστικά νερά με φανταστική ξαπλώστρα με 6 ?. ( όποιος έχει πάει ξέρει τι εννοω για την τέλεια ξαπλώστρα...) . Πολύ προσεγμένη παραλία καθαρή από τα παιδιά που έχουν τηνκαντίνα..ακόμα και κουβαδάκια είχανε βάλει για να μην ρίχνει ο κόσμος κάτω τα αποτσίγαρα...Μπράβο τους..
Γενικά το νησί θα το βαθμολογούσα με 4-5 αφού θεωρώ ότι η διαμονή πέζει μεγάλο ρόλο στο πως θα περάσεις τις διακοπές σου και εκεί το 95% των καταλυμάτων έχει σοβαρό πρόβλημα κακοσυντήρησης και αδιαφορίας των ντόπιων!!!!
 

alex23

Member
Μηνύματα
312
Likes
49
Ταξίδι-Όνειρο
N.Y,ΙΝΔΙΑ,ΚΙΝΑ,ΜΑΛΔΙΒΕΣ
ελεος...ευτυχως που μας τα ειπες γιατι εγω ειχα σχηματισει αλλη γνωμη για τα κυθηρα...οτι δηλαδη ειναι γραφικο νησι με ωραιες παραλιες και ταβερνακια πανω στο κυμα...απο οτι βλεπω ομως ισχυουν τα εντελως αντιθετα!!! ευχαριστω για το ποστ σου:clap::clap:
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Οι δρόμοι και η σήμανση δεν είναι ότι το καλύτερο αλλά γενικά νομίζω πως αδικείς το νησί και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ κιόλας! Όταν είχα πάει (2 χρόνια πριν, όχι και πολύ παλιότερα) έμεινα σε δύο καταλύματα, ένα στο Καψάλι κι ένα στον Κάλαμο. Και στα δύο η διαμονή ήταν μια χαρά κι οι ιδιοκτήτες του απίστευτα φιλικοί. Στο δεύτερο μάλιστα πληρώναμε μόλις 55 ευρώ. Όσο για τα SM επίσης δεν αντιμετωπίσαμε ποτέ κάποιο πρόβλημα. Οι παραλίες ωραίες και το φαγητό μια χαρά με πρώτη και καλύτερη την Φιλιώ βέβαια όπως λες κι εσύ. Δεν ξέρω, αυτά που λες πρώτη φορά τα ακούω, ή είσαι πολύ άτυχος ή η γκρίνια φέρνει κακοτυχία! ;)
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Καλή η κριτική αλλά τα ονόματα μαγαζιών και καταλυμάτων δεν θα έπρεπε να τα αναφέρεις δημόσια
Αν αντιμετώπισες διάφορα προβλήματα υπάρχουν αρμόδιες αρχές να κάνεις τις αναφορές σου .
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
καθομαι να ακούσω ολους με τα παράπονα τους..
ειμαι σίγουρη οτι πολλοί θα φάνε τις πίττες τους το κατακαλοκαιρο στην ελλαδίτσα μας..
δεν ειναι τυχαίο που δεν το κουνάω ρούπι απο το σπίτι και την πόλη μου!!
 

expcoll

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Δεν θα συμφωνήσω σε καμία περίπτωση με τον Tolis_13. Καταρχήν τα δωμάτια στα Κύθηρα είναι τα περισσότερα νεόχτιστα και άρτια εξοπλισμένα. Θα βρεις σχεδόν σε όλα A/C, τηλεόραση, Κουζίνα και φυσικά δική σου τουαλέτα. Τα αυτονόητα που σε άλλα νησιά δεν είναι... Δεν μας λες όμως πως έψαξες για δωμάτια και αν πήγες στο νησί χωρίς να έχεις κλείσει κάποιο. Γνωρίζω πολύ καλά πως μετά τις 15/7 στα Κύθηρα αν δεν έχεις κάνει κράτηση δεν βρίσκεις εύκολα δωμάτιο και αν βρεις μπορείτε να καταλάβετε τι θα είναι...
Οι δρόμοι δεν είναι και οι καλύτεροι στον κόσμο αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι όπως τους περιγράφεις. Είχες πρόβλημα στο δρόμο για το Καλαδί, Λυκοδήμου, λαγκάδα, Χαλκό;;;; Δεν γίνεται σε όλες τις παραλίες να υπάρχει άσφαλτος και σίγουρα δεν είναι δουλεία του Δήμου αυτό.
Όσο για τις επιχειρήσεις (φαγητό κλπ) παντού υπάρχουν και στην Ελλάδα και έξω αλλά δεν είναι σωστό να αναφέρεις ονόματα.
Λυπάμαι που δεν σου άρεσαν τα Κύθηρα, είμαι σίγουρος πως αν το έψαχνες λίγο παραπάνω πριν πας θα εντυπωσιαζόσουν.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Λυπάμαι πραγματικά που τα Κύθηρα σου άφησαν τόσο άσχημη εντύπωση,
ίσως ήσουν πολύ άτυχος....γιατί με τίποτα δεν μπορώ να δεχτώ ότι το 95%
των καταλυμάτων είναι για τα μπάζα.
Πηγαίνω στο νησί 22 χρόνια και έχω μείνει σχεδόν σ όλα τα χωριά.
Κάποια απ τα δωμάτια είχαν τα χάλια τους Αλλά υπάρχουν και άλλα , πολλά μάλιστα που αξίζουν πραγματικά.Αυτό συμβαίνει άλλωστε παντού.
Ας εστιάσουμε όμως στο Καψάλι ,blue sea,kapsali sun.Αρώνης,Serras ,porto delfino,Δαπόντες, που νομίζω ότι πληρούν όλες τις προδιαγραφές για μια αξιοπρεπή διαμονή.
Όσο για το φαγητό,τι να πω,σου έτυχε απ ότι κατάλαβα να πας κάπου και να φας μάπα,απαράδεκτο για το μαγαζί αλλά αυτό δε σημαίνει ότι όλο το νησί είναι ένα χάλι.
Γιατί αυτό εισπράττει κάποιος που διαβάζει το μήνυμά σου.
Τα Τσιρίγο είναι όμορφο και ας λένε κάποιοι τα χειρότερα
Rosa,Loca,ΕΡΣΗ που είστε?Δε θ αντιδράσετε?Μας την πέσανε:clap:
 

Loca Corazon

Member
Μηνύματα
106
Likes
41
Μα είναι ολοφάνερο ότι ο φίλος μας πήγε απροετοίμαστος! Το πρώτο πράγμα που κάνει κάποιος όταν αποφασίζει να επισκεφτεί αυτό το νησί είναι να εξασφαλίσει διαμονή και ... εισιτήρια επιστροφής!!!!

Για το φαγητό, το μόνο που θα πω είναι ότι δεν έχει απλά μία ή δύο καλές ταβερνούλες ... έχει πολλές και σε διάφορα χωριά και παραλίες. Απλά, αν κάποιος δεν έχει σωστή πληροφόρηση τότε μπορεί να πάει και σε μέρη όπως αυτό που περιγράφει ο Tolis-13 και να φάει τραγικά. Γενικά, το νησί φημίζεται για το καλό φαγητό του!

Τα υπόλοιπα δεν θα τα σχολιάσω .... ποντίκια στις συκιές, mini market που δεν έχουν παγωτό κλπ κλπ, μάλλον όταν "στραβώνει" κάποιος τα βλέπει όλα μαύρα!!! ;) ;)

Και κάτι τελευταίο. Παίρνω το θάρρος να δώσω μια συμβουλή σε άτομα όπως ο φίλος alex23 να μην επηρεάζονται τόσο εύκολα και να κάνουν εκτενέστερη έρευνα πριν αποφασίσουν αν κάποιο νησί τους "κάνει" ή όχι. Ένα σχόλιο ενός δυσαρεστημένου επισκέπτη δεν είναι αρκετό για να βγάλουν συμπεράσματα. Αν μετά το ψάξιμο εξακολουθούν να έχουν ενδοιασμούς τότε καλώς να μην το επισκεφτούν. Μου έχει τύχει πολλές φορές να είμαι αρνητική για κάποιο μέρος και όταν το ψάχνω λίγο περισσότερο να αλλάζω γνώμη!

Εύχομαι πάντως στον Tolis_13 να μην τελείωσαν οι διακοπές του με την επίσκεψη του στα Κύθηρα, διότι, είτε συμφωνώ είτε διαφωνώ με τα σχόλια του, είναι κρίμα που δεν πέρασε καλά! Σου εύχομαι λοιπόν καλό υπόλοιπο διακοπών! :D
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Τα Τσιρίγο είναι όμορφο και ας λένε κάποιοι τα χειρότερα
Εγώ πρώτη φορά ακούω άσχημα λόγια για τα Κύθηρα..

Μα είναι ολοφάνερο ότι ο φίλος μας πήγε απροετοίμαστος! Το πρώτο πράγμα που κάνει κάποιος όταν αποφασίζει να επισκεφτεί αυτό το νησί είναι να εξασφαλίσει διαμονή και ... εισιτήρια επιστροφής!!!!

! :D
Μπα μην το λες, επιτόπου έκλεισα το 2ο κατάλυμα που έμεινα, ήταν βέβαια τέλη Αυγούστου..

Κατά τα άλλα συμφωνώ και με τις 2 σας σε όλα κι επαυξάνω. Δεν το συζητώ!
 

skoumpi

Member
Μηνύματα
1.206
Likes
1.101
Τι κρίμα που δεν πέρασες ωραία..... Ειχα πάει στα Κύθηρα το 2004 είχα μείνει στο Μυλοπόταμο. Περάσαμε υπέροχα το νησί ηταν φανταστικό με δυσκολο οδικό δικτυο αλλα υπέροχα μέρη, ευγενικούς ανθρώπους!!!!
 

ILIA

Member
Μηνύματα
42
Likes
28
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ...
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ ΑΜΑΖΟΝΙΟΣ
Κυθηρα 2011

Λυπάμαι και εγώ με τη σειρά μου που δεν σου άρεσαν τα Κύθηρα. Έχω επισκεφτεί τα περισσότερα ελληνικά νησιά και αυτό το μαγικό που μου κάνουν τα Κύθηρα και με το που πατάω το πόδι μου εκεί γίνομαι κατευθείαν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, σπάνια μου συμβαίνει!!!
Αλλά βέβαια τα ταξιδάκια είναι προσωπικά βιώματα και δεν γίνεται να νοιώθουμε όλοι μας το ίδιο.
Ξαναπήγα φέτος -δυστυχώς μόνο για 5 ημέρες - έμεινα σε ένα απλό δωματιάκι που έλαμπε από πάστρα, με πρωϊνό λαδοκούλουρα και σπιτική μαρμελάδα με 35 ευρώ. (από τις 15 Ιουλίου θα ανέβαινε τα 55 ευρώ.)
Και βέβαια καλοφάγαμε, καλοβολτάραμε και περάσαμε ζάχαρη.
Σου εύχομαι να περάσεις τέλεια τις υπόλοιπες διακοπές σου.

Υ.Γ. Με την ευκαιρία διαπιστώνω ότι είμαστε αρκετοί στο φόρουμ ερωτευμένοι με τα Κύθηρα. Μήπως να κάνουμε και ένα γκρουπ Κυθηροχτυπημένων??:p
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.299
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
Λυπάμαι και εγώ με τη σειρά μου που δεν σου άρεσαν τα Κύθηρα. Έχω επισκεφτεί τα περισσότερα ελληνικά νησιά και αυτό το μαγικό που μου κάνουν τα Κύθηρα και με το που πατάω το πόδι μου εκεί γίνομαι κατευθείαν ένας ευτυχισμένος άνθρωπος, σπάνια μου συμβαίνει!!!

Υ.Γ. Με την ευκαιρία διαπιστώνω ότι είμαστε αρκετοί στο φόρουμ ερωτευμένοι με τα Κύθηρα. Μήπως να κάνουμε και ένα γκρουπ Κυθηροχτυπημένων??:p
κάτι όμοια έχω γράψει κι εγώ αλλά δε θυμάμαι που...
κι εγώ στο γκρουπ των ερωτευμένων.!!!!!!!!!!
Ηiiiiiii:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.165
Μηνύματα
882.646
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom