Κύθηρα Κύθηρα 2016

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Καλησπέρα ομάδα !!! Νέος εδώ και θα αρχίσω με ένα ερώτημα για ένα ελληνικό νησί... Τα Κύθηρα... Το διάστημα το οποίο θα το επισκεφθώ είναι το πρώτο πενθήμερο του Αυγούστου... Σκέφτομαι να μείνω στο χωριό Κάλαμος. Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν επισκεφθεί το νησί αν το χωριό αυτό βολεύει για διαμονή και συμβουλές - προτάσεις για παραλίες και διασκέδαση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Υπάρχει σχετικό θέμα για τα Κύθηρα.Κάνε αναζήτηση αν θέλεις.΄Όπως έχουμε πεί για τα Κύθηρα απαραίτητο το μεταφορικό μέσο.Μετά όλα είναι πιο εύκολα.
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Καλησπέρα ομάδα !!! Νέος εδώ και θα αρχίσω με ένα ερώτημα για ένα ελληνικό νησί... Τα Κύθηρα... Το διάστημα το οποίο θα το επισκεφθώ είναι το πρώτο πενθήμερο του Αυγούστου... Σκέφτομαι να μείνω στο χωριό Κάλαμος. Θέλω να ρωτήσω αυτούς που έχουν επισκεφθεί το νησί αν το χωριό αυτό βολεύει για διαμονή και συμβουλές - προτάσεις για παραλίες και διασκέδαση.. Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα City, στα Κύθηρα έχω πάει και έμεινα στη Χώρα αλλά δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα, υπάρχει το χωριό "Λιβάδι" που έχει περισσότερη κίνηση κι απο τη Χώρα...!!! Γενικά, σαν νησί είναι πανέμορφο, καταπράσινο, τα νερά ΣΕ ΟΛΛΕΣ της παραλίες συγκλονιστικά πεντακάθαρα ακόμα και στο Λιμάνι που αφήνει το καράβι. Απλά να ξέρεις οι δρόμοι τους είναι χάλι μάυρο και καλύτερα να ενοικιάσεις εκεί ένα αυτοκίνητο παρά να καταστρέψεις το δικό σου στους καρόδρομους του Τσιρίγου, κυριολεκτικά!!! Σου επιστώ την προσοχή στο θέμα του φαγητού για να μην την πατήσεις και μείνεις νηστικός: οι περισσότερες ταβέρνες εκεί ανοίγουν το μεσημέρι, κάποια στιγμή κλέινουν και ξανανοίγουν για το βράδυ, αν κάποια μέρα αργήσετε στη θάλασσα, πιθανώς να μη βρίσκετε να φάτε... Επίσεις κάποια μαγαζιά για φαγητό ανοίγουν μόνο το βράδυ, οπότε θέλει λίγο ψάξιμο το θέμα. Οποσδήποτε θα ανεβείτε στη μονή Μυρτιδίων... Καλά να περάσετε!!!
 
Last edited by a moderator:

city_routes

Member
Μηνύματα
17
Likes
40
Μαρία Σ ευχαριστώ !!! Χρήσιμες οι πληροφορίες σου... Κυρίως για νερά το επέλεξα λόγω πρόσφατης επίσκεψής μου στην Ελαφόνησο !!!
 
Μηνύματα
34
Likes
34
Μαρία Σ ευχαριστώ !!! Χρήσιμες οι πληροφορίες σου... Κυρίως για νερά το επέλεξα λόγω πρόσφατης επίσκεψής μου στην Ελαφόνησο !!!
Παρακαλώ, κάτι που ξέχασα: υπάρχει το τοπικό ποτό: "Φατουράδα", που είναι ένα είδος ψημένης ρακής (αν έχεις πάει Αμοργό, ξέρεις... ;)) & στα μπαράκια του νησιού το σερβίρουν με τριμμένο πάγο, είναι πολύ ωραίο σαν ποτό & είναι αρκετά φθηνή επιλογή. Επίσεις, στο χωριό Λιβάδι που σου προανέφερα, υπάρχει το ζαχαροπλαστείο: "Ρένα" (δεν υπάρχει άλλο νομίζω), να πάτε για πεντανόστιμα γλυκά και τα παγωτά του επίσεις είναι χειροποίητα (δοκιμάστε μπανάνα), γνωρίζω την ιδιοκτήτρια, τη λένε Ρένα, πές της ότι σε στέλνει η Μαρία απο τη Θεσσαλονίκη & θα καταλάβει ;) και πάλι να περάσετε καλά και να έχετε μια όμορφη διαμονή.
 

melina g

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχεις δικο σουμεταφορικο στα κυθηρα...πως υπαρχουν διαφορα τοπικα δρομολογια ή εστω καποιο ταξί για καποιο μερος που θες να επσκευτεις..δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο αν δεν εχεις μεταφορικο να πας διακοπες στα κυθηρα...και κατι αλλο νοικιαζουν ποδηλατα??:ρ :ρ :ρ
 

kourkoumbini

Member
Μηνύματα
140
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Lisboa :)
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Λατινικής Αμερικής
To κτελ δε βολεύει ΚΑΘΟΛΟΥ, οπότε αν δεν θες να αποκλειστείς σε ένα-δυο χωριά πάρε ή νοίκιασε αμάξι. Το ταξί δεν το συνιστώ, είναι πανάκριβο. Γενικά, όσο κι αν δεν του φαίνεται, το νησί είναι αρκετά μεγάλο.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εχω ακουσει οτι δεν υπαρχει προβλημα αν δεν εχεις δικο σουμεταφορικο στα κυθηρα...πως υπαρχουν διαφορα τοπικα δρομολογια ή εστω καποιο ταξί για καποιο μερος που θες να επσκευτεις..δηλαδη ειναι πολυ δυσκολο αν δεν εχεις μεταφορικο να πας διακοπες στα κυθηρα...και κατι αλλο νοικιαζουν ποδηλατα??:ρ :ρ :ρ
Τα τοπικα δρομολογια ειναι 3-4 την ημερα και καλυπτουν βασικες διαδρομες πχ καψαλι-αγια πελαγια ή διακοφτι-καψαλι και ενδιαμεσους σταθμους. Δεν θα μπορεις να πας στα περισσοτερα μερη, ιδιως στις παραλιες. Επίσης οι αποστασεις δεν ειναι τοσο μικρες για να συμφερει το ταξι. Για παραδειγμα το διακοφτι που σε αφηνει το πλοιο απο το καψαλι απεχει 50-60 λεπτα. Οσο για το ποδηλατο εκτος των μεγαλων αποστασεων, οι δρομοι εχουν ανηφορες, στροφες κ.τ.λ και επισης δεν ειναι ασφαλεις για ποδηλατες. . Γενικα το νησι χρειάζεται αυτοκίνητο.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Και αν είναι ένα όχι ογκώδες(γιατί κάποιοι δρόμοι είναι στενοί) 4 Χ 4 ακόμη καλύτερα.Θά έχεις πρόσβαση σε περισσότερες παραλίες.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τα τοπικα δρομολογια ειναι 3-4 την ημερα και καλυπτουν βασικες διαδρομες πχ καψαλι-αγια πελαγια ή διακοφτι-καψαλι και ενδιαμεσους σταθμους. Δεν θα μπορεις να πας στα περισσοτερα μερη, ιδιως στις παραλιες. Επίσης οι αποστασεις δεν ειναι τοσο μικρες για να συμφερει το ταξι. Για παραδειγμα το διακοφτι που σε αφηνει το πλοιο απο το καψαλι απεχει 50-60 λεπτα. Οσο για το ποδηλατο εκτος των μεγαλων αποστασεων, οι δρομοι εχουν ανηφορες, στροφες κ.τ.λ και επισης δεν ειναι ασφαλεις για ποδηλατες. . Γενικα το νησι χρειάζεται αυτοκίνητο.
Συμφωνώ. Για να χαρείς το νησί χρειάζεσαι οπωσδήποτε δικό σου μεταφορικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom