Κύπρος Κύπρος

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ήμουν για μερικές μέρες για επαγγελματικές υποχρεώσεις εκεί, ενώ έχω πάει στο παρελθόν άλλη μια φορά.

Για πρώτη φορά όμως... οδήγησα, και το εγχείρημα ήταν πραγματική εμπειρία. Κάθε λίγο και λιγάκι χτύπαγα το δεξί μου χέρι στην... πόρτα προσπαθώντας να βάλω ταχύτητα :lol: ενώ στα λεγόμενα roundabouts που έχουν εκεί έχανα τελείως τη μπάλα και μόνο από τύχη δεν τράκαρα. :D
 

maria

Member
Μηνύματα
96
Likes
75
Καταρχήν καλωσόρισες!
Συγχαρητήρια για το εγχείρημά σου! Δεν ξέρω αλλά μου φαίνεται υπερβολικά δύσκολο να οδηγείς ανάποδα (για μας).
Απ' ότι μου έχει πει μια φίλη πάντως που σπούδαζε στην Κύπρο οι αποστάσεις στις πόλεις είναι σχετικά μεγάλες και δεν υπάρχει και τόσο συχνή συγκοινωνία. Ισχύει πραγματικά κάτι τέτοιο; Σε ποιο μέρος πήγες εσύ;
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Ευχαριστώ. :)

Οι αποστάσεις είναι πολύ μικρές σε σχέση με την Ελλάδα. Εγώ πήγα Λευκωσία και Λεμεσσό. Για παράδειγμα, από αεροδρόμιο -> Λευκωσία έκανα περίπου 45 λεπτά, ενώ μετά για τη Λεμεσσό έκανα 1 ώρα χοντρικά, χωρίς να τρέχω σαν παλαβός.

Πάντως όντως ήταν ζόρικα στην αρχή με τις ανάποδες κατευθύνσεις, αλλά κάπως τα κατάφερα. :)
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Kalimera!
Κουραστηκα λίγο αλλά βρήκα περίπου πως λειτουργεί ένα φόρουμ... Φαίνεται καλή ιδέα. Σαν νέο μέλος εύχομαι σε όλους να περνάτε καλά και όσο για την Κύπρο θα σας πω διάφορες εμπειρίες, μιας και μένω εδώ τους τελευταίους 22 μήνες!
Αγγελική
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
και αφού μιλάμε για αποστάσεις, είναι μικρές οι αποστάσεις στην Κύπρο. Λάρνακα - Λευκωσία είναι περί τα 50 χμ. Λάρνακα - Λεμεσός περί τα 70, Λεμεσός - Πάφος περί τα 70 χμ επίσης. Η μεγαλύτερη απόσταση από Αγία Νάπα στην Βόρεια Πάφο είναι μερικές 3-4 ώρες, ανάλογα το αυτοκίνητο και τον οδηγό.

Δευκαλίωνα, πάντως σε συγχαίρω που τα κατάφερες να οδηγήσεις. Εγώ πλέον συνήθισα και στις αλλαγές, μια στην Ελλάδα, μια στην Κύπρο, αμέσως προσαρμόζεσαι. Απλά θέλει προσοχή, πάντα δεξιά ή πάντα αριστερά...

Η συνέχεια στο επόμενο μήνυμα.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
To be continued? :D

Τα κατάφερα τρόπος του λέγειν, μέσα στη Λευκωσία και στη Λεμεσσό οδήγησα όσο το δυνατόν λιγότερο, αφού στις πλατείες έχανα τη μπάλα!! :lol:
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Καλά αν κάτσω να θυμηθώ λίγο καλύτερα, και εγώ στον 1ο μήνα που οδηγούσα, μπηκα 2 φορές στο αντίθετο ρεύμα! Ευτυχώς, δεν τράκαρα, αλλά είναι τρομακτικό. Μια συνήθεια τέλος, όπως όλες.

Όσο για την συνέχεια που έλεγα, μπορεί να βοηθήσουν και οι ερωτήσεις: Τι θέλετε λοιπον να σας πω για την Κύπρο? Και θα σας το διηγηθώ
8)
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εμένα κατ'αρχήν μου έκανε εντύπωση που σε όλα τα μαγαζιά έξω μιλούσαν αγγλικά. :)
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
2 μήνες στην Κίνα
Angeliki καλώς ήρθες και από μένα.

Έχεις πάει και στο κατεχώμενο κομμάτι; Αν ναι, θα ήταν πολύ ενδιαφέρουσα μια αναφορά σε αυτό.
 

Angeliki

Member
Μηνύματα
107
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή (ξανά)
Gia na apantiso se oles tis erotiseis kai na min paraponieste:

Defkalion, einai sosti i paratirisi, OPOU kai an paei kaneis, to 99% ton servitoron einai mi Kuprioi, allodapoi, ksenoi. Ara miloun agglika, kai malista kapoioi spasta! Xaraktiristiko einai auto pou eipe o 8eios mou otan ir8e gia proti fora perusi, "kai ti ginetai an den milao agglika? se ellinofono kratos eimai???" eixe dikio kapos

Oso gia ta katexomena, exo paei 3 fores, Ammoxosto, Keruneia, Lefkosia. Einai diaforetika apo ta kupriaka. Ftoxeia, pio vromika, kapote pio fusika topia... auta.
 

Evagelos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Η Κυπρος δεν με ενθουσιασε αν και οι επισκεψεις σε μερη οπως τα φυλακισμενα μνήματα ειναι must για καθε Ελληνα.
Η νυχτερινη ζωη ειναι εντελως αγγλική :-(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom