Λιβύη ΛΙΒΥΗ

lena

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΥΠΕΡΣΙΒΗΡΙΚΟΣ
Δεν θα σας κουρασω με λεπτομερειες του ταξιδιού γιατι ηδη υπάρχει μια πολύ καλή ιστορία για τη χωρα αυτή. θα σας αναφερω μονο αυτά που εγω εντόπισα ως σημαντικά του ταξιδιού μου.

Αρχικά θέλω να σας ενημερωσω οτι κι εγω τα ταξιδια μου τα κανω μονη-χωρις πρακτορείο- αυτη τη φορά ομως η έλλειψη του απαραίτητου χρόνου για την οργάνωση καθως και η δυσκολία να μαθω εγκαίρως λεπτομέρειες απαραιτητες για να ξεκινησω μονη με αναγκασαν να απευθυνθω σε πρακτορείο. Ημουν τυχερη απο την αποψη οτι στο γκρουπ ήμασταν μονο 9 ατομα και όλοι πολυταξιδεμενοι.

Για μενα το πιο ενδιαφερων κομματι του ταξιδιου αυτού ήταν οι ανθρωποι.Μου εκανε εντυπωση ποσο χαρουμενοι έδειχναν που έβλεπαν ξενους στη χώρα τους και ήταν πρόθυμοι να μας βοηθησουν σε οτι χρειαζόμασταν ακόμη κι οταν δεν μιλούσαμε την ιδια γλώσσα. Ανθρωποι υπερήφανοι και ευγενικοί, με καθαρο βλέμμα και ματια που οταν σε κοιτούσαν καταλάβαινες τι θελαν να σου πουν. Οσον αφορά δε τους ντόπιους ξεναγούς μας, αυτοί ήταν οτι καλύτερο θα μπορούσε να μας συμβεί. Φυσικά μεσα στις πρωτες ημερες γίναμε φίλοι. Απο αυτούς λοιπόν μάθαμε λεπτομέρεις για τη σημερινή πραγματικότητα στη χώρα , αλλά και συμβοιώσαμε μαζι τους πολλές ημέρες και ώρες καταφέρνοντας ετσι να πάρουμε μια μυρουδιά για πράγματα που διαφορετικά θα ήταν αδύνατον.

Οταν ξεκινησα αυτό το ταξιδι δεν ήξερα ακριβώς τι θα βρω, ήξερα μονο οτι θα ήταν διαφορετικά και αυτό ήταν αρκετό για μενα. Και δεν μετανοιωσα καθόλου. Για την ακριβεια τωρα που επέστρεψα, σκέπτομαι και ενα ακόμη ταξιδι στην ίδια χώρα που όμως να περιλαμβάνει έρημο αυτή τη φορά, μονο.Εκεί θα δούμε τη ζωή των Τουαρεγκ απο κοντα, τις υπέροχες λίμνες μέσα στην έρημο Σαχαρα και τις προιστορικές βραχογραφίες που υπάρχουν επίσης σε σπηλιές στην ερημο. Δεν νομίζετε οτι αξιζει?

Φυσικά απο τη Λιβύη κρατάω ακόμη και τους καταπληκτικούς αρχαιολογικούς χώρους που, αν και ήξερα οτι υπάρχουν, δεν μπορούσα να φαντασθώ το μέγεθος και την ομορφιά τους. Εκει αισθάνθηκα υπερήφανη για την καταγωγή μου, ιδιως οταν ο Λίβυος ξεναγος με ρωτησε πως αισθάνομαι που βλέπω τα μνημεία των προγόνων μου- φυσικά αισθάνθηκα και άλλα... αλλά δεν είπα τίποτα στον ξεναγό- το μέρος ήταν τοσο μαγικό , δεν έπρεπε να χαλάσω το όνειρο, δεν θα καταλάβαινε άλλωστε τι εννοώ.

Αυτό ήταν το πρωτο μου ταξίδι στην Αφρική και θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που το πραγματοποίησε.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
ωραίος προορισμός lena ίσως να μας έγραφες περισσότερα για το ποιες πόλεις αξίζουν απο αρχαιολογικό ενδιαφέρον και πολιτιστικό φυσικά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.643
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom