Γενικά Λάθος Καταχώριση Στοιχείων

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Εκλεισα αεροπορικα εισιτηρια πασχα για βουδαπεστη, τα φτηνα(79 return) για ολη την οικογενεια μου και την πεθερα μου. Ανω τελεια. Η πεθερα μου Γερμανιδα με ελληνικη υπηκοοτητα απο τον ελληνικο της γαμο. Στη συνεχεια διαζευγμενη. Εχασε προσφατα την τσαντα της με ολα τα χαρτια...ταυτοτητες, διπλωματα κτλ. Στην κρατηση που ειχω κανει, ειναι με το ονομα της ταυτοτητας της(το ελληνικο επιθετο του πρωην αντρα της). Τωρα που πηγε για να βγαλει αλλη και επειδη φαινεται οτι ειναι διαζευγμενη, η ταυτοτητα θα πρεπει να βγει στο πατρικο της επιθετο που ειναι γερμανικο! Αρα θα πρεπει να γινει αλλαγει ονοματος στο εισιτηριο! Ρε παιδια επικοινωνησε η γυναικα μου νε τα γραφεια της malev εδω στην αθηνα και θα πρεπει να στειλουμε τα confirmation και κτλ για να δουν την κρατηση κτλ κτλ. Και αφηνουν υπονοουμενα οτι μπορει να χρεωθει το αναλογο(?) αντιτιμο για την αλλαγη ονοματος στο εισιτηριο. Αφου ρε παιδια δεν προκειται για αλλο επιβατη αλλα τον ιδιο. Γινετε αν προσκομισουμε χαρτια που να αποδικνυουν οτι ειναι ο ιδιος ....και να πληρωσουμε την αλλαγη ονοματος? Ξερει κανεις κατι σχετικο? Οχι τιποτα αλλο θα με φει η αγωνια το ΣΚ για να μιλησω μαζι τους ξανα απο Δευτερα. Ευχαριστω.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω δεν ξερω να σε βοηθησω απλα να σου πω μια δικη μου εμπειρια με μαλεβ.Πηγα να κλεισω πακετο τον Ιανουαριο χοτελ και αεροπορικα και εδωσα λαθος το ενα ονομα ..ηταν ορθογραφικο το λαθος δηλ.Μου εστειλαν μια προσφορα με το λαθος ονομα .Το συνειδητοποιω και τους στελνω στο καπακι μαιλ οπου τους εξηγουσα.Μου εστειλαν μαιλ οπου με ενημερωναν οτι ειχε γινει κανονικα η αλλαγη -διορθωση του ονοματος και η προσφορα τους ηταν ακομα σε ισχυ.Τελικα δεν την προχωρησα την κρατηση .Μηπως εαν κλεισεις και πληρωσεις ,ισχυει μετα αυτο που σου λενε εσενα?Στειλε παντως το confirmation και τον αριθμο κρατησης οπωσδηποτε.Ετσι εκανα εγω.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αυτες οι πεθερες ολο μπελαδες ειναι...

KLEO τι λες; Ο ανθρωπος τα εχει κλεισει τα εισιτηρια... αλλη περιπτωση.

Φιλε, μια λυση ειναι, να ξαναπαντρευτει η πεθερα τον πρωην και μετα να βγαλει ταυτοτητα.

Μια δευτερη, να μεινει Ελλαδα (αυτη μου μοιαζει και η καλυτερη)

Τριτη, να περιμενεις μεχρι τη Δευτερα να δεις τι θα σου πουν

Τεταρτη, να σου απαντησει καποιος απο δω μεσα. Αλλα να 'ναι κανενας σοβαρος (οχι σαν κι εμενα).

ΥΓ1 Αληθεια η πεθερα δεν ειχε διαβατηριο;
ΥΓ2 Γιατι πρεπει να αφαιρεθει το επωνυμο του πρωην; Δεν μπορει να το κρατησει;
 

vaggelakos

Member
Μηνύματα
209
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
salzburg?!
Αυτες οι πεθερες ολο μπελαδες ειναι...

KLEO τι λες; Ο ανθρωπος τα εχει κλεισει τα εισιτηρια... αλλη περιπτωση.

Φιλε, μια λυση ειναι, να ξαναπαντρευτει η πεθερα τον πρωην και μετα να βγαλει ταυτοτητα.
Φιλε μου ο πεθερος μας αφησε εδω και εναμιση χρονο....

Μια δευτερη, να μεινει Ελλαδα (αυτη μου μοιαζει και η καλυτερη)
Το ταξιδακι το εκανα γιατι ηθελα να ικανοποιησω περα απο το προσωπικο μου οφελος και αγαπη με τα ταξιδια και την ικανοποιηση οτι επειδη οι δικοι μου γονεις ειναι μεγαλοι και δεν εχουν ξαναπαει εξωτερικο να τους κανονισω μαζι με μενα κατι φτηνο και ευχομαι οχι τελευταιο τους ταξιδι

Τριτη, να περιμενεις μεχρι τη Δευτερα να δεις τι θα σου πουν
Το καλυτερο ισως

Τεταρτη, να σου απαντησει καποιος απο δω μεσα. Αλλα να 'ναι κανενας σοβαρος (οχι σαν κι εμενα).
Δεν εχω προβλημα και δεν παρεξηγιεμαι...απαντησεις ξαχνω

ΥΓ1 Αληθεια η πεθερα δεν ειχε διαβατηριο;
Ταυτοτητα με λατινικους χαρακτηρες που πεταμε ανετα και βουδαπεστη


ΥΓ2 Γιατι πρεπει να αφαιρεθει το επωνυμο του πρωην; Δεν μπορει να το κρατησει;
Η ταυτοτητα ηταν με την ιδιοτητα και του γαμου...απο την στιγμη που πηρε διαζυγιο δεν πηγε να αλλαξει ταυτοτητα γιατι δεν την πειραζε. Τωρα που την εχασε ομως φιανεται με βαση το νομο οτι ειναι διαζευγμενη και πεπει να βγει στο πατρικο της ονομα....
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.021
Likes
12.109
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αν και νομιζω οτι μπορει να κρατησει το επωνυμο (η Ντορα πως το κραταει δηλαδη;), ας κανει τοτε μια αιτηση αλλαγης επωνυμου...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οτι μπορει να κρατησει το συζυγικο της επωνυμο,σαφως και μπορει, ειδικα αν σε ολες της τις κοινωνικες και επαγγελματικες σχεσεις εμφανιζεται με το συζυγικο της επωνυμο. Αλλα τωρα τετοια ωρα τετοια λογια. Δεν νομιζω οτι προφταινει να κανει τις διαδικασιες επανακτησης του συζυγικου επωνυμου. Στην χειροτερη θα πληρωσετε μια διαφορα. Ποση θα ειναι αυτη πια; Επιμεριστε την σε οσα ατομα ταξιδεψετε μαζι και σκεψου: δηλαδη αν δεν ειχατε βρει την προσφορα των 79 ευρω, αλλα των 89 ευρω δηλαδη δεν θα τα αγοραζατε τα εισιτηρια; Δεν νομιζω οτι θα βγει παραπανω απο 50 ευρω η αλλαγη....
 

SunriseNick

Member
Μηνύματα
49
Likes
0
Καλημερα σας αγαπητοι ταξιδιωτες ζητω την βοηθεια σας.

εχω κανει μια κρατηση (aigean) για την διαδρομη ΑΘΗΝΑ-ΡΩΜΗ-ΑΘΗΝΑ.

Δυστυχως εκανα λαθος στο ονομα και το εκλεισα στο ονομα ΜΑΤΙΝΑ , ενω η ταυτοτητα γραφει ΣΤΑΜΑΤΙΝΑ.

λετε να υπαρχει καποιο προβλημα?τι με συμβουλευετε?
ευχαριστώ
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Να μιλήσεις με την εταιρεία προφανώς;

Καλημέρα.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.877
Likes
14.380
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
θα υπαρχει προβλημα
σπευσε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μα γιατί έχουμε τόσα θέματα με λάθη στα ονόματα? Είναι τόσο κοινό πρόβλημα (μου φαίνεται πραγματικά απίστευτο), ή κάτι άλλο συμβάινει?
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Το όνομα του επιβάτη το έκανες λάθος... Το όνομα της εταιρίας το έκανες λάθος... το όνομα του προορισμού τουλάχιστον το πέτυχες? σίγουρα πας Ρώμη?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom