Λήμνος Λήμνος! Νέες προτάσεις;

Μηνύματα
30
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
Σίφνος
Παιδιά διαβάζω τα τοπικ που υπάρχουν απλά ξεκινάω αυτό για να δούμε αν έχουμε νέες ιστορίες και πληροφορίες να διαβάσουμε.
Σκοπεύω να πάω στις αρχές του Αυγούστου οπότε κάθε πληροφορία δεκτή!!!

ΥΓ Κάποιος ας μεταφέρει το θέμα μέσα στο Νησί Λήμνος!
 

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.424
Likes
4.409
Υπάρχει κανένας που να πήγε πρόσφατα Λήμνο για "φρέσκες" προτάσεις?
Έχω χρόνια να κάνω "οικογενειακές" διακοπές στην Ελλάδα καλοκαιριάτικα...
Για διαμονή είμαστε ΟΚ, για τα λοιπά ενδιαφέρομαι περισσότερο (π.χ. φαγητό, καμιά πιο ψαγμένη παραλία ή εκδρομούλα κλπ.)
Θα είμαστε στο νησί κοντά στο 15αύγουστο, παρέα με μια οικογένεια με παιδιά (περίπου 10 ετών), να ληφθεί κι αυτό υπόψιν.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.531
Likes
8.472
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υπάρχει κανένας που να πήγε πρόσφατα Λήμνο για "φρέσκες" προτάσεις?
Έχω χρόνια να κάνω "οικογενειακές" διακοπές στην Ελλάδα καλοκαιριάτικα...
Για διαμονή είμαστε ΟΚ, για τα λοιπά ενδιαφέρομαι περισσότερο (π.χ. φαγητό, καμιά πιο ψαγμένη παραλία ή εκδρομούλα κλπ.)
Θα είμαστε στο νησί κοντά στο 15αύγουστο, παρέα με μια οικογένεια με παιδιά (περίπου 10 ετών), να ληφθεί κι αυτό υπόψιν.


Είχα πάει το καλοκαίρι του ΄17, δεν ξέρω αν το πιάνεις για πρόσφατα.

Αν έχετε μεταφορικό μέσο έχετε αρκετές επιλογές. Για φαγητό τα καλύτερα μέρη που θυμάμαι είναι ο Γιαννάκαρος (φοβερά κολοκυθάκια τηγανητά, μαριδάκια τηγανητά και γαρίδες σαγανάκι) https://www.tripadvisor.com/Restaur...nnakaros-Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html

και το Έννοια πο΄χς (μη σας αποθαρύνει η χιπστεριά του και το πόσο μοντέρνο είναι έχει πολύ καλό φαγητό, ειδικά μια μακαρονάδα με φυστίκι Αιγίνης και το τοπικό τυρί της Λήμνου)
https://www.tripadvisor.com/Restaur...s-Lychna_Lemnos_Northeast_Aegean_Islands.html

Δεν ξέρω αν γνωρίζετε ότι η Λήμνος έχει αμμοθίνες. Επίσης γύρω απ'το κάστρο της Μύρινας κυκλοφορούν ελάφια! Ελπίζω μόνο να μη τα δείτε να τρώνε από σκουπίδια και χάσουν την ομορφιά τους! Αν θυμάμαι καλά κάτω απ'το κάστρο έχει μια καφετέρια με ωραία θέα που λέγεται Νεφέλη.

Από παραλίες η καλύτερη που είδα ήταν ο Εβγάτης. Γενικά δεν τρελάθηκα με τις παραλίες τους. Αν θυμηθώ κάτι άλλο θα προσθέσω.
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
5.677
Ονειρεμένο Ταξίδι
Όλη η Νότια Αμερική
Είναι κάποιος τώρα στη Λήμνο ή ήταν πρόσφατα εκεί; Θέλω να μάθω τι κατάσταση επικρατεί στις παραλίες τώρα. Η βλένα που υπήρχε τον Ιούνιο διαλύθηκε ή υπάρχουν ακόμη παραλίες που δεν μπορείς να κολυμπήσεις;
 

Costas

Member
Μηνύματα
34
Likes
110
Γύρισα πρόσφατα από Λήμνο.
Σχετικά με τη θάλασσα, δύο φορές είδα κάτι που έμοιαζε με βλέννα (παραλίες ρηχά νερά και πλατύ), αλλά ήταν κάτι πολύ αραιό και μπορεί να ήταν και κάτι άλλο. Ο άνεμος φυσούσε προς τα έξω, και η θάλασσα ούτως ή άλλως δεν ήταν πολύ καθαρή.
Σχετικά με φαγητό. Το καλύτερο φαγητό το έφαγα στο "Μεταξυ μας" στη Μύρινα. Τέλειες γεύσεις, καλό service και good value for money. Κράτηση απαραίτητη μια μέρα πριν. (δοκιμάστε τη γαριδομακαροναδά τους)
"Γιαννάκαρος", οκ φαγητό, ωραία τοποθεσία.
"Έννοια πο΄χς". Δεν ενθουσίασε κανέναν στην παρέα. Πιστεύω ότι προσπαθούν αρκετά να πείραξουν τα φαγητά και δεν τους βγαίνει πάντα.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom