ΗΠΑ Λίγες ώρες Νεα Υορκη

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
Γεια σας εχω 10 ωρες και κατι αναμονη στο αεροδρομιο jfk κατα την επιστροφη μου απο αγιο δομινικο για αθηνα. Οπως το υπολογιζω θα εχω 6 ωρες καθαρες για να γυρισω την νεα υορκη. λογικα πιστευω οι βαλιτσες μου να πανε αυτοματα στις πτησεις. τι λετε οτι μπορω να κανω σε αυτες τις ωρες προλαβαινω να δω κατι?θα μπορεσω να κυκλοφορισω στην νεα υορκη χρειαζεται να κανω καμια αιτιση κατι? ευχαριστω!!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Είσαι σε transit δηλαδή; αν είσαι σε transit δε νομίζω ότι επιτρέπεται να βγεις από το αεροδρόμιο.
 
Μηνύματα
266
Likes
119
Είσαι σε transit δηλαδή; αν είσαι σε transit δε νομίζω ότι επιτρέπεται να βγεις από το αεροδρόμιο.
Αν έχεις το νόμιμο δικαίωμα να είσαι στις ΗΠΑ, δεν μπορούν να σου απαγορεύσουν να φύγεις από το αεροδρόμιο.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Είσαι σε transit δηλαδή; αν είσαι σε transit δε νομίζω ότι επιτρέπεται να βγεις από το αεροδρόμιο.
Ε, οι ΗΠΑ είναι από εκείνες τις λίγες χώρες του κόσμου που σε περνάνε από immigration ακόμα κι αν περνάς transit από κει. Οπότε, από τη στιγμή που θα το περάσεις έτσι κι αλλιώς, επιτρέπεται να πας όπου θες.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
οποτε γινεται?
Ε, οι ΗΠΑ είναι από εκείνες τις λίγες χώρες του κόσμου που σε περνάνε από immigration ακόμα κι αν περνάς transit από κει.
ποση ωρα παιρνει?
και αν παω τι λετε να δω απλα αγαλμα ελευθεριας- πλατεια times και empire state? θα προλαβω?και αν ναι κατι αλλο?
παντως πολυ ακριβα τα ξενοδοχεια εκει και ελεγα να μεινω ενα βραδυ
 

hello_its_me

Member
Μηνύματα
75
Likes
17
Καλημερα!
Σε λιγο καιρο θα βρεθω ΝΥ απο πτηση με ανταποκριση για 9 ωρες. Χοντρικα θεωρω οτι θα χω γυρω στις 6 ωρες να παρω μια μικρη γευση της πολης.

Τι θα μου προτεινατε να κανω σε αυτο το διαστημα, που να κυκλοφορησουμε ωστε να παρουμε μια εικονα της πολης?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις προτασεις σας :)
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.263
Likes
7.826
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σε σκότωμα το βλέπω, αλλά μια Times Square αν αντέχεις την ταλαιπωρία !
 
D

Delmem38110

Guest
Καλημερα!
Σε λιγο καιρο θα βρεθω ΝΥ απο πτηση με ανταποκριση για 9 ωρες. Χοντρικα θεωρω οτι θα χω γυρω στις 6 ωρες να παρω μια μικρη γευση της πολης.

Τι θα μου προτεινατε να κανω σε αυτο το διαστημα, που να κυκλοφορησουμε ωστε να παρουμε μια εικονα της πολης?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις προτασεις σας :)
το τι θεωρείς εσύ χονδρικά πρέπει να το δεις χοντρικά εκείνη τη στιγμή και να κάνεις εκτίμηση.
πόσες πτήσεις θα έχουν άφιξη πόσο προσωπικό θα είναι στον έλεγχο και πόσα άτομα θα είναι πριν από σένα. επέλεξε όσο πιο μπροστινή θέση στο αεροπλάνο μπορείς για να βγεις από τους πρώτους.
χοντρικά θες ένα δίωρο να περάσεις τους έλεγχους του αεροδρομίου συν καμία ώρα να πας στην πόλη συν μια ώρα να επιστρέψεις συν μια ώρα να μπεις ξανά μέσα.
χονδρικά σου μένουν 4 ώρες σε πολύ χονδρική έκδοση.
κάτσε τρανσιτ και ξέχνα την πολη.
και χονδρικά θα σου κοστίσει η έξοδος κάνα 150 ευρώ με ένα λιτό τσιμπολοι. στην καλύτερη.
 

pepakos

Member
Μηνύματα
162
Likes
416
Επόμενο Ταξίδι
Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή 🇦🇷
Καλημερα!
Σε λιγο καιρο θα βρεθω ΝΥ απο πτηση με ανταποκριση για 9 ωρες. Χοντρικα θεωρω οτι θα χω γυρω στις 6 ωρες να παρω μια μικρη γευση της πολης.

Τι θα μου προτεινατε να κανω σε αυτο το διαστημα, που να κυκλοφορησουμε ωστε να παρουμε μια εικονα της πολης?

Ευχαριστω προκαταβολικα για τις προτασεις σας :)
Αν είσαι στο JFK και έχει όντως 6 ώρες ολόκληρες διαθέσιμες έχοντας υπολογίσει τις παραπάνω διαδικασίες που ανέφερθηκαν απο το μέλος ToTheMoonAndBack, μπορείς να πάρεις το air train έξω από το terminal σου, να κατέβεις Jamaica Station, και απο εκεί παίρνεις είτε την μπλε γραμμή του μετρό είτε τον LIRR (προαστιακός) και κατεβαίνεις Penn Station (20' διαδρομή). Πάει συνεχόμενα χωρίς αλλαγή συρμού. Από το Penn station μπορείς με τα πόδια να δεις πολλά πράγματα, ουσιαστικά το Upper Manhattan.Πιάσε την 5th Avenue, και ανέβα μεχρι το Central Park περνώντας απο Empire State Building, Rockfeller, Trump Tower,και μετά από το Central Park πιάσε την 7th ή την Broadway και κατέβα πάλι μέχρι το Penn Station, περώντας από Times Square. Φάε πίτσα με 1$ επί της Broadway kai 55th, πιές και ένα καφέ απο Starbucks και γύρνα πίσω μετά στο αεροδρόμιο. :D

1669192928728.png
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Εγώ να ρωτήσω κάτι? Γίνεται ενώ είσαι τράνζιτ ΗΠΑ να βγεις εκτός αεροδρομίου? Και μετά να ξαναμπείς και να πας στο προορισμό σου? Με την έννοια, σου το επιτρέπουν? Δεδομένου ότι θα περάσεις κανονικό έλεγχο -φαντάζομαι- "ανάκριση" κατά την είσοδό σου στη πόλη των ΗΠΑ που έχεις προσγειωθεί, αν θελήσεις να βγεις εκτός? Πως τους εξηγείς ότι όχι δεν είναι η Νέα Υόρκη ο προορισμός μου, μια βόλτα θέλω να κάνω?? Σε αφήνουν?? Δεν είμαστε εντός ΕΕ που αυτά είναι παιχνιδάκι... Παίζει ρόλο φαντάζομαι και από που έρχεσαι και που πας εν τέλει
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Εγώ να ρωτήσω κάτι? Γίνεται ενώ είσαι τράνζιτ ΗΠΑ να βγεις εκτός αεροδρομίου? Και μετά να ξαναμπείς και να πας στο προορισμό σου? Με την έννοια, σου το επιτρέπουν? Δεδομένου ότι θα περάσεις κανονικό έλεγχο -φαντάζομαι- "ανάκριση" κατά την είσοδό σου στη πόλη των ΗΠΑ που έχεις προσγειωθεί, αν θελήσεις να βγεις εκτός? Πως τους εξηγείς ότι όχι δεν είναι η Νέα Υόρκη ο προορισμός μου, μια βόλτα θέλω να κάνω?? Σε αφήνουν?? Δεν είμαστε εντός ΕΕ που αυτά είναι παιχνιδάκι... Παίζει ρόλο φαντάζομαι και από που έρχεσαι και που πας εν τέλει
Στις ΗΠΑ ούτως η άλλως περνάς διαβατήριακο έλεγχο στο πρώτο αεροδρόμιο που φτάνεις (γι’αυτο χρειάζεσαι και ESTA ακόμη κι αν ο τελικός προορισμός δεν είναι οι ΗΠΑ), όπως επίσης παραλαμβάνεις τις παραδοτέες αποσκευές και τις ξανά δίνεις για την επόμενη πτήση.
 
Last edited:

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Στις ΗΠΑ ούτως η άλλως περνάς διαβατήριακο έλεγχο στο πρώτο αεροδρόμιο που φτάνεις, όπως επίσης παραλαμβάνεις τις παραδοτέες αποσκευές και τις ξανά δίνεις για την επόμενη πτήση.
Α να και κάτι που δεν ήξερα... Οπότε αν θες να βγεις εκτός, σίγουρα δε προλαβαίνεις εκτός αν είναι πολύ μεγάλο το χρονικό διάστημα που μεσολαβεί (χώρια που θα πρέπει να κουβαλάς τα μπαγκάζια σου μαζί ή να ψάχνεις χώρο να τα αφήσεις)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.774
Μέλη
38.882
Νεότερο μέλος
aggelostzava

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom