Λίμνη Κερκίνη

Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Μιά πολύ ωραία πρόταση κυρίως για τους βορειοελλαδίτες και μια που έρχεται και η Πρωτομαγιά είναι ο γύρος της λίμνης κερκίνης.....Πολύ κοντά απο τη θεσσαλονίκη ένα απίστευτο τοπίο με τη λίμνη,πολύ πράσινο,πολλά πράγματα να κάνεις απο το να ανέβεις σε άλογο,να κάνεις βόλτα στη λίμνη με βάρκα,η απλά να πάρεις τα μονοπάτια και να περπατήσεις,οποτε μην ξαφνιαστεις αν ξαφνικά πεσεις σε κοπάδι βουβαλιών:clap:,εγω αυτο το έζησα βρισκόμενη μέσα στο αμάξι,μονη,πηρα ενα δρομάκι και ξαφνικά ξεπρόβαλαν μπροστά μου,χι χι,λεω τώρα τι γίνεται,μήπως και μου είχε ξανασυμβεί για να ξέρω τι κανουν σε παρόμοιες περιπτώσεις,σταματησα,περίμενα να περάσουν ηρεμα ευτυχως,και ....συνέχισα,πάντως όλα αυτα μου φάνηκαν συναρπαστικά οπως και σε όλους οσους μενουμε στις πόλεις και ξαφνικά βρισκομαστε στη φύση με τα όμορφα απρόσμενα......Εκτός των άλλων αν πάτε εκει,μην παραλείψετε να επισκεφθείτε το ενυδρείο της Βυρώνειας,είναι σε κοντινή αποσταση,και το φράγμα της λίμνης στο λιθότοπο.Εμένα με εντυπωσίασε η αγαπη των κατοίκων για την περιοχή τους και την αναδειξη της,την προσπαθεια για να σωσουν τη λίμνη,μεσω συλλογου με σεμινάρια για ενημέρωση των επισκεπτών,η αναβάθμιση ολης της περιοχης με προσεγμένα καταλύματα κλπ Μπράβο τους
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
είναι υπέροχη η λίμνη κερκίνη!!! δυστυχώς, αν και από τις σέρρες, έχω να πάω λίγα χρόνια... θα το βάλω όμως στο πρόγραμμα για μία επανάληψη!

παραθέτω επίσης ένα πολύ ωραίο αφιέρωμα από το αθηνόραμα (αν και λίγο παλιό από το 2005) http://www.athinoramatravel.gr/articles/default.aspx?c=kerkini&i=1508 και φυσικά διαβάστε και την ιστορία του θάνου για το άγκιστρο, αν αποφασίσετε να επισκεφθείτε την ευρύτερη!!! περιοχή ;)


...μια και μίλησες για τους νεροβούβαλους δεν μπορώ να μην κάνω γαστριμαργικό σχόλιο και να πω ότι από το γάλα τους γίνεται το καζάν ντιπι... υπάρχει μάλιστα ένα σημείο που παινεύονται ότι έχουν το καλύτερο! είναι στο χωριό χρυσοχώραφα από τη κα λίνα μυρόβαλη (διαβάστε περισσότερα εδώ http://kathrefti.blogspot.com/2008/05/blog-post_07.html)
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
μας άνοιξες την όρεξη:haha:,διάβασα το σχετικό άρθρο,μάλλον μόνο στις σερρες όμως τα πουλάνε,εδώ στη θεσνικη δεν εχει πέσει το μάτι μου σε παραδοσιακά γλυκά ,καζάν ντι πι κλπ απο την περιοχή αυτη
 

paragianna75

Member
Μηνύματα
53
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
astana-kazakhstan?
Ταξίδι-Όνειρο
Namimbia
εδώ στη θεσνικη δεν εχει πέσει το μάτι μου σε παραδοσιακά γλυκά ,καζάν ντι πι κλπ απο την περιοχή αυτη
το πιο ωραίο καζάν ντιπί το έχει ο Χατζής στη Θεσσαλονίκη :))))
Όσο για την Κερκίνη είναι υπέροχο μέρος, οι νεροβούβαλοι είναι μοναδικοί και οι βοσκοί καβάλα στη yamaha έχουν πολύ πλάκα.Στο ενυδρείο της Βυρώνειας όπως ανέφερε και η romantic woman έχει αρκετά ερπετά και μεταξύ αυτών και τα λεγόμενα φιδάκια της παναγιάς.
Άν τώρα πάτε μια βόλτα στη λίμνη τον Οκτώμβρη θα δείτε και φλαμίνγκος, η λίμνη γίνεται ρόζ!Ενώ το καλοκαίρι που τα νερά της λίμνης είναι πιο χαμηλά ζητήστε απο τους βαρκάρηδες να σας πάνε στο μέρος που ο Αγγελόπουλος γύρισε το ¨μετέωρο βήμα του πελαργού¨ και κατασκεύασε κάποια πέτρινα σπιτάκια για το σκηνικό και τώρα μένουν εκεί στοιχιωμένα.
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
μήπως έχετε να προτείνετε και κάποιο ξεν/χείο εκεί κοντά?
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
174
Likes
459
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγω ειχα παει πριν 6 χρονια αν δεν κανω λαθος και ειχα μεινει στον ξενωνα Οικοπεριηγητής ( http://www.oikoperiigitis.gr/accomodation-GR.asp ) πολυ ωραια φιλοξενια! Στην Κερκινη ειχαμε κανει βαρκαδα μεσα στη λιμνη, ειδαμε απο κοντα τους νεροβουβαλους, περπατησαμε με τα ποδια το ''χωριο'' για τις αναγκες γυρισματων του Αγγελοπουλου...αλλα καθως ειμαι και λατρης της ιππασιας επρεπε να κανουμε και μια διαδρομη δπλα στη λιμνη με αλογα που μπορεις να νοικιασεις...ηταν σουπερ!!!
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Εγώ είχα μείνει στο ξενοδ.Επαυλις, στα κάτω Πορόια,σε ύψωμα,έξω απο το χωριό,τα δωμάτια πολύ ευρύχωρα,πρωινό με σπιτικές πίτες και κέικ μεταξύ των άλλων,αλλά αν ξαναπήγαινα προς τα κεί θα έμενα στον Βιγλάτορα,όπου βρέθηκα περαστική για καφέ πριν απο κανα μήνα,είναι βέβαια πιο ψηλά στα άνω Πορόια,αλλά είναι πιο μικρό,ήσυχο,νομίζω έχει γύρω στα 10 δωμάτια , παραδοσιακός αρχοντικός ξενώνας,με αυλή με κιόσκια μεσ το πράσινο και τα λουλούδια,οι ιδιοκτήτες ένα ζευγάρι νέων ανθρώπων ευγενέστατοι,χαμογελαστοί,εκτος απο το καφεδάκι γευτήκαμε και γλυκά του κουταλιού που τα φτιάχνουν οι ίδιοι....
Λευτέρη άν θές....ρομαντική,ήσυχη διαμονή προτίμησε το!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
να κάνεις βόλτα στη λίμνη με βάρκα,
οπερ και εγένετο.

ΧΡΟΝΟΣ
Περασμένο Σάββατο μεσημέρι γύρω στις 13.
ΤΟΠΟΣ
Λιμανάκι στο χωριο Κερκίνη στην ομώνυμη λίμνη
ΔΙΑΡΚΕΙΑ
περίπου 1,5 ωρα με την βάρκα "Οικοπεριιγητής"
ΚΟΣΤΟΣ
7,5Ε το άτομο

Και ήταν υπέροχα!:cool:

Αφιερωμένο το παρακάτω βιντεοκλιπ στους λάτρεις της όμορφης ελληνικής φύσης και στους Σερραιόπληκτους!;):cool:

 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
φοβερός βρε Θάνο με το ντοκουμέντο σου:haha:,πάντως όταν είχα πάει αυτή τη βόλτα δεν την απόλαυσα γιατί δεν έκανε καλό καιρό και δεν ..βγαίναν οι βάρκες
 

emmy

Member
Μηνύματα
47
Likes
39
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΕΞΙΚΟ
Έχω μείνει 3 φορές στη Κερκίνη, μια στον Οικοπεριηγητή και 2 στον ξενώνα Βιγλάτορας στα Άνω Πορόια τον οποίο και συνιστώ ανεπιφύλακτα:
httphttp://viglatoras.gohalkidiki.com/gr/location.asp://

Η Κερκίνη σαν περιοχή (απ'οτι έμαθα ψάχνοντας), έγινε γνωστή πριν από χρόνια, όταν ο Γιάννης Ρέκλος, ιδιοκτήτης του Οικοπεριηγητή, προσπάθησε να ευαισθητοποιήσει οικολογικά τους κατοίκους.
Τοποθέτησε ειδικές προθήκες στις κολώνες της ΔΕΗ για να φτιάχνουν φωλιά χωρίς κίνδυνο ηλεκτοπληξίας οι πελαργοί, προσπάθησε να πείσει τους κυνηγούς να μην κυνηγούν ασύστολα (με διάφορες εξάρσεις βίας από μέρους τους), και φώναξε τα κανάλια αρχίζοντας να διαφημίζει τον θαυμάσιο υδροβιότοπο (που αν και από το 1975 προστατευόταν από την συνθήκη Ramsar, κανένας δεν φαινόταν να το ξέρει και να το σέβεται).

Οι καλύτερες προτάσεις κατά την γνώμη μου:
-Πρωινή βαρκάδα στην λίμνη (6πμ την ώρα που πάει να βγει ο ήλιος)
-Ποδήλατο ή ιππασία προς το λιβάδι με τα νούφαρα (αν είναι Άνοιξη)
-Παρατήρηση των νεροβούβαλων κατά την δύση, την ώρα που μαζεύονται στις όχθες του Αλιάκμωνα.
-Πεζοπορία στο Μπέλες (με προσοχή γιατί είναι ναρκοθετημένο...:shock:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αξίζει και η επίσκεψη στο κρεωπολείο με βουβαλίσιο κρέας ο Μπίλις
που οπως μας ειπαν δέχεται παραγγελίες και τηλεφωνικώς και αποστολή σε ολη την Ελλάδα με κουριερ εντος 24/48 ωρών
farmakerkini
:cool:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.328
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom