Λίστα Ταξιδιών

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα! Έχετε κάποια λίστα με τα ταξίδια που έχετε βάλει στόχο να κάνετε ? Και αν ναι πως είναι αυτή η λίστα ? Η κάθε χώρα με διάφορες πόλεις? Θέλω να κάνω και εγώ μια τέτοια λίστα αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω :D
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Αρχιζω απο πολεις, οχι χωρες. Εκτος της Μαλτας που ειναι τοσο μικρη που την εξαντλεις.
Αυτο σημαινει ενα ταξιδι που περιλαμβανει μερικες πολεις στην ιδια χωρα
Και αλλοτε μερικες πολεις σε διαφορετικες χωρες.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Καλησπέρα! Έχετε κάποια λίστα με τα ταξίδια που έχετε βάλει στόχο να κάνετε ? Και αν ναι πως είναι αυτή η λίστα ? Η κάθε χώρα με διάφορες πόλεις? Θέλω να κάνω και εγώ μια τέτοια λίστα αλλά δεν ξέρω από που να αρχίσω :D
Γιατί πρέπει να δώσεις "ορισμό"; Ο στόχος κάθε ταξιδιού είναι μοναδικός. Δεν χρειάζεται να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τους άλλους! Μπορεί να θέλω να γυρίσω πχ. όλη την Ιταλία αλλά απο την Αγγλία να με ενδιαφέρει μόνο το Λονδίνο. Άλλες φορές ο στόχος μπορεί απλά να είναι ενα μνημείο. Πχ. να επισκεφθώ την Πέτρα, το Μάτσου Πίτσου κτλ...
Κανε μια λίστα λοιπόν με οτι τραβάει η ψυχή σου!
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
δεν εχω λιστα, θεωρω τις λιστες κατι αγχωτικο, καποια υποχρεωση.

και χαρτη που θελω να αγορασω δεν θελω να παρω αυτους που σβηνεις, αλλα απο αυτους που βαζεις πινεζες, θελω να θυμαμαι που εχω παει, οχι τι εχω "σβησει" απο τον χαρτη
 
Μηνύματα
70
Likes
30
λοιπον υπαρχουν πολλες λιστες που μπορεις να συνδιασεις με σχετικη ευκολια..λουξεμβουργο-βελγιο-ολλανδια
λιθουανια λεττονια εσθονια
κυπρος ισραηλ
αγγλια-σκωτια-β.ιρλανδια -ιρλανδια
αν υπαρχει υγεια θα τα κανω αυτα
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.413
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Αρχιζω απο πολεις, οχι χωρες. Εκτος της Μαλτας που ειναι τοσο μικρη που την εξαντλεις.
Αυτο σημαινει ενα ταξιδι που περιλαμβανει μερικες πολεις στην ιδια χωρα
Και αλλοτε μερικες πολεις σε διαφορετικες χωρες.
Γιατί πρέπει να δώσεις "ορισμό"; Ο στόχος κάθε ταξιδιού είναι μοναδικός. Δεν χρειάζεται να έχει τα ίδια χαρακτηριστικά με τους άλλους! Μπορεί να θέλω να γυρίσω πχ. όλη την Ιταλία αλλά απο την Αγγλία να με ενδιαφέρει μόνο το Λονδίνο. Άλλες φορές ο στόχος μπορεί απλά να είναι ενα μνημείο. Πχ. να επισκεφθώ την Πέτρα, το Μάτσου Πίτσου κτλ...
Κανε μια λίστα λοιπόν με οτι τραβάει η ψυχή σου!
δεν εχω λιστα, θεωρω τις λιστες κατι αγχωτικο, καποια υποχρεωση.

και χαρτη που θελω να αγορασω δεν θελω να παρω αυτους που σβηνεις, αλλα απο αυτους που βαζεις πινεζες, θελω να θυμαμαι που εχω παει, οχι τι εχω "σβησει" απο τον χαρτη
λοιπον υπαρχουν πολλες λιστες που μπορεις να συνδιασεις με σχετικη ευκολια..λουξεμβουργο-βελγιο-ολλανδια
λιθουανια λεττονια εσθονια
κυπρος ισραηλ
αγγλια-σκωτια-β.ιρλανδια -ιρλανδια
αν υπαρχει υγεια θα τα κανω αυτα
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός :D Εννοώ αν έχετε κάποιους στόχους στα ταξίδια που θα κάνετε στο μέλλον! Για παράδειγμα:

Στην Γερμανία:

Βερολίνο

Στην Αγγλία:

Xωριά Cotswolds
Λονδίνο και πάει λέγοντας!

Επίσης έχω διαβάσει από αρκετούς στο φορουμ ότι έχουν κάποιες λίστες με τα επόμενα ταξίδια που θα ήθελαν να κάνουν! Όπως για παράδειγμα κάποιος διαβάζει μια ιστορία για ένα μέρος που δεν είχε δώσει βάση άλλα μόλις διαβάσει την ιστορία λέει "το έβαλα στην λίστα μου κ αυτό" Λίστα πραγματική η του μυαλού; Ξέρω ίσως είναι κάπως η ερώτηση αλλά έχει ενδιαφέρον για το πως επιλεγεί ο καθένας μας το επόμενο ταξίδι! Άλλος λοιπόν ξανά λέω έχει φτιάξει μια λίστα άλλος επιλεγεί με βάση τις πρόσφορες....
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
δεν εχω λιστα, θεωρω τις λιστες κατι αγχωτικο, καποια υποχρεωση.

και χαρτη που θελω να αγορασω δεν θελω να παρω αυτους που σβηνεις, αλλα απο αυτους που βαζεις πινεζες, θελω να θυμαμαι που εχω παει, οχι τι εχω "σβησει" απο τον χαρτη
Το έθεσες πάρα πολύ ωραία. Μου έδωσες μια τελείως διαφορετική όπτική επί του θέματος (έχω κόλλημα με τους χάρτες!) Μάλλον πρέπει να πάρω χάρτη για pins και να αφήσω στην άκρη τον scratch map :)
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.556
Likes
4.008
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Δεν ξέρω αν έγινα κατανοητός :D Εννοώ αν έχετε κάποιους στόχους στα ταξίδια που θα κάνετε στο μέλλον! Για παράδειγμα:

Στην Γερμανία:

Βερολίνο

Στην Αγγλία:

Xωριά Cotswolds
Λονδίνο και πάει λέγοντας!

Επίσης έχω διαβάσει από αρκετούς στο φορουμ ότι έχουν κάποιες λίστες με τα επόμενα ταξίδια που θα ήθελαν να κάνουν! Όπως για παράδειγμα κάποιος διαβάζει μια ιστορία για ένα μέρος που δεν είχε δώσει βάση άλλα μόλις διαβάσει την ιστορία λέει "το έβαλα στην λίστα μου κ αυτό" Λίστα πραγματική η του μυαλού; Ξέρω ίσως είναι κάπως η ερώτηση αλλά έχει ενδιαφέρον για το πως επιλεγεί ο καθένας μας το επόμενο ταξίδι! Άλλος λοιπόν ξανά λέω έχει φτιάξει μια λίστα άλλος επιλεγεί με βάση τις πρόσφορες....
Η δικιά μου λίστα περιλαμβάνει μόνο μεγάλα ταξίδια και είναι σε μορφή χωρών και μάλλον με την παρακάτω σειρά :
1. Περού
2. Ινδία (Βόρεια)
3. Νοτια Αφρική
4. Αιθιοπία
5. Αίγυπτος
6. Κίνα
7. Ιαπωνία
8. Γροιλανδία
9. ΗΠΑ
10. Μαλδίβες
Λίστα χωρών/πόλεων ευρώπης δεν υπάρχει. Υπάρχει και εκεί μια γενική σειρά προτίμησης αλλά οι προορισμοί συνήθως επιλέγονται βάσει προσφορών.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Εχω μια λίστα σε α4 την οποία είχα φτιάξει οταν ξεκίνησα τα ταξίδια. Περιλαμβάνει προορισμούς με μια ιεραρχιση που είχα κάνει το μακρινό 2012. Αναγράφει πόλεις. Βέβαια πολλά ταξίδια μπαίνουν σφήνα σε αυτή. Δεν την τηρω ευλαβικα, την κρατώ ωστόσο για να θυμάμαι τις επιθυμίες και τους στόχους μου ως νέος ταξιδιώτης.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.011
Likes
40.952
Το έθεσες πάρα πολύ ωραία. Μου έδωσες μια τελείως διαφορετική όπτική επί του θέματος (έχω κόλλημα με τους χάρτες!) Μάλλον πρέπει να πάρω χάρτη για pins και να αφήσω στην άκρη τον scratch map :)
Ο χαρτης με πινεζες σου επιτρεπει να ξαναπας στην ιδια χωρα και να τον εμπλουτισεις . Εμενα που παω πολλες φορες στην ιδια χωρα, θα μου ηταν αχρηστος o scratch.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.485
Likes
28.949
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν έχω λίστα to-do. Μόνο λίστες του τι έχω ήδη κάνει, και πολλές σκόρπιες ιδέες...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Ούτε εγώ έχω κάποια λίστα. Έχω στο μυαλό μου κάποια μέρη που μπορώ να επισκεφθώ (σύμφωνα με τις μέρες που μπορώ να διαθέσω και τα οικονομικά μου) και έχω και κάποια άλλα μέρη στο μυαλό μου που θα μπορέσω να τα επισκεφθώ όταν τα παιδιά μου θα έχουν μεγαλώσει, θα μπορώ να αντεπεξέλθω οικονομικά ή όταν κερδίσω το τζόκερ (το καλύτερο σενάριο) . Η επιλογή των μέχρι τώρα ταξιδίων μου έγινε κυρίως με προσφορές που βρήκα σε συνδυασμό με τις λίγες μέρες που μπορώ να διαθέσω για ένα ταξίδι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.180
Μηνύματα
883.094
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom