Μαλαισία Λαγκάουι ή Πενάνγκ?

Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Ας βάλω κι εγώ με τη σειρά μου ένα θέμα. Πρόκειται να ταξιδέψω σε Μαλαισία και Μπαλί κάποια στιγμή μέσα στον Νοέμβριο ή αρχές Δεκεμβρίου. Εκτός από την Κουάλα Λουμπούρ, θα ήθελα να δω και κάποιο από τα νησιά της Μαλαισίας, αφού με Airasia οι πτήσεις είναι τσάμπα. Δυστυχώς, λόγω εποχής τα Perhentian απορρίπτονται. Επομένως η επιλογή είναι Λαγκάουι ή Πενάνγκ. Για τις θάλασσες και στα δύο το ξέρω, δεν περιμένω Ταϋλάνδη. Στα υπόλοιπα, φύση, αξιοθέατα, ενδιαφέροντα, ζωή κλπ ποιό από τα δύο να προτιμήσω?
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.370
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εσυ Μαλαισια πατριδα? Νοεμβριο θαμαι κι εγω εκει. Καλη η ερωτηση και ελπιζω καποιος να απαντησει αφου κι εγω δεν εχω αποφασισει ακομα προς τα που θα παω..Εχεις διαβασει το αρθρο της Menia21 http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...F3%DF%E1/5180-selamat-datang-ke-malaysia.html ? Δινει αρκετες πληροφοριες και για τα δυο νησια.
Παντως αν εχεις αρκετες μερες μπορεις να παρεις γευση και απο τα δυο αφου συνδεονται ακτοπλοικα. Το μονο σιγουρο ειναι οτι για παραλια της προκοπης πρεπει να ψαξουμε λιγο παραπερα. Ραντεβου στον αερα , σε καποιο αεροπλανο της Airasia :airplane: :clap:
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Για μένα δεν είναι σίγουρος ο Νοέμβριος. Παίζει και ο Δεκέμβριος, φυσικά προ εορτών για λόγους κόστους. Δυστυχώς λόγω δουλειάς θα αποφασίσω τελευταία στιγμή.
Φυσικά και έχω διαβάσει ότι σχετικό κυκλοφορεί και εδώ και στα διεθνή φόρα, αλλά χρειάζομαι και την γνώμη των ειδικών.
Μπορεί να βρεθούμε σε κάποια πτήση της Airasia γιατί σκέφτομαι ως κέντρο την Κουάλα Λουμπούρ και να κυκλοφορήσω με Airasia σε Σιγκαπούρη, Μπαλί (Ubub φυσικά) και ή Λαγκάουι ή Πενάγκ. Ότι προτείνουν οι τραβελστορίτες.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Απογοήτευση συντραβελστορίτες, καμία απάντηση κάποιοοοοοος! Τί γίνεται?
Όλοι οι γνώστες περί Ασίας είναι ήδη εκεί και δεν έμεινε κανείς για να απαντήσει?
Ή μήπως έπρεπε να ρωτήσω τίποτε περί Βαρκελώνης ή Πράγας για να ανάψει η συζήτηση?
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Απογοήτευση συντραβελστορίτες, καμία απάντηση κάποιοοοοοος! Τί γίνεται?
Όλοι οι γνώστες περί Ασίας είναι ήδη εκεί και δεν έμεινε κανείς για να απαντήσει?
Ή μήπως έπρεπε να ρωτήσω τίποτε περί Βαρκελώνης ή Πράγας για να ανάψει η συζήτηση?
Αφού δεν απαντάει κανείς ας πετάξω τη βλακεία μου...χωρίς να έχω πάει στη δυτική πλευρά της χερσονήσου, έχω την εντύπωση ότι καλύτερα θα είναι αντί για αυτά τα νησιά να πας Ταϋλάνδη, στα αντίστοιχα νησάκια και που πολλά είναι και υπέροχα. Έχω την υποψία ότι Λαγκάουι και Πενάνγκ δε πιάνουν μία μπροστά στα άλλα νησάκια της Μαλαισίας (ανατολικά), όπου όμως δε βολεύει λόγω καιρού λες...έψαξες το Tionman π.χ. να δεις τι παίζει εκεί? (επειδή είναι πολύ πιο νότια από Perhentian & Redang).

Δε ξέρω, απλά σκέφτομαι δυνατά....δεν έχω ενθουσιαστεί με αυτά που έχω διαβάσει για Λανγκάουι και γενικά με την Μαλαισία....η Ταϋλάνδη μου φαίνεται κλάσεις ανώτερη....εγώ στη θέση σου θα έκανα τουρ σε Σίμιλαν και Σία πάντως. Καλό ταξίδι να έχεις...
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Έχοντας ταξιδέψει αρκετά στην Ταϋλάνδη, θα συμφωνήσω με αυτά που λες. Αλλά λέω για αλλαγή να πάω προς Μαλαισία μεριά αφού και τα εισητήρια βολεύουν και κάτι διαφορετικό σίγουρα είναι.
Το Τιο Μαν το σκέφτηκα και εγώ αλλά πάει στην ίδια κατηγορία με τα Perhentian (απορριπτέο λόγω περιόδου).
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Έχοντας ταξιδέψει αρκετά στην Ταϋλάνδη, θα συμφωνήσω με αυτά που λες. Αλλά λέω για αλλαγή να πάω προς Μαλαισία μεριά αφού και τα εισητήρια βολεύουν και κάτι διαφορετικό σίγουρα είναι.
Το Τιο Μαν το σκέφτηκα και εγώ αλλά πάει στην ίδια κατηγορία με τα Perhentian (απορριπτέο λόγω περιόδου).
Δε κοιτάς να πας κανά Palawan καλύτερα....αυτός είναι προορισμός!!!
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Υπέροχο είναι το Palawan, είναι σίγουρα στα μελλοντικά σχέδια μαζί με τις υπόλοιπες Φιλιπίνες. Απλά τώρα, το πρόγραμμα λέει Σιγκαπούρη-Μπαλί και μια που θα είμαστε στην περιοχή και Μαλαισία.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Υπέροχο είναι το Palawan, είναι σίγουρα στα μελλοντικά σχέδια μαζί με τις υπόλοιπες Φιλιπίνες. Απλά τώρα, το πρόγραμμα λέει Σιγκαπούρη-Μπαλί και μια που θα είμαστε στην περιοχή και Μαλαισία.
Θα πας Μπαλί ε? Σούπερ!!! Αν διαβάσεις την ιστορία μου, έχω γράψει διάφορα tips...αν βαριέσαι να τη διαβάζεις από την άλλη, ρώτα απευθείας!

Πήγαινε λοιπόν Λανγκάουι να μας πεις κι εσύ πώς το βρίσκεις...απλά, ίσως δε πρέπει να αφιερώσεις πολλές ημέρες εκεί (2-3 ίσως?), ξέροντας ότι δεν είναι κάτι ιδιαίτερο (και πάλι ίσως)
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Μα η ιστορία σου είναι ένας από τους λόγους που επέλεξα Μπαλί και πιο συγκεκριμένα Ubud.! Ευχαριστώ άλλη μια φορά.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Μα η ιστορία σου είναι ένας από τους λόγους που επέλεξα Μπαλί και πιο συγκεκριμένα Ubud.! Ευχαριστώ άλλη μια φορά.
Τίποτα, τι λες...καλές βόλτες στους ορυζώνες, καλές μάσες στο Nomad και το Sari Organik, καλές εκδρομές, καλά όλα στο μαγικό Ubud....το οποίο θέλω να πιστεύω ότι θα έχει πολύ λιγότερο κόσμο από τον Αύγουστο που πήγα εγώ...περιμένουμε ρεπορτάζ!
 

feygatos39

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Cuba
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΤΙΑ ΑΜΕΡΙΚΗ
παιδια και εγω ενδιαφερομενος ειμαι (για σιγκαπουρη-μαλαισια ) αλλα ιανουαριο....(οποτε δε θα βρεθω με καποιον στην airasia) γενικοτερα και εγω εχω μπερδευτη στο τι αξιζει ομως μενω στην ιδεα οτι αφου θα δουμε καινουργια μερη σιγουρα αξιζει....πληροφοριακα υπαρχει τρενο απο σιγκαπουρη που περναει μεσα απο μαλαισια και ανεβενη εως μπαγκονκ...ασ σκεφτει καποιος και αυτην την ιδεα!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.281
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom