Λαμία: γρηγορος οδηγος για διερχόμενους

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Επειδη σιγουρα σας φέρνει ο δρόμος στην περιοχη μας, και σιγουρα ψαχνετε κατι απο τα παρακάτω, σας παραθέτω τις επιλογές μου στην πολη αυτη αν και μένω λιγο πιο εξω, αλλα περνω εκει τουλαχιστον 12 την ημερα.
Φυσικά, δεν εχω κανενα συμφέρον να κανω διαφημιση στα καταστήματα που αναφέρω, ειναι καθαρα απο προσωπικη εμπειρια και σιγουρα θα σας βοηθησουν για να μην χανεστε στην πόλη μας....
λοιπόν, εχουμε πολλες πλατειες και η καθε μια εχει την χάρη και τον τομέα της

Η πλατεια "παρκου" - βασιλεως κων/νου για.... τραπεζες!, γύρο, σαντουιτς, φουρνους και καφε στο χέρι, το 99% εκει συχναζει για τα παραπανω και για ζεστη πίτσα στο "σεραικο" στις 4π.μ. μετα την εξοδο του Σαββάτου.

Η πλατεια Λαού για ...... ψητα, κουραμπιέδες, χυλοπίτες, λουκούμια και ολα τα σουβενιρ της πόλης... α! και φυσικα τον Αρη Βελουχιώτη με το συντριβάνι του.

Η πλατεία Ελευθερίας για.... κλασσικό καφε: στις νερατζιες μας αν ειναι καλοκαιρι ειναι χαρμα!! και για τον χειμώνα συγκεκριμενα θα σας προτεινα το naranja που το προτιμω γιατι ειναι πολυ "εξηγημενο" σε ολα: σερβις, τιμες, γευσεις ποιοτητα γενικα. επίσης με κατευθυνση προς το Δημοτικο θεατρο διπλα στην νομαρχια, πολυ καλες κρέπες!

Η πλατεία Διάκου για... θεα, ιταλικες γευσεις, καφε, ξενοδοχειο,το αγαλμα του Αθ. Διάκου, παγκακι και παιδάκια ...σε εκτονωση καθε ηλικιας...

ολοι οι δρόμοι που συνδεουν τις πλατειες με την σειρα που τις αναφερω (φορά κυκλοφοριας οχηματων), και οι πεζόδρομοι, σας προσφερουν ολα τα παραπανω σε εξισου καλη ποιοτητα.

εξτρά για το κέντρο: Ρηγα φεραιου, καφες αναμεσα στα ψωνια γνωστα καταστηματα ρουχων
πεζοδρομος "καραισκακη": στον "ανωγειανακη", κουραμπιέδες: "κεραμιδας". (εχω γεμισει την ελλαδα με αυτους)
πισω απο την μητροπολη, στα σκαλακια.... αρκετα μεζεδοπωλεια
παραλληλα με την ρηγα φεραιου, δεξια στον πεζόδρομο, κλασσικο ουζερι "ζερβας" με αψογη κουζινα
παρκινγκ κεντρικα: πλατεια λαου, οδος αινιανων, οδος λεωνιδου
πλεον και τα γνωστα zara & berska στην οδο καποδιστριου


τωρα εκτος κέντρου σας δινω τα παρακατω που ειναι δοκιμασμενα επισης:

οδος θερμοπυλων, κοντα στις γραμμες: πιτσα delivery μονο :"American pizza" 2231044556, και στην καθοδο μετα τις γραμμες δεξια "φουρνος καφουση" ψωμι στο χερι (του παππου), αν προλαβεις βεβαια γιατι ειπαμε ειναι χειροποιητο
περιοχη "παγκρατι": ζαχ/τειο "πιγκαλ" για κορνεδακια και Σου φρεσκοτατα!!
περιοχη "ανοιξη"- πλατεια καραισκακη : ζαχ/τειο "κυβέλη" για τουρτες και παστες (σοκολατα -φραουλα best!)
οδος Λεωνίδου (προς "Αμπλιανη) "the best": η κλασσικη σοκολατινα... α-ψ-ο-γ-η... ετσι απλα!
οδος Αθηνών & κύπρου ( συνέχεια της Λεωνίδου): "σουρτα φερτα", παντα γεματο μεζεδοπωλειο, αρα τρως! & λιγα μετρα πιο κατω παγωτα "edelweiss"
Λόφος Αγίου Λουκά, θεα και καφες,
Περιοχή "παγκρατι", (προς καρπενησι) το στρατόπεδο που φιλοξενει τα "παιδια" μας
Κάστρο, το αρχαιολογικο μουσειο και το καλοκαιρι φανταστικη θέα με αναψυκτήριο
Γοργοπόταμος 10 χιλ. πιο εξω, ιστορικος για την γεφυρα του, τις ταβερνες του, τους καταρρακτες του (ναι!) και τα τοπικα προιοντα των νοικοκυρων. (περισσοτερα για γοργοποταμο ειδοποιηστε με).

ευχομαι καπου να σας φανώ χρησιμη με τις πληροφοριες μου...:bounce:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πολύ ωραίο και χρήσιμο. Ευχαριστούμε. :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ξεχασες να μας αναφερεις τον ταφο του Αθανασιου Διακου στον πεζοδρομο.

ΥΓ Κατι ξερουμε κι εμεις απο Λαμια.:haha:
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
αυτα τα ξερετε βρε!, ξερω που εχω μπλέξει!!!:haha: εδω μιλαμε για πρακτικα πράγματα. εχω παει σε πολεις, με χαρτες, πληροφοριες κλπ, αλλα τα βασικα ψαχνω π.χ. που ειναι ο κωνσταντινίδης στην Λαρισα για μιλφειγ!!!! (ε, ειμαι λιγο του γλυκου)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
τωρα το ειδα (ειμαι καινουρια ακομα και δεν εχω πολλες ωρας ελευθερες) και ασε Δημητρη που θα σας ξενερωνα τελειως εσεις για Λιμα και Ταυλανδη και εγω για Λαμία, ελεος!:shock:
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Δε ξενερωνουμε ποτε.:)
 

McElk

Member
Μηνύματα
1.025
Likes
1.580
Ταξίδι-Όνειρο
Novaya Zemlya
Κάποια πρόταση διαμονής και φαγητού έχετε για τη Λαμία;
Πάω ένα διήμερο αρχές Οκτωβρίου.
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.371
Likes
14.276
Κάποια πρόταση διαμονής και φαγητού έχετε για τη Λαμία;
Πάω ένα διήμερο αρχές Οκτωβρίου.
Για διαμονή δεν έχω...Για φαγητό τσέκαρε Οδός Ονείρων και Τσιμπολογάκι(μεζεδοπωλείο).
 

Kostassp

Member
Μηνύματα
47
Likes
77
Κάποια πρόταση διαμονής και φαγητού έχετε για τη Λαμία;
Πάω ένα διήμερο αρχές Οκτωβρίου.
Για διαμονή Fthia hotel (εκτός κέντρου) , Samaras hotel (εντός κέντρου).
Για φαγητό στα στενά του κέντρου υπάρχουν πολλές επιλογές σε μεζεδοπωλεία κυρίως όπως Οδός Ονείρων (που αναφέρθηκε), Καπηλειό , Εναλλάξ κ.α.
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.406
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Κάποια πρόταση διαμονής και φαγητού έχετε για τη Λαμία;
Πάω ένα διήμερο αρχές Οκτωβρίου.
Αρχικά, μην περιμένεις να βρεις πολλά πράγματα Γενικά, η πόλη δεν έχει να προσφέρει πολλά. Οδός ονείρων πως θα το πετύχεις είναι. Άλλες φορές είναι καλό άλλες μέτριο (ειδικά σε μέρες που έχει κόσμο). Την τελευταία φορά που πήγα ήταν απογοητευτικό. Κάπως εναλλακτική κουζίνα θα βρεις στο Κονφί Αστική Κουζίνα, καλούτσικο αλλά λειτουργεί έως τις 18.00. Συμπαθητικό φαγητό εχει ο Κολοφωτιας (είναι σε χωριό 15 λεπτά έξω απο τη Λαμια). Αν σας αρέσουν παϊδακια κλπ ειναι η καλύτερη επιλογή.
 

cosafiv

Member
Μηνύματα
216
Likes
455
Κάποια πρόταση διαμονής και φαγητού έχετε για τη Λαμία;
Πάω ένα διήμερο αρχές Οκτωβρίου.
αν εχεις ορεξη για βολτιτσα, στα 25 χλμ στον Καραβομυλο,στην πρωην εθνικη οδο, ειναι τα μπιφτεκια του Γκλατζουνη, εκει σταματουσαν και σταματουν ακομη , ολοι οι φορτηγατζηδες και οι παλιοι ταξιδιωτες, προς Βορεια Ελλαδα... κατα την γνωμη μου αξιζει, ειναι φθηνα και καλα
Gklantzounis THE BURGER · Karavomylos 353 00, Grèce
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom