Λέσβος Λεσβος..καλυτερη περιοχη για ενα 3ημερο

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλησπερα παιδια λιγο πριν φυγω το ταξιδακι μου το Σεπτεμβριο για Ρωμη ειπα να παω ενα ταξιδακι στη Λεσβο μιας και ειναι κοντα μου και δεν εχω παρα μονο 3 μερουλες. Διαβασα μια ιστορια του kosvik αλλα θα ηθελα παραπανω πληροφοριες, λεμε να παμε το επομενο ΣΚ και θα ηθελα γνωμες για το που να μεινω ετσι καπου ωραια ρομαντικα και ηρεμα για χαλαρωση. Πολυ λενε για μολυβος η πετρα θα ηθελα και την γνωμη καποιον που να εχουν παει και ποσο μακρια ειναι απο το λιμανι ποση ωρα δηλαδη.
Ευχαριστω...περιμενω βοηθειαα:)
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Αν πρόκειται να πας μόνο για 3 μέρες, σε ένα μόνο μέρος, από όλη τη Λέσβο, καλύτερα να πας στον Μόλυβο. Είναι η τοπ επιλογή στο νησί. Απέχει 60 km από τη Μυτιλήνη, το πολύ να θέλεις 1,5 ώρα με το αυτοκίνητο, όσο κάνει και το κτελ. Θα έχετε δικό σας αυτοκίνητο;
Ως προς τη διαμονή ιδανικό θα ήταν να μείνετε μέσα στον Μόλυβο. Τέτοια εποχή που θα πάτε θα βρείτε σίγουρα. Αν δεν κλείσετε πιο πριν, το δημοτικό τουριστικό γραφείο θα σας βοηθήσει.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Καλημερα θα παρουμε το σκευτομαστε να παρουμε δικο μας γιατι το εισητηριο ειναι 22 ευρω αν νοικιασω ποσο θα ειναι; Απο το λιμανι θα τα βρουμε να παμε Μολυβο ειναι ευκολα να παρουμε χαρτι; οταν λες να μεινουμε μεσα στο Μολυβο τι εννωεις;; Παραλιες για μπανακι εχει;

και κατι ακομα γιατι γραφουν Μολυβος - Μηθυμνα ειναι το ιδιο;; ειμαι λιγο ασχετηo_O
 
Last edited by a moderator:

nikos88

Member
Μηνύματα
28
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λημνος
Μολυβος και Μηθυμνα ειναι το ιδιο ειναι ευκολο να πας Μολυβο και δρομος αρκετα καλος. Για μπανιο εχει κοντινες παραλιες στην περιοχη κυριως στην Πετρα που ειναι 10 λεπτα απο τον Μολυβο με αυτοκινητο
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
καλημερα Νικο εσυ τι λες καλυτερα πετρα η Μολυβος..ωσπουνα κατι ωραια ξενοδοχεια που βρισκω ειναι πανω στα βουνα χαχα και δεν ξερω αν θαναι καλα εκει πχ Sunrise Resort Hotel που μας αρεσε πολυ αποτι βλεπω στο χαρτι ειναι μακρια απο μεσα στο Μολυβο σωστα;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλημερα θα παρουμε το σκευτομαστε να παρουμε δικο μας γιατι το εισητηριο ειναι 22 ευρω αν νοικιασω ποσο θα ειναι; Απο το λιμανι θα τα βρουμε να παμε Μολυβο ειναι ευκολα να παρουμε χαρτι; οταν λες να μεινουμε μεσα στο Μολυβο τι εννωεις;; Παραλιες για μπανακι εχει;
Δεν ξέρω που κυμαίνονται οι τιμές για ενοικίαση αυτοκινήτου. Πιστεύω ότι σας συμφέρει να πάρετε το δικό σας (από Χίο έρχεστε φαντάζομαι) ή να μην πάρετε καθόλου και να κινείστε με λεωφορεία που θα σας περιορίσει βέβαια.
Είναι πολύ εύκολο να φτάσεις εκεί. Αν δεν βλέπετε πινακίδες για Μόλυβο, να ακολουθείτε αυτές προς Καλλονή. Στην Καλλονή θα βρείτε εύκολα το δρόμο σας για Μόλυβο.
Όταν εννοώ μέσα στον Μόλυβο, εννοώ μέσα στον παραδοσιακό οικισμό. Ωραία θα είναι επίσης να βρείτε προς τα έξω αλλά να βλέπει το κάστρο.

και κατι ακομα γιατι γραφουν Μολυβος - Μηθυμνα ειναι το ιδιο;; ειμαι λιγο ασχετηo_O
Ναι είναι το ίδιο χωριό. Η δεύτερη ονομασία είναι η αρχαία και η πρώτη πιο νέα, Βυζαντινή.

καλημερα Νικο εσυ τι λες καλυτερα πετρα η Μολυβος..ωσπουνα κατι ωραια ξενοδοχεια που βρισκω ειναι πανω στα βουνα χαχα και δεν ξερω αν θαναι καλα εκει πχ Sunrise Resort Hotel που μας αρεσε πολυ αποτι βλεπω στο χαρτι ειναι μακρια απο μεσα στο Μολυβο σωστα;
Θα σου απαντήσω και εγώ. Το Sunrise είναι στην Εφταλού μια παραλία (με χοντρό βόσταλο) που θα πάτε για μπάνιο και που δεν έχει τίποτα άλλο να κάνετε εκεί. Εντάξει έχει μια ταβέρνα. Προτείνω να μείνετε Μόλυβο, όχι Πέτρα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
Ναι απο Χιο ειμαστε και ειπαμε ναπαμε να δουμε και την ομορφη Λεσβο το ξενοδοχειο δηλαδη που ειδα ειναι απομακρο ειναι καλυτερα να μεινω μεσα στο Μολυβο αποτι καταλαβα
Grand View Rhea
Molyvos Queen Apartments

απο αυτα τα δυο;; σαν περιοχες ειναι οκ;; και γενικως πως σας φαινονται απλα εγω ηθελα και κατι με πισινα αλλα να μου πεις αν ειναι κοντα η παραλια και ειναι ωραιο τ μερος δεν με πειραζει
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Καλύτερα το πρώτο, αν είναι σωστός ο χάρτης του.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
παιδια εψαξα για ξενοδοχεια απο αυτα που μου αρεσανε μεσα στο Μολυβο ηταν κλεισμενα για το ΣΚ τωρα περιμενω απαντησεις για καποια στη Πετρα και η αλλη επιλογη ειναι το sunrise που ειχα ναφερει και νωριτερα που ειναι λιγο ποιο μακρια αλλα ανα παρουμε αμαξι δεν θαχουμε θεμα, τωρα ειναι καλυτερα να μεινω εκει στο sunrise η σε καποια αλλη περιοχη της Λεσβου εχει κατι πολυ ωραια ξενοδοχειακια στη σκαλα καλονης αλλα νομιζω οτι σαν μερος δεν ειναι πολυ ωραιο αυτοι που ξερουν μπουρουν μα βοηθησουν.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όχι στην Σκάλα Καλλονής. Δεν λέει απολύτως τίποτα.
 

dorita18

Member
Μηνύματα
404
Likes
257
Επόμενο Ταξίδι
Ρόδος!!!
Ταξίδι-Όνειρο
..παντου ειναι ονειρεμενα
οκ ναι και εγω αποτι ειδα δεν εχει τιποτα το αλλο που ειπα http://q-ec.bstatic.com/images/hotel/840x460/151/15105216.jpg πως σας φαινετε οκ ειναι 5 λεπτα απο τον οικισμο αλλα δεν βρηκα κατι καλυτερο και αυτο που μαρεσε και δεν ειχε βεβαια ηταν πανακριβο κατι αλλα που βρηκα δεν μαρεσανε,
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.600
Likes
12.420
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Το sunrise είναι στην Εφταλού. Αν έχετε αμάξι, προφανώς δεν θα έχετε πρόβλημα με τις μετακινήσεις, απλά για μένα το καλύτερο είναι να μένεις στον Μόλυβο, επειδή είναι πολύ ωραίο χωριό και για να γίνονται εύκολα οι βραδυνές έξοδοι. Σημειωτέον, η παραλία του Μολύβου δεν προτείνεται για μπάνιο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom