Γενικά Λευκάδα - Κεφαλλονιά (Πληροφορίες για δρομολόγια)

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι τo καλοκαίρι στην Κεφαλονια... δεν έχουμε ξανά πάει.
ξέρω ότι υπάρχει πλοίο από την λευκάδα στην κεφαλλονιά.
έχω βρει μονο τα δρομολόγια, γνωρίζει κάποιος το κόστος μεταφοράς για ατομικό και αυτοκίνητο? θα έχουμε k ένα σκυλάκι μαζί μας... θα μπορούμε να το πάρουμε αραγε?

ευχάριστω..
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Το καραβι που κανει το δρομολογιο Λευκαδα -κεφαλλονια ειναι ferry boat οποτε δεν μπορει να εχει κοστος μεγαλυτερο απο 8ευρω για το αυτοκινητο και 3ευρω περιπου τα ατομικα.Ειχα παει πριν 3 χρονια δεν νομιζω να εχοθν αλλαξει πολυ οι τιμες...Οσο για το σκυλακι μπορεις να το παρεις μαζι σου χωρις καν κλουβακι οπως σε αλλα πλοια,αρκει να το εχεις κοντα σου!
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
σε ευχάριστω πολύ.... σε λίγο θα πρέπει να ψάξω και ξενοδοχεία...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι τo καλοκαίρι στην Κεφαλονια... δεν έχουμε ξανά πάει.
ξέρω ότι υπάρχει πλοίο από την λευκάδα στην κεφαλλονιά.
έχω βρει μονο τα δρομολόγια, γνωρίζει κάποιος το κόστος μεταφοράς για ατομικό και αυτοκίνητο? θα έχουμε k ένα σκυλάκι μαζί μας... θα μπορούμε να το πάρουμε αραγε?

ευχάριστω..
Για το κόστος μεταφοράς τηλεφώνησε στο λιμεναρχείο Λευκάδας, 2645022176 & 2645022322,να σου δώσουν τα τηλέφωνα του πρακτορείου για να μάθεις τις τιμές.
Τα δρομολόγια που έχεις βρει είναι από Βασιλική για Φισκάρδο?
Για το σκυλάκι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,καλό θα είναι να έχεις και ένα φίμωτρο μαζί σου.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Για το κόστος μεταφοράς τηλεφώνησε στο λιμεναρχείο Λευκάδας, 2645022176 & 2645022322,να σου δώσουν τα τηλέφωνα του πρακτορείου για να μάθεις τις τιμές.
Τα δρομολόγια που έχεις βρει είναι από Βασιλική για Φισκάρδο?
Για το σκυλάκι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα,καλό θα είναι να έχεις και ένα φίμωτρο μαζί σου.
ναι αυτό τo δρομολόγιο ειδα, 55 λεπτά λέει ότι είναι
έχετε να μου προτείνεται σε πια περιοχή να προτιμήσω για διαμονή?
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Στη Λευκαδα ειναι πολυ ομορφα στον Αγιο Νικητα(απο τις πιο γραφικες περιοχες),θα εχεις κοντα σου και παραλιες αλλα και την πολη της Λευκαδας για το βραδυ.Εγω ειχα μεινει στο Καλαμιτσι ενα χωριο 2 χλμ απο το Καθισμα με ησυχια και φοβερη θεα αλλα αν εχεις μεγαλο αμαξι καλυτερα αποφυγε το γιατι ειναι στενοι οι δρομοι.Επισης στην ανατολικη μερια της πολης εχει αρκετα δωματια κ ξενοδοχεια για καθε γουστο...Μονο μην μεινεις κεντρο-κεντρο γιατι θα εχεις θεμα με το παρκαρισμα!!Να πας οπωσδηποτε στα Συβοτα βραδακι εχει φοβερες ταβερνες!
 
Μηνύματα
27
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Τσεχια
Ταξίδι-Όνειρο
Πουκετ
Στη Λευκαδα ειναι πολυ ομορφα στον Αγιο Νικητα(απο τις πιο γραφικες περιοχες),θα εχεις κοντα σου και παραλιες αλλα και την πολη της Λευκαδας για το βραδυ.Εγω ειχα μεινει στο Καλαμιτσι ενα χωριο 2 χλμ απο το Καθισμα με ησυχια και φοβερη θεα αλλα αν εχεις μεγαλο αμαξι καλυτερα αποφυγε το γιατι ειναι στενοι οι δρομοι.Επισης στην ανατολικη μερια της πολης εχει αρκετα δωματια κ ξενοδοχεια για καθε γουστο...Μονο μην μεινεις κεντρο-κεντρο γιατι θα εχεις θεμα με το παρκαρισμα!!Να πας οπωσδηποτε στα Συβοτα βραδακι εχει φοβερες ταβερνες!
Για κεφαλλονια,επειδη ειναι μεγαλο νησι εχει πολλες μετακινησεις και οδηγηση για να το δεις ολο εκτος αν κατσεις πολλες μερες. Πολλες επιλογες στη διαμονη θα βρεις στην ευρυτερηπεριοχη της Λειβαθους κοντα στο Αργοστολι(Μηνιες-Λουρδατα-Σπαρτιας).Ειναι σχετικα στο κεντρο του νησιου κ μοιραζονται οι αποστασεις.πολυ καλη επιλογη ειναι κ η Σκαλα αλλα εισαι λιγο αποκομμενος.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Για κεφαλλονια,επειδη ειναι μεγαλο νησι εχει πολλες μετακινησεις και οδηγηση για να το δεις ολο εκτος αν κατσεις πολλες μερες. Πολλες επιλογες στη διαμονη θα βρεις στην ευρυτερηπεριοχη της Λειβαθους κοντα στο Αργοστολι(Μηνιες-Λουρδατα-Σπαρτιας).Ειναι σχετικα στο κεντρο του νησιου κ μοιραζονται οι αποστασεις.πολυ καλη επιλογη ειναι κ η Σκαλα αλλα εισαι λιγο αποκομμενος.
θα μείνουμε 3 μέρες στην κεφαλλονιά και μετά θα πάμε κέρκυρα.
για την διαμονή δεν με νοιάζει να είναι σε περιοχή με πολύ κόσμο... από την στιγμή που θα έχουμε αυτοκίνητο θα μπορούμε να πηγαίνουμε όπου θέλουμε. εξάλλου δεν νομίζω να είναι και πολύ μεγάλες οι αποστάσεις... έτσι δεν είναι?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σχεδιάζουμε ένα ταξίδι τo καλοκαίρι στην Κεφαλονια... δεν έχουμε ξανά πάει.
ξέρω ότι υπάρχει πλοίο από την λευκάδα στην κεφαλλονιά.
έχω βρει μονο τα δρομολόγια, γνωρίζει κάποιος το κόστος μεταφοράς για ατομικό και αυτοκίνητο? θα έχουμε k ένα σκυλάκι μαζί μας... θα μπορούμε να το πάρουμε αραγε?
ευχάριστω..
αψογη επιλογή jose...
εννοείται ότι πας Βασιλική-Φισκάρδο. ξέχασε ότι αναφέρθηκε πριν. το κόστος ως πέρισυ ήταν 27,5 Ε το ΙΧ και 6.40 Ε το άτομο. φέτος ίσως να αυξηθεί ελαφρά.
με το σκυλάκι κανένα προβλημα. τα 55' με τον καπταιν Αριστείδη είναι αρκετά αισιόδοξα αλλά αυτό έχει μικρή σημασία.
nightlife κοντά στην πρωτεύουσα ή έστω ως τη Σκάλα.
για περαιτέρω τιπς αν θέλεις συνεχίζουμε.
Δρομολόγια Λευκάδα - Κεφαλλονιά, πλοίο από Λευκάδα για Κεφαλλονιά, Δρομολόγια από Κεφαλλονιά για Λευκάδα - West Ferry
Θαλάσσιες
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μείνουμε 3 μέρες στην κεφαλλονιά και μετά θα πάμε κέρκυρα.
για την διαμονή δεν με νοιάζει να είναι σε περιοχή με πολύ κόσμο... από την στιγμή που θα έχουμε αυτοκίνητο θα μπορούμε να πηγαίνουμε όπου θέλουμε. εξάλλου δεν νομίζω να είναι και πολύ μεγάλες οι αποστάσεις... έτσι δεν είναι?
οι αποστάσεις έιναι μεγάλες και δύσκολες. αν είναι ετσι όπως είπες μείνε στον άξονα Αγ. Ευφημια-Σάμη να είσαι κοντά σε όλα.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
αψογη επιλογή jose...
εννοείται ότι πας Βασιλική-Φισκάρδο. ξέχασε ότι αναφέρθηκε πριν. το κόστος ως πέρισυ ήταν 27,5 Ε το ΙΧ και 6.40 Ε το άτομο. φέτος ίσως να αυξηθεί ελαφρά.
με το σκυλάκι κανένα προβλημα. τα 55' με τον καπταιν Αριστείδη είναι αρκετά αισιόδοξα αλλά αυτό έχει μικρή σημασία.
nightlife κοντά στην πρωτεύουσα ή έστω ως τη Σκάλα.
για περαιτέρω τιπς αν θέλεις συνεχίζουμε.
Δρομολόγια Λευκάδα - Κεφαλλονιά, πλοίο από Λευκάδα για Κεφαλλονιά, Δρομολόγια από Κεφαλλονιά για Λευκάδα - West Ferry
Θαλάσσιες
σε ευχάριστω για τις πληροφορίες...
ψάχνω ξενοδοχεία για διαμονή αλλα δεν ξέρω κατά που περίπου να ψάξω...
βεβαια βλέπω ότι κρίση κρίση αλλα ακόμα οι τιμές στα ξενοδοχεία είναι πολύ τσιμπημένες...

οποιος έχει να μου προτείνει κάποια ξενοδοχεία θα με βοηθούσε.
δεν ψάχνω το lux αλλα όχι και τις τρώγλες που έχω δει έως τώρα...
thanks:lol:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.363
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
σε ευχάριστω για τις πληροφορίες...
ψάχνω ξενοδοχεία για διαμονή αλλα δεν ξέρω κατά που περίπου να ψάξω...
για city life στο κέντρο της πόλης το Ολγα, άριστο value/money. λίγο πιο έξω το Limanaki.
στη Λάσση Liberatos village (δοκίμασε να το κλείσεις με Thomson-Thomas Cook). για απίστευτη θέα από ψηλα Mouikis village.
στα ανατολικά δες Sami beach, Pericles hotel,
Green Bay Hotel, Sami, Kefalonia
και για πιο οικονομικα:
Kalypso apartments Sami Karavomilos Kefalonia, Hello, this is Manolis and Despina from Kefalonia.
PAVLATOS STUDIOS
για φαγητο-ποτό ανάλογα που θα μείνεις.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.284
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom