Λιγες,πρωτες πληροφοριες για τη διαμονη στη Καρταχενα..

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Καλησπερα! :)

Εδω και πολυ καιρο λεω να ξεκινησω να γραφω για τη καθημερινοτητα εδω στη Καρταχενα,αλλα λιγο η...αναβλητικοτητα μου,λιγο η...καθημερινοτητα,με ''εμποδιζαν'' ωστε να ξεκινησω να δωσω μια εικονα της καθημερινης ζωης εδω στα παραλια της Καραιβικης,σε μια πολη αρκετα τουριστικη,ομορφη,μα συναμα με πολλα μειονεκτηματα.. :lol:
Τα αφησα ολα(μια καλη δουλιτσα σε εταιρια καφε,το Almeraκι το ηρωικο που γυρισε ολη την Ελλαδα με ενα κιτρινομαυρο κασκολ..,και βεβαιως οικογενεια και φιλους..)για να ερθω τον Μαρτιο εδω στη Καρταχενα να κανω ενα καινουργιο ξεκινημα,ενα ψαξιμο των ''ευκαιριων'' που σου δινει μια χωρα οπου η οικονομια της ειναι σε σταθερη ανοδο τα τελευταια χρονια και μετα απο πολλα χρονια διαφαινεται μια ''ηρεμια'' στα εσωτερικα της ζητηματα,μαζι με ενα καρντασι ακομη!
Τα μουτρα μου,απο χιλιομετρα ξεχωριζουν ως ΜΗ Κολομβιανου,οποτε αυτοματα αυτο σημαινει ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ για ''να κερδισω οσα περισσοτερα μπορω απο εσενα'' απο τους ντοπιους,σε μια πολη οπου πιστευω το μεριδιο ευθυνης για τις ΠΑΝΑΚΡΙΒΕΣ τιμες το εχουν και οι ντοπιοι και οι τουριστες... :rolleyes-80:
Οι περιοχες οπου οι συντριπτικη πλειοψηφια των τουριστων διαλεγει για να μεινει,ειναι οι περιοχες της Μποκαγκράντε,του Λαγκίτο και του κέντρου.Οι ντοπιοι(οι Κολομβιανοι γενικοτερα..)πιστευουν οτι αγοραζοντας ενα διαμερισμα σε αυτες τις τουριστικες ζωνες,θα λυσουν το προβλημα της ζωης τους,ενοικιαζοντας το σε τουριστες ειτε για μερες,ειτε για μηνες,σε τιμες που πολλες φορες σε κανει να μη ξερεις αν θες να γελασεις ή να κλαψεις... :haha: :haha: Ενδεικτικα,ενα διαμερισμα με δυο δωματια,δυο μπανια,επιπλωμενο,με τα ''σερβισιος''(φως,νερο,γκαζι)συμπεριλαμβανομενα,κοστιζει απο 600 ευρω εως...2000 και βαλε.. :lol:
Αλλα ακομη και σε ''δευτερες''περιοχες,οπως η γειτονια της Μάνγκα,της Κίντα,του Κρέσπο ή της Μαρμπέγια οι τιμες δεν ειναι καλυτερες πολυ,σε σημειο να ψαχνεσαι για περιοχες ''περα απο τις γεφυρες'' που λενε και εδω,δηλαδη σε γειτονιες καθαρα ντοπιων,οπου ομως εκει θεματα ασφαλειας κυριως,σε κανουν να αναρωτηθεις αν ειναι μηπως καλυτερα να πληρωσεις το κατιτις σου παραπανω,και να εχεις το κεφαλι σου ησυχο,καθωτι ειναι πολυ ασφαλες σχετικα να ζεις στις προαναφερομενες γειτονιες.. :lol:
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εξαιρετικά! :clap:

Προβλέπω ότι το blog σου θα γίνει από τα πιο δημοφιλή στο Travelstories :cool:

Επίσης διευκρίνισε σε παρακαλώ τι εννοείς κιτρινόμαυρο κασκόλ, γιατί έχω την αίσθηση ότι μιλάς για ομάδα της Θεσσαλονίκης και όχι για την ΑΕΚάρα :confused: :p
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
χχαχχαα!!Ετσι ακριβως,αναφερομαι στους κιτρινομαυρους της Θεσσαλονικης,τον Αρη δηλαδη,παντως εχεις δικιο,ετσι οπως το εγραψα ειναι στον..αερα!! :D
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Καλό ξεκίνημα(η μάλλον καλή συνέχεια μιά κι έχεις ήδη 6 μήνες)στη νέα σου ζωή!!!
κι αναρωτιόμου που είχες χαθεί εδώ πέρα στη θεσσαλονίκη και δε σε βλέπαμε και δε μάθαινα νέα σου..
εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα περιμένεις και καλύτερα!
πολύ χαίρομαι που μας δίνεις το "στίγμα"σου!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.423
Likes
7.783
Πωπω μεγαλο βημα!! Αλλος ενας ξενιτεμενος!! Περιμενω με πραγματικο ενδιαφερον περισσοτερες πληροφοριες!!
Καλη αρχη, καλη προσαρμογη και να πανε ολα οπως τα εχεις φανταστει!!!
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Καλοτάξιδο το μπλογκ, θα σε διαβάζουμε!
Να περνάς καλά εκεί που είσαι! :)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
μιας και είσαι εκεί, μη ξεχνάς να ενημερώνεις την musica latina αλλά απ αυτά που ακούγονται σήμερα συνεχώς από τους τοπικούς των FM. γι όλη την Λ.Α. όχι μόνο Κολομβία
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
μη σου πως σε λίγο μπορει να εχεις παρεα....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Καλό ξεκίνημα(η μάλλον καλή συνέχεια μιά κι έχεις ήδη 6 μήνες)στη νέα σου ζωή!!!
κι αναρωτιόμου που είχες χαθεί εδώ πέρα στη θεσσαλονίκη και δε σε βλέπαμε και δε μάθαινα νέα σου..
εύχομαι όλα να σου πάνε όπως τα περιμένεις και καλύτερα!
πολύ χαίρομαι που μας δίνεις το "στίγμα"σου!


Σ' ευχαριστω,να σαι καλα,ναι οντως ειχαμε χαθει και πριν να φυγω,τελευταια νομιζω δεν καναμε και συχνα συναντησεις και ετσι με πολλα παιδια δυστυχως χαθηκαμε τελευταια :rolleyes-80:

μιας και είσαι εκεί, μη ξεχνάς να ενημερώνεις την musica latina αλλά απ αυτά που ακούγονται σήμερα συνεχώς από τους τοπικούς των FM. γι όλη την Λ.Α. όχι μόνο Κολομβία

Βεβαιως,ηδη εχω ξεκινησει και πολλα απο τα τελευταια μου ποστ ηταν με μουσικες που ακουγονται εδω,στα ραδια σε-εξευτελιστικα-συνεχεις ρυθμους.. :haha: :haha:σε σημειο να σε κανουν να τα μαθαινεις απ'εξω θες δε θες.. :lol:
 

HKLEOPATRA

Member
Μηνύματα
304
Likes
1.054
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ-ΒΡΟΤΣΛΑΒ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Το επόμενο !!!!
Βεβαιως,ηδη εχω ξεκινησει και πολλα απο τα τελευταια μου ποστ ηταν με μουσικες που ακουγονται εδω,στα ραδια σε-εξευτελιστικα-συνεχεις ρυθμους.. :haha: :haha:σε σημειο να σε κανουν να τα μαθαινεις απ'εξω θες δε θες.. :lol:
Γκαρντασι σου εύχομαι τα καλύτερα στο νέο σου ξεκίνημα. Θα κανεις υπομονή μέχρι να δικτυωθεις και να στρωσεις τα πράγματα. Να σκέφτεσαι ότι εσυ τουλάχιστον έχεις μια ελπίδα να την παλεψεις. Οι περισσοτεροι απο εμας που μείναμε πίσω, χάνουμε μέρα με την μέρα κάθε ελπίδα σωτηρίας....
 

giwrgos

Member
Μηνύματα
270
Likes
508
Επόμενο Ταξίδι
Περου,Περου,Περου,Περου..
Σ'ευχαριστω,ναι..σιγουρα καθε αρχη και δυσκολη...Παντως θα μου επιτρεψεις να διαφωνησω μαζι σου,μιας και πιστευω οτι ολοι εχουμε μια(ή και περισσοτερες... :lol:)ελπιδες για κατι καλυτερο στο μελλον :)
 

thalia 35

Member
Μηνύματα
158
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γιώργο καλή αρχή και καλή επιτυχία σε όλα . Πώς προέκυψε η Κολομβία για Περού δεν σκεφτόσουν; Μη μας κρατάς σε αγωνία.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.682
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom