Λιμάνι του Εδιμβούργου (Ocean Terminal) και Holyrood Palace

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μιας και ο καιρός το επέτρεψε αλλά και νιώθω άσχημα που σας έχω αφήσει τόσο καιρό χωρίς ανταπόκριση από το όμορφο Εδιμβούργο.

Το Σαββάτο που πέρασε λοιπόν επισκέφθηκα το Λιμάνι του Εδιμβούργου και απαθανάτισα τα πιο όμορφα μέρη του για να σας μεταφέρω. Το ταξίδι είναι κυρίως φωτογραφικό οπότε απολαύστε:

Το πασίγνωστο πλοίο Royal Yacht Brittania βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο 3οροφο εμπορικό κέντρο του Ocean terminal και προσφέρει απευθείας πρόσβαση στο πλοίο αλλά και στους πολυκινηματογράφους Vue.

ai39.tinypic.com_9hl5rk.jpg




ai39.tinypic.com_23mq3no.jpg


Απέναντι απο το Britannia βρίσκονται τα βουλευτικά γραφεία του Scottish Parliament μπροστά απο την αρχή αυτό που ονομάζεται Water of Leith, μιας διαδρομής 3,5 χλμ ενός ποταμού που διασχίζει ολόκληρη την πόλη.

ai39.tinypic.com_24q79kw.jpg


ai44.tinypic.com_20fdjyr.jpg


Και εδώ είναι και η αρχή του The Shore, του σημείου έναρξης της διαδρομής που ανέφερα. Μιας περιοχής πολύ ζωντάνης με τα καραβάκια-καφετέριες (ακόμα και γραφεία) αλλά και τις υπαίθριες παμπ και ταβερνάκια.

ai40.tinypic.com_2yoe9au.jpg


ai42.tinypic.com_30rprth.jpg



Μετά απο την σύντομη βόλτα μας στο λιμάνι αποφασίσαμε να πάμε και μια περπατάδα προς το παλάτι της Βασίλισσας απέναντι απο το οποίο βρίσκεται σήμερα η Σκωτσέζικη Βουλή. Μια τοποθεσία μέσα στην φύση, απέναντι ακριβώς απο το Arthurs Seat.

ai44.tinypic.com_2ezh2fl.jpg


ai39.tinypic.com_2hnmdkl.jpg


ai39.tinypic.com_1ny6og.jpg



Ελπίζω να σας άρεσε, σε 1 μήνα που θα έρθει ξανα το μωρό μου θα κάνουμε μια 12ημερη εξόρμηση σε όλη την Σκωτία και θα παρέχουμε λεπτομερείς οδηγούς και χάρτες για την διάβαση του ορεινού παραδείσου των Χάιλαντς.

Μέχρι τότε, καλή ανάγνωση!
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Καλώς τον, τον φοιτητή μας. Πάντα απολαμβάνω τις φωτογραφίες σου. Να είσαι καλά και όποτε μπορείς στέλνε μας εικόνες από το όμορφο Εδιμβούργο.
 

NTINA

Member
Μηνύματα
820
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Άγραφα
Ταξίδι-Όνειρο
Γουατεμάλα
Όντως καιρό είχες να μας ταξιδέψεις,
χαλάλι όμως το περίμενε .
Πολύ όμορφες οι εικόνες σου
και πολύ ανοιξιάτικες:D
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Πολυ ωραιες φωτο ρε συ Blondeamon,καθαρες. Η καμερα παιζει ρολο ε? Ποια εχεις ετσι απο περιεργια...
 

stef212000

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
καλημερα και απο μενα.μια ερωτηση.πιστευεις ειναι ευκολο για εναν ελληνα 30χρονο φυσικοθεραπευτη(εγω ειμαι αυτος) να τα παρατησει ολα εδω και να ερθει να μεινει εκει μονιμα?εννοω υπαρχουν δουλειες,ειναι καλη η ποιοτητα ζωης?
ευχαριστω!:shock:
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά, οσο μπορώ μέχρι τον Ιούλη θα προσπαθώ να βγάλω και άλλες φωτογραφίες απο διάφορα μέρη. Κάποιοι μου πρότειναν να πάμε το Σάββατο στο εκκλησάκι του Ρόσλυν (Roslyn Chapel) όπου είναι αρκετά διάσημο, εκεί γυρίστηκε η τελευταία σκηνή του Κώδικα Ντα Βίντσι.

Στέφανε σορρυ αλλά δεν γνωρίζω λεπτομέρειες καθόλου σχετικά με επαγγέλματα εκτός απο το δικό μου (ΙΤ). Γενικά πάντως εδώ τα επαγγέλματα υγείας έχουν καλές απολαβές και απασχόληση αλλά δεν γνωρίζω κάτι παραπάνω.
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Ευχαριστώ για τα σχόλια παιδιά, οσο μπορώ μέχρι τον Ιούλη θα προσπαθώ να βγάλω και άλλες φωτογραφίες απο διάφορα μέρη. Κάποιοι μου πρότειναν να πάμε το Σάββατο στο εκκλησάκι του Ρόσλυν (Roslyn Chapel) όπου είναι αρκετά διάσημο, εκεί γυρίστηκε η τελευταία σκηνή του Κώδικα Ντα Βίντσι.
ΩΩΩ το Roslyn Chapel δεν είναι εκεί που κατέληξε ο ήρωας της ιστορίας αφού πρώτα ξεκατινιάστικε στο Παρίσι; Πολύ ωραία, περιμένουμε φωτογραφίες. Σε μένα το Εδιμβούργο μου έγινε πιο οικείο από τα βιβλία του Ιαν Ράνκιν.
 
Last edited by a moderator:

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τέλειες φωτογραφίες, τέλειος καιρός, τέλεια μέρη!
Καλως να δεχθείς το "μωρό"!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Ευχαριστώ ΕΡΣΗ, στις 5 Ιούλη έρχεται και σκοπεύουμε να γυρίσουμε όλη την ΣΚωτία και ίσως και Δουβλίνο αν προλάβουμε οπότε να αναμένετε μπόλικο φωτογραφικό υλικό και φυσικά τα αφιερωμένα travelstories videos.
 

aprovleptos

Member
Μηνύματα
9
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σκωτια,Λονδινο,Βερολινο!
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτια
Τι ωραιες φωτογραφιες!6 Ιουλιου φευγω για Εδιμβουργο!εχω κλεισει και στα Χαιλαντς μονοημερη!Κατι που αξιζει να επισκεφτω περα απο την πολη του Εδιμβουργου και τα Χαιλαντς?ευχαριστω!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Αχ δεν σε πρόλαβα δυστυχώς...και πήγα την περασμένη βδομάδα Χαιλαντς!!

Σύντομα ανεβάζω φωτογραφίες και ιστορία!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.278
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom