Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

eleni16

Member
Μηνύματα
51
Likes
6
Επόμενο Ταξίδι
Λίμνη Κομο
Καλησπέρα, πριν λίγες μέρες γύρισα απο Κόμο κ τα έχω φρέσκα! Εμείς τα κάναμε όλα με τα μμμ, δεν ειχαμε φορτωμένο προγραμμα, μειναμε ενα τριήμερο στη λίμνη με βαση την πολη του Κομο. Από το Μαλπενσα έχει τρένο για Κόμο, περίπου μιάμιση ώρα, με μία μετεπιβιβαση στο Σαρονο. Σε Βαρενα κ Μπελατζιο με τα καραβάκια, ημερήσια Λουγκάνο μισή ωρίτσα με το τρενο από σταθμό Σαν Τζιοβάνι. Στο Μπρουνατε με το τελεφερικ απο Κομο. Δεν ξέρω τι συμφέρει οικονομικά αλλά αν είναι να έχεις έγνοια το αμάξι να ξέρεις πως με τα μέσα, στα βασικά τουλάχιστον, πηγαίνεις άνετα και χωρίς κόπο.
Αα τι ωραία και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε; Ψάχνω να βρω αλλά για τις ημερομηνίες γενικά είναι κάπως ακριβά.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Αα τι ωραία και σε ποιο ξενοδοχείο μείνατε; Ψάχνω να βρω αλλά για τις ημερομηνίες γενικά είναι κάπως ακριβά.
Ναι είναι ακριβά.

Μείναμε στο B&B Hotel Como City Center - Recherche Google

Θα το έλεγα μέτριο...τα δωμάτια χρειάζονται ανακαίνιση και ειδικά η τουαλέτα. Οι κοινόχρηστοι χώροι καλύτεροι και το πρωινό αξιοπρεπές. Βολική τοποθεσία ειδικά για τον σταθμό Σαν Τζοβάνι στα 2 λεπτά (τον χρησιμοποιήσαμε και για Λουγκάνο και για Μπέργκαμο που τελειώσαμε την εκδρομή μας).

Οτι άλλο χρειαστείς εδώ είμαστε.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η άλλη επιλογή είναι να πάμε μόνο με ΜΜΜ γιατί δεν ξέρω και πόσο εύκολοι είναι οι δρόμοι, το πάρκινγκ και αν έχει και βενζινάδικα για να μην μείνουμε στη μέση του πουθενά.
Γενικά έχω μεγάλη εμπειρία από ταξίδια αλλά πρώτη φορά σκέφτομαι το αμάξι και με τρομάζει λίγο.
Στην Ιταλία για να μείνεις απο βενζίνη στη...μέση του πουθενά....θα πρέπει να κάνεις μεγάλη προσπάθεια! Με τα ΜΜΜ να πάτε.
 
Μηνύματα
772
Likes
611
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Με το τρένο φθάνετε σε μισή ώρα στο κέντρο του Lugano. Από εκεί κατεβαίνετε προς τη λίμνη, και μπορείτε να κάνετε μια όμορφη βόλτα στην πόλη και δίπλα στη λίμνη. Είναι μια ωραιότατη ημερήσια εκδρομή. Μπορείτε να δείτε περισσότερα εδώ: A weekend in Como & Lugano από το 2.20 του βίντεο και μετά.
 

Mantaralena

Member
Μηνύματα
48
Likes
212
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία
Καλημέρα. Που ακριβώς φθάσατε με το τρένο; Μπορείς να πεις περισσότερα για την εκδρομή;
Καλησπέρα, ναι φυσικά.
Από τον σταθμό Como San Giovanni με κατεύθυνση Locarno ή Bascia σε μισή ώρα με σαράντα λεπτά φτάνει κανείς Λουγκάνο, κατεβαίνει στον ομώνυμο σταθμό.
Μπορείτε να αγοράσετε εισιτήρια από το σάιτ της Trenord (Regional Railway Service in Lombardia | Trenord Official), από τα αυτόματα μηχανήματα του σταθμού ή φυσικά από τα εκδοτήρια του σταθμού. Με τα regional τρένα, second class 22€ το άτομο μετ' επιστροφής. Πολύ συχνά δρομολόγια. Στα σύνορα γίνεται έλεγχος.
Από την πόλη του Λουγκάνο μπορεί κάποιος να πάρει καραβάκι και για άλλα μέρη της λίμνης.
 

stasko

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Καλησπέρα,
ποια προτείνετε σαν καλύτερη λύση για μία μέρα στη λίμνη με αυτοκίνητο?
Αναχώρηση απο Μιλάνο.

α)κύκλος της λίμνης ξεκινώντας νωρις το πρωι με στάσεις στα μέρη που θέλει κάποιος
ή
β) οδήγηση μέχρι bellagio και μετα καραβακι για Βαρένα - Μενάτζιο και τέλος Κόμο - Μπρουν'ατε.

Τρελένομαι να οδηγάω σε μέρη άγνωστα που πηγαίνω πρώτη φορά οπότε θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή.
Δεν ξέρω όμως αν βγαίνει χρονικά σε μία μέρα με στάσεις σίγουρα σε όσα έχω αναφέρει ήδη.
Τι λέτε?
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,
ποια προτείνετε σαν καλύτερη λύση για μία μέρα στη λίμνη με αυτοκίνητο?
Αναχώρηση απο Μιλάνο.

α)κύκλος της λίμνης ξεκινώντας νωρις το πρωι με στάσεις στα μέρη που θέλει κάποιος
ή
β) οδήγηση μέχρι bellagio και μετα καραβακι για Βαρένα - Μενάτζιο και τέλος Κόμο - Μπρουν'ατε.

Τρελένομαι να οδηγάω σε μέρη άγνωστα που πηγαίνω πρώτη φορά οπότε θα προτιμούσα την πρώτη επιλογή.
Δεν ξέρω όμως αν βγαίνει χρονικά σε μία μέρα με στάσεις σίγουρα σε όσα έχω αναφέρει ήδη.
Τι λέτε?
Αν η διανυκτέρευση είναι πάλι στο Μιλάνο καμία απο τις δύο περιπτώσεις δεν θα έκανα. Αν είναι κάπου στη λίμνη πχ Κόμο, τότε το α) με ένα μόνο καραβάκι απο Μπελάτζιο για Βαρένα. Οδηγικά ο γύρος της λίμνης είναι εφικτός, αλλά οι στάσεις θα είναι πολύ μικρές. Και δεν θα θες να σταματήσεις μόνο σε αυτά που ανέφερες. Και ο βορράς της λίμνης είναι όμορφος, όλη η λίμνη αξίζει!
 

stasko

Member
Μηνύματα
6
Likes
1
Αν η διανυκτέρευση είναι πάλι στο Μιλάνο καμία απο τις δύο περιπτώσεις δεν θα έκανα. Αν είναι κάπου στη λίμνη πχ Κόμο, τότε το α) με ένα μόνο καραβάκι απο Μπελάτζιο για Βαρένα. Οδηγικά ο γύρος της λίμνης είναι εφικτός, αλλά οι στάσεις θα είναι πολύ μικρές. Και δεν θα θες να σταματήσεις μόνο σε αυτά που ανέφερες. Και ο βορράς της λίμνης είναι όμορφος, όλη η λίμνη αξίζει!
Η διανυκτέρευση ειναι παλι μιλάνο και δυστυχως προπληρωμένη.
Μας βλέπω για ξύπνημα στις έξι και ότι προλάβουμε.
Σε ευχαριστώ!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.420
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η διανυκτέρευση ειναι παλι μιλάνο και δυστυχως προπληρωμένη.
Μας βλέπω για ξύπνημα στις έξι και ότι προλάβουμε.
Σε ευχαριστώ!
Το να διασχίσεις παραλιακά όλη τη λίμνη είναι εφικτό σε μία μέρα με αναχώρηση και επιστροφή σε Μιλάνο. Το τι θα δεις τελικά όμως είναι άλλο θέμα.... Προσωπικά δεν θα το έκανα (δεν το έχω κάνει ήδη), οπότε και δεν το προτείνω (απόψεις ζήτησες).

Αν σου αρέσει να οδηγείς, ξεκίνα και ανάλογα πράττεις κατα τη διαδρομή. Αυτό είναι το καλό με το αυτοκίνητο. Ακόμα και να σας πάρει το βράδυ κάποια στιγμή θα γυρίσεις, οτι ώρα και αν είναι αυτή.

Καλά να περάσετε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom