Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.383
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εαν εχεις καποια προταση ευχαριστως να την ακουσω...:):):):):)
Δεν έχω χρησιμοποιήσει ΜΜΜ για να δω κάποια μέρη της Κόμο. Έχω δει όλη την ανατολική πλευρά βόρεια της λίμνης και απο Βαρένα πέρασα Μπελάτζιο έως Κόμο. Αυτά τα είδα σε 48 ώρες περίπου, με αυτοκίνητο, καλοκαίρι, με επισκέψεις σε κάποια σημεία ενδιαφέροντος σε αυτά και στο Κόμο έχω αφήσει εκκρεμότητες. Αν δεις οτι σε εξυπηρετούν τα ΜΜΜ, βγαίνουν οι χρόνοι σου και θέλετε απλά να κάνετε βόλτα, τότε νομίζω αυτά τα 4 (και πολλά είναι λόγω εποχής) είναι υπεραρκετά και είναι μερικά απο τα καλύτερα μέρη τη λίμνης! Δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Το επομενο σαββατοκυριακο θα βρισκομαι στο Μιλανο και την Δευτερα θα επισκεφθουμε τη λιμνη Κομο.Ελεγα για Κομο - Μπελατζιο - Βαρεννα......Αξιζει και το Σερνομπιο???
Αυτά θα τα δεις με το πλοίο να υποθέσω.
Τσέκαρε τα δρομολόγια γιατί δεν έχει πολλές συνδέσεις με το φέρυ για Varenna - Belagio.
Εγώ τα είδα με ΙΧ που το πέρασα με φέρυ από Varenna απέναντι και μετά πήγα με άλλο φέρυ στο Belagio.
Το καλοκαίρι όμως υπήρχαν περισσότερα δρομολόγια.
Με λεωφορεία δεν έχω ιδέα πως συνδέονται...
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Το Πασχα των καθολικων θα ειμαστε Μπεργκαμο και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε την λιμνη.Απο οτι ειδα η διαδρομη απο Μπεργκαμο διαρκει 4 ωρες.Σκεφτομαστε να σταματησουμε Βερενα,Μπελατζιο και τελος Κομο κατα τις 17.00.Ειναι εφικτο με τις παραπανω (και ισως μερικες ακομα στασεις) αν ξεκινησουμε νωρις πχ 09.00?
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.909
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Το Πασχα των καθολικων θα ειμαστε Μπεργκαμο και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε την λιμνη.Απο οτι ειδα η διαδρομη απο Μπεργκαμο διαρκει 4 ωρες.Σκεφτομαστε να σταματησουμε Βερενα,Μπελατζιο και τελος Κομο κατα τις 17.00.Ειναι εφικτο με τις παραπανω (και ισως μερικες ακομα στασεις) αν ξεκινησουμε νωρις πχ 09.00?
Μπέργκαμο - Κόμο η απόσταση είναι 91 χιλιόμετρα. Άρα 1 με 1,5 ώρα ανάλογα με την κίνηση και την ταχύτητα. Δεν θυμάμαι αν έχει φέρρυ από Βερένα για Μπελάτζιο. Αν έχει ανάλογα με τα δρομολόγια νομίζω πως είναι εφικτό.
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Φοβάμαι ότι ο έτσι κι αλλιώς υπερφορτωμένος και στενός δρόμος Como-Bellaggio, το καθολικό Πάσχα θα είναι αδιάβατος και θα πάρει πολύ παραπάνω ώρα από ότι λέει στο google maps. (Κάτι σαν Δασιά-Κασσιώπη Πάσχα στην Κέρκυρα ;) )
Γιατί δεν σπας τις διανυκτερεύσεις να κάνεις μία κάπου γύρω από τη λίμνη?
 

iAkis

Member
Μηνύματα
130
Likes
280
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Το έχω κάνει παιδιά αυτό πρωτομαγιά με καλό καιρό και έχω γυρίσει πίσω. Δεν φτάσαμε ποτέ.
 

kerkireos

Member
Μηνύματα
22
Likes
6
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχουμε 3 διανυκτερευσεις Μπεργκαμο (φτανουμε Παρασκευη αργα το απογευμα και φευγουμε Δευτερα μεσημερι).Δεν ειχα σκεφτει καν την κινηση κτλ,ειναι τοσο χαλια ε?
Ισως τοτε περιοριστουμε Βερενα και Μπελατζιο.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.324
Likes
1.798
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας, εχουμε 3 διανυκτερευσεις Μπεργκαμο (φτανουμε Παρασκευη αργα το απογευμα και φευγουμε Δευτερα μεσημερι).Δεν ειχα σκεφτει καν την κινηση κτλ,ειναι τοσο χαλια ε?
Ισως τοτε περιοριστουμε Βερενα και Μπελατζιο.
Eμείς με 3 μέρες καθαρές Bergamo, αφιερώσαμε την μια Varenna-Bellagio. Πήγαμε Varenna με το τρένο (πολύ όμορφη αλλά μικρή) & περάσαμε με το φερυ Bellagio. Βellagio εαν έχει καλό καιρό έχει πράγματα να κάνεις.
Το πλάνο που έχεις μου φαίνεται πολύ κουραστικό για τόσο σύντομο ταξίδι.
 

Roadrunner

Member
Μηνύματα
60
Likes
15
Το Πασχα των καθολικων θα ειμαστε Μπεργκαμο και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε την λιμνη.Απο οτι ειδα η διαδρομη απο Μπεργκαμο διαρκει 4 ωρες.Σκεφτομαστε να σταματησουμε Βερενα,Μπελατζιο και τελος Κομο κατα τις 17.00.Ειναι εφικτο με τις παραπανω (και ισως μερικες ακομα στασεις) αν ξεκινησουμε νωρις πχ 09.00?
Στη λίμνη θα χρειαστείς μια μονοήμερη .Θα βγάλεις εισιτήριο με το καραβάκι οι δρόμοι είναι αρκετά στενοί και θα δυσκολευτείτε να οδηγήσετε (μην ξεχνάς ότι οι Ιταλοί οδηγούν σαν τρελοί …στο Τσακ πρόλαβα κέντα με Φεράρι ) Πάρκιν θα βρείτε επι πληρωμή . Βαρενα πολύ όμορφη Μπελατζιο και Μενατζιο αξίζουν .Η πόλη του Κομο δεν μου άρεσε .Αξίζει η βίλα Μπαλμπιενελο πολύ όμορφη εσωτερικά με ενδιαφέροντα πραγματακια να δεις , ωραίοι κήποι και όμορφη θεα στη λίμνη .
 
Last edited:

harilander

Member
Μηνύματα
557
Likes
400
Επόμενο Ταξίδι
βλέπουμε...
Ταξίδι-Όνειρο
χώρα του ποτέ
Το Πασχα των καθολικων θα ειμαστε Μπεργκαμο και σκεφτομαστε να νοικιασουμε αυτοκινητο για να επισκεφθουμε την λιμνη.Απο οτι ειδα η διαδρομη απο Μπεργκαμο διαρκει 4 ωρες.Σκεφτομαστε να σταματησουμε Βερενα,Μπελατζιο και τελος Κομο κατα τις 17.00.Ειναι εφικτο με τις παραπανω (και ισως μερικες ακομα στασεις) αν ξεκινησουμε νωρις πχ 09.00?
αναλογα με την μερα,λογικα είναι 1.5 ωρα με το αμαξι. Τα Χριστούγεννα ήμουν Κομο αλλα έκανα την διαδρομη μπέργκαμο- κομο με τρένο και μου πήρε 2.5 ωρες. Επίσης πήγα μενατζιο,Βαρένα,Μπελάτζιο με λεωφορείο και πλοίο, απλά λόγω εορτών είχε λιγότερα δρομολόγια. Το καραβάκι απο Βαρένα πιάνει Μπελάτζιο και μετά Κόμο. Λογικά το Πάσχα πρέπει να έχει περισσοτερη κίνηση απ'οτι τα Χριστούγεννα
 

Spyros7

Member
Μηνύματα
7
Likes
4
Καλησπέρα σε όλους ! Μόλις κλείσαμε εισιτήρια για ιταλια . Θα έχουμε 2 ολόκληρες μέρες στο κομο & θα έχουμε νοικιάσει αμάξι. Θα θέλαμε να δούμε κομο , μπελατζο, βαρενα και μενατζιο (εκτος και αν έχετε να προτείνετε και κάτι ακόμα στην περιοχή που αξιζει και προλαβαίνουμε ). Αξιζει να κινηθούμε γι αυτά τα μέρα με το αμάξι μας ,να πάρουμε τα φέρι μποτ πεζοί ή τα φέρι μποτ με αμάξι μαζί;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom