Ιταλία Λιμνη κομο.. Τα φώτα σας please

Maraki Pap

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Καλησπέρα! Μόλις κλείσαμε εισιτήρια για διήμερο λιμνη Κόμο, φτάνουμε Σάββατο κατά τις 12 και φεύγουμε από την περιοχή την Κυριακή το απόγευμα. Που να μείνουμε και ποια είναι τα sos;;; Επισης θα εκτιμούσαμε και κάποιες οδηγίες για καλο φαγακι
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
διήμερο λιμνη Κόμο, φτάνουμε Σάββατο κατά τις 12 και φεύγουμε από την περιοχή την Κυριακή το απόγευμα.
Καλημέρα. Πως θα μετακινείστε, με ΜΜΜ ή αυτοκίνητο; Εγώ θα έμενα στο Μπελάτζιο.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Με αυτοκίνητο. Κι εμείς εκεί λέμε να μείνουμε. Τι να δούμε στην όλη περιοχή και που προτείνετε να φάμε;
Να φανταστώ οτι το ταξίδι σας θα γίνει μέσα στους επόμενους 1-2 μήνες; Δεν διευκρινίζεις το πότε και έχει σημασία.... Αφού θα έχετε αυτοκίνητο, να φανταστώ οτι θα φτάσετε στη περιοχή της λίμνης Κόμο απο το Μπέργκαμο (ανατολικά);... απο το Μιλάνο (νότια);....απο το Σόντριο (βορρά);....απο που; Η επίσκεψη στη λίμνη αποτελεί μέρος ενός ευρύτερου ταξιδιού ή θα νοικιάσετε αυτοκίνητο μόνο για να πάτε στη λίμνη; Αν κάνετε το δεύτερο για το προσεχές μέλλον τότε να μην το κάνετε. Για 30 ώρες στη περιοχή είναι άσκοπο να νοικιάσετε αυτοκίνητο το χειμώνα. Πηγαίντε με ΜΜΜ ή στο Μπελάτζιο ή τη Βαρένα και μεταβείτε με καραβάκι στο Μενάτζιο και στο τρίτο χωριό και θα έχετε γεμίσει τις 30 ώρες με όμορφες εικόνες! Και στα τρία χωριά έχει σημεία ενδιαφέροντος να δεις, αλλά και η απλή βόλτα στα γραφικά στενά τους είναι μαγεία!

Αξιοθέατα Μπελάτζιο: Villa Serbelloni με θέα και στους τρεις βραχίονες της λίμνης (δεν την έχω δεί και θέλει περισσότερο χρόνο), Villa Melzi στο παραλιακό τμήμα του οικισμού (την έχω επισκεφτεί και θέλει λιγότερο χρόνο). Και οι δύο βίλες μπορούν να γεμίσουν αν όχι όλη την ημέρα αλλά ένα απόγευμα άνετα!
Αξιοθέατα Βαρένα: Villa Monastero, η οποία είναι πανέμορφη!!! Valsassina Valley (μόνο με αυτοκίνητο μέσω του SP65) για πανοραμική θέα της λίμνης (αν έχει καλό καιρό) και βόλτα στα χωριά της περιοχής (δεν έχω πάει).
Αξιοθέατα Μενάτζιο (δεν έχω πάει): Έχει κάποιες μπαρόκ εκκλησίες, αλλά το χωριό αποτελεί κυρίως καλό σημείο για εξόρμηση στη γύρω περιοχή. Απο πεζοπορίες έως βίλες και Unesco site. Θέλει χρόνο για να τα γυρίσεις αυτά...
Για όλα τα παραπάνω έχει σημασία τι ενδιαφέροντα έχετε, κάτι που επίσης δεν διευκρινίζεις...

Απο φαγητό στη λίμνη Κόμο έχω εμπειρία απο Ντομάσο, Βαρένα και Κόμο, οπότε θα σου πω για τη Βαρένα μόνο. Φάγαμε στο Albergo Del Sole, Piazza San Giorgio. Για δύο πιάτα, ένα συνοδευτικό και δύο μπύρες πληρώσαμε 34€ σύνολο και ήταν νόστιμα, σε ένα όμορφο περιβάλλον στην κεντρική πλατεία του χωριού, που βρίσκεται ψηλά με θέα τα βουνά που πλαισιώνουν το χωριό και μακριά απο το πολύ κόσμο που μαζεύεται κάτω παραλιακά. Την εποχή που θα πάτε δεν ξέρω αν είναι ανοιχτό και πόσο κόσμο χωράει μέσα, γιατί με μία ματιά μου φάνηκε μικρό εσωτερικά και επιφυλάσσομαι για την εποχή που μάλλον θα πάτε.

Αν δώσεις πιο συγκεκριμένες πληροφορίες θα μπορέσω να σου πω πως να αξιοποιήσετε καλύτερα το χρόνο σας.
 

lebel

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Θα ταξιδεψω τελος Μαιου στο Μιλανο με προορισμο τη Λιμνη Κομο. Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο η να παμε με το τραινο; Επισης που ειναι καλυτερα να μεινουμε;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Θα ταξιδεψω τελος Μαιου στο Μιλανο με προορισμο τη Λιμνη Κομο. Μπορει καποιος να μου πει αν ειναι καλυτερα να νοικιασουμε αυτοκινητο η να παμε με το τραινο; Επισης που ειναι καλυτερα να μεινουμε;
Αν θέλετε να δείτε μόνο κάποιους συγκεκριμένους οικισμούς, τότε με ΜΜΜ. Αν θέλετε να εξερευνήσετε γενικά τη περιοχή γύρω απο τη λίμνη, τότε με αυτοκίνητο.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Το επομενο σαββατοκυριακο θα βρισκομαι στο Μιλανο και την Δευτερα θα επισκεφθουμε τη λιμνη Κομο.Ελεγα για Κομο - Μπελατζιο - Βαρεννα......Αξιζει και το Σερνομπιο???
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.116
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
9:30 η αφιξη μας στο Κομο και μετα μεχρι το βραδυ θα βολταρουμε....
Άρα θα πάτε με ΜΜΜ. Αν αυτό σας ευχαριστεί, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Βάλε και το Σερνόμπιο, εγώ το είχα σημειωμένο αλλά δεν πρόλαβα να το δω.
 

Soiler

Member
Μηνύματα
39
Likes
6
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΤΑΛΙΑ
Άρα θα πάτε με ΜΜΜ. Αν αυτό σας ευχαριστεί, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Βάλε και το Σερνόμπιο, εγώ το είχα σημειωμένο αλλά δεν πρόλαβα να το δω.
Εαν εχεις καποια προταση ευχαριστως να την ακουσω...:):):):):)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.663
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom