Πορτογαλία Λισσαβώνα, σαν το παλιό καλό κρασί και Κασκάις σαν αφρώδης οίνος... 2 φορές στα ίδια μέρη εντός λίγω

flying-doc

Member
Μηνύματα
21
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολη-Ακτή Αμάλφι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ήταν Γενάρης στην κρύα Βαυαρία. Είχα μπει για τα καλά στους ρυθμούς της δουλειάς, ο καλός μου θα έφευγε σύντομα για Κέιπ Τάουν και είχα ζηλέψει τις μακρινές του περιπλανήσεις... Είχε αρχίσει να μου λείπει και η Ελλάδα και κυρίως η οικογένειά μου. Για να κατέβω κάτω ούτε λόγος. Είναι αυτό το παράξενο συναίσθημα που όλοι οι Έλληνες του εξωτερικού γινόμαστε σχεδόν σαν τους βορειοευρωπαίους και ερχόμαστε στην πατρίδα μόνο το καλοκαίρι. Οπότε, αποφασίζω να φέρω την αδερφή μου στο Μόναχο. Τα εισιτήρια κλείνονται για μέσα Μαρτίου, αλλά κάτι δεν με ικανοποιεί. Εγώ θέλω να ξεφύγω, όχι να κάθομαι να πίνω μπύρες κι έξω να βρέχει με παγωνιά. Θέλω έναν προορισμό μακρινό αλλά όχι άπιαστο, γνωστό αλλά όχι πολυπερπατημένο, ευρωπαϊκό αλλά και εξωτικό. Ψάχνω εισιτήρια, σ' αυτά είμαι μανούλα και πετυχαίνω γλυκιά προσφορά της μέχρι τότε άγνωστης σε μένα TAP από Μόναχο-Λισσαβώνα μετ' επιστροφής. Δεν το σκέφτομαι καθόλου. Η φοιτήτρια αδερφή μου να χοροπηδά από τη χαρά της στο τηλέφωνο κι εγώ επιτέλους έτοιμη να πραγματοποιήσω ένα ταξίδι σ' έναν τόπο για τον οποίο πολλά άκουσα ως φοιτήτρια, πολύ τον ταξίδεψα μέσα από τα fados που άκουγα στο διαμέρισμά μου στη Σαλονίκη και που δεν είχα τότε το θάρρος και τα μέσα για να πάω. Έναν τόπο που ονειρεύτηκα πριν καν να τον γνωρίσω. Έναν τόπο για τον οποίο έπρεπε να κοιμηθούμε μια νύχτα στο αεροδρόμιο του Μονάχου, με την απαίσια συνήθεια των υπαλλήλων να ανοίγουν στις 3 τα ξημερώματα τον εξαερισμό και τα τεράστια παράθυρα και να τουρτουρίζουμε από το κρύο. Αλλά άξιζε τον κόπο... ;)
 

Attachments

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
μ αρεσει που χεις παρει φορα! αντε λοιπον για παμε!:D
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.878
Likes
14.388
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Δώσε Λισαββώνα στο λαό ! Σήμερα έπεσε στο τραπέζι η πρόταση για Σεπτέμβρη.
Ανυπομονώ χρόνια να βρεθώ εκεί!
 

Italitsa

Member
Μηνύματα
840
Likes
915
Επόμενο Ταξίδι
Γύρος Αυστρίας
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Είμαι και εγώ όλη αυτιά και κυρίως....μάτια!! Κάτι έχω πάθει με τη Λισσαβώνα με όλα αυτά που διαβάζω εδω μέσα και θέλω πολύ να την επισκεφθώ!! Ταξίδεψέ μας λοιπόν!!:clap:

ΥΓ: Καλως μας ηρθες....:)
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Γιατρέ μου, να ξέρεις ότι σ' αυτό το ταξίδι είμαστε 3! :D Έρχομαι κι εγώ μαζί σας!!! ;)
 

flying-doc

Member
Μηνύματα
21
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολη-Ακτή Αμάλφι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Έπειτα λοιπόν από έναν άβολο ύπνο στις δερμάτινες καρέκλες του Terminal 2, απογειωνόμαστε στις 6 παρά τέταρτο για Λισσαβώνα. Το ταξίδι θα διαρκούσε γύρω στις 3,5 ώρες, το αεροπλάνο και η εξυπηρέτηση της TAP μέτρια και μετά από αρκετό άνεμο κατά τη στροφή που κάναμε στα παράλια του Ατλαντικού προσγειωνόμαστε στην... μελαγχολική ερωμένη. Μας υποδέχεται ένα γλυκό αεράκι και διάσπαρτοι φοίνικες. Το αεροδρόμιο θυμίζει δεκαετία '90, αλλά καθαρό και πολύ πιο κοντά στα ευρωπαϊκά πρότυπα και ''χούγια'' απ' ό,τι τα ελληνικά. Εξάλλου, είναι κεντρικότατος σταθμός μετεπιβίβασης για μακρινές πτήσεις προς Βραζιλία, Μοζαμβίκη και άλλες παλιές πορτογαλικές αποικίες. Βγαίνουμε και περιμένουμε στην τεράστια ουρά για ταξί. Επιτέλους, λίγο άρωμα Ελλάδας! Ο κόσμος μιλάει, κινείται, γελάει, τα ξυλάγγουρα από το Βορρά λίγα και αδιάφορα! Βέβαια, οι Πορτογάλοι δεν είναι τόσο βροντόφωνοι όπως οι Έλληνες και έχουν ώρες ώρες παράξενα κολλήματα με τους κανόνες, αλλά αυτή είναι η ιδιοσυγκρασία αυτού του λαού με το χάλκινο χρώμα στο δέρμα. Παίρνουμε ταξί για να κατευθυνθούμε προς τη Baixa όπου βρίσκονται τα ενοικιαζόμενα δωμάτιά μας, γύρω στα 130 ευρώ για δύο άτομα για 4 μέρες, όχι άσχημα.. Προσπαθούμε να μιλήσουμε με τον ταξιτζή στα αγγλικά, αυτός δεν ξέρει σχεδόν ούτε λέξη. Μας κατακλέβει γύρω στα 30 ευρώ (αντί για γύρω στα 8-9 που είναι η στάνταρ τιμή), αλλά αποφασίζω να δώσω τόπο στην οργή, εξάλλου και να τον έβριζα δεν θα μπορούσαμε να συνεννοηθούμε! Αποβιβαζόμαστε λοιπόν, περπατούμε στο πλακόστρωτο (κλασσικοί δρόμοι της Λισσαβώνας), είμαστε ακριβώς στη διεύθυνση που πρέπει, βλέπουμε το παλαιότατο κτίριο (όπως σχεδόν όλα στο κέντρο της πόλης), αλλά δε βλέπουμε πόρτα πουθενά! Πραγματικά όμως πουθενά! :shock:
 

Attachments

chris7

Member
Μηνύματα
3.091
Likes
23.855
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
flying-doc;! Αποβιβαζόμαστε λοιπόν said:
αλλά δε βλέπουμε πόρτα πουθενά[/B]! Πραγματικά όμως πουθενά! :shock:
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Μη μας αγχώνεις.:)
 

flying-doc

Member
Μηνύματα
21
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολη-Ακτή Αμάλφι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Μπροστά μας βρίσκεται ένα μικρό μαγαζάκι που πουλάει κλειδιά και φακούς. Ανάμεσα σ' αυτό και το διπλανό κατάστημα υπάρχει ένας στενός διάδρομος φάρδους ούτε ενός μέτρου που δείχνει να οδηγεί σε μια παλιά αποθήκη. Αποφασίζουμε να μπούμε, εξάλλου δεν φαίνεται να υπάρχει άλλη είσοδος. Ανεβαίνουμε τις απότομες μαρμάρινες σκάλες με τις βαριές βαλίτσες, φυσικά ασανσέρ ούτε για δείγμα... Γύρω οι τοίχοι επενδυμένοι με τα γνωστά πλακάκια ''μπάνιου'' που διακοσμούν σχεδόν όλα τα κτίρια της πόλης. Στον πρώτο όροφο υπάρχει μια κλειστή πόρτα κλειδωμένη που οδηγεί σε ένα εγκατελειμμένο διαμέρισμα. Νομίζω ότι έχουμε μπει σε λάθος κτίριο. Αλλά έλα που υπάρχει μια μικρή ταμπέλα που δείχνει προς τα πάνω τη ρεσεψιόν! Άλλος ένας όροφος, μας βγαίνει η ψυχή και φτάνουμε σε ένα ακόμα διαμέρισμα, όπου όταν ανοίγει η πόρτα είμαστε επιτέλους στον πολιτισμό! Τα δωμάτια λιτά και μοντέρνα. Το μπάνιο ευρύχωρο, όλα πεντακάθαρα. Ανοίγουμε τα παράθυρα και η θέα στο πολυσύχναστο δρομάκι μας φέρνει έναν παράξενο αέρα παρελθόντος, αποικιοκρατίας και ενός τοπίου ξένου προς τα γνωστά μας μέρη. Κάτι ξεχωριστό, η ιδιαιτερότητα της Πορτογαλίας, η γοητεία της Λισσαβώνας... Η περιπλάνηση ξεκινά!:photographer:
 

flying-doc

Member
Μηνύματα
21
Likes
82
Επόμενο Ταξίδι
Νάπολη-Ακτή Αμάλφι
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
Ξέρω πως τα λένε, αλλά εδώ καταθέτω τη βιωματική μου εμπειρία και τα συναισθήματα της δεδομένης στιγμής, δεν τα παρουσιάζω ως μάθημα. Είναι θέμα απλώς προσωπικής οπτικής...
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ξέρω πως τα λένε, αλλά εδώ καταθέτω τη βιωματική μου εμπειρία και τα συναισθήματα της δεδομένης στιγμής, δεν τα παρουσιάζω ως μάθημα. Είναι θέμα απλώς προσωπικής οπτικής...
Φυσικα μπορεις να τα λες οπως επιθυμεις , αλλα ειναι και καποιοι που δεν εχουν παει στη χωρα ,ψαχνουν πληροφοριες ( ταξιδιωτικο φορουμ you know )
Δεν το εγραψα για να σε μαλωσω παντως
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.006
Likes
40.910
Ανοίγουμε τα παράθυρα και η θέα στο πολυσύχναστο δρομάκι μας φέρνει έναν παράξενο αέρα παρελθόντος, αποικιοκρατίας και ενός τοπίου ξένου προς τα γνωστά μας μέρη.
Αν μου επιτρέπεις, αποικιοκρατική αρχιτεκτονική συναντούμε στις αποικίες. Portuguese Colonial architecture - Wikipedia, the free encyclopedia
Συγγνώμη για την παρέμβαση, αλλά με ξένισε κάπως.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom