Λογικά με χώρισε στα διόδια Τερόβου ! Θα δειξει !

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Η ιστορία ξεκίνησε κάπως έτσι...

-Αγάπη ψήνεσαι το σουκου να πάμε Γιάννενα ? Να χαλαρώσουμε λίγο ?
-Α δεν ξέρω γιατί η Μαίρη χώρισε με τον Γιώργο και λέγαμε να πάμε Βασίλη Καρρα να βγάλουμε στορι στα μπουζουκια να ζηλέψει λίγο μπας και της στείλει μήνυμα!
-Ή κλείνεις τώρα για Γιάννενα ή το Σάββατο θα βγάλεις και για εμένα στορι στον Καρρά γιατί τον χωρισμό τον έχεις στο τσεπάκι!

Και έτσι με τις δημοκρατικές αξίες που διέπουν τον κλασικό πατρινό με ανάγκασε να κλείσω ξενοδοχείο στα όμορφα Γιάννενα!!

Στα Γιάννενα είχα πάει άλλη μια φορά όταν γυρίζαμε από Μέτσοβο (είχαμε μείνει στο grand forest και ο πατρινός έσκασε μύτη στην εσωτερικη πισινα με διχαλωτη παντόφλα και μαγιο gkalvin Gklain από λαϊκή στην Αγία Σοφίας αν θέλετε ιστορία θα σας την γράψω)!

Ξυπνήσαμε πουρνο πουρνο και αφού περάσαμε την γέφυρα του ριου-αντιρριου (που τον έναν πυλώνα τον έχουμε χτίσει εμείς με το πέρα δώθε ) πήραμε την Ιόνια Οδό για τα Ιωάννινα!

<<Διόδια >>
🍌13,70€ η γέφυρα
🍌3€ τα πρώτα διόδια στην κλοκοβα
🍌3,55€ στο Αγγελοκαστρο ,
🍌3.05€ στο Μενίδι και
🍌 3,15€ στο τεροβο!
(Κανε τα μαθηματικά και καλύτερα άραξε σπίτι το σαββατοκύριακο να δεις νετφλιξ )
20220709_102015.jpg


Από πατρα είναι 217 χλμ !Το κάναμε περίπου 2 ωριτσες με το Aygo μου που το αγόρι μου το φωνάζει κουβά αλλά όταν του γλυτώνει βενζίνες είναι το batmobile 🏎



Στην διαδρομή ο καλός μου είδε μια ταμπέλα που έλεγε Αστακός! Α μου λέει εδώ είναι το νησί του Ωνάση!
Που του λέω?
Εδώ εδώ ο Αστακός!
Μπερδεύεσαι μάλλον με τον Σκορπιο που είναι στην Λευκάδα 🥸🥸
Μέσα μου αναρωτήθηκα για ακόμη μια φορά πως γίνεται να είμαι μαζί του και συνέχισα το ταξίδι μου ! 🤡🤡🤡

Οι πρώτες ψιχάλες είχαν πέσει και εμείς φτάναμε στα Ιωάννινα.

Είχα κλείσει το naiades boutique hotel με 90 ευρώ το βράδυ μαζί με πρωινό. Βρισκόταν μέσα στο κάστρο και ήταν απλά κουκλιστικο!!!
Μοντέρνο πεντακάθαρο και η κοπέλα στη ρεσεψιόν σε λίγο θα με έπαιρνε για ύπνο στο κρεβάτι της !! τόσο φιλόξενη!!!
(Εγώ παρατήρησα τα προϊόντα apivita στο μπάνιο ο καλός μου εννοείται την τεράστια τηλεόραση)
20220709_124207.jpg


Αφήσαμε τα πράγματα και κατεβήκαμε για ένα καφεδάκι στην πίσω αυλή του ξενοδοχείου! Ο χώρος ήταν πολύ βιντατζ και το εσπρεσακι καταναλώθηκε σε κλάσματα δευτερολέπτου!
20220709_122045.jpg


Έπειτα πεινασαμε και μας πρότεινε η κοπέλα από το ξενοδοχείο να πάμε στο "Μαγαζακι που λέγαμε "!
Λίγο μπερδευτηκαμε μέσα στο κάστρο και βγήκαμε από την άλλη πλευρά της λίμνης ενώ από το ξενοδοχείο είναι μια ευθεία η έξοδος!
Δεν πειράζει όμως μια βολτιτσα κατά μήκος της λίμνης ήταν ότι έπρεπε.
Ο καιρός ήταν συννεφιασμενος όμως η θερμοκρασία μια χαρά!
20220709_131716.jpg
20220709_131734.jpg


Αφού περπατήσαμε και περπατήσαμε και περπατήσαμε και αφού τον ανάγκασα να με βγάλει τουλάχιστον 200 φώτο για το instagram feed μου φτάσαμε στο μαγαζί.


Το μαγαζί βρίσκεται
Εθ. Αντιστάσεως 44!!

Είναι πολύ ωραίος χώρος και πεντακάθαρος. Ανοίγει 1και μισή το μεσημέρι και πάει σερί μέχρι το βράδυ.
Μόλις πήραμε τον κατάλογο στα χέρια μας κατάλαβα από την πρώτη στιγμή τι επρόκειτο να γίνει!!
20220709_134434.jpg


Δεν ξεκολλησα τα μάτια μου από τον κατάλογο ούτε στιγμή για να μην διασταυρωθουν οι ματιές μας με το αγόρι μου ούτε μια φορά!
Γιατί ένα "Πού με έφερες ρε παιδακι μου να φάω " ήταν γραμμένο στο κούτελο του.

Ξεροκαταπιε και απλά πήρε το κινητό του να παίξει ένα στοίχημα. Εγώ έκανα πως είμαι απορροφημενη στο Μενού και εκεινη την στιγμή ήρθε η κοπέλα με ένα πιάτο για να μας καλωσορίσει με ζελέ από παντζάρι και κατσικισιο τυρί.
20220709_135305.jpg

Μόλις το είδε απλά με κοίταξε και που είπε.
-Μάλλον το έφαγε στο δρόμο για το τραπέζι η σερβιτόρα.
-Ιιιιιι σταματα ρε βλάχο από την Πάτρα. Ξεφτίλα θα γίνουμε
-Ναι αν είχες μια σαντουιτσαρα από τον Ρήγα στην Πάτρα θα είχες πλακωθεί τώρα που μου το παίζεις και καλά.

Με τα πολλά πήρα μια σαλάτα με ντακο και ντομάτα (μπας και βουτηξει λίγο ψωμι και σκάσει) ένα μπουγιουρντι που ούτε εμένα με ενθουσιασε και σαγανακι φοβερό!
Πήραμε μπιφτέκι με πουρέ πατάτας και ένα κρασί ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ που δεν θυμάμαι τι ήταν!
Γενικά το μαγαζί είναι πιο εκλεπτυσμένο με διαφορετικές γεύσεις απο τα συνηθισμένα!
20220709_140616.jpg
20220709_142019.jpg


Έπειτα τριγυρισαμε στα σοκάκια, κατηφορησαμε στην οδό Αβέρωφ με τα παραδοσιακα μαγαζακια που ήταν γεμάτα είδη λαϊκής τέχνης και ασημένια κοσμήματα!! Μάλιστα ο καλός μου,μου έκανε δώρο ένα δαχτυλίδι με μαύρη πέτρα καθως μου είπε πως ταιριάζει με την καρδιά μου!!!
Αχ τι γλυκός!( Το τοποθέτησα στο μεσαίο δάχτυλο μου και τον χαιρέτησα όπως του άξιζε) 🖕🖕
20220709_144154.jpg


Έπειτα γυρίσαμε ξενοδοχείο και αράξαμε γιατί ήμασταν και οι 2 κουρασμένοι από όλη την εβδομαδα στην δουλειά!

Το βραδάκι κατά τις 8 ετοιμαστηκαμε και κατεβήκαμε για ένα καφεδάκι στην λίμνη! Με έκοψε το κρύο (που πας κυρία μου με σορτσακι στα Γιάννενα) και γυρίσαμε στο ξενοδοχείο για μπουφαν και μακρύ παντελόνι!

Για φαγητό το βράδυ διάλεξε εκείνος που θα πάμε (και με βαριά καρδιά θα παραδεχτώ πως έκανε ολοσωστη επιλογή)
Κάτσαμε στην μετσοβιτικη φωλια !
Το μαγαζί είναι επάνω στην Αβέρωφ και γενικά δύσκολα βρίσκεις τραπέζι! Συνήθως περιμένεις! Εμείς ήμασταν τυχεροί!

Πήραμε σαλάτα χωριάτικη, ψωμάκι στην σχάρα (ή όπως το λέει εκείνος καψαλιστο) κοντοσουβλι κοτοπουλο και λουκανικο!
20220709_220424.jpg

Εγώ ημουν αυτή που είχα βουτηξει στην σαλάτα και στην πατάτα την τηγανιτη και εκείνος μου έλεγε θεέ μου τι ντεκαντανς και γελούσε.
Καλό το ζελέ παντζαριου αλλά σαν το λουκανικο δεν είναι!

Έπειτα πήγαμε για το ποτάκι μας! Κατηφορησαμε από την άλλη μεριά της λίμνης εκεί που ήταν πολλές καφετέριες και μπαρ και καθίσαμε στο μικρό bar που είναι κολλητά στο μαγαζί που φάγαμε το μεσημέρι!.
20220709_231530.jpg



Πήρα ένα φανταστικό κοκτειλ και ο καλός μου
-Αβάνα με στημένο λεμόνι σε χαμηλό ποτήρι ε ?μην μπερδευτεις και το βάλεις σε ψηλό δεν θα το πιω !
Είπε στην σερβιτόρα που ήταν κουκλαρα και χαζογελασαν και οι δύο αλλά εγώ δεν χαζογελασα πολύ!! Και μετά θυμήθηκα μια ψηλή( που δεν τρώει λογικά λουκανικα στην μετσοβιτικη φωλιά γιατί είναι στεκα )που του είχε κάνει λαικ σε μια φώτο στο ινσταγκραμ και θυμήθηκα και πέρυσι στο Μέτσοβο μια άλλη σερβιτόρα με πόδι όσο είμαι ολόκληρη εγώ που τον ρώτησε εάν είναι ηθοποιός.
Ε και τα θυμήθηκα όλα και γκρίνιαζα μόνη μου!!και μου είπε θα με ρίξει στην λίμνη σαν την κυρά Φροσύνη.
Ε και σταμάτησα γιατί βρώμικη την είδα την Παμβώτιδα πρώτον και δεύτερον μετά με πήγε για παγωτό μηχανής που αυτό είναι δείγμα τεράστιας αγάπης και αφοσίωσης ,τι όχι? 🍦🍦

Την άλλη μέρα ξυπνήσαμε και κατεβήκαμε για πρωινό! Ήταν όλα φανταστικά!! Τι κρουασάν τι πανκεικ τι μπουγατσα τι πίτες!! Όλα τέλεια.
20220710_091433.jpg


Πριν αποχαιρετησουμε τα όμορφα Ιωάννινα ήπιαμε ένα καφεδάκι στην λίμνη και πήραμε τον δρόμο της επιστροφής!!



20220710_124414.jpg

ΥΓ
1)Μουσεία κτλ μην περιμενετε όταν έχω τον λεγαμενο μαζί! !!
2)Στις δικές μου ιστορίες θα ξέρετε που θα πιείτε ποτο και που θα φάτε καλά!
3)Στον γυρισμό στα διόδια Τερόβου του ανακοίνωσα πως φέτος έκλεισα 5 μέρες Μύκονο διακοπές τον Αύγουστο με τις φίλες μου !
Μάλλον πλέον είμαι ελεύθερη!
Λογικά θα με χωρίσει. Θα δείξει!
4)Η φίλη μου η Μαίρη πήγε στον Καρρα αλλά βρήκε τον Γιώργο αγκαλιά με άλλη στο πρώτο τραπέζι! Καλό είναι να μην γίνονται αυτά!

Ευχαριστώ πολύ !!
Xxx Gwgw ❤
 
Last edited:
Μηνύματα
1.990
Likes
6.322
Τι ωραίο απογευματικό σφηνάκι - ιστορία :D
Εν τω μεταξύ, διάβασα "διόδια Τετόβου", λέω WTF, έχει διόδια στο Τέτοβο;;; Πώς βρέθηκαν εκεί από τα Γιάννενα;; Χώρισαν στο εξωτερικό, τι αλήτες είναι αυτοί;;; :cool:
 

PowerPuffGirl

Member
Μηνύματα
23
Likes
213
Τι ωραίο απογευματικό σφηνάκι - ιστορία :D
Εν τω μεταξύ, διάβασα "διόδια Τετόβου", λέω WTF, έχει διόδια στο Τέτοβο;;; Πώς βρέθηκαν εκεί από τα Γιάννενα;; Χώρισαν στο εξωτερικό, τι αλήτες είναι αυτοί;;; :cool:
Εάν χώριζα στο εξωτερικό θα υπήρχε και ένα επίπεδο! Μα να φάω χυλόπιτα στο τεροβο ?? 😂😂😂
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
547
Likes
4.011
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Αχχαχαχαχχαχαχα εσυ εχεις πολυ πλακα! Να γραφεις πιο συχνα!
 
D

Delmem38110

Guest
τιν τούτο βρε συ 🤩🤩🤩🤩. μπράβο σου.
έχεις χέρι στο γράψιμο.
το καταχάρηκα. ευχαριστώ πολύ.
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.875
Likes
14.374
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Τι ωραίο απογευματικό σφηνάκι - ιστορία :D
Εν τω μεταξύ, διάβασα "διόδια Τετόβου", λέω WTF, έχει διόδια στο Τέτοβο;;; Πώς βρέθηκαν εκεί από τα Γιάννενα;; Χώρισαν στο εξωτερικό, τι αλήτες είναι αυτοί;;; :cool:
Έκλαψα με την ιστορία και τον βλάχο από την Πάτρα! Παρεμπιπτόντως το Τέτοβο έχει δυο διόδια σε μήκος ελαχίστων χιλιομέτρων ! Οδοιπορικό στη... βόρεια Βόρεια Μακεδονία: Τέτοβο και Κουμάνοβο
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Τους καημένους... δεν είχαν μικρό πιατάκι για το ...ζελέ από παντζάρι και τις κατσικίσιες μπίλιες και τα έβαλαν στο μεγάλο...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
862
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ταξίδι-Όνειρο
Περού, Χιλή, Βολιβία
Τι ωραίο απογευματικό σφηνάκι - ιστορία :D
Εν τω μεταξύ, διάβασα "διόδια Τετόβου", λέω WTF, έχει διόδια στο Τέτοβο;;; Πώς βρέθηκαν εκεί από τα Γιάννενα;; Χώρισαν στο εξωτερικό, τι αλήτες είναι αυτοί;;; :cool:
Δεν είσαι ο μόνος που διάβασε λάθος... :cool::shock:
 

Nik1981

Member
Μηνύματα
225
Likes
208
Ταξίδι-Όνειρο
στο χρόνο
@PowerPuffGirl
1.πολυ χιουμοριστικη γραφη οντως.το'χεις.μπραβο.περιμενουμε κι άλλα
2.τελικά σε χώρισε?ο μισος ανδρικος πληθυσμος του φορουμ σιγουρα αναρωτιεται(ίσως σε εχει ρωτησει ηδη σε pm) :haha: :haha: :haha:
3.οταν λεει ο λεγαμενος "να αραξουμε λιγο στο ξενοδοχειο" εννοει αυτο που νομιζω? :xalara::bleh::haha: ή ειμαι απλά πολύ πονηρός? εγω το λεω ευθεως στη δικια μου,αλλα υποθετω οτι μερικοι το λενε πλαγιως :xalara:
4.και 1 σοβαρη ερωτηση sic .
γιατι φευγετε σχεδον αμεσως μετα το πρωινο απο τις εκδρομες σας?το ιδιο διαβασα και στην εκδρομη στο Ναυπλιο.θα μπορουσατε να κατσετε ολη μερα ,να δειτε κι αλλα πραγματα και να γυρισετε απογευμα/βραδυ.ετσι κι αλλιως κι οι 2 εκδρομες ηταν κοντινες(2 ωρες μονο).
ειδικα σε αυτη την εκδρομη που εγινε καλοκαιρι απο οτι καταλαβα νυχτωνε 9 η ωρα λογικα,οπότε δε θα ειχες και να οδηγησεις στο σκοταδι.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.279
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
τι φοβερη ιστορια; εχεις σκεφτει να γραψεις βιβλιο; οι ιστοριες στα γιαννενα και τη μυκονο; την επομενη φορα να φατε στο Connectez-vous ou inscrivez-vous pour voir le contenu "παπρικα summer" ή στη " μυσταγωγία " Μυσταγωγία (καλοκαιρι μονο ειναι εκει.... χειμωνα ειναι αλλου)
 

Attachments

Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom