Λογοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Λόγοι που θα έφτυνα την πόλη μου για να ζήσω στην Βαρκελώνη!
Ο σεβασμός των αρχών προς τον πολίτη.Εννοώ,ανθρώπινη ζωή,παροχές και ευκολίες για την καθημερινότητά του,άδειοι δρόμοι με μηδενική κίνηση και traffic,πεζοδρόμια σε διαστάσεις γηπέδου παντού,συγκοινωνίες τακτικές που δεν χρειάζεται να ξεπουληθείς στους ταρίφες,μαγαζιά που μπροστά τους ωχριούν άλλες πόλεις,παρκα παντού,αλέες με φυτά λουλούδια και πράσινο..πλατείες εκπληκτικές που γίνονται τόποι συνάντησης και μετατρέπονται εύκολα σε πολλα και μικρά παρεείστικα σημεία...
παγκάκια με ανατομικό σχήμα παρακαλώ για να μείνεις όσο θέλεις...κύβοι καθίσματα που χωράνε και δεκαπέντε άτομα,να ξεκουραστούν και να φάνε το σνάκ τους..κανένας δεν σε κοιτά περίεργα,ολοι προσπαθούν να σε εξυπηρετήσουν σε μιά ερώτηση,ζεστά χαμόγελα,και ακομπλεξάριστα!
Ολη η πόλη ένα μουσείο!
Υπέροχη αρχιτεκτονική,δημοσίων και μή κτιρίων,που δίνουν στην πόλη αέρα αρχοντιάς,καλαισθησίας και γραφικότητας! Ο Γοτθικός ρυθμός που χαρακτηρίζει τους απειρους ναούς της πόλης,σε πάει σε άλλες εποχές,το δέ αυστηρό περίπλοκο και τέλειο σχήμα αποπνέει αυστηρότητα αλλα και απίστευτη μεγαλοπρέπεια!!
Βόλτες και παρέα με κυρίαρχο μέλος της οικογένειας,τον σκύλο τους!! περισσότερα σκυλιά όλων των ειδών και μεγεθών δεν έχω δεί στην ζωή μου! οχι απλά τα τραβάμε και πάμε,αλλα με την αίσθηση της τέλειας εναρμόνισης με το περιβάλλον και τους ανθρώπους! ακομπλεξάριστοι νέοι και λοιποί,σε ποσοστο 90% βόλταρε με το ζωάκι του,και ώ!! τι θαύμα πουθενά λερωματιές και μυρωδιές...εικόνες όμορφες,χαλαρές και ανθρώπινες !!
Εδώ τρώμε,δεν αστειεύομε!!! εντυπωσιακά τα στέκια με το κάθε λογής σνάκ,καθαρά και τακτοποιημένα,σε κάθε γωνιά,σε δελεάζουν να κάνεις στάση για καφέ και τάπας !!χωρίς την αίσθηση του γουρουνιάσματος οπως τα δικά μας σουβλατζίδικα,αλλα με στύλ,λές και κάθεσαι στο καλύτερο ρεστωράν.
Διασκέδαση παντού.στον δρόμο,στα μπαράκια,στα καφέ,φτηνά εισιτήρια εισόδων για ολα τα είδη διασκέδασης απο κλασσικές ,μοντέρνες,rock,underground μουσικές,για όλα τα στύλ,απλά επιλέξτε και αφεθείτε...
Ελευθερία,ομορφιά,στύλ αλλά όχι σνομπισμός,χαλαρότητα και ξενοιασιά..μερικά απο τα ατού της ομορφης Βαρκελώνης,με κάνουν να χαμογελώ και να σκέπτομαι για σύντομα επόμενη επίσκεψη!!
Το μυστικό κατά την γνώμη μου είναι να μείνετε στην παληά γοτθική συνοικία για να βρίσκεστε διαρκώς στο υπέροχο κλίμα της !!!

Επισκεφτείτε οπωσδήποτε την υπέροχη πόλη Girona με την μεσαιωνική συνοικία της.απέχει 85 χιλ και έχει πυκνή και εύκολη προσβαση με το κτελ της πόλης.
Μιά άλλη πόλη επίσης υπέροχη που ομως δεν προλάβαμε να δούμε αλλα μάθαμε τα καλύτερα,ειναι η besalu.
 
Last edited by a moderator:

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Ρενατα χαιρομαι που σου αρεσε η Βαρκελωνη!! Καταρχην να πω οτι και γω πριν ερθω να μεινω εδω,φοβομουνα τα σκυλια,οχι υστεριες και τετοια,εβλεπα ενα σκυλακι και αλλαζα πεζοδρομιο. Εδω ομως δε βλεπεις αδεσποτα και η φανουλα σου θα μπορουσε να μπει σε αρκετα καταστηματα χωρις προβλημα!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αγαπητή renata μήπως μας τα παραλές? Ωραία είναι η Βαρκελώνη αλλά μάλλον υπερτιμημένη...

Άδειους δρόμους χωρίς κίνηση ασφαλώς και δεν έχει η Βαρκελώνη... οι κάτοικοι είναι σνομπ και φανερά κομπλεξαρισμένοι με την Ισπανία και την πρωτεύουσα... όχι, όλη η πόλη δεν είναι ένα μουσείο... αλίμονο... συγκρίνονται τα μουσεία της Μαδρίτης με αυτά της Βαρκελόνης? η γοτθική συνοικία και μικρή είναι και εντελώς τουριστική... η μπίχλα που υπάρχει στους δρόμους δεν περιγράφετε... ακόμη και η Αθήνα είναι καθαρή μπροστά της... το φαγητό βεβαίως και είναι καλό αλλά δεν νομίζω να είναι φτηνότερο από αυτό της Αθήνας ούτε τα ταξί φτηνότερα από τα Ελληνικά... όσο για την διασκέδαση πάλι μην τα ισοπεδώνουμε όλα... δεν νομίζω η Ελλάδα να υστερεί και ιδιαίτερα...

Συμπέρασμα... ναι η Βαρκελώνη είναι σαφώς ωραιότερη από την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη αλλά προς θεού όταν υπάρχει η Ρώμη, το Παρίσι, το Λονδίνο σιγά μην πάω να μείνω στη Βαρκελώνη...

υ.γ. καταλαβαίνω την ευαισθυσία σου με τα ζώα, αλλά πίστεψέ με δεν θεωρώ και ιδανικό να θέλεις να πας να ψωνίσεις και να μπλέκουν στα πόδια σου οι τετράποδοι φίλοι μας...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αγαπητή renata μήπως μας τα παραλές? Ωραία είναι η Βαρκελώνη αλλά μάλλον υπερτιμημένη...
Traveller η σύγκρισή μου σίγουρα αφορά τις λιγοστές ευρωπαικές πόλεις που γνωρίζω.
ειλικρινά εξεπλάγην!! όσο για τα ζώα,πέραν της ευαισθησίας που με διακατέχει για αυτά,ειλικρινά δεν μπερδεύονται στα πόδια,αλλα πλαισιώνουν μιά όμορφη εικόνα τις βόλτες των βαρκελωνέζων.
περιγράφω την πόλη σαν απεραντο μουσείο,όχι ακριβολογώντας προς θεού,αλλα μάλον ήθελα να πώ ..οτι η αρχιτεκτονική των κτιρών παραπέμπει σε "μουσειακές εικονες"!
τέλος πάντων για τα λίγα που είδα ενθουσιάστηκα,και πίστεψέ με θα την έκανα ευχαρίστως!!για εκεί και για αλλού!!
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Αγαπητή renata μήπως μας τα παραλές? Ωραία είναι η Βαρκελώνη αλλά μάλλον υπερτιμημένη...

Άδειους δρόμους χωρίς κίνηση ασφαλώς και δεν έχει η Βαρκελώνη... οι κάτοικοι είναι σνομπ και φανερά κομπλεξαρισμένοι με την Ισπανία και την πρωτεύουσα... όχι, όλη η πόλη δεν είναι ένα μουσείο... αλίμονο... συγκρίνονται τα μουσεία της Μαδρίτης με αυτά της Βαρκελόνης? η γοτθική συνοικία και μικρή είναι και εντελώς τουριστική... η μπίχλα που υπάρχει στους δρόμους δεν περιγράφετε... ακόμη και η Αθήνα είναι καθαρή μπροστά της... το φαγητό βεβαίως και είναι καλό αλλά δεν νομίζω να είναι φτηνότερο από αυτό της Αθήνας ούτε τα ταξί φτηνότερα από τα Ελληνικά... όσο για την διασκέδαση πάλι μην τα ισοπεδώνουμε όλα... δεν νομίζω η Ελλάδα να υστερεί και ιδιαίτερα...

Συμπέρασμα... ναι η Βαρκελώνη είναι σαφώς ωραιότερη από την Αθήνα ή την Θεσσαλονίκη αλλά προς θεού όταν υπάρχει η Ρώμη, το Παρίσι, το Λονδίνο σιγά μην πάω να μείνω στη Βαρκελώνη...

υ.γ. καταλαβαίνω την ευαισθυσία σου με τα ζώα, αλλά πίστεψέ με δεν θεωρώ και ιδανικό να θέλεις να πας να ψωνίσεις και να μπλέκουν στα πόδια σου οι τετράποδοι φίλοι μας...

Στο σημειο που θα διαφωνισω ειναι οτι το φαγητο ειναι πιο φτηνο στην Αθηνα και ομως στη Βαρκελωνη αυτο το σ/κ εφαγα μια χαρα και σε πολυ καλες τιμες και δε μιλαω σε καποια ξεχασμενη γειτονια μιλαω οτι εφαγα στη Placa Real.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αγαπητή renata μήπως μας τα παραλές? Ωραία είναι η Βαρκελώνη αλλά μάλλον υπερτιμημένη...
. όσο για την διασκέδαση πάλι μην τα ισοπεδώνουμε όλα... δεν νομίζω η Ελλάδα να υστερεί και ιδιαίτερα...
traveller να σου πώ λίγο για αυτό το σημείο..εσύ ζείς μάλον στην αθήνα..έχεις λοιπόν σαφώς τις επιλογές σου απλόχερα..στην επαρχία τα πράγματα ειναι διαφορετικά..περιμένομε τον κάθε καντηλανάφτη να έρθει τον αύγουστο και να μας πεί τις ανησυχίες του...τον υπόλοιπο χρόνο οι σκυλάδες πάνε και έρχονται..τώρα τελευταία κάτι παει να γίνει..έχομε υπέροχους χώρους και κανένας δεν νοιάζεται να τους αναδείξει για να παίξουν κάτι όμορφο..που νά έρθουν οι καλλιτέχνες,στο γήπεδο??
στην ράμπλα καθημερινά είχε κονσέρτα και διάφορα καλιτεχνικά δρώμενα που πήγαινες να ακούσεις με 5 ευρώ! ας μην ήταν πρωτοκλασάτοι..
σαφώς και κατανοώ οτι ο πολιτιστικός πλούτος χτυπά στις πρωτεύουσες γενικώς !!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Αυτό δεν μου λέει απολύτως τίποτε... κι εγώ μπορώ να φάω φτηνά στο κέντρο της Αθήνας... το θέμα είναι άλλο... αν σε ένα μέσο καλό εστιατόριο της Βαρκελώνης πληρώνεις περισσότερα ή λιγότερα από ένα παρόμοιο στην Αθήνα... η απάντηση είναι οτι στη Βαρκελώνη πληρώνεις περισσότερα...

Mα βρε renata τι λες τώρα... συγκρίνεις την πολιτιστική κίνηση της Βαρκελώνης των 4.500.000 με την πολιτιστική κίνηση του Ηρακλείου ή της Πάτρας? Αλίμονο να ήταν ίδιες...
 

skiouros82

Member
Μηνύματα
727
Likes
53
Επόμενο Ταξίδι
μας τσάκισε ο covid
Ταξίδι-Όνειρο
japan me cherry blossom
χαιρομαι πολυ ρενατα που ενθουσιαστηκες με την πολη...μαζι σου λοιπον θα την κανουμε ολοι για εκει!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Αυτό δεν μου λέει απολύτως τίποτε... κι εγώ μπορώ να φάω φτηνά στο κέντρο της Αθήνας... το θέμα είναι άλλο... αν σε ένα μέσο καλό εστιατόριο της Βαρκελώνης πληρώνεις περισσότερα ή λιγότερα από ένα παρόμοιο στην Αθήνα... η απάντηση είναι οτι στη Βαρκελώνη πληρώνεις περισσότερα...
σε όλα τα είδη φαγητού πληρώνεις περισσότερο στην βαρκελώνη! τα δέ τάπας πέρα απο το οτι αποτελούν το χαρακτηριστικό τους σνάκ ειναι πανάκριβο για τα πράγματα που περιέχει..
για να φάς σε καλό ρεστωράν σίγουρα οι τιμές ειναι διπλάσιες απο εδώ.ίσως η getxwoman να έτυχε σε μεμονωμένη περίπτωση.
παντως οι καφέδες και επιτέλους ένας σωστός cappucino ήταν πολύ φτηνοί.δεν σκεπτόσουνα να πιείς και πέντε καφεδάκια εξω,ενώ εδώ στην παληά μας πόλη ας πούμε θέλεις ένα μεροκάματο!!
η παληά πόλη περεπιπτόντως ήταν πεντακάθαρη,μάλον έχει πέσει σκούπα,και όλα τα μαγαζάκια -μπαράκια απίστευτα όμορφα και λαμπερά...θα ήθελα να φάω στο 4 cats αλλά αρκέστηκα να το φωτογραφίσω!!:D
 

wotan1975

Member
Μηνύματα
879
Likes
129
Επόμενο Ταξίδι
Πότε θα κάνει ξαστεριά...
Ταξίδι-Όνειρο
Η.Π.Α.
Αυτό δεν μου λέει απολύτως τίποτε... κι εγώ μπορώ να φάω φτηνά στο κέντρο της Αθήνας... το θέμα είναι άλλο... αν σε ένα μέσο καλό εστιατόριο της Βαρκελώνης πληρώνεις περισσότερα ή λιγότερα από ένα παρόμοιο στην Αθήνα... η απάντηση είναι οτι στη Βαρκελώνη πληρώνεις περισσότερα...

Mα βρε renata τι λες τώρα... συγκρίνεις την πολιτιστική κίνηση της Βαρκελώνης των 4.500.000 με την πολιτιστική κίνηση του Ηρακλείου ή της Πάτρας? Αλίμονο να ήταν ίδιες...


Ειπες και κατι καλο!:haha:
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.783
Likes
1.110
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
εγώ δεν αφήνω την πόλη μου για καμμία βαρκελώνη γιατί

  • έχουμε καλύτερες παραλίες
  • έχουμε φθηνότερα εστιατόρια για ψαροκαταστάσεις
  • έχουμε προφιτερόλ
  • έχουμε καλύτερα κρασιά
  • μη σας πω ότι σύντομα θα έχουμε και καλύτερη ποδοσφαιρική ομάδα:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.273
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom