Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο: Σε ποια περιοχή να μείνω;

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Καλησπέρα σας.
Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Λονδίνο στις 25 - 28 Απριλίου και θα είμαστε 4 άτομα. Ψάχνουμε για σπίτι στο airbnb, και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια είναι κατά τη γνώμη σας η ιδανικότερη περιοχή.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ας πούμε για την Kensington και το Chelsea.
Νομίζω ότι κάποτε είχα ακούσει ότι και η περιοχή γύρω απ'το Βρετανικό μουσείο πως είναι καλή.
Το East London είναι καλό;
Ποιες περιοχές να προτιμήσω και ποιες να αποκλείσω;
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Καλησπέρα σας.
Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Λονδίνο στις 25 - 28 Απριλίου και θα είμαστε 4 άτομα. Ψάχνουμε για σπίτι στο airbnb, και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια είναι κατά τη γνώμη σας η ιδανικότερη περιοχή.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ας πούμε για την Kensington και το Chelsea.
Νομίζω ότι κάποτε είχα ακούσει ότι και η περιοχή γύρω απ'το Βρετανικό μουσείο πως είναι καλή.
Το East London είναι καλό;
Ποιες περιοχές να προτιμήσω και ποιες να αποκλείσω;
Δύσκολο να σου πούμε την ιδανικότερη περιοχή, αφού το κέντρο του Λονδίνου είναι αρκετά μεγάλο και τα αξιοθέατα διασκορπισμένα. Το Chelsea θα το απέφευγα μιας και δεν είναι αρκετά κεντρικό. Δεδομένης της μικρής διάρκειας της διαμονής σας πρώτα θα κοιτούσα τι θα με ενδιέφερε να δω και μετά θα έψαχνα για μιας τοποθεσία που να βολεύει. Για το East London, εξαρτάται ποιες περιοχές εννοείς.
 
  • Like
Reactions: YAz

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Οκ. κατι που θα προτιμουσες εσυ; Γενικα οσον αφορα εγκληματικοτητα κτλ υπαρχει πουθενα μεγαλο θεμα; Κοιτουσα ακομη και την περιπχγ γυρω απο τον καθεδρικο ναο του st. Paul
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοιτάξτε, εμένα θα μου άρεσε το Mayfair, μιας και κεντρικό είναι και από τις καλύτερες περιοχές. Το St Paul αν και σχετικά κεντρικό, θα είναι νέκρα αργά τα βράδια και τα Σαββατοκύριακα όντας στο City.
 
  • Like
Reactions: YAz

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Η περιοχη γυρω απο το Βρετανικο ειναι μια χαρα, χτυπα την.
Φυσικα και Mayfair ειναι ιδανικα.
 
  • Like
Reactions: YAz

YAz

Member
Μηνύματα
32
Likes
9
Παιδιά η περιοχή που έχω κυκλωμένη, "Clerkenwell" είναι καλή περιοχή για να μείνεις εκεί;

Επίσης έχω βρει και ένα σπίτι στο "Westbourne Green", κοντά στο Royal Oak Tube,
ένα σπίτι στο Notting Hill κοντά στο Ladbroke Grove Tube και
ένα σπίτι στο Kesington, κοντά στο Earl's Court.

Ποια είναι η γνώμη σας;
 

Attachments

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Παιδιά η περιοχή που έχω κυκλωμένη, "Clerkenwell" είναι καλή περιοχή για να μείνεις εκεί;

Επίσης έχω βρει και ένα σπίτι στο "Westbourne Green", κοντά στο Royal Oak Tube,
ένα σπίτι στο Notting Hill κοντά στο Ladbroke Grove Tube και
ένα σπίτι στο Kesington, κοντά στο Earl's Court.

Ποια είναι η γνώμη σας;
Προσωπικά όλες οι τοποθεσίες που αναφέρεις είναι γενικά αδιάφορες. Το Clerkenwell δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο, γενικά ήσυχο, αλλά ως εκεί. Αν είναι κοντά στο Farringdon, τότε θα είστε πιο ζωντανά με μαγαζιά για φαγητό και μπαρ τριγύρω. Το ίδιο και αν είστε κοντά στον σταθμό Angel η στην Old Street (ειδικά αν βρίσκεται προς τη μεριά του Shoreditch).
Από τις άλλες περιοχές το Ladbroke Grove είναι η αδιάφορη μεριά του Notting Hill, και το Westbourne Green επίσης δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο. Γενικά τις 2 αυτές περιοχές δεν τις πολυγνωρίζω.
To σπίτι στο Earl's Court μπορεί να αποδεχθεί η καλύτερη επιλογή από αυτές που προτείνεις, αν και σε περιοχή που εξυπηρετεί ως επι το πλείστον τουρίστες, αν βρίσκεται από την ανατολική μεριά του σταθμού (προς Μουσείο Φυσικής Ιστορίας κλπ) είναι αρκετά καλή τοποθεσία για κάποιον που θα βρεθεί πρώτη φορά στο Λονδίνο, και οι γραμμές μετρό που παιρνούν από τον ομώνυμο σταθμό γενικά εξυπηρετούν.
 
  • Like
Reactions: YAz

efipoly

Member
Μηνύματα
104
Likes
38
Επόμενο Ταξίδι
Μαδριτη
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτο
Καλησπέρα σας.
Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Λονδίνο στις 25 - 28 Απριλίου και θα είμαστε 4 άτομα. Ψάχνουμε για σπίτι στο airbnb, και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια είναι κατά τη γνώμη σας η ιδανικότερη
Tο κενσιγκτον οπως λες ειναι πολυ καλο. Γενικα οποια περιοχη εξυπηρετειται από την κιτρινη γραμμη του μετρο circle ειναι πολυ καλη. Εγω παντως οταν πηγα εμεινα στο city -σταθμος Aldgate και εμεινα ευχαριστημενη γιατι δεν πρεπει να ξεχναμε οτι οι τιμες σε πολυ κεντρικες περιοχες ειναι υψηλες. Πιο περα ομως απο αυτον τον σταθμο-πιο ανατολικα δηλαδη επειδη πηγα κατα λαθος ενα βραδυ θα ελεγα οτι φοβηθηκα λιγο!!!
 
Last edited by a moderator:
  • Like
Reactions: YAz

koulpak87

Member
Μηνύματα
29
Likes
9
Επόμενο Ταξίδι
Παρισι (?)
Ταξίδι-Όνειρο
Κουβα,ΗΠΑ
Μιας και εχω επισκεφθει το Λονδινο θα σου προτεινα να μεινεις κοντα στο paddington.. Δεν εχεις να φοβηθεις απολυτως τιποτα ( σχετικα με την εγκληματικοτητα το βραδυ ) και ο σταθμος του μετρο paddington σε μεταφερει οπουδηποτε θελεις!! Επισης,εχει αρκετα μαγαζια τριγυρω, για φαγητο,για καφε στο χερι, εχει διαφορες pub και σουπερμαρκετ οπως το περιφημο tesco !
 
  • Like
Reactions: YAz

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Καλησπερα σας,

Προκειται το Μαρτιο να ταξιδεψουμε 5 ατομα στο Λονδινο και ηθελα να ρωτησω ποια ειναι η ιδανικη τοποθεσια (οσο μπορεις να την πεις ιδανικη γιατι ειναι μεγαλη η πολη) ωστε να μεινει καποιος και να ειναι οσο πιο κεντρικα γινεται. Τα μερη που σκεφτομαι να επισκεφτω και σας παραθετω ειναι τα soho, china town, big ben, london eye, παλατι μπακινγχαμ, hyde park (και ισως regent park), harrods, tower bridge, μανταμ τισο και αλλα τα οποια δεν μου ερ ονται τωρα.

Βλεπω περιοχες οπως το Γουεστμινστερ, Μειφερ , russel square, bayswater, κενσινγκτον αλλα δεν ξερω ποια θα βολεψει. Λογικα οπως το βλεπω λογω αποστασεων θα χρησιμοποιουμε και πολυ μετρο μαλλον σε ζωνες 1-2. Παρακαλω τα φωτα σας. Πρωτη φορα παμε Λονδινο
 

thalia tsif

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.100
Καλησπέρα σας.
Έχω προγραμματίσει ένα ταξίδι στο Λονδίνο στις 25 - 28 Απριλίου και θα είμαστε 4 άτομα. Ψάχνουμε για σπίτι στο airbnb, και θα ήθελα τη γνώμη σας για το ποια είναι κατά τη γνώμη σας η ιδανικότερη περιοχή.
Έχω ακούσει πολύ καλά λόγια ας πούμε για την Kensington και το Chelsea.
Νομίζω ότι κάποτε είχα ακούσει ότι και η περιοχή γύρω απ'το Βρετανικό μουσείο πως είναι καλή.
Το East London είναι καλό;
Ποιες περιοχές να προτιμήσω και ποιες να αποκλείσω;
Russel square είναι κοντά στο βρετανικό μουσείο κ εμεινα κ εγώ εκεί το 2009...

Έχει μετρο την Piccadilly line...
 
Last edited by a moderator:

AntRo

Member
Μηνύματα
1.298
Likes
2.040
Ταξίδι-Όνειρο
All over the world
Russel square είναι κοντά στο βρετανικό μουσείο κ εμεινα κ εγώ εκεί το 2009...
Ημουν πιο κοντα στο να κλεισω στις περιοχες μειφερ, γουεστμινστερ και κενσιγκτον... russel πιστευετε βολευει καλυτερα με βασει παντα τα μερη που θελω να επισκεφτω...;;;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom