Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο ακόμα και παγωμένο!

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Περιεχόμενα
  1. Κεφάλαιο 1
  2. Κεφάλαιο 2ο (Πέμπτη)][I]Τι πράγμα είναι και αυτό να ξυπνάς πρωί- πρωί όταν μπορείς να μείνεις όσο θέλεις στο κρεβάτι! Στις 6 ακριβώς, ώρα Λονδίνου, το μάτι γαρίδα! Δεν πειράζει λέω θα ετοιμαστώ και θα πάω βόλτα. Τρομάρα μου που θα μπορούσα να κυκλοφορήσω έξω τόσο πρωί με θερμοκρασία 2-3 βαθμούς υπό το μηδέν! Μετά από μια δεκάλεπτη βόλτα γύρω από το Paddington αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω στο δωμάτιο αφού τα χέρια μου κόντευαν να κοκαλώσουν![/I
  3. Κεφάλαιο 3ο (Παρασκευή)] [I]Το κρύο και η βροχή της προηγούμενης ημέρας είχε ενισχυθεί με παγωμένο αέρα στο κέντρο του Λονδίνου ενώ το χιόνι που έπεφτε στα βόρεια της πόλης διατηρούσε τη θερμοκρασία σταθερά υπό του μηδενός καθ' όλη τη διάρκεια της ημέρας και εμείς νιώθαμε ότι ήμασταν σε καταψύκτη![/I
  4. Κεφάλαιο 4ο (Σάββατο)][I]Κόσμος πολύς στο σταθμό του Paddington. Διαδήλωση να έχουν άραγε; Αποκλείεται! Η ώρα ήταν 9 το πρωί και όλοι έπιναν μπύρες και ήταν ντυμένοι παράξενα! Ξαφνικά θυμήθηκα ότι είναι εποχή καρναβαλιού και το Notting Hill, το κέντρο του Λονδρέζικου καρναβαλιού, είναι μόλις ένα- δυο χιλιόμετρα μακριά. Μπλεχτήκαμε με το πλήθος και ακολουθήσαμε ένα γκρουπ που είχαν ντυθεί γκαρσόνια και γκαρσόνες, χωρίς να έχουμε την κατάλληλη αμφίεση, βέβαια. Χορός, ποτό, τραγούδι, πάγκοι με πολλά καλούδια στην αγορά του Πορτομπέλο, θα θέλαμε να μείνουμε κι άλλο αλλά η πολυκοσμία άρχισε να μου δημιουργεί πονοκέφαλο.[/I
  5. Κεφάλαιο 5ο (Κυριακή)][I

Τετάρτη

Κρύο, χιονόνερο, αραιό χιόνι, πυκνό χιόνι και καταρρακτώδης βροχή ήταν μερικά από τα καιρικά φαινόμενα που συναντήσαμε κατά τη διαδρομή μας από το Λούτον (όπου προσγειωθήκαμε) έως τη Norfolk Square, στο Paddington (που βρισκόταν το ξενοδοχείο μας). Το κατάλληλο σκηνικό δηλαδή για να προετοιμαστούμε ψυχολογικά γι' αυτό που μας περίμενε τις επόμενες ημέρες!


Το ξενοδοχείο μας βρισκόταν μόλις λίγα μέτρα από τη στάση του λεωφορείου αλλά δυστυχώς, το κατάλαβα όταν περάσαμε τη στάση!

Αναγκαστικά περπατήσαμε μέσα στο χιονόνερο και φτάσαμε παγωμένοι και ολίγον βρεγμένοι στο ξενοδοχείο. Ευτυχώς, δεν υπήρξαν προβλήματα με την κράτηση του δωματίου και ομολογώ ότι ένιωσα τρομερή ανακούφιση όταν άκουσα το ρεσεψιονίστ να λέει "Όλα καλά" στη θέα του voucher. Ήταν η πρώτη φορά που έκλεισα δωμάτιο μέσω του Otel.com (www.otel.com) και παρόλο που είχα στείλει ήδη email επιβεβαίωσης της κράτησης στο ξενοδοχείο δεν ήμουν και πολύ σίγουρη ότι όλα θα είναι εντάξει.

--------------------
Από το αεροδρόμιο Λούτον φτάσαμε στο Λονδίνο με το λεωφορείο 757 της greenline (www.greenline.co.uk
) που εκτελεί από κοινού δρομολόγια με την Easybus. Το κανονικό εισιτήριο κοστίζει 14 λίρες (νέες τιμές από 08/02/2009) αλλά το εισιτήριο μετ' επιστροφής κοστίζει μόλις 1,50 λίρες παραπάνω. Ο μόνος περιορισμός είναι ότι το ταξίδι επιστροφής πρέπει να πραγματοποιηθεί μέσα σε χρονικό διάστημα 3 μηνών από την πρώτη διαδρομή. Περισσότερες πληροφορίες στο site τους. Επίσης, μπορεί κανείς να κλείσει εισιτήρια και από το site της EasyBus (www.easybus.com) όπου ισχύει το γνωστό "όσο πιο νωρίς τόσο πιο φθηνά".
--------------------
--------------------
Το ξενοδοχείο που μείναμε στο Λονδίνο ήταν το Chrysos Hotel (www.chrysoshotel.com
). Βρίσκεται στην πλατεία Norfolk, στο Paddington, κοντά στον ομώνυμο σταθμό. Στην πλατεία Norfolk και γενικά γύρω από το σταθμό Paddington υπάρχουν δεκάδες ξενοδοχεία, τα περισσότερα 3 αστέρων. Η περιοχή εξυπηρετείται από το μετρό με τις γραμμές Bakerloo (καφέ), Circle (κίτρινη), District (πράσινη) και Hammersmith & City (ροζ) και από τα λεωφορεία 07, 15, 23, 27, 36, 46, 205, 332 και 436 (Πληροφορίες: www.tfl.gov.uk). Οι στάσεις των λεωφορείων για το ξενοδοχείο είναι η St' Mary's Hospital (προς Paddington) και η Paddington (από Paddington).



To Chrysos Hotel είναι και αυτό τριών αστέρων και δεν έχει smoking rooms οπότε πήγε άδικα τόσο ψάξιμο για ξενοδοχείο φιλικό προς τους καπνίζοντες. Το δωμάτιο μας, όμως, ήταν στον τέταρτο και τελευταίο όροφο του ξενοδοχείου και έτσι μπορούσε να καπνίζει ο φίλος μου σπάζοντας λίγο έως πολύ το παράθυρο (μάλλον γι' αυτό και μας το έδωσαν το συγκεκριμένο δωμάτιο, για να μην ενοχλούνται οι υπόλοιποι ένοικοι του ξενοδοχείου από τον καπνό).

Το ξενοδοχείο στεγάζεται σε ένα πολύ όμορφο κτίριο όπου κυριαρχεί το λευκό χρώμα αλλά η διακόσμηση στους κοινόχρηστους χώρους όσο και στα δωμάτια είναι πολύ λιτή. Το δωμάτιο μας δεν ήταν και ιδιαίτερα μεγάλο με το μπάνιο ακόμα μικρότερο (και κάποια άλλα πάντως δωμάτια που είδα είχαν το ίδιο μέγεθος με το δικό μας). Ήταν, όμως, ένα δωμάτιο πεντακάθαρο, το μπάνιο ήταν σαν καινούργιο και είχαμε θέα τον κήπο της Norfolk square.

Το πρωινό ήταν και αυτό πολύ λιτό και σερβίρονταν σε μια αίθουσα στο υπόγειο (γενικά και οι Βρετανοί χρησιμοποιούν πολύ τα υπόγεια). Ο μπουφές περιείχε μόνο 3- 4 είδη cornflakes, 2 είδη ψωμάκια, χυμό πορτοκάλι και νερό. Οι κυρίες (ανατολικής προέλευσης πάντα) σε ρωτούσαν αν θα πάρεις English breakfast (2 λουκάνικα, 1 αυγό όχι ακριβώς τηγανιτό, μπέικον (όχι στη μορφή που το ξέρουμε στην Ελλάδα) και φασόλια (ωραία ήταν)) ή continental (2 φέτες του τοστ κομμένες στη μέση τριγωνικά και φρυγανισμένες, 2 φέτες τυρί, 4 βουτυράκια και 4 μαρμελαδίτσες) και αν θα πιεις καφέ ή τσάι. Κατεβήκαμε μόνο την πρώτη ημέρα για πρωινό.

Δωρεάν ίντερνετ υπήρχε στους κοινόχρηστους χώρους και μέχρι τον 3ο όροφο. Όποιος έμενε στον τέταρτο όπως εμείς, έχανε! Σεσουάρ, στο δωμάτιο μας τουλάχιστον, δεν υπήρχε ενώ η ΤV έπιανε δεν έπιανε 7- 8 κανάλια. Μικρολεπτομέρειες, βέβαια, αλλά διορθώνω κάποια πράγματα που αναφέρονται στο site τους ως παροχές.

Γενικά, το ξενοδοχείο είναι καλό σαν βάση αν το θέλεις μόνο για έναν ύπνο. Αν ζητάς κάτι περισσότερο, μάλλον, πρέπει να αναζητήσεις άλλο ξενοδοχείο καθώς δεν είναι και ότι πιο φθηνότερο για τα δωμάτια και τις παροχές που προσφέρει.

Το ξενοδοχείο ανήκει σε Έλληνες- Κύπριους (δεν ξέρω τι ακριβώς είναι), η ρεσεψιόν λειτουργεί όλο το 24ωρο και χρησιμοποιείται σαν βάση από πάρα πολλούς συμπατριώτες μας καθώς και Κύπριους.
--------------------

 

Attachments

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
εχω μεινει κ εγω στο ξενοδοχειο μια φορα κ αλλη μια απενατι στο shakepeares hotel...επιβεβαιωνω απολυτα τα λεγομενα της marydim...το μονο που θελω να σ πω ειναι οτι σε συνεφερε να παρεις το τραινο κ μετα το tube απο το αεροδρομιο στη νορφολκ...πιο γρηγορα κ πιο φθηνα...!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
καλημέρα και καλώς ήλθες :D

πόσο δίνατε τη βραδιά στο Chrysos?
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
εχω μεινει κ εγω στο ξενοδοχειο μια φορα κ αλλη μια απενατι στο shakepeares hotel...επιβεβαιωνω απολυτα τα λεγομενα της marydim...το μονο που θελω να σ πω ειναι οτι σε συνεφερε να παρεις το τραινο κ μετα το tube απο το αεροδρομιο στη νορφολκ...πιο γρηγορα κ πιο φθηνα...!
Καταρχήν, Καλώς ήρθες στο travelstories.

Να πω την αλήθεια, για τρένο από Λούτον προς Λονδίνο το είχα ψάξει την πρώτη φορά αλλά το είχα απορρίψει χωρίς να θυμάμαι το λόγο. Ίσως δεν με βολεύαν οι ώρες ή ίσως ήταν πιο ακριβό.

Πάντως, προτιμώ να χρησιμοποιώ λεωφορείο στα ταξίδια μου καθώς μου αρέσει να κυκλοφορώ στους δρόμους έστω και αν δεν οδηγώ, να βλέπω πινακίδες, να παρατηρώ την οδηγική συμπεριφορά των κατοίκων της χώρας στην οποία είμαι, κτλ.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
καλημέρα και καλώς ήλθες :D

πόσο δίνατε τη βραδιά στο Chrysos?
Είχαμε πληρώσει 315 Ευρώ για τις 4 βραδιές αλλά το είχα βρει σε προσφορά.
Η τιμή που δίνουν στο site του ξενοδοχείου είναι 120 λίρες αλλά μπορεί κάποιος να συννενοηθεί μαζί τους για καλύτερη τιμή είτε μέσω email είτε μέσω τηλεφώνου.

 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
Tnx :) Αναμένουμε τη συνέχεια...

(Ίσως να ανοίγαμε και ένα θέμα στην περιοχή του Λονδίνου, με το πού έχει μείνει ο καθένας, τι παροχές είχε το hotel, τιμή κλπ για να βοηθήσουμε κι άλλο κόσμο... καθώς δεν είναι και εύκολο το να βρεις προσιτό hotel στο Λονδίνο..)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Tnx :) Αναμένουμε τη συνέχεια...

(Ίσως να ανοίγαμε και ένα θέμα στην περιοχή του Λονδίνου, με το πού έχει μείνει ο καθένας, τι παροχές είχε το hotel, τιμή κλπ για να βοηθήσουμε κι άλλο κόσμο... καθώς δεν είναι και εύκολο το να βρεις προσιτό hotel στο Λονδίνο..)
Προσωπικά, με βρίσκει απόλυτα σύμφωνη η ιδέα σου.
Και όχι μόνο για το Λονδίνο.
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
αν συμφωνει και ο Δευκαλίωνας και δεν υπάρχει πρόβλημα με την αναφορά σε συγκεκριμένα hotels πολύ ευχαρίστως το ανοίγω κι εγώ και γράφω και για το δικό μου, που θεωρώ ότι ήταν καλή περιπτωσούλα για τα λεφτά του ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
αν συμφωνει και ο Δευκαλίωνας και δεν υπάρχει πρόβλημα με την αναφορά σε συγκεκριμένα hotels πολύ ευχαρίστως το ανοίγω κι εγώ και γράφω και για το δικό μου, που θεωρώ ότι ήταν καλή περιπτωσούλα για τα λεφτά του ;)
Δεν σκέφτηκα ποτέ ότι μπορεί να υπάρχει πρόβλημα γιατί απλά θεωρώ το ξενοδοχείο μέρος της ταξιδιωτικής ιστορίας.

 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Πέμπτη

Τι πράγμα είναι και αυτό να ξυπνάς πρωί- πρωί όταν μπορείς να μείνεις όσο θέλεις στο κρεβάτι! Στις 6 ακριβώς, ώρα Λονδίνου, το μάτι γαρίδα! Δεν πειράζει λέω θα ετοιμαστώ και θα πάω βόλτα. Τρομάρα μου που θα μπορούσα να κυκλοφορήσω έξω τόσο πρωί με θερμοκρασία 2-3 βαθμούς υπό το μηδέν! Μετά από μια δεκάλεπτη βόλτα γύρω από το Paddington αναγκάστηκα να γυρίσω πίσω στο δωμάτιο αφού τα χέρια μου κόντευαν να κοκαλώσουν!


Κατά τις 9 κατεβήκαμε για πρωινό και μισή ώρα αργότερα ξεκινήσαμε για τη μεγάλη μας βόλτα στα αξιοθέατα του Λονδίνου. Η θερμοκρασία είχε ανέβει αλλά η βροχή εξακολουθούσε να πέφτει. Τίποτα, όμως, δεν μπορούσε να μας σταματήσει και έτσι πήραμε το λεωφορείο 15, κατεβήκαμε στην Trafalgar square και από εκεί ξεκινήσαμε τη βόλτα μας.




Διανύσαμε τη βασιλική οδό που ενώνει την πλατεία Τραφάλγκαρ με το παλάτι του Μπάκιγχαμ, το πάρκο St James όπου το χιόνι κρατούσε ακόμη, περάσαμε από το κοινοβούλιο, πληρώσαμε 12 λίρες την είσοδο στο Αβαείο του Westminster, διαβήκαμε τη γέφυρα στο Westminster βγάζοντας φωτογραφίες με φόντο τον Τάμεση και το Big Ben, περάσαμε μπροστά από το Aquarium και το London Eye και ακολουθήσαμε ένα μέρος της διαδρομής της βασίλισσας βαδίζοντας πάντα στη νότια όχθη του Τάμεση και μέχρι τη γέφυρα Millennium.

Φυσικά, όλη αυτή η διαδρομή με στάσεις ενδιάμεσα και διάλειμμα περίπου μιας ώρας στον Oxo Tower για να δούμε τη θέα του Τάμεση από τον 8ο όροφο του κτιρίου και να φάμε ένα γλυκάκι για να ανακτήσουμε δυνάμεις, μας πήρε πολλές ώρες.

Είπαμε να γυρίσουμε στην Trafalgar Square και πέσαμε πάνω σε εκατοντάδες ταξί όλων των χρωμάτων! Οι ταξιτζήδες του Λονδίνου αποφάσισαν να κάνουν απεργία άγνωστο σε με γιατί, αλλά γκρεμίζοντας μου το μύθο ότι απεργίες γίνονται μόνο σε Ελλάδα- Γαλλία- Ιταλία.




Τα ταξί, λοιπόν, τράβηξαν χειρόφρενο, τα λεωφορεία ακινητοποιηθήκαν, το κέντρο του Λονδίνου παρέλυσε και εμείς το κόψαμε με τα πόδια προς την Oxford Street γιατί δεν αντεχόταν εύκολα το αλαλούμ γύρω από την πλατεία. Κάπου στη διαδρομή αποφασίσαμε ότι θέλουμε να φάμε ιταλικό και έτσι γευματίσαμε- δειπνίσαμε (όπως το δει κανείς) σε ένα από τα εστιατόρια της αλυσίδας Pizza Express. Πίτσα, σπαγγέτι, σαλάτα και αναψυκτικά για 30 λίρες όσα δηλαδή θα μας κόστιζαν και στην Κόρινθο, μην πω και λιγότερα!

Τις επόμενες ώρες τις περάσαμε ξεφυλλίζοντας βιβλία στο βιβλιοπωλείο Waterstones (Welcome to Waterstones.com) μέχρι που μας έδιωξαν και ψάχνοντας τα ράφια των supermarkets
στο Edgware Road μέχρι τα μεσάνυχτα (στο Λονδίνο υπάρχουν αρκετά supermarkets που παραμένουν ανοιχτά μέχρι τις 12 τη νύχτα). Οι τιμές των supermakets μου έκαναν τρομερή εντύπωση καθώς είναι παραπλήσιες στις δικές μας τιμές για να μην πω ότι σε πολλά προϊόντα ήταν φθηνότερα και από τα δικά μας! Και μετά λένε ότι το Λονδίνο έχει ακριβό κόστος διαβίωσης!
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ακριβό το λονδίνο? last year...

με το κατρακύλισμα της λίρας, μία από τις ελάχιστες πόλεις που ήταν πιο ακριβή από την Αθήνα δεν είναι πλέον :D

Νομίζω δύσκολα, μας συναγωνίζεται πόλη πια σε οτιδήποτε.. (ρούχα, τρόφιμα, καφέδες, ξενοδοχεία.. τα πάντααα)

ένα μικρό παράδειγμα θα φέρω από το δικό μου ταξίδι.. capuccino tall στα starbucks 1.90 pounds στο Λονδίνο, 3.50 ευρώ στην αγαπημένη Αθήνα! Ύστερα, παραμένεις ψύχραιμος ή όχι; :mad:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
ακριβό το λονδίνο? last year...

με το κατρακύλισμα της λίρας, μία από τις ελάχιστες πόλεις που ήταν πιο ακριβή από την Αθήνα δεν είναι πλέον :D

Νομίζω δύσκολα, μας συναγωνίζεται πόλη πια σε οτιδήποτε.. (ρούχα, τρόφιμα, καφέδες, ξενοδοχεία.. τα πάντααα)
Chrikky κόψε κάτι... η Αθήνα είναι ακριβή αλλά υπάρχουν άλλες δέκα τουλάχιστον Ευρωπαικές πόλεις που είναι ακριβότερες... Μόνο στον καφέ είναι πολύ ακριβή η Αθήνα, μην τα παραλέμε κιόλας...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.182
Μηνύματα
883.218
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom