Ηνωμένο Βασίλειο Λονδίνο την Πρωτοχρονιά

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
Έχει λίγες ώρες που έκλεισα τα εισιτήρια για λονδίνο την περίοδο της πρωτοχρονιάς. 27 - 3 Ιανουαρίου θα είμαστε εκεί για να απολαύσουμε το κλίμα και την αλλαγή του χρόνου. Είναι η 2η φορα που αλλάζομε χρόνο εκτος ελλάδος, Πέρυσι είδαμε το Party που γίνετε σε όλη την Βιέννη, να δούμε λοιπόν και φέτος τι ακριβώς γίνετε στο Λονδίνο :)

Μπορεί να υπάρχουν πολλά θέματα για το λονδίνο εδώ μέσα, έχω διαβάσει και κάποια παλιά αλλα και καινούρια θέματα.
Με λίγα λόγια πείτε μου, την περίοδο αυτή, τι αξίζει να δούμε και τι όχι, που να φάμε οικονομικά και καλά, τι να προσέξουμε, ποιες περιοχές να αποφύγουμε, που να κάνουμε ψώνια (νομίζω ότι θα έχει εκπτώσεις?),

θα μένουμε στο βόρειο Λονδίνο πάνω από το Tottenham Hale στην περιοχή Broxbourne (δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα λόγια για το βόρειο λονδίνο πάντως). οποτε θα πρέπει να παίρνουμε σίγουρα το τρένο και από το Tottenham Hale να παίρνουμε το Metro.
Αξίζει λοιπόν να πάρουμε κάρτα για όλα τα μεταφορικά μέσα? Ειναι 24h το μετρο και τα τρενα ?
Οποιος γνωρίζει και τιμές και τι extra του βγήκανε θα με βοηθούσε απίστευτα. θέλω να κάνω μια σούμα για τα πάγια έξοδα μου !

οποια πληροφορία μου δώσετε σίγουρα θα μου είναι χρήσιμη !!
σας ευχαριστω προκαταβολικά :D :D
 
Last edited by a moderator:

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
To Broxbourne είναι μια χαρά χωριό και ουδεμία σχέση έχει με τα dodgy του Tottenham. Το Enfield που βρίσκεται πχ ανάμεσά σας, είναι μια χαρά περιοχή. απλώς να σου είναι εντελώς ξεκάθαρο ότι ΔΕΝ μένεις Λονδίνο. Τώρα κατα τ άλλα ρε Jose, τι να σου πω; τα έχουμε πει και γράψει άπειρες φορές.
για τα τρένα (παίξε με ώρες και ημερομηνίες για να πάρεις γεύση)
http://ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/BXB/London/tomorrow/1200/dep
http://journeyplanner.tfl.gov.uk/us...Date=20130918&itdTimeHour=09&itdTimeMinute=00
Πρωτοχρονιά αν θες να κάνεις κέντρο τότε κλείσε ξενοδοχείο όσο κι αν κάνει. άλλωστε απ ότι καταλαβαίνω, σε φίλους θα μείνεις στην ερημιά, αξίζει μια βραδιά να τα σκάσεις.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
To Broxbourne είναι μια χαρά χωριό και ουδεμία σχέση έχει με τα dodgy του Tottenham. Το Enfield που βρίσκεται πχ ανάμεσά σας, είναι μια χαρά περιοχή. απλώς να σου είναι εντελώς ξεκάθαρο ότι ΔΕΝ μένεις Λονδίνο. Τώρα κατα τ άλλα ρε Jose, τι να σου πω; τα έχουμε πει και γράψει άπειρες φορές.
για τα τρένα (παίξε με ώρες και ημερομηνίες για να πάρεις γεύση)
http://ojp.nationalrail.co.uk/service/timesandfares/BXB/London/tomorrow/1200/dep
http://journeyplanner.tfl.gov.uk/user/XSLT_TRIP_REQUEST2?language=en&execInst=&sessionID=0&ptOptionsActive=1&itOptionsActive=1&imparedOptionsActive=1&ptAdvancedOptions=1&place_origin=London&place_destination=London&show_origin=broxbourne&show_destination=London Bridge Station&type_origin=coord&type_destination=stop&itdTripDateTimeDepArr=dep&datepicker=18/09/2013&stepfree-access=no-requirements&routeType=LEASTTIME&includedMeans=checkbox&inclMOT_2=on&inclMOT_1=on&inclMOT_5=on&inclMOT_0=on&inclMOT_4=on&inclMOT_9=on&inclMOT_7=on&inclMOT_8=on&inclMOT_3=on&trITMOTvalue101=60&trITMOTvalue=20&trITMOT=100&changeSpeed=normal&name_origin=-0.021151000000031672:51.74347299999999:WGS84[DD.ddddd]:Broxbourne, Broxbourne, Χερτφορτσάιρ, Ηνωμένο Βασίλειο&name_destination=1000139&itdDate=20130918&itdTimeHour=09&itdTimeMinute=00
Πρωτοχρονιά αν θες να κάνεις κέντρο τότε κλείσε ξενοδοχείο όσο κι αν κάνει. άλλωστε απ ότι καταλαβαίνω, σε φίλους θα μείνεις στην ερημιά, αξίζει μια βραδιά να τα σκάσεις.

εννοείς ότι θα κάνω κέντρο αλλαγή χρόνου k μετά δεν θα έχω τρόπο να γυρίσω ??
γιατί ξέρω στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες (στις περισσότερες τουλάχιστον) είναι 24h τα ΜΜΕ
δεν παίζει αυτό τo σενάριο στο London ??
Thanks για τις πληροφορίες
Από τον κάθε ένα κάτι θα πάρο όμως ! :)
 

amazon

Member
Μηνύματα
178
Likes
93
Επόμενο Ταξίδι
vietnam
Ταξίδι-Όνειρο
Παντου
εννοείς ότι θα κάνω κέντρο αλλαγή χρόνου k μετά δεν θα έχω τρόπο να γυρίσω ??
γιατί ξέρω στις ευρωπαϊκές πρωτεύουσες (στις περισσότερες τουλάχιστον) είναι 24h τα ΜΜΕ
δεν παίζει αυτό τo σενάριο στο London ??
Thanks για τις πληροφορίες
Από τον κάθε ένα κάτι θα πάρο όμως ! :)

Την πρωτοχρονια το βραδυ το μετρο λειτουργει εμεις το ειχαμε παρει ,οχι μονο λειτουργει αλλα εαν θες να κανεις πρωτοχρονια καπου εξω ,διπλα στον ταμεση με θεα londoneye κτλ..εχουν διαμορφωμενη διαδρομη μεσα στο λονδινο σε βγαζουν απο συγκεκριμενες στασεις μετρο για να μην ποδοπατηθει ο κοσμος .
Εμεις εκει ειχαμε παει στον ταμεση ,ειχε χιλιαααδες κοσμο ,πυροτεχνηματα, ειχε συναυλιες ..χαμος.
Ειχα αστυνομικους παντου,οταν λεμε παντου...
Εχεις ειτε την επιλογη του εξω ,ειτε σε ξενοδοχειο ,η μαγαζι.
Λονδινο ειναι εξαλου απο επιλογες αλλο τιποτα !!!
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Το μετρο σταματαει το βραδυ (δεν ξερω για το βραδυ της πρωτοχρονιας , γενικα μιλαω). Αλλα εχει νυχτερινα λεωφορεια. Κοιτα στο tfl τις ωρες. Εχει και χαρτες με τις διαδρομες των λεωφορειων, τις στασεις κτλ κτλ.

Και εδω εχουμε τιμες http://www.tfl.gov.uk/tickets/14416.aspx και εδω τους χαρτες http://www.tfl.gov.uk/gettingaround/14091.aspx . Κοιτα σε αυτον τον χαρτη London Rail and Tube services map, εισαι στο F στη γραμμη που ειναι γκρι-ασπρη, πανω πανω η τελευταια λεξη στη ζωνη 9.
 

jose

Member
Μηνύματα
701
Likes
210
Ταξίδι-Όνειρο
Tokio
ο ένας μου λέει ότι τo metro δουλεύει την πρωτοχρονιά, εσύ τώρα μου λες ότι δε δουλεύει !! hmm o_O :D :D
Thanks anyway
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Μα σου γραφω οτι δεν μιλαω για την ημερα της πρωτοχρονιας. Μιλαω γενικα. Επισης αν μπεις στο tfl εχει για καθε γραμμη τις ωρες του πρωτου και τελευταιου τρενου.
 

greyfox17

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας,
Λέω να κλείσω εισιτήρια 1 Δεκεμβρίου με 7 Ιαν. Τι λέτε, βγαίνει πολύ αργά; Κάπου διάβασα ότι μετα τις 26, 27 αρχίζουν και ξεστολίζουν. Αξίζει γενικά εκείνες τις μέρες το ταξίδι. Κανα καλό εστιατόριο που να μπορέσω να κλείσω τραπέζι την πρωτοχρονιά μέσω Internet? Διάλεξα αυτές τις ημερομηνίες γιατι με βολεύουν αλλά αν είναι να μην νιώσω το xmas spirit, τι νόημα έχει;
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Mαλλον εννοεις 1 Ιανουαριου με 7...επειδη και γω κοιταω εκεινες τις ημερομηνιες ναι αρχιζουν να ξεστολιζουν ,αλλα βρηκα και 120 το ατομο με Ιζι τζετ για 26 δεκ με 30 ..μηπως μπορεις εκεινες τις ημερομηνιες ...γενικα ηταν φτηνοτερες απο το πρωτο πακετο
 

greyfox17

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Καλά χαλιά τα εκανα με τις ημερομηνίες. Εννουσα 31 Δεκεμβρίου με 7 Ιανουαρίου. Μάλλον θα πρέπει να το ξανά σκεφτώ. Καλά, και αυτή ποτέ γιορτάζουν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.300
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom