Ουγγαρία Λουτρά στη Βουδαπέστη!!!

xrysa_kon

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου υπάρχουν όνειρα..
Έχω κάποιες απορίες για τα λουτρά της Βουδαπέστης...
Έχω διαβάσει όπου βρήκα εδώ μέσα της πληροφορίες σας :)
Άλλα συνεχίζω να έχω κάποιες ακόμα... ;)
1)Θα είμαστε ζευγάρι,όπότε θα προτημούσα να πάμε σε κάποιο λουτρό που να είμαστε στον ίδιο χώρο. Υπάρχουν τέτοια?
2)Θα πάμε χειμώνα... και μετά θα βγούμε στο όμορφο κρύο της Βουδαπέστης... έχει εκεί κάτι να στεγνώσουμε μαλλιά κ.τ.λ.... ή καλό είναι να κουβαλάμε μαζί μας και πιστολάκι? Έχω διαβάσει ότι καλό είναι να έχουμε μαζί μας τα δικά μας μαγιό και πετσέτες!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Εμείς πήγαμε στα Szechenyi Bath and Spa Budapest στα οποία είναι μαζί άντρες και γυναίκες. Ωραίο περιβάλλον, να προτιμήσετε να πάτε το απογευματάκι έτσι ώστε να απολαύσετε το υπέροχο κτίριο φωταγωγημένο.

Ναι, υπάρχουν πιστολάκια για τα μαλλιά. Μαγιώ και πετσέτες καλύτερα να έχετε δικά σας. Εμείς πήραμε τις πετσέτες του ξενοδοχείου γιατί δεν είχαμε δικές μας. Είναι μια καλή λύση αν δε θέλετε να κουβαλάτε από εδώ.
 

xrysa_kon

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου υπάρχουν όνειρα..
ΑΑΑΑΑ,σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την άμεση απάντηση!!!!
Πλάτσα πλάτσα πλούτσα λοιπόν!! :)
 

papariskonst

Member
Μηνύματα
208
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ ΠΟΤΕ ΚΑΙ ΠΟΥ
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΙΝΑ
Έχω κάποιες απορίες για τα λουτρά της Βουδαπέστης...
Έχω διαβάσει όπου βρήκα εδώ μέσα της πληροφορίες σας :)
Άλλα συνεχίζω να έχω κάποιες ακόμα... ;)
1)Θα είμαστε ζευγάρι,όπότε θα προτημούσα να πάμε σε κάποιο λουτρό που να είμαστε στον ίδιο χώρο. Υπάρχουν τέτοια?
2)Θα πάμε χειμώνα... και μετά θα βγούμε στο όμορφο κρύο της Βουδαπέστης... έχει εκεί κάτι να στεγνώσουμε μαλλιά κ.τ.λ.... ή καλό είναι να κουβαλάμε μαζί μας και πιστολάκι? Έχω διαβάσει ότι καλό είναι να έχουμε μαζί μας τα δικά μας μαγιό και πετσέτες!!
Κι εγώ τα ίδια σκεφτόμουν μιας και θα είμαι Βουδαπέστη 15-17/12/2011. Απο την έρευνα που έκανα κατέληξα Széchenyi Termal Bath επειδή είναι κοινά ανδρών και γυναικών.
Ωστόσο το ποιες θα είναι οι επιπτώσεις όταν βγεις απο τα ζεστά νερά στους -2C και πιθανόν και στα χιόνια (παρόλο που θα στεγνώσεις τα μαλλιά) είναι ένα θέμα...και καλό θα ήταν να μας απαντήσει κάποιος απο το forum αν έχει σχετική εμπειρία έπειτα απο επίσκεψή του στα λουτρά.
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Και στα Gellert υπάρχουν 2-3 κοινές πισίνες.
Επειδή μπανιαρίστηκα καταχείμωνο,να σας πω ότι η αίσθηση μετά τα λουτρά είναι απίστευτη...τι κρύο και τι πιστολάκια...ένα σκουφί και βουρ στο περπάτημα μια και η κούραση έχει μείνει στις πισίνες...
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Επίσης και κάτι ακόμα.Οι ώρες λειτουργίας για τα Szechenyi είναι μέχρι τις 10 το βράδυ.Αυτό ισχύει για την κεντρική είσοδο.Αν πάτε από τις πλαινές ή την πίσω θα σας πουν ότι κλείνουν στις 7.Μην παραξενευτείτε,έχει σχέση με τα αντίστοιχα αποδυτήρια.
 

xrysa_kon

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου υπάρχουν όνειρα..
Κάπου διάβασα ότι άμα μείνεις λιγότερο από ένα δίωρο δεν πληρώνεις? Ή κάτι έχω μπερδέψει?
Και κάτι ακόμα.. εκτός από πλάτσα πλούτσα αξίζει να κάνεις και κάτι αλλό στα λουτρά?
(Τώρα που βρίκαμε παπά... χαχα)
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Κάπου διάβασα ότι άμα μείνεις λιγότερο από ένα δίωρο δεν πληρώνεις? Ή κάτι έχω μπερδέψει?
Δεν το ξέρω,αλλά μην νομίζεις ότι θα κάτσεις λιγότερο από 2ωρο!!!!

Και κάτι ακόμα.. εκτός από πλάτσα πλούτσα αξίζει να κάνεις και κάτι αλλό στα λουτρά?
Επίσης δεν ξέρω γιατί δεν δοκίμασα,εξάλλου μόνο το να βουτήξεις σε όλες τις πισίνες στα szechenyi,θα σου πάρει πολύ ώρα.Για τις υπόλοιπες παροχές υπάρχουν διαφορετικά ωράρια(τσέκαρέ τα).

Μην ξεχάσετε σαγιονάρες!!!!!!!!!!! ίσως το πολυτιμότερο όλων...θα με θυμηθείς.
 

xrysa_kon

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου υπάρχουν όνειρα..
Σαγιονάρες... ευτυχώς που το είπες... :clap:
ούτε καν θα το σκεφτόμουν!! :D
 

xrysa_kon

Member
Μηνύματα
39
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Όπου υπάρχουν όνειρα..
Όποια άλλη συμβουλή της τελευταίας στιγμής σας έρθει στο μυαλό... με χαρά μου να την ακολουθήσω!!! :)
 
Μηνύματα
1.620
Likes
782
Επόμενο Ταξίδι
Χονγκ Κονγκ
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Ναι...εννοείται σαγιονάρες...αλλιώς μυκητίαση
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Ναι , ναι σαγιοναρες !! Εγω τις ειχα ξεχασει και περπατουσα ξυπολητη παντου.
Καλα να εισαι στις εσωτερικες , αλλα οταν βγεις εξω στο κρυο εκει εχεις ενα θεματακι.
Επισης μεσα στα αποδυτηρια δεν ειναι και οτι καλυτερο να περπατας ξυπολυτη.
Το διωρακι λοιπον ΞΕΧΑΣΕ ΤΟ ! Ενα 4ωρο χαλαρωσης να περιμενεις!!
Υπεροχα, υπεροχα λουτρα Szechenyi !!!
Tι ομορφο ταξιδι !
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.299
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom