Αίγυπτος Λούξορ- Αίγυπτος: Καρνάκ και άλλες ιστορίες.

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
“Γνωρίζω ότι το Καρνάκ είναι ο ορίζοντας πάνω από τη γη, η ανατολή της πρώτης δημιουργίας, το ιερό μάτι του Κυρίου του σύμπαντος...”, εκμυστηρεύεται η βασίλισσα Χατσεπσούτ στο σύγχρονο κόσμο, αφήνοντάς μήνυμα σε έναν οβελίσκο. Και ο καθένας από εμάς καταλαβαίνει τα λόγια της και συμφωνεί μαζί της όταν χαθεί για πρώτη φορά στη μαγεία του Καρνάκ.



Για εμένα ο ωραιότερος ναός της Αιγύπτου, αν και η χρήση του όρου ναός είναι λάθος σύμφωνα με τους ειδικούς αφού το Καρνάκ αποτελείται από πολλούς διαφορετικούς ναούς που κτίστηκαν διαδοχικά από τους Φαραώ κατά τη διάρκεια της Θηβαϊκής ηγεμονίας. Όμως, για ευκολία της γραφής, της γλώσσας και της σύγχρονης τουριστικής περιήγησης όλους αυτούς τους ναούς θα τους θεωρήσω ένα και θα τους προφέρω Ναό του Καρνάκ.

Θα μπορούσα να μείνω ατελείωτες ώρες, μπορεί και μέρες ολόκληρες εκεί απλά και μόνο για ν’ απολαμβάνω τη μοναδική αίσθηση που αποπνέει στο σύνολό του το μέρος. Η αίθουσα με τους πάπυρους αξέχαστη. Οι γιγάντιες διαστάσεις του χώρου απερίγραπτες. Η φωτογραφία μου μπροστά από τον Οβελίσκο μια από τις αγαπημένες μου! Και το Καρνάκ είναι η πρώτη εικόνα που μου έρχεται στο νου, κάθε φορά που κάτι μου θυμίζει το Λούξορ. Σκέφτομαι, μάλιστα, ότι κάποια στιγμή που θα φτιάξω ολοκληρωμένα και το δικό μου Τop 10 για την Αίγυπτο ο Ναός του Καρνάκ θα κατέχει σίγουρα μια από τις δυο πρώτες θέσεις.




Αναμφισβήτητα η καλύτερη ώρα για να επισκεφτεί κάποιος το Καρνάκ είναι πολύ νωρίς το πρωί. Μάλιστα, οι ταξιδιωτικοί οδηγοί λένε ότι αν μπορείτε να είστε εκεί την ώρα που ανοίγει ο ναός, κατά τις έξι τ’ άγρια χαράματα, είναι ιδανικά γιατί θα νιώσετε στο μέγιστο την ιερότητα του χώρου που θα σας συμπαρασύρει σ’ ένα φανταστικό ταξίδι στο χρόνο και στην ιστορία.

Τέτοια συναισθήματα, φυσικά, μην περιμένετε από εμένα να σας περιγράψω γιατί σ’ αυτό το ταξίδι ήμασταν πολύ κυρίες και ξένες πόρτες πρωί πρωί δεν χτυπάγαμε. Αφήναμε τις θεότητες με την ησυχία τους να χαρούν το πρωινό, τα συνεργεία καθαριότητας να κάνουν ένα σκούπισμα, να πιουν έναν καφέ, να ετοιμαστούν, να στρώσουν ένα κόκκινο χαλί και μετά τους τιμούσαμε με την παρουσία μας τρώγοντας εννοείται τα πλήθη των τουριστών και τον ήλιο της Αιγύπτου στη μάπα!


Όπως αφήνω πολύ ευνόητα να εννοηθεί βρεθήκαμε στο Ναό του Καρνάκ κατά τις 11 το πρωί. Πέρα από τη ζέστη που έτσι κι αλλιώς είχαμε αρχίσει να την συνηθίζουμε, το κακό ήταν ότι εκείνη την ώρα έσκασαν μύτη όλα τα λεωφορεία που πραγματοποιούσαν ημερήσιες εκδρομές από τη Χουργκάντα. Και δεν μιλάω για ένα- δύο λεωφορεία! Στο πάρκινγκ του Ναού μέτρησα περισσότερα από 30 την ώρα που φτάσαμε! Στην αρχή νόμισα ότι την πατήσαμε άσχημα με τόσο κόσμο αλλά τελικά ο χώρος του ναού αποδείχτηκε τόσο μεγάλος που τα πλήθη δεν γίνονται τόσο εμφανή. Στην πράξη αυτό σημαίνει, ότι εύκολα μπορείς να απομονωθείς και να νιώσεις το μεγαλείο του χώρου ή να βγάλεις φωτογραφίες χωρίς να είναι στο background σου οι εκατοντάδες Ανατολικοευρωπαίοι και Γιαπωνέζοι τουρίστες, οι οποίοι -άσχετο αλλά θα το γράψω- είναι στα δυο ακριβώς αντίθετα άκρα όσον αφορά την ενδυμασία τους. Οι μεν Ανατολικοευρωπαίοι βάζουν ότι τύχει πάνω τους και σε τόσο μικρές διαστάσεις που προκαλούν και οι δε Γιαπωνέζοι καλύπτονται από την κορυφή ως τα νύχια τόσο στυλάτα που ζηλεύεις.
 

Attachments

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Αχ marydim, ευχαριστούμε... Μας ταξιδεύεις... Τυχαίνει να διαβάζω και το Καφενείο Καρνάκ του Ναγκίμπ Μακφούζ αυτές τις μέρες κι εσύ με βάζεις ακόμη περισσότερο στο κλίμα της χώρας. Το βίντεο δικό σου;
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482

Για εμένα ο ωραιότερος ναός της Αιγύπτου ... Θα μπορούσα να μείνω ατελείωτες ώρες, μπορεί και μέρες ολόκληρες εκεί απλά και μόνο για ν’ απολαμβάνω τη μοναδική αίσθηση που αποπνέει στο σύνολό του το μέρος...
τρώγοντας εννοείται τα πλήθη των τουριστών και τον ήλιο της Αιγύπτου στη μάπα!
Συμφωνώ απολύτως ως προς την αίσθηση που αποπνέει ο χώρος. Δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αυτό που ένιωσα όταν αντίκρυσα για πρώτη φορά τους ναούς στο Καρνάκ, αυτό το "δάσος" από κολώνες με έκανε να αισθανθώ κάπως περίεργα. Ο χώρος μου έβγαζε κάτι πολύ όμορφο, αλλά ταυτόχρονα "μυστηριακό". Marydim, πότε έγινε αυτό το ταξίδι που μας περιγράφεις; Εγώ είχα πάει καλοκαίρι και η ζέστη ήταν αφόρητη. Θυμάμαι ότι για να βγάλουμε φωτογραφίες προσπαθούσαμε να σταθούμε στη σκιά κάποιου αγάλματος ή κολώνας. Ήταν αδύνατον να μείνει κανείς, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα, κάτω από τον ήλιο, χωρίς καμιά προστασία, για να τραβήξει φωτογραφίες. Ο ήλιος τσουρούφλιζε... Αν θυμάμαι καλά η θερμοκρασία εκείνη την ημέρα ήταν πάνω από 45 βαθμούς!!! :xmas_eek:
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Αχ marydim, ευχαριστούμε... Μας ταξιδεύεις... Τυχαίνει να διαβάζω και το Καφενείο Καρνάκ του Ναγκίμπ Μακφούζ αυτές τις μέρες κι εσύ με βάζεις ακόμη περισσότερο στο κλίμα της χώρας. Το βίντεο δικό σου;
Καλή Χρονιά, Panagiota. Με τόσο Αίγυπτο που διαβάζω στο φόρουμ τελευταία, νοσταλγώ θέλοντας και μη εκείνα τα μέρη. Ειδικά, όταν κάνει κρύο θα ήθελα πως και πως να βρίσκομαι εκεί.
Το βίντεο δεν είναι δικό μου αλλά το συγκεκριμένο ήταν στο κλίμα του πρώτου μέρους της ιστορίας καθώς είναι τραβηγμένο νωρίς το πρωϊ. Τα δικά μου βίντεο κείτονται ξεχασμένα σε κάποιον φάκελο του υπολογιστή μου και μάλλον εκεί θα μείνουν. Πάντως, το συγκεκριμένο βίντεο είναι πολύ πρόσφατο αν θυμάμαι καλά.
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Συμφωνώ απολύτως ως προς την αίσθηση που αποπνέει ο χώρος. Δεν μπορώ να περιγράψω με λόγια αυτό που ένιωσα όταν αντίκρυσα για πρώτη φορά τους ναούς στο Καρνάκ, αυτό το "δάσος" από κολώνες με έκανε να αισθανθώ κάπως περίεργα. Ο χώρος μου έβγαζε κάτι πολύ όμορφο, αλλά ταυτόχρονα "μυστηριακό". Marydim, πότε έγινε αυτό το ταξίδι που μας περιγράφεις; Εγώ είχα πάει καλοκαίρι και η ζέστη ήταν αφόρητη. Θυμάμαι ότι για να βγάλουμε φωτογραφίες προσπαθούσαμε να σταθούμε στη σκιά κάποιου αγάλματος ή κολώνας. Ήταν αδύνατον να μείνει κανείς, έστω και για μερικά δευτερόλεπτα, κάτω από τον ήλιο, χωρίς καμιά προστασία, για να τραβήξει φωτογραφίες. Ο ήλιος τσουρούφλιζε... Αν θυμάμαι καλά η θερμοκρασία εκείνη την ημέρα ήταν πάνω από 45 βαθμούς!!! :xmas_eek:
Καλή Χρονιά και σε σένα Bahari και σε όλους τους υπόλοιπους travelstorites, φυσικά.
Το ταξίδι έγινε πέρσι ντάλα καλοκαίρι. Αρχές Αυγούστου αλλά σταθήκαμε πιο τυχερές από εσάς φαίνεται γιατί η θερμοκρασία ήταν αισθητά πιο χαμηλή. Μην φανταστείς τρελά πράγματα αλλά τουλάχιστον δεν ξεπερνούσε τους 40-42 όλες τις ημέρες που μείναμε στο Λούξορ. Και επειδή είχαμε λιώσει στο Ασσουάν, μπορώ να πω ότι μας φαινόταν πιο δροσερά στο Λούξορ!!!
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Marydim συμφωνώ απολυτα για το καρνακ!!
απο τα καλύτερα που έχει να δείξει η αίγυπτος!!
ειχα την τύχη να παρακολουθήσω "ήχος και φώς" συγκλονιστική εμπειρία!!
Ομως!! πηγα πριν πολλααααα χρονια στον νότο της αιγύπτου..
ευχαριστώ που μου τα φρεσκάρεις!!
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
ειχα την τύχη να παρακολουθήσω "ήχος και φώς" συγκλονιστική εμπειρία!!
Σωστά!!! Κι εγώ είχα παρακολουθήσει το "Ήχος και Φως" στο Καρνάκ. Είναι από τις εικόνες που μένουν ανεξίτηλες στη μνήμη όσα χρόνια και αν περάσουν. Απίστευτο θέαμα, υπέροχα χρώματα, εξαιρετική αφήγηση, καταπληκτική ατμόσφαιρα!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
marydim περιγράφεις πολύ ωραία και μου μεταφέρεις τη μυστηριακή ατμόσφαιρα του ναού! Ο νότος της Αιγύπτου αποτελεί ταξίδι-όνειρο για μένα!
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Στην αρχή νόμισα ότι την πατήσαμε άσχημα με τόσο κόσμο αλλά τελικά ο χώρος του ναού αποδείχτηκε τόσο μεγάλος που τα πλήθη δεν γίνονται τόσο εμφανή. Στην πράξη αυτό σημαίνει, ότι εύκολα μπορείς να απομονωθείς και να νιώσεις το μεγαλείο του χώρου
Όντως επιβλητικό το Κάρνακ αν και εγώ ήμουν κάπως πιο άτυχος καθώς από την κορυφή του παρκινγκ μια λαοθάλασσα απλωνόταν ως την καρδιά του ναού! Καλά ας μην μιλήσω για το σκαθάρι το οποίο το είδα φευγαλέα λόγω των κινεζογιαπωνέζων που το είχαν εγκλωβίσει με τις χαζοσβούρες που… όφειλαν να κάνουν...
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Καλά ας μην μιλήσω για το σκαθάρι το οποίο το είδα φευγαλέα λόγω των κινεζογιαπωνέζων που το είχαν εγκλωβίσει με τις χαζοσβούρες που… όφειλαν να κάνουν...
Χα, χα, χα :haha: Δηλαδή πρέπει να νιώθω τυχερή που λόγω των πολύ υψηλών θερμοκρασιών σχεδόν κανείς δεν τολμούσε να είναι εκτεθειμένος και όλοι κυνηγούσαν τη σκιά. Έτσι το σκαθάρι στέκονταν μοναχό του χωρίς τον ασφυκτικό κλοιό των κινεζογιαπωνέζων :xmas_lol:
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Καλή Χρονιά και πάντα καλοτάξιδη marydim :xmas_wink:
Πόσο δίκιο έχεις για το Καρνάκ!!! Απόλυτα επιβλητικό και υποβλητικό. Προσωπικά μου κόπηκε η αναπνοή στην πρώτη ματιά. Υπέροχο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.787
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom