Ρουμανία Ρωσία ΜΕΤΑΞΥ ΡΟΥΜΑΝΙΑΣ-ΡΩΣΙΑΣ

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Γεια σας παιδιά,
είμαι ένα σχετικά καινούριο μέλος αυτής της παρέας μιας και μέχρι τώρα μόνο διάβαζα ταξιδιωτικές ιστορίες.Είμαι 23 χρόνων φοιτητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας(2 πριν το πτυχίο) και ως μέλος του οργανισμού της AIESEC μου προσφέρονται 2 εθελοντικές θέσεις.Επειδή όμως δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα ταξίδια στο εξωτερικό καθώς έχω πραγματοποιήσει ελάχιστα και αυτή τη φορά θα μείνω εκεί για 2 μήνες θα ήθελα να συμβουλευτώ την εμπειρία του φόρουμ.
Η πρώτη θέση είναι στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας(υπάρχουν και άλλες πόλεις όπως Τιμισοάρα,Κλουζ,Ιάσειο) και η δεύτερη στο Ιζέφσκ της Ρωσίας.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με το πια ταξιδιωτική εμπειρία θα ήταν πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα σε συνδυασμό και με το κόστος του ταξιδιού(καθώς τα λεφτά δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μας, ταπί είμαστε :D).Και οι 2 θέσεις μου προσφέρουν διαμονή και διατροφή οπότε μην τα συμπεριλάβετε στο κόστος.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και ελπίζω να μη κούρασα.Θα ήταν πολύ σημαντικό για εμένα να ακούσω τις γνώμες έμπειρων ταξιδιωτών :)
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Θα σου μιλήσω για Ρουμανία: εφ όσων πας για 2 μήνες, αν τελικά επιλέξεις Ρουμανία, θα έλεγα να κινηθείς προς τις 3 πόλεις που έχεις στην παρένθεση με προσωπική προτίμηση: (1. Τιμισοάρα, 2. Κλουζ, 3. Ιάσιο) Το Ιάσιο είναι πανέμορφο αλλά σε μια περιοχή με τίποτα το αξιόλογο τριγύρω. Οι άλλες δύο σου δίνουν πολλές επιλογές για Κυριακάτικες εξορμήσεις με τα λεωφορεία ή τα τρένα της χώρας. Το Βουκουρέστι είναι μια άσχημη πρωτεύουσα όπου όμως αν σε ενδιαφέρει το after night και γενικότερα η ζωή της, μοιραία, ως πρωτεύουσα της χώρας, πρέπει να την επιλέξεις...
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Γεια σας παιδιά,
είμαι ένα σχετικά καινούριο μέλος αυτής της παρέας μιας και μέχρι τώρα μόνο διάβαζα ταξιδιωτικές ιστορίες.Είμαι 23 χρόνων φοιτητής του Πανεπιστημίου Μακεδονίας(2 πριν το πτυχίο) και ως μέλος του οργανισμού της AIESEC μου προσφέρονται 2 εθελοντικές θέσεις.Επειδή όμως δεν έχω μεγάλη εμπειρία στα ταξίδια στο εξωτερικό καθώς έχω πραγματοποιήσει ελάχιστα και αυτή τη φορά θα μείνω εκεί για 2 μήνες θα ήθελα να συμβουλευτώ την εμπειρία του φόρουμ.
Η πρώτη θέση είναι στο Βουκουρέστι της Ρουμανίας(υπάρχουν και άλλες πόλεις όπως Τιμισοάρα,Κλουζ,Ιάσειο) και η δεύτερη στο Ιζέφσκ της Ρωσίας.Θα ήθελα να ακούσω γνώμες σχετικά με το πια ταξιδιωτική εμπειρία θα ήταν πιο όμορφη και ενδιαφέρουσα σε συνδυασμό και με το κόστος του ταξιδιού(καθώς τα λεφτά δεν τρέχουν από τα μπατζάκια μας, ταπί είμαστε :D).Και οι 2 θέσεις μου προσφέρουν διαμονή και διατροφή οπότε μην τα συμπεριλάβετε στο κόστος.
Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας και ελπίζω να μη κούρασα.Θα ήταν πολύ σημαντικό για εμένα να ακούσω τις γνώμες έμπειρων ταξιδιωτών :)

Από πλευρά κοστους και μονο..θα σου πρότεινα Ρουμανία. ειδικά εσύ που μένεις και Βόρεια Ελλάδα, ένα τρένακι είναι και βρέθηκες..Βίζα δεν χρειάζεσαι και η χώρα είναι φθήνη (πήγα 2005, δεν ξέρω πόσο έχει ακριβύνει από τότε)..Αν και οι άλλες πόλεις είναι πιο ωραίες από το Βουκουρέστι.., από το Βουκουρέστι μπορείς να κάνεις εκδρομές στα Καρπάθια, στην Κεντρική Ρουμανία. Η χώρα είναι πανέμορφ και οι Ρουμάνοι γαμάτος λαός.

Από την άλλη για να πας Ρωσία, χρειάζεσαι περισσότερα χρήματα: αεροπορικά, βίζα και γενικά το κόστος ζωής είναι πιο ακριβό από Ρουμανία. Τιμές Αθήνας όχι μόνο στην Μοσχα αλλά και πιο πέρα (δεν ξέρω ποσο έχουν αλλαξει τα πράγματα από τοτε που πήγα-2007). Αξίζει να πάς με τρενακι από μοσχα στην πολη που θες. Από οτι είδα, η πόλη βρίσκεται κοντά στα Ουράλια Ορη στην περιοχή των τατάρων. Εκδρομές μπορείς να κάνεις στα Ουραλια. Αν και δεν είναι ψηλή οροσειρα, θα βρεις ομορφα φαραγγια, κοιλαδες,... Αλλες βόλτες: Καζαν, Βολγας.. Βέβαια θα σου πρότεινα, αφου πας που πας μέχρι έκει, γιατι δεν συνεχίζεις με τον υπερσιβηρικό μετά το τέλος της δουλειας. Αξίζει με τα χίλια!!!

Για πια περίοδο μιλάμε?
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Φεύγω στο τέλος του μήνα γύρω στις 29-30 του μηνός.Η αλήθεια είναι ότι στη Ρουμανία το ταξίδι είναι αρκετά ευκολότερο από όλες τις πλευρές καθώς εκεί θα έχω και άλλους Έλληνες γνωστούς οπότε θα έχω παρέα πηγαίνοντας προς τα εκεί.Κλίνω προς τη Ρουμανία γενικότερα και μου αρέσει και η νυχτερινή ζωή γι' αυτό και θα ήθελα το Βουκουρέστι.Στα συν το ότι πάντα ήθελα να γνωρίσω το Δράκουλα χαχα.Από την άλλη το ιζέφσκ με εξιτάρει μόνο και μόνο επειδή ως χτες που μου το προτείναν δεν το ήξερα καν :D!Πάντως σας ευχαριστώ και τους δύο για τη βοήθειά σας και οποιαδήποτε γνώμη ακόμα θα ήταν πολύ χρήσιμη :)!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Εγώ αν ήμουν στη θέη σου δε θα το σκεφτόμουν ιδιαίτερα

1. Οι Ρωσίδες είναι πολλές κλάσεις πάνω από τις Ρουμάνες.
2. Δε σου τυχαίνει κάθε μέρα να ζήσεις στα "βάθη" της Ρωσίας
3. Ρουμανία πας πολύ εύκολα και για ΠΣΚ
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η AIESEC έχει το καλό ότι σου δίνει ευκαιρίες σε όλα τα μήκη και πλάτη του κόσμου οπότε εγώ στη θέση σου θα επέλεγα έναν ασυνήθιστο προορισμό (όντως σκοπεύω να το κάνω κάποτε)! Η Ρουμανία είναι πανέμορφη και σαφώς πιο φτηνή από τη Ρωσία όπως ήδη αναφέρθηκε, αλλά τη Ρωσία τη βλέπω ως μεγάλη ευκαιρία! Ξανασκέψου το..

ΥΓ: Εγώ γιατί δεν μπορώ να βρω καμία πληροφορία της προκοπής για Ιζέφσκ?? Πώς γράφεται στ' αγγλικά?
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Συμφωνώ με τη Ζωή. Αν στο επιτρέπει η τσέπη σου, φύγε για Ρωσία. Είναι χώρα που, παρότι Ευρωπαϊκή, δεν ταξιδεύει κανείς εύκολα, πόσο μάλλον για να μείνει δύο μήνες. Θα την προτιμούσα και από πολιτιστικό ενδιαφέρον, μιας και ο τρόπος ζωής είναι αρκετά διαφορετικός από τον Ελληνικό. Η Ρουμανία είναι δίπλα, το κόστος ζωής στο 1/4 της Ελλάδας, που σημαίνει εύκολα προσβάσιμη ανά πάσα στιγμή. Πάντως είναι όντως όμορφη και αρκετά παρθένα ακόμη.
Ό,τι κι αν κάνεις, σίγουρα λάβε υπόψη σου κι άλλους παράγοντες όπως ο καιρός, οι συνθήκες κ το περιβάλλον διαμονής και οι προσωπικές σου προτιμήσεις. Εύχομαι να είναι ταξίδι ζωής!
 

tupacgr13

Member
Μηνύματα
283
Likes
597
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο!
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Καταρχάς να σας ευχαριστήσω όλους για τη βοήθειά σας.Συζητώντας και με τους δικούς μου δυστυχώς έχουν προκύψει προβλήματα με το θέμα της Ρωσίας κυρίως οικονομικά μιας και η ευκαιρία του υπερσιβηρικού είναι πολύ καλή και δεν θα ήθελα να τη χάσω για μερικά ευρώ οπότε μάλλον θα προτιμήσω τη Ρουμανία μιας και είναι το πρώτο μου ταξίδι και δεν έχω μεγάλη εμπειρία.Σίγουρα η Ρωσία θα ήταν πολύ όμορφη περίπτωση αλλά μάλλον δεν θα μπορέσω να πραγματοποιήσω αυτό το ταξίδι τη δεδομένη στιγμή :(!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.791
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom