Μπαχάμες Μπαχάμες

GOLDIE

Member
Μηνύματα
26
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο - Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο κόσμος
Γεια σου Goldie , ποσες μερες εμεινες στις Μπαχαμες? Στο Νιου Προβιοντενς πηγες μονο ή και σε κανενα αλλο νησι?
Εντυπωσεις γενικα?
Γεια, έμεινα 1 εβδομάδα αλλά στο Γκραν Μπαχααμ όχι στο νιου πρόβιντενς. Ηταν πολυ πιο ωραία από ότι περίμενα. Οι παραλίες ειδικά ήταν τέλειες. Άσπρη άμμος, πράσινα νερά και φοίνικες. Έκανα διάφορες δραστηριότητες, κολύμπι με δελφίνια, ιππασία στην παραλία, σνορκελινγκ κ.α Αυτή την εποχή δεν έχει πολύ κόσμο γιατί είναι η περίοδος των τυφώνων αλλά ο καιρός ήταν υπέροχος. Το Σαββατοκύριακο έχει πιο πολύ κόσμο οπότε αν θες βαβούρα πήγαινε τότε. Οι άνθρωποι μου έκαναν εντύπωση. Ηταν πολύ φιλικοί. Ξεχάσαμε μια τσάντα στο ταξί με πιστωτικές, δίπλωμα οδήγησης και μας την επιστρέψαν. Οτι άλλο θες..
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Καλησπερα Goldie.Ψαχνωντας πληροφοριες για μαιαμι επεσε πανω στο ποστ σου σε αυτο το σαιτ.Θα ηθελα να μου δωσεις τα φωτα σου αν μπορεις για το συγκεκριμενο ταξιδι.Τον ιουλιο θελω να παω με μια φιλη μου σε αυτους τους 2 προορισμους.Το μπατζετ μας ειναι 2500-3000 εκαστως.Απ οτι διαβασα δεν χρειαζεται βιζα αλλα εχω καποιες αλλες ερωτησεις να κανω.Πως να αρχισω να οργανωνω το ταξιδι?Θα με φτασουν τα χρηματα για κατι τετοιο κ αν ναι ποσες μερες πανω κατω κανωντας φυσιολογικη ζωη εκει?Εμαθα πως τα ξενοδοχεια στο μαιαμι οργανωνουν εκδρομες στις Μπαχαμες με 180 ευρω περιπου.Αξιζει για παραπανω η αν πεταχτουμε μια μερα ειναι καλα?Θα θελαμε να συνδιασουμε το μαιαμι με εναν εξωτικο προορισμο.Πως θα αρχισουμε να το ψαχνουμε το ταξιδι?Να κοιταξουμε σε πρακτορεια αν οργανωνουν κατι?Συγνωμη αν σε κουρασα
 
Μηνύματα
771
Likes
608
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Κοίταξε τις Discovery Cruises, κάνουν ημερήσιες κρουαζιέρες από Ft.Lauderdale προς Μπαχάμες Επίσης, συνδυάζουν cruise+stay πακέτα σε ξενοδοχεία του Γκράντ Μπαχάμα. Τα ξενοδοχεία δείχνουν λίγο πεπαλαιωμένα, αλλά είναι πάνω στην παραλία και οι τιμές του συνδυαστικού πακέτου απλά... πάρα πολύ καλές.
 

Harry Green

Member
Μηνύματα
59
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Φλωρεντια
Ταξίδι-Όνειρο
Χαβαη
Με 2500-3000 Ο καθενας πηγενουμε εκει ανετα?Θα ηθελα να κατσουμε πχ 7 μερες μαιαμι κ 2,3 μπαχαμες.Στα χρηματα που εβαλα συμπεριλαμβανονται ολα (αεροπορικα,ξενοδοχεια κτλ) Απ οτι καταλαβα αξιζει να μεινουμε κ λιγο μπαχαμες κ οχι να παμε day trip.Μηπως η Τζαμαικα ειναι καλυτερη λυση?Ειδα στο versus πακετο που λεει απο 1030ευρω 9 μερες Μαιαμι-Τζαμαικα.Πως θα μπορουσαμε να παρουμε μια κατευθυνση κ να μην παμε μαιαμι μονοι μας κ να ψαχνομαστε εκει?Ποσα περιπου θα χρειαστουμε αν παμε απο μιαμι μπαχαμες για 1 2ημερο πχ?
 

ANGELINABORA

Member
Μηνύματα
6
Likes
5
:welcome:
Ξεκίνα να μας λες για καραιβική :) πού πήγες?
Σε ευχαριστώ!!
Το ταξίδι στην Καραιβική έγινε απο Μαιάμι με κρουαζερόπλοιο της Newregian ηταν 4 μέρες μόνο ,λόγω έλλειψης χρόνου ,οπότε και οι επιλογές περιορισμένες....3 διαφορετικά νησάκια με καταλληξη στο Νασαου Μπαχάμες,το πρώτο Freeport ,απλο, ήσυχο με το γνωστό τροπικο περιβάλλον ,φοίνικες τυρκοαυζ αλλα λασπωμένα και πολυ ζεστα για τ ελληνικα δεδομένα νερά...
Το δεύτερο ηταν ιδιοκτησία της εταιρειας ,οργανωμένη παραλια,μαγαζάκια με σουβενίρ,παιδότοποι,κιοσκια με φαγητά και ποτά,πολυ ωραιο φυσικό περιβάλλον.
Στις Μπαχαμες μείναμε σχεδόν μια ολοκληρη μέρα ,οπότε πέρα απο το Λιμάνι νοικιάσαμε ταξί και καναμε μια μεγάλη βόλτα με ξεναγο μια πληθωρική ντόπια που όλο γελούσε!!!τα απλα όμορφα σπιτάκια με τον καταγάλανο ουρανό και την εξωτικη βλαστηση,συνέθεταν ένα πολυ όμορφο τοπίο με ξεχωριστό άρωμα και γευση καρύδας!!!Εκει με εκπληξη βρήκαμε Ελληνική εκκλησια και ελληνικη ταβέρνα απο έναν νησιώτη χρόνια εγκατεστημένο εκει ...
Περιπλανηθήκαμε στις αγορές τους,αγορασαμε μεγάλα κοχυλια (μπουρου) ηπιαμε καρυδες ,εφτιαξα κοτσιδάκι στα μαλλιά...ακούσαμε ρεγγε στα κλαμπακια,κολυμπήσαμε στα γαλανα (λασπωμενα )νερα,επισκεφτηκαμε το Ατλαντις -μοναδική εμπειρία -και γυρίσαμε στο πλοιο κατάκοποι μεν,χαρούμενοι δε!!!!!!!
Συμπέρασμα δικο μου΄,Πολύ ωραία εμπειριά ,σχεδόν μαγική-όλα τα ταξίδια μου ετσι τα βλέπω βέβαια-η θάλασσα με απογοήτευσε...οι ανθρωποι με κέρδισαν,το περιβαλλον επισης..ξαναπάω αυριο πρωι άνετα..
Αξέχαστη στιγμή να βλέπω τον 7 χρονο τότε γιο μου να κολυμπαει με καμια 10αρια ντόπια μαυρούλια παιδάκια ,σα τη μυγα μες το γάλα..και να παιζουν σα να γνωρίζονται χρόνια...
 

Anastasiou mitsos

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σας, επειδη ενδιαφερομαι να παω με την κοπελα μου μπαχαμες τον χειμωνα,γνωριζει κανενας αν οντως υπαρχει κινδυνος για τον ιο ζηκα; Ευχαριστω πολυ.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
467
Likes
1.520
Γεια σας, επειδη ενδιαφερομαι να παω με την κοπελα μου μπαχαμες τον χειμωνα,γνωριζει κανενας αν οντως υπαρχει κινδυνος για τον ιο ζηκα; Ευχαριστω πολυ.
Κανείς δεν μπορεί να στο πει αυτό. Διάβασε αυτό το άρθρο:
http://www.bahamas.com/resources/bahamas-remains-zika-free
Εδώ πάντως λέει οτι ειναι καθαροί ακόμα!!! Καλό ταξιδι αν πας!!!
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
1)τη κρουαζιέρα την έκλεισες απο πριν απο site? ή στο μαιαμι?
2)πόσο κοστίζει?
3)κοιμάσαι υποθέτω στο καράβι εξω στο νησί πόσο κάθεσαι?
 

r.vg

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
καλημερα θα ηθελα να ρωτησω ποσο κοστιζουν τα ακτοπλοιικα απο μαιαμι για μπαχαμες..?ευχαριστω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom