Σλοβακία ΜΠΡΑΤΙΣΛΑΒΑ: Ταξίδι στην Σλοβακία

panosku78

Member
Μηνύματα
19
Likes
7
Επισκευτηκα την Μπρατισλαβα για πρωτη φορα στις αρχες του 2001 και ομολογουμενως ειχα μεινει εκπληκτος για αυτην την μικρη πρωτευουσα στην καρδια της Ευρωπης. Η Bratislava εχει μολις 500.000 κατοικους οι οποιοι ζουν σε μια πρωτεουσα με τους ποιο ηρεμους και χαλαρους ρυθμους απο ολες τις αλλες Ευρωπαικες πολεις. Χτισμενη στις οχθες του ποταμου Δουναβη και περιτριγυρισμενη απο δαση και παρκα μου εδωσε την αισθηση οτι η πολη ζει σε μια αλλη εποχη.

awww.bratislava.gr_index_image459.gif


Το καστρο ειναι ισως το ποιο επιβλητικο σημειο της πολης, το οποιο φαινετε σχεδον απο παντου και μας βοηθησε αρκετες φορες στον προσανατολισμο μας. Αλλα αξιοθεατα ειναι το παλατι και οι κηποι, το εθνικο μουσειο, το παλιο δημαρχειο, η κεντρικη πλατεια κ.α
Η πολη διαθετει πολλα μικρα ζεστα cafe και μπαρ τα οποια θα σας κανουν αμεσως την διαφορα απο τα πολυσυχναστα μερη της Ελλαδας. Εντυπωση βεβαια μου εκανε οταν σε εναα cafe παρεγειλα ενα κρασι και το γκαρσον μου εφερε κατι ζεστο ( το οποιο το θεωρησα για τσαί ) και τον ρωτησα μηπως ειχε κανει λαθος στην παραγελια..οποτε και μου εξηγησε οτι ηταν ζεστο κρασι και οτι ολοι σχεδον τον χειμωνα πινουν ζεστο κρασι:lol:

Το ταξιδι συνεχιστηκε με το τρενο για τα βορεια της Σλοβακιας, στην Zilina, Poprad Presov, Bardejov, Kosice, και μετα απο εκει με το νυχτερινο τρενο για Κρακοβια. Θα αναφερθω σε αλλο θεμα για αυτα , γιατι ισως αποτελουν τα ωραιοτερα και ποιο απατητα μερη της Σλοβακιας.

Απο το 2001 εχω παει αλλες δυο φορες στην Μπρατισλαβα και παρολο που η εισοδος της στην Ευρωπαικη Ενωση εφερε πολλες αλλαγες ( πλεον θεωρειτε μια απο τις ταχυτερα αναπτυσομενες οικονομιες στην Ευρωπη ) τα ομορφα και μοναδικα χαρακτηριστικα της εχουν παραμεινει αναλιωτα. Η τουριστικη αναπτυξη εχει επιφερει βελτιωση σε πολλα σημεια της πολης, και πλεον η καποτε αποκομμενη πολη εχει συνδεση με ολες τις μεγαλες πολεις της Ευρωπης. Απο το Ηνωμενο Βασιλειο την Γερμανια και την Γαλλια υπαρχουν καθημερινα πολλες απευθειας πτησεις για την Μπρατισλαβα, σε αυτο βοηθησε και η low cost εταιρεια της χωρας η SkyEurope. Απο την Ελλαδα υπαρχουν φθηνες πτησεις απο Αθηνα και Θεσσαλονικη ( SkyEurope )

Απο τα ταξιδια μου στην Μπρατισλαβα αποφασισα να ετοιμασω και ενα ταξιδιωτικο portal για την πολη στο οποιο εχω συμπεριλαβει χρησιμες πληροφοριες για την πολη, αξιοθεατα, ξενοδοχεια και αλλα μπορειτε να το δειτε www.bratislava.gr
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Πολύ καλό! Περιμένουμε και για τα ορεινά!
 

AleGE

Member
Μηνύματα
42
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Οδικός στο Θιβέτ
Να προσθέσω μόνο , ότι στην περίπτωση που πηγαίνετε οδικός μην παραλείψετε στα σύνορα να εκδώσετε κάρτα διέλευσης για το όχημα , μιας και οι πονηροί Σλοβάκοι την ζητάνε μόνο κατά την έξοδο από την χώρα , για να πληρώσετε και το ανάλογο πρόστιμο ήηηη το χαρτζιλίκι στην τσέπη τους :)
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Πάρτε και σαν bonus αυτό το ξενοδοχείο...
www.michalskabrana.com

Ατμοσφαιρικό και στο κέντρο της πόλης. Στα 130ευρώ περίπου με πρωινό. Το τσέκαρα την προηγούμενη εβδομάδα και με εντυπωσίασε...
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ωραίος, traveller. Θα πάω Μπρατισλάβα την ερχόμενη Παρασκευή και το topic ήτσν πολύ χρήσιμο.
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πηγα στη Σλοβακια το 1999, με φοιτητές από τον κοσμο. Ηταν μαζί μας και δυο κοπέλες από τη Σλοβακια οι οποίες μας πήγαν σε απιστευτα μερη εκτός Μπρατισλαβας. Πήγαμε στο χειμερινο θερετρο Poprad και περπετήσαμε τις διαδρομές εκεί στα βουνά. Τα βουνά εκεί είναι δρυμοί και είναι απίστευτης ομορφιάς. Η κορυφαία διαδρομή είναι το Poprad paradise που ακολουθείς το ποτάμι ανάποδα και περνάς από βράχους και σκάλες που από κάτω περνά το νερό. Είναι μοναδικό. Δυστυχώς όμως δεν είχαμε ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για να βάλω φωτογραφίες στο φορουμ και να δειτε αυτη την ομορφιά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Re pedia ine stin slovakia pou lene oti ola ine ftina??
Nomizo apo tenia to thimame afto..:roll:
Η ταινία που θυμάσαι είναι το Hostel (2005) και η εντύπωση αυτή που σου δημιούργησε είναι αποκύημα της νοσηρής φαντασίας του Eli Roth. Η οικονομία της είναι ανθηρότατη, και μεθαύριο θα γίνει η πρώτη από τις χώρες της πρώην ΚΟΜΕΚΟΝ που υιοθετεί το Ευρώ (μετά φυσικά από την Ανατολική Γερμανία).
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
ναι,ενταξει!η οικονομια της αναπτυσσεται συνεχως και τωρα που απο το 2009 θα χουν και εκει ευρω σιγουρα ολα θα ειναι πιο ακριβα!εγω ομως που πηγα τον μαρτιο μπορω να πω οτι ολα μου φανηκαν πολυ φθηνα!καφες, φαγητο κτλ. να πω ακομη για την μπρατισλαβα οτι μου εκαναν πολυ μεγαλη εντυπωση τα υπεροχα αγαλματα που βρισκονται διασκορπισμενα σε ολη την πολη!!!
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.884
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Η ταινία που θυμάσαι είναι το Hostel (2005) και η εντύπωση αυτή που σου δημιούργησε είναι αποκύημα της νοσηρής φαντασίας του Eli Roth. Η οικονομία της είναι ανθηρότατη, και μεθαύριο θα γίνει η πρώτη από τις χώρες της πρώην ΚΟΜΕΚΟΝ που υιοθετεί το Ευρώ (μετά φυσικά από την Ανατολική Γερμανία).
Προηγήθηκε η Σλοβενία, από τις πρώην Σοσιαλιστικές συνδεδεμένη με την ΚΟΜΕΚΟΝ, από 1/1/07 και φυσικά το Μαυροβούνιο (ανεπίσημα) με επίσημο νόμισμα το ΕΥΡΩ.
 
Μηνύματα
626
Likes
144
Επόμενο Ταξίδι
Μπαλί
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη & Ισλανδία!!!
μου εκαναν πολυ μεγαλη εντυπωση τα υπεροχα αγαλματα που βρισκονται διασκορπισμενα σε ολη την πολη!!!
Αυτό ξαναπές το! Ειδικά στους κεντρικούς δρόμους της παλιάς πόλης με τον "φωτογράφο" και τον "ερτάγη από υπόνομο"!

Εγώ παιδιά πήγα στην Μπρατισλάβα πριν 1,5 μήνα και μπορώ να πω ότι το φαγητό ήταν σε κκανονικές τιμές όπως εδώ (εκτός εξαιρέσεων, όπως σάντουιτς, κεμπάμπ που ήταν πολή φθηνά). Οι μπύρες πολύ (μα πολύ) φθηνές, ειδικά σε κάτι υπόγειες μπυραρίες.

Θα ξαναπάω σε 2 μήνες περίπου, οπότε, θα σας πω τις διαφορές μεταξύ πρινΕυρώ και μετάΕυρώ εποχή :cool:
 

libi

Member
Μηνύματα
36
Likes
8
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Πω-Πω πως αλλάζουν οι καιροί! Όταν είχα πάει στην Σλοβακία ήταν πολύ φτηνά όλα. Φανταστείτε ότι στο ξενοδοχείο με θέα τα βουνά Poprad δίναμε μόνο 1500 δραχμές το βράδυ! Μάλλον έχω μείνει λίγο πίσω...
Πάντως δεν είναι εντυπωσιακή η τομή της Μπρατισλάβα από το ποτάμι; Αφήνει δυο κόσμους απέναντι: την παλιά πόλη, τα όμορφα σπίτια και το παλάτι από τη μία και από την άλλη τεράστιες μαζεμένες πολυκατοικίες με βάση τον τρόπο δόμησης του πρωην Ανατολικού μπλοκ. Η τομή αυτή είναι σαν να μαρτυρά την ιστορία της χώρας. Η αλήθεια είναι ότι εμένα με εντυπωσίασε!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom