Μάλτα Μάλτα, ένα μικρό μαργαριτάρι στην Μεσόγειο

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
DSC06557.jpg

Δεκέμβρης 2015

Πολωνία - 15 βαθμοί.

Το κέρατο μου. Δε φτάνει που κάνει κρύο, έχουμε και το νέφος πάνω μας (η Κρακοβία είναι Τοπ στην λίστα με το μεγαλύτερο νέφος στην Ευρώπη) και δε βλέπουμε καν το ήλιο. Πρέπει να πάω νότια τον Γενάρη, γιατί θα λαλήσω

Ελλάδα; Μπα, θα είμαι τα Χριστούγεννα.
Ισπανία; Μπα, πήγα το 2015
Μάλτα; Χμμ, γιατί όχι; Δε έχω πάει, και θα είναι ένα ακόμα κράτος στην συλλογή μου.

Ανοίγουμε το azair.eu και ψάχνουμε πτήσεις.
2 λεπτά, και βρίσκουμε το διαμαντάκι. Σαββατοκύριακο στην Μάλτα, πτήση από Βαρσοβία και επιστροφή Κρακοβία. Και όλα αυτά με 40 ευρώ! Τι να κάνω. Δε κοιτάω πόσα έχω ακόμα στο λογαριασμό, και το κλείνω. Επιτόπου.

κοντά στις 30 ώρες στην Μάλτα. Κάτι σαν city break.

Αναζήτηση τώρα, για το που να κοιμηθούμε (ήμουν με την πρώην τότε).
Κάτι καλό, με πρωινό άλλα και με καλά ΜΜΜ.
Αυτή την φορά, με βοήθησε το travelrepublic, και βρίσκω δωμάτιο με ΗΒ στην Qawra με 39 ευρώ το δίκλινο. Υπέροχα, book!

Τώρα μένει μόνο η αγορά του Lonely Planet για Μάλτα, και φύγαμε!
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία
Μην καθυστερείς σου δίνω 25 μέρες να την τελειώσεις!
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
23 Ιανουαρίου

Έφτασε η μέρα! Μεσάνυχτα φεύγω με το λεωφορείο για Βαρσοβία (ας είναι καλά η Lux Express) και το πρωί φτάνουμε στην Βαρσοβία. Μιας και είχαμε αρκετές ώρες μπροστά μας, τις σκοτώσαμε στο MC Cafe, πίνοντας καφέ και φτιάχνοντας ξανά το πρόγραμμα ταξιδιού.

Φτάνουμε στο αεροδρόμιο Σοπέν, κατά τις 10:00. Γρήγορος έλεγχος, και περιμένουμε στην πύλη για την πτήση. Κόσμος αρκετός (σχεδόν 99%) άλλα όλοι με χαμόγελο μιας και φεύγουμε από την γκρι και μουντή Πολωνία, για την "καλοκαιρινή" (για τα Πολωνικά στάνταρ πάντα) Μάλτα.

Η πτήση, ομαλή χωρίς κανένα έκτροπο, και φτάνουμε στην ώρα μας στην Μάλτα.
Τι πιο υπέροχο, να φεύγεις από τους -10 στους +20 και ήλιος! Και θάλασσα! Και ζέστη! Και ήλιος!

Μας πείρε κάνα 5 λεπτό να ξεπεράσουμε το σοκ, και να επιβιβαστούμε στο λεωφορείο για το τέρμιναλ του αεροδρομίου της Μάλτας, Λούκα.

Πριν βγούμε από το τέρμιναλ, ρίχνουμε μια ματιά στα σουβενίρ και στις τιμές των κρασιών (ήμασταν μόνο με την χειραποσκευή, άρα μας έμενε μόνο η επιλογή του αεροδρομίου) και βρίσκουμε μερικά καλά κρασάκια προς 5-6 ευρώ. Τόσο όσα δίνω στην Πολωνία, για ένα απλό κρασί. Υπέροχα!

Γρήγορη βόλτα από το τουριστικό γραφείο, για παραλαβή υλικού (χάρτες, ίνφο) και στο γκισέ των εισιτηρίων, για να δούμε το υπόλοιπο των καρτών μας.

Και οι δυο μας, είχαμε την κάρτα tallinja (https://www.publictransport.com.mt/en/tallinja-card) για τις μεταφορές μας στην Μάλτα. Το 2015 η κάρτα ήταν δωρεάν (δε ξέρω πως είναι τώρα) και τα μεταφορικά για Πολωνία, ήταν στα 3 ευρώ οι 2 κάρτες. Την κάρτα την έκανα αρχές Δεκέμβρη, και στις 24 Δεκέμβρη λαμβάνω ένα email ότι λόγο Χριστουγέννων, τα ΜΜΜ μοιράζουν από 10 ευρώ στις κάρτες σαν δώρο Χριστουγέννων. Τι πιο όμορφο!

Το υπέρ της κάρτας, είναι ότι έχει ισχύει μέχρι το 2030 :)Ο) και για κάθε διαδρομή (90 λεπτά) πληρώνω 0.75 ευρώ αντί για 1.5. Καλό για αυτούς που κάνουν City Break.

Μντίνα/L-Imdina

Η αλλιώς Mdina. Η παλιά πρωτεύουσα της Μάλτας.
Ο πρώτος μας σταθμός στο νησί των ιπποτών. Στον χάρτη των ΜΜΜ, βλέπω πως υπάρχει δρομολόγιο για την Mdina από το αεροδρόμιο. Στην ταμπέλα με τα δρομολόγια γράφει ότι φεύγει σε 10 λεπτά.

Αμ ντε, τα ΜΜΜ στην Μάλτα ακόμα βρίσκονται σε ένα μικρό χάος. Εδώ και ένα χρόνο οι οδηγοί, συνδικαλιστές και υπεύθυνοι της Arriva δε έχουν κανονίσει το πότε φεύγει το κάθε λεωφορείο. Με δυο λόγια υπομονή.

Τα λεωφορεία και αυτά έχουν αλλάξει. Δυστυχώς. Δε θα δούμε πια στους δρόμους της Μάλτας, τα παλιά πορτοκαλί λεωφορεία, με τους υπέροχους οδηγούς
αλλά νέα Arriva.

Οι οδηγοί παραμένουν οι ίδιοι. Κλασικοί, χαλαροί (σε στιλ Λαζόπουλου Σταρόβα) και γενικώς σε μια στάση Ζαμάν Φου.

Μετά από κάνα 40λέτπο στον ήλιο, πίνοντας Kinnie και καπνίζοντας την πίπα μου, φεύγουμε.
Η διαδρομή περνά από τα νότια του νησιού, παραλιακά (Blue Grotto) μέχρι το Rabat και τέλος Mdina.

Ας γυρίσω στο ζαμάν φου των οδηγών. Στο λεωφορείο, δίπλα στον οδηγό, ήταν ο προϊστάμενος του (πιθανώς ο νέος μάθαινε την διαδρομή) και όλη την διαδρομή μιλάγαν στα μαλτέζικα (μια από τις πιο παράξενες γλώσσες που άκουσα). Στην μέση της διαδρομής, σταματάνε το λεωφορείο και βγαίνουν και οι δύο έξω. Όλοι οι τουρίστες, κοιτάνε περίεργα τι γίνετε; Όλα καλά;
Τελικά, κάναν πιτ στοπ, για τσιγάρο με θέα την θάλασσα.

Τι να κάνω. Τους αγάπησα για το στιλ τους.

Φτάνουμε στην Μντίνα. Ονομαζόμενη και αλλιώς "Σιωπηλή πόλη". Η περιοχή αυτή κατοικείται από το 700 π.Χ και τώρα κατοικούν απόγονοι ευγενών από τις οικογένειες Νορμανδών, Σικελών και Ισπανών κάτω από την κυριαρχία βρισκόταν η πόλη στο παρελθόν.

Η αρχιτεκτονική της πόλης, έχει μεσαιωνικό χαρακτήρα παρόμοια με την οχυρωμένη μεντίνα με στενά δρομάκια, που θα δούμε σε πόλεις της βόρειας Αφρικής.

DSC06443.jpg

Rabat

DSC06444.jpg

Rabat

DSC06451.jpg

Είσοδος προς Μντίνα

DSC06455.jpg


DSC06466.jpg


DSC06467.jpg


DSC06467.jpg


DSC06468.jpg


DSC06470.jpg


DSC06473.jpg


DSC06474.jpg


DSC06475.jpg


DSC06477.jpg


Πρώτη πόλη που βλέπουμε στην Μάλτα, και έχουμε αγαπήσει το νησί.
Η πρώην μου για την ευγένεια των ανθρώπων και ορεξάτων για βοήθεια, και εγώ για το στυλ τους
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.262
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Τέλεια! Αναμένω συνέχεια και άμεσα! :p
Όχι ότι δεν μου έχεις ήδη δώσει τα φώτα σου, να μην σε αδικήσω ( :p ), αλλά η ιστορία είναι αλλιώς. :)
 

happy_dreamer

Member
Μηνύματα
159
Likes
141
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα
Τι ωραίες φωτογραφίες! Μου ανοίγεις την όρεξη σιγά σιγά!.. Γράψε κι άλλα.........Φεύγω σε μια βδομάδα :xalara:. Μια ερώτηση, με τις βαλίτσες κατευθείαν από αεροδρόμιο πήγατε? Βρήκατε κάπου να τις αφήσετε??
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Buġibba


Η πόλη που προσφέρει ηρεμία, όμορφες παραλίες και ξενοδοχεία σε προσιτές τιμές. Όπως και αρκετές σχολές εκμάθηση αγγλικών για τους ξένους της βόρειας Ευρώπης.

Φτάνουμε αργά το βραδάκι, και ψάχνουμε να βρούμε κάποιο σουπερ μάρκετ, για τα πρώτα ψώνια. Βρίσκουμε ένα μίνι μάρκετ, και κάνουμε τα βασικά ψώνια. 3 μπουκάλια κρασί (Μαλτέζικο πάντα), μπίρα Cisk, Kinnie και ζαχαρωτά.

Μετά από κάνα 10λεπτό, φτάνουμε και στο ξενοδοχείο μας, το Sunflower.

Τσακ μπαμ, το τσεκ ιν, και κατεβαίνουμε για βραδινό. Εκεί καταλαβαίνουμε ότι είμαστε οι νεότεροι σε όλο το ξενοδοχείο, με ένα μέσο όρο 35 ετών των ενοίκων. Τι να κάνουμε, ποιος νορμάλ άνθρωπος πάει Μάλτα τον Γενάρη;

Το βραδινό, ήταν μπουφές, με αρκετή ποικιλία, από κρεατικά μέχρι μακαρόνια και επιδόρπια. Τίποτα σούπερ, άλλα δε ήταν και άσχημο :) Κρασάκια μετά, και ύπνο μιας και ήμασταν όλη μέρα στα πόδια.

Το πρωί ξυπνάμε, και αντικρίζουμε τούτο το έργο (πες το και μακέτο)

DSC06483.jpg


Το οποίο δε είναι τίποτα άλλο, από μια απλή εκκλησία.

Γρήγορο πρωινό, και πεταγόμαστε στην παραλία για φωτογραφίες, και εγώ έτοιμος για μπάνιο.

DSC06485.jpg


DSC06487.jpg


DSC06488.jpg


DSC06489.jpg


DSC06490.jpg


DSC06492.jpg


DSC06501.jpg


Ντουσάκι, και βουρ για Βαλέτα :)
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.562
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Γυρος του κοσμου
Καλημέρα Η ιστορία σου ήρθε πάνω στην ώρα. Έχω κλείσει εισητήρια και εγω για Μάλτα. Περιμένουμε λεπτομέριες. Γιατί επέλεξες τη Buġibba?
Ευχαριστούμε.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.275
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom