Μεξικό Μέξικο σίτι, πάει κανείς ανεξάρτητος???

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Καλησπέρα σε όλους. Με το ετερον ήμισυ και ένα φιλικό ζευγάρι σχεδιάζουμε ένα ταξίδι για το Μάιο. Μέτα από πολλές συζητήσεις καταλήξαμε...Κούβα- Μέξικο σίτι. Οταν αρχίσαμε να ψαχνουμε για τιμές όμως άρχισαν τα δύσκολα...οργανωμένο 15ήμερο στα 3102 ευρώ..πολλά (για εμάς τουλάχιστον). Ψάχνοντάς το καλύτερα κάναμε το ίδιο πρόγραμμα με τιμες από ιντερνετ γύρω στα 1950 ευρώ (τόσο είναι και το μπάτζετ μας 2000-2200) . Για την Κούβα ξέρω ότι δεν υπάρχει θέμα εγκληματικότητας οπότε προτιμώ να μην παω με γκρούπ για να δώ και καλύτερα τη χώρα, αλλά με το Μέξικο σίτι τι γινεται πάει κανείς χωρίς γρούπ ή όχι καλύτερα? Και πέρα από αυτό, οι μετακινήσεις στο μέξικο πως γίνονται?? είναι ασφαλείς? Ποιο είναι το καλύτερο μέσο για να μετακινείσαι μέσα στην πόλη? Για τις μέρες που θα είμαστε εκεί (με ένα πολύ πρόχειρο πρόγραμμα) θέλουμε να επισκεφτούμε το Τεοτινχουάν, την παναγία της Γουαδελούπης και το Ταξκο ( για τα ονόματα δεν είμαι και πολύ συγουρη οτι τα γράφω σωστά). Οι υπεραστικές συγκοινωνίες σε τι επίπεδο βρίσκονται.Και γενικά θα εκτιμούσα οποιαδήποτε πληροφορία μπορεί να μας φανεί χρήσιμη. Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μεξικό: με το Μέξικο σίτι τι γινεται πάει κανείς χωρίς γρούπ ή όχι καλύτερα
Πάει, δε θα είσαι ούτε η πρώτη ούτε η τελευταία και δεν είναι και το Σαν Σαλβαδόρ. Απλά δεν είναι στα επίπεδα ασφάλειας της Κούβας.

Και πέρα από αυτό, οι μετακινήσεις στο μέξικο πως γίνονται??
Λεωφορεία.

Ποιο είναι το καλύτερο μέσο για να μετακινείσαι μέσα στην πόλη?
Μετρό, λεωφορεία, ταξί, ποδήλατο, όλα καλά είναι, ανάλογα το πού πας και τι ώρα. ΠΡΟΣΟΧΗ στα ταξί μαϊμούδες, είναι πολύ επικίνδυνα.

Οι υπεραστικές συγκοινωνίες σε τι επίπεδο βρίσκονται
Πολύ καλό, καλή οργάνωση, ασφάλεια, αλλά και υψηλές τιμές.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.950
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
στο mexico city δεν συνάντησα καμιά δυσκολία και θέμα εγκληματικότητας .επικρατούσε αυτή η άποψη βέβαια,αλλα αποφεύγαμε τους απόμερους δρόμους αργά την νύχτα.
η πόλη ειναι τεράστια,και σίγουρα σε ορισμένες γειτονιές η ανάγκη για προφύλαξη θα ειναι μεγαλύτερη..
σε κεντρικές περιοχές που συχνάζει κόσμος ,τα πράγματα ειναι νορμάλ αρκεί φυσικά να μην προχωράμε προκλητικά με τσάντες κάμερες κλπ απ έξω..κατά τα άλλα οση προσοχή απαιτείται και σε άλλες μεγαλουπόλεις του κόσμου!
 

ginita

Member
Μηνύματα
57
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Eκουαδόρ-Βραζιλία ίσως...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Ν. Αμερικής
Είναι αυτή τη στιγμή που μιλάμε εκεί ο αδερφός μου και μόλις γυρίσει τον Φεβρουάριο θα έχω καλές πληροφορίες απο πρώτο χέρι. Έχει πάει εκεί με μια φίλη του και από ότι καταλαβαίνω δεν έχουν αντιμετωπίσει πρόβλημα ακόμα. Μου έστειλε μια φωτο με μια σπεσιαλιτέ του Μεξικο Σίτυ, σκουλήκια ψητά:haha: στη λαδόκολλα.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Σκεφτόμαι την περίπτωση να μισθώναμε ένα ταξί (όχι μαιμού) για όλη τη μέρα. Παίζει κάτι τέτοιο ή είναι εξωπραγματικό για εκεί. Και αν παίζει ξέρετε περίπου πόσο κοστίζει?Δεν έχω πάει καθόλου προς τα εκεί και ψιλοφοβάμαι...από την άλλη το ταξίδι με γκρούπ δεν μου ταιριάζει καθόλου και είναι και μεγάλη η διαφορά στα χρήματα της μίας με την άλλη περίπτωση.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω πόσο κοστίζει κα ξέρω ότι γίνεται να νοικιάσεις αμάξι με οδηγό, αλλά είναι τέτοια η κίνηση στη DF που μάλλον σπάσιμο νεύρων θα είναι. Μπορείς να πας, να σουλατσάρεις αμέριμνα στο κέντρο, να παίρνεις το μετρό κι άμα θες να πας στα παραέξω, κανονίζεις επιτόπου ολοήμερες εκδρομές(π.χ σε αγορές, πυραμίδες κλπ). Για Λατινική Αμερικη, ψιλομιλάνε Αγγλικά, λόγω γειτνίασης με τους Αμερικανούς.
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Με τη γλώσσα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα γιατί μιλάω ισπανικά, βέβαια με νοτιοαμερικάνικα ιδιώματα δεν έχω καμία σχέση γιατί πάντα μου άρεσαν πιό πολύ τα καστεγιάνος αλλά νομίζω οτι θα βγάλω άκρη, τι να πώ.
Ξαναδιαβάζοντας τις ιστορίες από το godimitris που αφορούν στο μεξικο σίτυ νομίζω ψιλοέβγαλα μιά άκρη. Αναφέρει ο Δημήτρης για μία ομάδα για οργανομένα τούρ που ονομάζονται mundo Joven την οποία και συστήνει για το DF. Ομως η ιστοσελίδα τους δεν ανοίγει. Εχει ακούσει κανείς τίποτα σχετικό?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Με τη γλώσσα δεν νομίζω να έχω πρόβλημα γιατί μιλάω ισπανικά, βέβαια με νοτιοαμερικάνικα ιδιώματα δεν έχω καμία σχέση

Δε θα έχεις το παραμικρό πρόβλημα. Σε αντίθεση με άλλους Λατινοαμερικάνους, μιλάνε εκνευριστικά καθαρά κι ακόμη πιο εκνευριστικά αργά, σα να ακούς πεντάχρονα είναι. Πολλές φορές σταματάνε άλλους -πιο γρήγορους- ομιλητές διότι δεν καταλαβαίνουν λόγω ταχύτητας.

Το Mundo Joven είναι το ταξιδιωτικό πρακτορείο του ομώνυμου hostel, στο κέντρο της πόλης, κάνουν τα ίδια ακριβώς τουρς που κάνουν όλοι, τίποτε τρομερό, αλλά βολικόν: Hostel Mundo Joven Catedral Στα μείον τα πλήθη (είναι το πιο γνωστό hostel, τεράστιο και οι εκδρομές του είναι τσούρμα ολόκληρα) και το ότι οι μισοί και βάλε είναι Αμερικανοί (ετοιμάσου για απορίες τύπου "δηλαδή οι Αζτέκοι δε μιλούσαν Ισπανικά; Ναι εεεεεε;;;;").
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Yorgos είσαι θησαυρός!!! Πολύ καλό το παράδειγμα για την ερώτηση!!!!
 

angel25

Member
Μηνύματα
56
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Σουδάν σου 'ρχομαι!!!
Ονειρεμένο Ταξίδι
βραζιλία - αμαζόνιος
αγαπητή frida

το 2004 στο mexico city χρησιμοποίησα αρκετά και το μετρο (mexico city metro map) είναι πολύ εξυπηρετικό και φθηνό ($2.00 pesos). καλό είναι μόνο να έχεις ψιλά και να μην βγάζεις πορτοφόλι εντός του μετρό. περπάτησα βέβαια καί παρα πολύ ακόμα και βραδινές ώρες μόνος μου. αφού γνωρίζεις ισπανικά δεν θά 'χεις πρόβλημα. για να ταξιδέψεις σε άλλες πόλεις του μεξικού από την πρωτεύουσα υπάρχουν "κτελ" πολυτελείας σε πολύ λογικές τιμές. έτσι είχα πάει από μέξικο σίτι στο γκουαναχουάτο (4 ώρες περίπου διαδρομή) ,τη γενέτειρα του ντιέγο ριβέρα και μία από τις ομορφότερες πόλεις της χώρας.

entonces te deseo un viaje feliz!

*αν θέλεις να δειπνήσεις σε ένα ιστορικό μέρος στο μέξικο σίτι συνιστώ ανεπιφύλακτα το cafe tacuba, ένα από τα ωραιότερα εστιατόρια της πόλης των αρχών του προηγούμενου αιώνα όπου μπορείς να απολαύσεις και το mole poblano (κοτόπουλο με σοκολάτα!)
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ονειρεμένο Ταξίδι
Διάστημα
Σε ευχαριστώ πολύ angel25. Ενα άλλο θέμα που σκέφτομαι είναι τί κάνεις με τα χρήματα σε μιά πόλη σαν το Μέξικο...Τα παιρνεις όλα μαζί σου εξ' αρχής και τα αφήνεις στο χρηματοκιβώτιο στο ξενοδωχείο για να μην διακινδυνέψεις αναλήψεις από ΑΤΜ? Παίρνεις λίγα μαζί σου ίσα για τις πρώτες 2 μέρες και μετά φροντίζεις να κανεις ανάληψη μέρα από κάποιο κεντρικό ΑΤΜ? Δεν ξέρω καθόλου. Καμία πρόταση?
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.314
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ προτιμώ πάντα τα ΑΤΜs. Συμφέρουν οικονομικά (ανάλογα τι κάρτα έχεις, με Εθνική είναι απίστευτα καλύτερα από τα ανταλλακτήρια), μπορείς να σηκώνεις λίγα-λίγα κι από τη στιγμή που βρίκσονται στο εσωτερικό κτιρίων δε βρίσκω τον παραμικρό κίνδυνο.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.692
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom