Μέτσοβο, όπως παλιά

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη

Το Μέτσοβο θα είναι πάντα στην καρδιά μου, μιας και δεν θυμάμαι καλοκαίρι μέχρι τα 12 μου που να μην το έχω περάσει σε αυτό το χωριό που βρίσκεται μέσα στα έλατα. Σχεδόν αμέσως μόλις κλείνανε τα σχολεία για καλοκαίρι φορτώναμε το αυτοκίνητο και ξεκινούσαμε μια ατέλειωτη όπως φάνταζε τότε διαδρομή.
Στο σπίτι μας περίμεναν πάντα οι παππούδες και οι προπαππούδες. Η κουζίνα του σπιτιού ήταν πάντα γεμάτη από θείες και γιαγιάδες που πάντα κάτι μαγείρευαν! Αναφέρω το φαγητό και αμέσως το μυαλό μου πηγαίνει στην αγαπημένη μου πίτα τη κασιάτα (παραδοσιακή μετσοβίτικη τυρόπιτα).
Θυμάμαι τα βράδια μετά το φαγητό που μαζευόμασταν όλοι στα μπάσια και ακούγαμε τους παππούδες να διαφωνούν για το πόσα φορτηγά πέρασαν για να πάνε στη σήραγγα που τότε ξεκινούσε να φτιάχνεται.
Θα μπορούσα να μιλάω ώρες για εκείνα τα καλοκαίρια! Για τα μεσημέρια που περνούσαμε με φίλους στη βιβλιοθήκη, τα απογεύματα που μαζευόμασταν στο κάστρο, τις συναντήσεις για παιχνίδι στις βρύσες του χωριού! Για την κούνια μου στην καρυδιά! Για το γλυκό τριαντάφυλλο της θείας Λουϊζας! Για το κόκκινο κρασί του παππού! Για τα βλάχικα που ακόμα δεν καταλαβαίνω! Για τη μυρωδιά του φρεσκοκομμένου γρασιδιού, για τον θόρυβο των ξυλουργείων και τη μυρωδιά από πριονίδι! Για...για....
Πέρασαν πάνω από 15 χρόνια από το τελευταίο μου βράδυ στο Μέτσοβο και αν εκείνο το βράδυ ήξερα ότι θα κάνω 15 χρόνια να ξαναβρεθώ σε εκείνα τα μέρη δεν νομίζω να έφευγα ποτέ!
Στα πλαίσια ψυχοθεραπείας λοιπόν βρέθηκα και πάλι στο Μέτσοβο τον περασμένο Σεπτέμβρη. Δεν θέλω να κουράσω με λόγια απλά θα μοιραστώ κάποιες φωτογραφίες.
[/url] P1010177.jpg Το Μέτσοβο όπως φαίνεται από το Ανήλιο.
PA080050.jpg Είσοδος σε εξωτερικό χώρο σπιτιού.
PA080057.jpg η πλατεία του χωριού
PA080059.jpg καταστήματα με τοπικά προϊόντα
PA080064.jpg
PA080068.jpg λαϊκή αγορά δίπλα στο δημοτικό σχολείο.
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.700
Likes
6.314
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
και κείνο το ανηφορικό καλντερίμι που μας πάει στο μουσείο του Αβέρωφ!!!
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
PA080101.jpg
PA080104.jpg πάντα περιποιημένες αυλές
PA080117.jpg ο πλάτανος στην πλατεία είναι πάντα εκεί
PA080119.jpg το προαύλιο της εκκλησίας της Αγίας Παρασκευής

PA080125.jpg
PA080126.jpg
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Μια εικόνα χίλιες λέξεις πραγματικά!!!!

Κι εγώ fun του Μετσόβου
 

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Πω, πω... μου ξύπνησες αναμνήσεις από τα ξέγνοιαστα παιδικά καλοκαίρια στο χωριό μου:lol: Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν συνειδητοποιούσαμε πόσο όμορφα περνούσαμε. Δυστυχώς, μόνο όταν η καθημερινότητα γίνει μακρινή ανάμνηση, αποκτά ιδιαίτερη σημασία που μας χαροποιεί όταν την αναπολούμε και μας κάνει να βλέπουμε κάποια πράγματα με διαφορετικό τρόπο.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
PA090185.jpg
PA090186.jpg
PA090193.jpg
PA090226.jpg Ιερά Μονή Παναγίας, ώρες λειτουργίας
PA090227.jpg
PA090231.jpg την περίοδο που επισκέφτηκα το Μέτσοβο ήταν η εποχή που περιμένανε τις βροχές για να πέσουν τα καρύδια και να αρχίσει η συγκομιδή τους, εμείς μαζέψαμε αρκετά καθώς ο χώρος είναι γεμάτος από πλούσιες καρυδιές.
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Παραδοσιακό βλάχικο γλέντι θα συναντήσετε το πρώτο σαββατοκύριακο του Ιουλίου μιας και τότε είναι το Αντάμωμα των Βλάχων. Φεύγοντας από το Μέτσοβο μην παραλείψετε να προμηθευτείτε παραδοσιακά προϊόντα όπως τα τυριά Μετσοβόνε και Μετσοβέλα, καθώς επίσης και χυλοπίτες!
Για τους φίλους του κρασιού υπάρχει το οινοποιείο Αβέρωφ Katogi Averoff Hotel & Winery | Οινοποιείο.



Πληροφορίες για πρόσβαση, αξιοθέατα και λοιπές δραστηριότητες θα βρείτε Δήμος Μετσόβου
Μέτσοβο| Μέτσοβο Ξενοδοχεία| Ιωάννινα| Ήπειρος|
 

nenena

Member
Μηνύματα
979
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
αναζητείται
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
και κείνο το ανηφορικό καλντερίμι που μας πάει στο μουσείο του Αβέρωφ!!!

όλα ανηφορικά καλντερίμια έχει στο Μέτσοβο, ώρες ώρες σκέφτομαι τι αντοχές έχουν όλα εκείνα τα γεροντάκια που παρέα με τη γκλίτσα τους οργώνουν όλο το χωριό χειμώνα καλοκαίρι.

Πω, πω... μου ξύπνησες αναμνήσεις από τα ξέγνοιαστα παιδικά καλοκαίρια στο χωριό μου:lol: Η αλήθεια είναι ότι τότε δεν συνειδητοποιούσαμε πόσο όμορφα περνούσαμε. Δυστυχώς, μόνο όταν η καθημερινότητα γίνει μακρινή ανάμνηση, αποκτά ιδιαίτερη σημασία που μας χαροποιεί όταν την αναπολούμε και μας κάνει να βλέπουμε κάποια πράγματα με διαφορετικό τρόπο.
Πόσο δίκιο έχεις Bahari!!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom