Μέτσοβο

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Στις 28-30/12/2008 επισκέφτηκα το Μέτσοβο. Ήταν πραγματικά ένας προορισμός που ήθελα να επισκεφτώ εδώ και πάρα πολύ καιρό. Είχα πάει και στι παρελθόν, αλλά κάτω από άλλες συνθήκες και δεν το είχα απολαύσει. Τελικά δόθηκε η ευκαιρία.
Τις μέρες που πήγαμε ήταν τότε που είχε ρίξει το πρώτο πολύ χιόνι σε όλη τη χώρα, σε σημείο που μας ανησυχούσε για την κατάσταση του δρόμου.
Φτάσαμε ώς τα Γιάννενα μέσω Ρίου και από κεί μπήκαμε στην Εγνατία Οδό. Αυτός ο δρόμος είναι ένα πραγματικό στολίδι για την περιοχή και κάτι που πραγματικά έλειπε.
Λιγο το χιόνι που είχε στρωθεί ακόμη και στα πεδινά των Ιωαννίνων, λίγο η φύση με τα έλατα και τα απόκριμνα βουνά, πίστεψα ότι ήμουν σε Αλπικό τοπίο και όχι στην Ελλάδα.
Βέβαια η Οδός δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμη, αναμένεται φέτος, και σε ένα κομμάτι μπαίνεις πάλι σε παλιό δρόμο, αλλά παρόλα αυτά έχει συντομέυσει την διαδρομή κατά πολύ.
Μετά από μισή ώρα περίπου από Γιάννενα φτάσαμε στο Μέτσοβο. Οι κάτοικοι εκεί είναι συνηθισμένοι σε τόσο χιόνι, που οι δρόμοι δεν έκλεισαν καθόλου.
Το Μέτσοβο νομίζω ότι είναι από τα ελάχιστα μέρη της Ελλάδας που προσπαθεί να διατηρήσει την παράδοσή του σε τέτοιο βαθμό. Η αρχιτεκτονική των κτηρίων είναι χαρακτηριστική και μοναδική ταυτόχρονα. Οι πρεσβύτεροι της περιοχής φοράνε ακόμη τις παραδοσιακές τους φορεσιές και κυκλοφορούν στα πλακόστρωτα σοκάκια και φυσικά μιλάνε την τοπική διάλεκτο, τα βλάχικα!!!
Είναι ένα χωριό όπου τα πάντα βρίσκονται γύρο από την πλατεία του. Έχει αρκετές ταβέρνες και κάποια καφέ.
Όσο για το φαγητό, γνήσια ντόπια προϊόντα: Μετσοβόνε, μετσοβέλα, λουκάνικο Μετσόβου, κοντοσούβλι, τσίπουρο, κρασί Αβέρωφ, πίτες.
Φυσικά και δεν στερείται χιονοδρομικού κέντρου το οποίο και δεν έχω επισκεφτεί διότι δεν είμαι fun του είδους. Έχει πάντος τελεφερίκ που εξυπηρετεί για να πας.
Μέσα πάντος στο χωρίο έχει αρκετά πράγματα να κάνεις:
1) να επισκεφτείς το μουσείο Αβέρωφ-Τοσίτσα
2) το οινοποιείο Αβέρωφ
3) το μουσείο λαϊκης τέχνης
4) τη Μονή του Αγ. Νικολάου
5) και φυσικά να περιπλανηθεί στα σοκάκια και να αγοράσει παραδοσιακά ξυλόγλυπτα, κυλίμια, χρυσοκέντητα, ασημικα, γαλακτοκομικά, κρασί.
Εγώ πάντος φεύγοντας ένιωσα τα πνευμόνια γεμάτα οξυγόνο και την ψυχή μου ανάλαφρη γιατί είχα πολύ καιρό να συναντήσω τόσο αγνούς ανθρώπους....
Είναι ένα μέρος πραγματικά υπέροχο!
 
  • Like
Reactions: s&f

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ζέτα μπορείς να μας πεις σε ποιό ξενοδοχείο έμεινες ?λέμε να πάμε ένα τριήμερο ....
παλιά είχα μείνει στο "Αστέρι του Μετσόβου"αλλά δεν ξέρω σε τι κάτάσταση είναι σήμερα.
Αν εσύ ή κάποιος άλλος έχει μείνει ευχαριστημένος απο τη διαμονή του σε κάποιο ξενοδοχείο
για δώστε ονόματα παρακαλώ...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Dafni εγώ έμεινα στο ΚΑτώγι Αβέρωφ KATOGI HOTEL ένα ξενοδοχείο που έχει δημιουργηθεί μέσα στο γνωστό οινοποιείο. Πρέπει να πω ότι μου άρεσε πολύ, αν και δεν το λες low-budget (το φθηνότερο δίκλινο ξεκινά από ?100) Πιστεύω όμως ότι για μια φορά αξίζει. Μέσα στην Τιμή αυτή περιλαμβάνεται ξενάγηση στο οινοποιείο και διάφορες οινογευσίες με τυράκια και άλλα τετοια χαριτωμένα. Στο οινοποιείο μάλιστα νομίζω ότι άνοιξε πρόσφατα ένα wine bar. Αυτό που λάτρεψα στο Κατώγι είναι που έμπαινα μέσα και μοσχοβόλαγε το χωλ μούστο...

Τώρα για το Μέτσοβο.. τι να πω. Δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη της Ζέτας. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, είναι πολύ fake ειδικά σε σύγκριση με άλλα χωριά της περιοχής... Πολύ χρήμα, και κακώς τοποθετημένο θεωρώ. Και σίγουρα οι άνθρωποι δεν μου φάνηκαν αγνοί. Επαγγελματίες του τουρισμού ήταν οι άνθρωποι. Τέλος πάντων.
Dafni αν θέλεις και προτάσεις για φαγητό, είχε δυο καλές ταβερνούλες.. σφύριξε να ρίξω μια ματιά
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Επειδή όπως ανέφερα, πήγα την περίοδο των εορτών, δεν είχα και πολλές επιλογές. Έμεινα στο Apollon το οποιο βρίσκεται σχεδόν πάνω στην πλατεία. Τα δωμάτια πιστεύω ότι θέλουν ανακαίνιση αλλά ήταν καθαρά. Το λόμπυ, πολύ παραδοσιακό, με το τζάκι του και τα κιλίμια του, όπου πολλοί καθόντουσαν τα βραδάκια και πίναν το τσιπουράκι τους συνοδεία μεζέ. Το πρωίνο, αξιοπρεπές.
Αν είχα την δυνατότητα της επιλογής, θα προτιμούσα Το αρχοντικό του Μετσόβου που είναι λίγο πιο κάτω αλλά είναι πιο καινούριο και με περισσότερες παροχές.
Και τα δύο είναι της ίδιας διεύθυνσης. Το πιο σημαντικό είναι ότι διαθέτουν υπόγειο parking και ανεβαίνεις στο ξενοδοχείο με ασανσέρ. Και επειδή είναι και πάνω σχεδόν στην πλατεία, παρκάρεις το αυτοκίνητό σου και το ξεχνάς, σε περίπτωση που δεν θέλεις να πάς κάπου αλλού ή δεν σου το επιτρέπει το πολύ χιόνι (όπως στην περίπτωσή μας).
Κάτι πολύ καλό είναι το KATOGI HOTEL
Αυτό που έμεινα εγώ METSOVO HOTELS: ARCHONTIKO, APOLLON, ADONIS, ANOSTRO ::
Mία άλλη πρόταση και ίσως και η καλύτερη http://www.archontiko-irene.gr
Πάντως όπου και να μείνεις, θα περάσεις καλά και θα φάς ακόμη καλύτερα. Μη φύγεις χωρίς να δοκιμάσεις πίτες, λουκάνικο (το καλύτερο της Ελλάδας) και φυσικά τυριά!!!
Να ξέρεις πάντως πως τώρα που ολοκληρώθηκε η Εγνατία έχει αυξηθεί και η τουριστική του κίνηση.
Ελπίζω να βοήθησα και για ότι άλλο, εδώ είμαι.
 

tdm

Member
Μηνύματα
71
Likes
3
Μέτσοβο... Αν δεν φας κοντοσούβλι,έξω σε ξύλινο τραπέζι, Γενάρη που χιονίζει, στην κεντρική πλατεία στα 5Φ, μην πας καθόλου...
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Τώρα για το Μέτσοβο.. τι να πω. Δεν μπορώ να πω ότι συμμερίζομαι την άποψη της Ζέτας. Δεν μου άρεσε ιδιαίτερα, είναι πολύ fake ειδικά σε σύγκριση με άλλα χωριά της περιοχής... Πολύ χρήμα, και κακώς τοποθετημένο θεωρώ. Και σίγουρα οι άνθρωποι δεν μου φάνηκαν αγνοί. Επαγγελματίες του τουρισμού ήταν οι άνθρωποι. Τέλος πάντων.
Λυπάμαι αλλά πρέπει να συμφωνήσω !Εγώ που μένω στα Γιάννενα σπανίως επισκέφτομαι το Μέτσοβο γιατί δεν μου αρέσει πλέον με τόσο κόσμο χωρίς πρόβλεψη για τα αυτοκίνητα που χαλάν όλο το τοπίο με κείνα τα τεράστια τουριστικά λεοφωρεία και δε μπορείς να πάρεις βήμα !και τα σουβενίρ γύρω απο τη πλατεία τι να σου λένε ;Προτιμώ να επισκέφτομαι τα Ζαγοροχώρια και μάλιστα απο αυτά τα λιγότερο τουριστικά που εχουν κρατήσει προς το παρόν περισσότερο το χρώμα τους και εχουν και καλύτερη εξυπηρέτηση
Πάντως εντάξει σε οποιον αρέσουν τα χιονοδρομικά είναι καλά Διαφορετικά είναι προτιμότερο να μείνεις στα Γιάννενα και να πας απλώς ημερήσια στο Μέτσοβο ετσι κι αλλοιώς μισ΄ξ ωρίτσα είναι πλέον με την Εγνατία
Dafni έλα στα Γιάννενα καλύτερα να πιούμε και καφεδάκι να τα πούμε και απο κοντά!!
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Ετσι λοιπόν το Μέτσοβο έ?Εγώ είχα πάει πριν δεκατρία χρόνια και είχα άλλη εικόνα...
Μιράντα σε ευχαριστώ για την πρόσκληση και την λαμβάνω υπ'οψιν.Τα Γιανεννα είναι έτσι κι αλλιώς από τις αγαπημένες μου πόλεις...
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Τα ξενοδοχεία που προτείνατε είναι πολύ ωραία σίγουρα και θα μου άρεσε να μείνω σε κάποιο από αυτά,το ξεκαθαρίζω από την αρχή....προβληματιστηκα όμως από τα σχόλια για την τουριστικη ανάπτυξη και την εμπορευματοποιηση,και θέλω να μοιραστω τις σκέψεις μου μαζί σας....Θέλουμε μεν ένα τόπο να διατηρήσει την αυθεντικότητα του αλλά από την άλλη επιλέγουμε ,και βάζω πρώτα τον εαυτό μου μέσα, ξενοδοχεία όπως τα παραπάνω με deluxe δωμάτια και υδρομασάζ που φυσικά το κόστος τους είναι υψηλό....Παράδοξο δεν είναι ?αν θέλουμε πραγματικά αυθεντικό ύφος θα μέναμε σε ένα παραδοσιακό δωμάτιο της κυρα-Λένης π.χ αλλά φυσικά δε θα είχε τις ανέσεις των παραπανω ξενοδοχειων.Θέλω να πω με αυτό ότι ίσως θα πρέπει να αποδεχτουμε την τουριστική εκμετάλλευση κάποιων περιοχών που τις προτιμά πολυς κόσμος με ζητούμενο μόνο την σωστή παροχή υπηρεσιών αν θέλουμε τις ανέσεις μας,αλλιώς στρεφόμαστε σε ανεκμεταλλευτες περιοχής κατεβάζοντας τα στάνταρ σε ότι αφορά τις παροχές ,έτσι δεν είναι?
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Είμαι λάτρης του Μετσόβου και το επισκέπτομαι συχνά.
Αξίζει να αφήσεις λίγο τη ματιά του τουρίστα και να δεις τα πράγματα ως επισκέπτης.
Να μιλήσεις με τους ανθρώπους στα καφενεία, να περπατήσεις, να γνωρίσεις τα μοναστήρια και τις εκκλησιές του.
Τότε θα αγαπήσεις πολύ αυτό το μέρος.
Ζήσε όπως ζουν και ίσως να νοιώσεις όπως νοιώθουν.
Και βεβαίως προσυπογράφω σουβλάκι στα 5Φ, με όποιον καιρό και πάντα στα όρθια -)))
 

Zeta

Member
Μηνύματα
470
Likes
121
Φαντάζομαι ότι η τουριστική ανάπτυξη δεν θα έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε να λάβουν μέτρα για το κυκλοφοριακό, όπως να μην μπαίνουν τα αυτοκίνητα στο κέντρο. Από την άλλη κι εμείς σαν επισκέπτες θέλουμε το αυτοκίνητο και για την παραμικρή μετακίνηση και παρκάρουμε όπου νάναι αδιαφορώντας για το άν εμποδίζει ή όχι. Σίγουρα όμως δεν είναι το μόνο χωρίο που συμβαίνει αυτό....

Θέλω να πω με αυτό ότι ίσως θα πρέπει να αποδεχτουμε την τουριστική εκμετάλλευση κάποιων περιοχών που τις προτιμά πολυς κόσμος με ζητούμενο μόνο την σωστή παροχή υπηρεσιών αν θέλουμε τις ανέσεις μας,αλλιώς στρεφόμαστε σε ανεκμεταλλευτες περιοχής κατεβάζοντας τα στάνταρ σε ότι αφορά τις παροχές ,έτσι δεν είναι?
Θα συμφωνήσω μαζί σου.
Πάντως, εκτός απροόπτου, θα το επισκευτώ και αυτό το χειμώνα. Τόσο πολύ μου αρέσει!!!!
 

vicky_pl

Member
Μηνύματα
171
Likes
448
Επόμενο Ταξίδι
Ζαγοροχώρια
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εχω παει και εγω πολλες φορες στο Μετσοβο, συνηθως μονοημερες στον γυρισμο απο Γιαννενα που παω συχνα....Πραγματικα μου αρεσει κι ας εχει υποστει ολη αυτη την εμπορευματοποιηση...Μεγαλο αρνητικο αυτη η κατασταση με τα αυτοκινητα!Οσο για το φαγητο στα 5Φ ΣΙΓΟΥΡΑΑΑΑΑ !!!
 

miranta

Member
Μηνύματα
319
Likes
58
Επόμενο Ταξίδι
ΣΑΜΟΣ
Ταξίδι-Όνειρο
ΡΩΣΙΑ
Φαντάζομαι ότι η τουριστική ανάπτυξη δεν θα έχει φτάσει σε τέτοιο σημείο ώστε να λάβουν μέτρα για το κυκλοφοριακό, όπως να μην μπαίνουν τα αυτοκίνητα στο κέντρο.


!
κι όμως το πρόβλημα είναι μεγάλο ειδικά τα Σαββατοκύριακα και τις αργίες !!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.719
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom