Σίφνος Μήλος Μήλος ή Σίφνος;

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Καλησπέρα παιδιάααα!!

Εδώ και κάποιες μέρες με τη βοήθεια των φίλων μου εδώ πέρα κατέληξα για διακόπες καλοκαιριού σε 2 νησιά.
Είμαστε ζευγάρι 25 χρονών, θέλουμε ωραίες παραλίες , νυχτερινή ζωή (όχι στυλ Ίου) και αν είναι εφικτό να μην χρησιμοποιήσουμε αυτοκίνητο ή να μπορουμέ να μετακινηθούμε με το κτελ;

ποιο από αυτά τα δύο μας προτείνετε; λεμε να κάτσουε περίπου 5-6 μέρες!

ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Μήλος, οι παραλίες ειναι κλάσεις ανώτερες απο της Σίφνου. Δεν ξερω οι συγκοινωνίες αν πάνε σε όλες αλλά ειναι φανταστικες.
Καλο φαγητο παντου και ωραια μερη για ποτο.
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Καλησπέρα!

Νυχτερινή ζωή: Η Σίφνος έχει περισσότερη νυχτερινή ζωή (όλα τα μπαράκια είναι σε ένα δρομάκι σοκάκι) σε αντίθεση με τη Μήλο, που ναι μεν έχει μέρη για ποτό (βλέπε Αδάμαντα ή Χώρα) αλλά χρειάζεσαι αυτοκίνητο για να μετακινηθείς εκτός αν επιλέξεις τη διαμονή είτε στη Χώρα και βολτάρετε εκεί το βράδυ, είτε στο Λιμάνι και εξίσου βγαίνετε εκεί.
Παραλίες: Δαγκωτό Μήλος !!!!!!!!!!!!!!!!!
Φαγητό: & στα 2 νησιά είχαμε φάει καλά, θα βάλω ένα plus γαστρονομίας στη Σίφνο
Σημαντικό: ποιό μήνα θα πάτε? Η διαμονή είναι λίγο τσουχτερή στη Μήλο αν θυμάμαι καλά..
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
σας ευχαριστω παρα πολυ και τους 2 σας για την αμεση απαντηση σας!
αυγουστο κατα κυριο λογο αρχες αυγουστου! ποιο ειναι πιο ευκολο να μετακινθεις στις παραλιες χωρις αυτοκινητο αν μενεις χωρα γιατι παντα επιλεγουμε να μεινουμε χωρα;;; εσεις ποιο θα μου προτεινατε;
γιατι εχω λαβει απαντησεις και για τα δυο νησια οτι μπορεις χωρις αμαξι!
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
σας ευχαριστω παρα πολυ και τους 2 σας για την αμεση απαντηση σας!
αυγουστο κατα κυριο λογο αρχες αυγουστου! ποιο ειναι πιο ευκολο να μετακινθεις στις παραλιες χωρις αυτοκινητο αν μενεις χωρα γιατι παντα επιλεγουμε να μεινουμε χωρα;;; εσεις ποιο θα μου προτεινατε;
γιατι εχω λαβει απαντησεις και για τα δυο νησια οτι μπορεις χωρις αμαξι!
βρηκα εδω πληροφοριες γαι τα κτελ στη Μηλο
http://www.milos.gr/el/τουρισμός/συγκοινωνία/λεωφορεία
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Αααααα σας ευχαριστώ πολύ! επειδη δεν την έχω επισκεφτεί ποτέ με το κτελ θα μπορώ να δω σημαντικές παραλίες; και που είναι πιο καλά να μείνω;
 

vickokka

Member
Μηνύματα
1.235
Likes
1.931
Ταξίδι-Όνειρο
παντου
Αααααα σας ευχαριστώ πολύ! επειδη δεν την έχω επισκεφτεί ποτέ με το κτελ θα μπορώ να δω σημαντικές παραλίες; και που είναι πιο καλά να μείνω;
Στα δρομολογια εχει και χαρτη με τις περιοχες, αλλα και στα διαφορα sites του νησιου θα βρειτε τις καλυτερες παραλιες
Αδαμαντας ή Χώρα για διαμονη, αναλογα τι σας αρεσει
 

john&emily

Member
Μηνύματα
17
Likes
8
Εγώ στη θέση σου θα επέλεγα τη Μήλο για έναν και μοναδικό λόγο..Τις παραλίες της!!!!!!
Υπάρχει και καραβάκι, που αν βοηθήσει ο καιρός αξίζει να το πάρετε & να κάνετε τον κύκλο του νησιού!
Έχει καλό δίκτυο με συχνή τοπική συγκοινωνία το καλοκαίρι, αν ψάξεις στο διαδίκτυο θα βρεις και τα δρομολόγια. Σημείωσε πως εγώ επισκέφτηκα τη Μήλο με μεταφορικό, ενώ στη Σίφνο νοικιάσαμε εκεί αυτοκίνητο, οπότε καλό θα είναι να σου απαντήσει κάποιος που έχει μετακινηθεί με συγκοινωνία.
 

meniaaa

Member
Μηνύματα
81
Likes
14
Έχετε δίκιο!!!! απλά για να πάρω μια γενικότερη ιδέα τι μας συμφέρει! αλλά και η σιφνος είναι ένα όμορφο νησί από οτι βλέπω!

να κανω και μια ερωτηση επιπλεον το κάτω ή άνω πετάλι είναι κοντα στην απολλώνια της σίφνου;
 
Last edited by a moderator:

Kristh

Member
Μηνύματα
9
Likes
47
Η Σίφνος είναι πολύ όμορφη, χρειάζεται όμως ενοικίαση κάποιου οχήματος για να γυρίσετε το νησί. Έχει πολύ όμορφη χώρα και ωραίο φαγητό!
 

Elenaal

Member
Μηνύματα
7
Likes
2
Καλησπέρα σε όλους σας... Από σήμερα πλέον ανήκω και εγώ στην ομάδα σας. Χαίρομαι πάρα πολύ γιατί το συγκεκριμένο φόρουμ μου έχει λύσει πάρα πολλές απορίες. Κανονίζω λοιπόν και εγώ της φετινες μας διακοπές... Να σας συστηθώ. Με λένε έλενα μένω Θεσσαλονίκη με το σύζυγό είμαστε ηλικίας 32 και 34 χρόνων. για φέτος το καλοκαίρι λοιπόν επιλέξαμε Αιγαίο και είμαι ανάμεσα σε δύο νησιά έπειτα από αρκετή έρευνα. Μήλο ή Σίφνο; Θα μας άρεσε κάτι χαλαρό, ωραία νερά, γραφική ομορφιά και οικονομικό.... Για δώστε ιδέες βρε παιδιά...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom