Καναδάς Καναδάς - Πληροφορίες & Ερωτήσεις

Salahata

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Να κάνω κι εγώ μια ερώτηση. Σκέφτομαι τον Οκτώβρη να πάω Καναδά για διακοπές, και από ό,τι κατάλαβα και από τα άλλα ποστ δεν χρειάζομαι τίποτα περαιτέρω εκτός τους διαβατηρίου και του εισιτηρίου επιστροφής, αλλά επειδή θέλω ενδιάμεσα στο διάστημα αυτό να πάω και για 2 εβδομάδες περίπου στην Αμερική, θα ήθελα να μου πει κάποιος αν ξέρει αν χρειάζομαι κάτι παραπάνω για το καναδάς-αμερικη/αμερική-καναδάς.
 

sotos1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα και Καλή Χρονιά σε όλους,
Μετά από αρκετά ταξίδια στην Ευρώπη και πολλή βοήθεια που έχω πάρει από το φόρουμ, θα ήθελα
να οργανώσω το επόμενο ταξίδι μου για Καναδά.
Σκοπεύω να ταξιδέψω με τον γιό μου την περίοδο του Πάσχα 1-18/04.
Θα μείνουμε στην Βικτώρια, που όπως έχω πληροφορηθεί είναι πολύ γραφική πόλη και θα
κάνουμε διάφορες εξορμήσεις, όσες επιτρέψουν οι αποστάσεις μιάς και πρόκειται για τεράστια χώρα.
Θα με βοηθούσε πολύ οποιαδήποτε πληροφορία έχετε για την πόλη αυτή και πιθανές προτάσεις για
κοντινές εκδρομές με ή χωρίς διανυκτέρευση. Δεν θα έχουμε αυτοκίνητο, άρα θα χρησιμοποιούμε τρένο ή
λεωφορείο.
Επειδή σε πρώτη φάση πρέπει να κλείσω τα εισιτήρια θα ήθελα μια γνώμη.
Η καλύτερη τιμή που έχω βρει για τις συγκεκριμένες ημερομηνίες είναι 960,45 ευρώ.
Ισχύει και εδώ το ότι όσο πιο αργά το κλείσεις, τόσο πιο πολύ ακριβαίνει?
Η τιμή που έχω βρει είναι με Air Canada μέσω Λονδίνου και Βανκούβερ (το Αθήνα-Λονδίνο είναι με
αεροπλάνο της Aegean).
Κατέληξα σε αυτό, αν και δεν είναι το φθηνότερο, γιατί πετάει μέσω Ευρώπης που πιστεύω το κάνει
ευκολότερο αντί μέσω Αμερικής και επίσης έχει 4 ώρες παραμονής στο Λονδίνο πριν την πτήση για
Βανκούβερ, αντί για σχεδόν 24 ώρες αναμονής που έχει η British.
Πιστεύετε πως και οι δύο εταιρείες είναι το ίδιο ασφαλείς και αξιόπιστες, ή μήπως να προτιμήσω την
British μιάς και υπάρχει η δυνατότητα της δωρεάν διανυκτέρευσης σε φίλους στο Λονδίνο?
 

fotiskampilis

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Θέλω να μάθω αν γίνεται να ταξιδέψω 17 χρόνων ασυνόδευτος στον Καναδά (Μόντρεαλ) θέλει υπογράφει γονέων και αν θέλει βίζα
 

coolalexis

Member
Μηνύματα
92
Likes
86
Επόμενο Ταξίδι
ΡΩΜΗ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θέλω να μάθω αν γίνεται να ταξιδέψω 17 χρόνων ασυνόδευτος στον Καναδά (Μόντρεαλ) θέλει υπογράφει γονέων και αν θέλει βίζα
Μπορείς να ταξιδέψεις μόνος και ναι χρειάζεται υπεύθυνη δήλωση και από τους δυο γονείς...Για τη visa νομίζω ότι μέσω της ιστοσελίδας της πρεσβείας του Καναδά κάνεις απλώς ηλεκτρονικά μια αίτηση και σου απαντάνε μέσα σε δυο ημέρες μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου.
 

alfa1

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά,
Σπουδάζω νομική και θα ήθελα όταν τελειώσω να μεταναστεύσω στον Καναδά για μεταπτυχιακό και μετά να μείνω εκεί μόνιμα. Μπορείτε να μου δώσετε μερικές πληροφορίες σχετικά με το τι πρέπει να κάνω, τι χρήματα απαιτούνται, αν υπάρχουν δημόσια πανεπιστήμια για να κάνω μεταπτυχιακό κλπ. Οποιαδήποτε απάντηση θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως!
 

Klakos20

Member
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Καναδάς
Καλήσπέρα σας , θα ήθελα να ρωτήσω το εξής: Θέλω να μεταβώ στο τορόντο απο την Νέα Υόρκη οδικώς αντι για αεροπορικώς.Υπάρχει κάποια διαφορά , κάποιος παράγοντας που θα μου δημιουργήσει πρόβλημα ? Διαμονή στον καναδά 7 μέρες.
 

doraf

Member
Μηνύματα
193
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Στις 25/02 το μεσημέρι θα είμαι Τορόντο για ένα βράδυ καθώς την επόμενη μέρα στις 10 πετάμε για Νέα Υόρκη..οπότε είπαμε να κλείσουμε ξενοδοχείο κοντά στο αεροδρόμιο..τα ξενοδοχεία που κοιτάω έχουν δωρεάν μεταφορά από κ προς το αεροδρόμιο..οπότε εμείς μόνο με χειραποσκευή (καθώς τις βαλίτσες τις παραλαμβάνουμε στη ΝΥ, σωστά?? (το εισητήριο είναι ενιαίο)) πάμε ξενοδοχείο, την αφήνουμε κ πάμε Τορόντο..Δείτε λίγο τα ξενοδοχεία κ πείτε μου ποιο είναι καλύτερο ως προς τη μεταφορά από κ προς την πόλη
Comfort Inn Toronto Airport,
Hampton Inn & Suites Toronto Airport Ontario,
Travelodge Hotel Toronto Airport.


θα πρέπει να στείλω κάποιο mail για τη μεταφορά μας σε αυτά ή θα ψάξω να βρω κατευθείαν το λεωφορείο του ξενοδοχέιου που θα μείνω??
Αν το βράδυ χρειαστεί να γυρίσουμε με ταξί πόσο περίπου θα κοστίσει?? Θα είμαστε 4 άτομα
 

Pedro

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Γεια σας παιδιά. Έχω ακούσει για την ceta που ψηφίστηκε μεταξύ ΕΕ- Καναδά. Ξέρουμε εάν υπάρχει καμία αλλαγή στην παραμονή για πολίτες ΕΕ; Παράδειγμα νόμιμη διαμονή 1 έτους από τις 90 ημέρες που ίσχυε.
 

I love NY

Member
Μηνύματα
37
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Χαιρετώ την παρέα!!!Μία βοήθεια θέλω σχετικά με ταξίδι που πρόκειται να κάνω Καναδά.Θα προσγειωθώ Μόντρεαλ και θα ταξιδέψω οδικώς για Νέα Υόρκη.Θα χρειαστώ να κάνω αίτηση για esta και για Καναδά?Ευχαριστώ πολύ!!!
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Χαιρετώ την παρέα!!!Μία βοήθεια θέλω σχετικά με ταξίδι που πρόκειται να κάνω Καναδά.Θα προσγειωθώ Μόντρεαλ και θα ταξιδέψω οδικώς για Νέα Υόρκη.Θα χρειαστώ να κάνω αίτηση για esta και για Καναδά?Ευχαριστώ πολύ!!!
Θες και eTA για Καναδά και ESTA για ΗΠΑ.
 

vasnorth

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.812
Καλησπερα.Απο Μοντρεαλ τι προτεινετε για ημερησια;Κεμπεκ η Οτταβα;
Πολύ ωραίες πόλεις και οι δύο, αλλά προσωπικά θεωρώ το Κεμπέκ κλάσεις ανώτερο! Περπατώντας τα στενά του ιστορικού κέντρου νομίζεις ότι βρίσκεσαι σε κάποια μεσαιωνική πόλη της Ευρώπης. Μου έχει μείνει αξέχαστο!
Σου παραθέτω και το απόσπασμα για το Κεμπέκ από την ιστορία που είχα γράψει για τον Καναδά για να πάρεις και μια ιδέα.
Καναδάς - Ένα καλοκαίρι πέρα από τον Ατλαντικό (Τορόντο - Μόντρεαλ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.678
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom