Ηνωμένο Βασίλειο Μαγικά Χριστούγεννα στο Stratford-upon-Avon

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη

δεν ημουν καθολου σιγουρη αν θα επρεπε να γραψω γι αυτο το ταξιδι μας , αφου δεν αποτελει μια αμιγως ταξιδιωτικη ιστορια.
ηταν ομως για μενα μια εμπειρια βγαλμενη μεσα απο τις σελιδες των βιβλιων της ροζαμουντ πιλτσερ,σαν να βρισκομουν σε σκηνικο ταινιας αλλης εποχης.

ειναι το ταξιδι μας στο stratford upon avon και στο warwick στην αγγλια.
θα προσπαθησω να περιγραψω οσα ζησαμε εγω και η οικογενεια μου τις μερες των χριστουγεννων όντας φιλοξενουμενοι σε ενα υπεροχο παλιο(200 ετων)
αγγλικο σπιτι μαζι με τα 20 και πλεον ατομα μιας αγγλικης οικογενειας.

πρωτα ομως θα πρεπει να κανω μια μικρη εισαγωγη.
ο γιαννης ,ο κολλητος μας φιλος απο το γυμνασιο ζει στην αγγλια τα τελευταια 22 χρονια και ειναι παντρεμενος με τη μαιρη(καταγωγης ιρλανδικης απο πατερα ,αγγλικης απο μητερα).
τα καλοκαιρια των τελευταιων 5 ετων τα περναμε παρεα στην πολη μας αλλα και στη σαμοθρακη.
η φιλια μας ειναι παραπανω απο στενη και η προταση για τα χριστουγεννα
ειχε γινει απο το προηγουμενο καλοκαιρι!!!!!!!!!

(ας σταματησω ομως εδω μια και εχω και αρκετο διαβασμα-πολλες ιστοριες στο προσκηνιο)
 

Attachments

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Και Χριστούγεννα, και αγγλικό σπίτι 200 ετών, και μυθιστορηματική ατμόσφαιρα...Πραγματικά ανυπομονώ για τη συνέχεια!
 
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Αυτό είναι! Να συμμετέχεις στον αυθεντικό τρόπο ζωής των ανθρώπων στην περιοχή που επισκέπτεσαι! Μπράβο Eftichia, πάντα τέτοια! Και μην αργείς...περιμένουμε τη συνέχεια:clap:
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Το σωστό είναι Stratford-upon-Avon... Άλλαξε τον τίτλο...
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ταξίδι-Όνειρο
Yemen
Ωραία!
Να μια ιστορία από το κανονικό Stratford upon Avon.

Γιατί έχουμε βαρεθεί να βλέπουμε απελπισμένους αμερικανούς τουρίστες με το χάρτη του μετρό στο χέρι στο Stratford (ανατ.Λονδίνο, ζώνη 3) να ψάχνουν να βρουν το σπίτι του Σαίξπηρ..
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
Το σωστό είναι Stratford-upon-Avon... Άλλαξε τον τίτλο...
ω ναι!!! ευχαριστω!!κεκτημενη ταχυτητα.δεν το προσεξα sorry!!!μεσα στο κειμενο το εχω γραψει σωστα.αλλα πως αλλαζω τον τιτλο?
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη
το προγραμμα περιλαμβανε 2 διαν/σεις στο warwick στο σπιτι των φιλων μας και αλλες 3 στο σπιτι των γονιων της μαιρης στο stratford upon avon μαζι με αλλα 20 ατομα!(16 ενηλικες και 8 παιδια για την ακριβεια!!!)
η προσμονη και η χαρα μου ηταν μεγαλη ,αλλα και το αγχος μου επισης.θα εχουμε μαζι μας και τα παιδια μας και η συγκατοικηση τοσων ανθρωπων ξενων σε εμας ,σε ενα σπιτι....δεν ηξερα τι μας περιμενει .....

οκ, φτασαμε στας αγγλιας και το λονδινο δεν θα μας απασχολουσε καθολου αυτη τη φορα.φυγαμε κατευθειαν για το warwick με αυτοκινητο περιπου 1,5 ωρα διαδρομη απο το χιθροου.
το κρυο τσουχτερο και το χιονι αρκετο!επιτελους θα καναμε λευκα χριστουγεννα!!!

το warwick μια φυσικη πυλη μεταξυ βορειας και νοτιας αγγλιας ,μια ομορφη μεσαιωνικη καστροπολιτεια καθως το ομωνυμο μεγαλοπρεπο μεσαιωνικο καστρο (warwick castle) στεκει μεγαλοπρεπες στις οχθες του ποταμου avon.
σε μια πανεμορφη ησυχη περιοχη με διπατες μονοκατοικιες , morecroaft drive,σταματησε το αυτοκινητο μας και μας υποδεχθηκαν οι φιλοι μας και το πανεμορφο και ζεστο σπιτι τους.μεγαλος κηπος ,ομορφα διακοσμημενα δωματια ολα με μοκετες στο πατωμα ενα κλασικο τζακι και τι αλλο μπορει να ζητησει κανεις!!!!ολα φανταζαν υπεροχα στα ματια μου !!!!!
και ακομα δεν ειχα δει τιποτα.....
μονο μια μικρη βολτα στην πολη για σημερα και φαγητο στο σπιτι ολοι μαζι ,παιχνιδια με τα παιδια .....

η επομενη μερα ξεκινησε και θα εχει επισκεψη στο warwick castle αλλα και μια μικρη εκδρομη στην περιοχη των cotswolds και στο gloucester.

ολη αυτη η περιοχη των midlands αποτελει την καρδια της χωρας που συνδιαζει τα ηρεμα τοπια με δαση και λιβαδια.ειναι η περιοχη cotswolds της αγγλιας ,εξαιρετικης ομορφιας.αποτελει την αυθεντικη αγγλικη υπαιθρο σε ολο της το μεγαλειο ,με ιστορικα καστρα ,παλιες εμπορικες πολεις ,ρωμαικα σπιτια,νορμανδικους καθεδρικους ναους και φυσικα ,κτιρια κατασκευασμενα με την πασιγνωστη πετρα των cotswolds και τειχη που εκτεινονται σε αποσταση μεγαλυτερη των 6000 χλμ.
ειναι πανεμορφη περιοχη και αποτελει υπεροχο προορισμο κατα την γνωμη μου.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Η περιγραφή σου σχηματίζει υπέροχες εικόνες στο μυαλό μου! Η κεντρική αγγλία είναι ένας προορισμός που θα ήθελα πολύ να επισκεφτώ. Αν μπορείς να βάλεις κάποιες φωταγραφίες θα ήταν τέλεια!
 

Eftichia

Member
Μηνύματα
858
Likes
1.285
Επόμενο Ταξίδι
τοσκανη
Ταξίδι-Όνειρο
καραιβικη


ω!!!ειμαι τοσο ασχετη με τις φωτογραφιες ..ολα γινονται στην τυχη.συγχωρηστε μου τα λαθη!!!

η δευτερη και τριτη φωτο ειναι δανεικες απο αρχειο της μαιρης(ανοιξη).οι δικες μας φωτο ειναι ολες αρκετα χιονισμενες.
 

canf

Member
Μηνύματα
735
Likes
218
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος Ισπανίας
πω πω!!!τελεια!!σαν απο αλλη εποχη!!:)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.170
Μηνύματα
882.789
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom