Μαγική Κρακοβία!

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Όλα ξεκίνησαν πριν ένα χρόνο. Οι πανελλαδικές μου εξετάσεις τελείωσαν, και περίμενα υπομονετικά τα αποτελέσματα. Ανακοίνωση, και επιτόπου την επομένη μέρα είχα πτήση για να κάνω το μηχανογραφικό στην Πολώνια. Δυστυχώς στην Πολώνια το μηχανογραφικό δε το κάνεις σε ένα σχολείο δηλώνοντας 500 σχολές και ότι κάτσει. Πρέπει να επισκεφτείς την κάθε σχολή, να δώσεις αντίγραφο του απολυτήριου και να δώσεις ένα ποσό για την δουλεία που θα κάνει ο κάθε καθηγητής να υπολογίσει τους πόντους σου.
Αναμονή, αναμονή, κάθε μέρα έλεγχο στο ιντερνέτ αν βγήκαν τα αποτελέσματα, και τσουπ! 6 ώρες πριν την πτήση μου για Βερολίνο για διακοπές, ο υπολογιστής εμφάνισε το μήνυμα. Gratulujemy pana, pan dostał przyjęty na stacjonarne studia, Fizyki Medycznej, na wydziale FiIS. Που με απλά ελληνικά λέει ότι με καλώς ορίζουν για την πρώτη χρόνια στο τμήμα της Μηχανικής Βιοιατρικης. Κατάθεση υπολοίπων χαρτιών για την σχολή, φοιτητική εστία, και αναμονή για τα τέλη Σεπτεμβρίου.

Τα υπόλοιπα αύριο μιας και έχω αφήσει μια παρτίδα PES στην μέση με τον συγκάτοικο μου, και πρέπει να την τελειώσω.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ανταρκτική
έλα ρε συ! μην μας το κόβεις στο καλύτερο!
περιμένω τη συνέχεια
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.398
Likes
17.200
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Εξαιρετικά :clap:

Η Πολωνία είναι ένα από τα μέρη που θέλω πολύ να επισκεφθώ οπότε το blog σου είναι ότι καλύτερο. Δώσε πράμα στο λαό! (σημαντικά και τα PES βεβαίως βεβαίως :haha: )
 

dmdoc

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
899
Θανάση,
άσε το PES και τις ανταποκρίσεις,και φτιάξε την travelpedia της Πολωνίας:clap::clap:
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Αχ, λατρεμένη μου Πολωνία!! Αναμένουμε...
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
τελεια τελεια!!!
καλη αρχη!!!!:clap:
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία
Ωραία :clap: Δώσε Πολωνία στο λαό...έλα και δεν έχουμε πάει...;)

Καλή αρχή με τις ανταποκρίσεις...αναμένουμε :D
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ονειρεμένο Ταξίδι
RTW
Πριν το ταξίδι για την πολώνια για τις σπουδές, έπρεπε να βρούμε ένα τρόπο να στείλουμε τα πράγματα αλλά και μένα και τον πατέρα μου στην Κρακοβία. Οικονομικά δε μας έβγαινε να πάμε και οι δύο αεροπλάνο (όχι ότι ήταν ακριβά τα εισιτήρια προς θεού, για το υπέρβαρο της βαλίτσας πάντα). Για 2 άτομα θα έπρεπε να είχαμε γύρω στα 60 κιλά πραμάτεια, δηλαδή κατά πολύ παραπάνω από όσα επιτρέπετε. Τελικά αποφασίστηκε. Ο πατέρας μου με αεροπλάνο και εγώ με το λεωφορείο μέσω Ιταλίας. Μετά από κάνα 40ωρο ταξίδι, έφτασα στην Κρακοβία, και πήγαμε κατευθείαν στην εστία να δηλώσουμε την άφιξη μου. Και εκεί παθαίνω ένα σοκ. Η ουρά έφτανε μέχρι έξω, και μου είπαν πως μόνο 100 άτομα εξυπηρετούν την μέρα, και αλλά που επείγουν να κανονίσουν την διαμονή σήμερα. Πήγα στην γραμματέα της εστίας (που ακόμα έχει κουσούρια κομουνισμού πάνω της), και μετά από παρακάλια ότι ήρθα από Ελλάδα με το λεωφορείο είμαι κομμάτια και θέλω να πάω για ύπνο, μου έδωσε το χαρτί λέγοντας ότι θα είμαι μετά τους 100 να πάω σε αυτήν. Η ώρα πέρναγε βασανίστηκα αργά, με βάρδιες αλλάζαμε με τον πατέρα μου την θέση για πάμε τουαλέτα, φαγητό κτλ κτλ, ώσπου στης 1900 παρακαλώ (14 ώρες στην ουρά) μου δώσανε το κλειδί για το δωμάτιο. Στο δωμάτιο γνώρισα τον συγκάτοικο μου, ένα ήσυχο παιδάκι, από την Πολώνια. Το δωμάτιο ήταν από τις σουίτες της εστίας, δίκλινο, δικιά μας τουαλέτα και κοινόχρηστη κουζίνα με το διπλά δωμάτιο. Λέω, αποκλείετε, άλλοι έχουν κοινόχρηστο μπάνιο με 10 άτομα ή έστω 6, εμείς πως το τσιμπήσαμε το δωμάτιο αυτό? Ε, Πέμπτη βράδυ μάθαμε το κουσούρι. Το δωμάτιο αυτό βρίσκετε ακριβώς πάνω από την ντισκοτέκ του Πανεπιστημίου, με συνέπεια ύπνος πριν της 3 πολύ δύσκολα.

Υπόλοιπα μετά το φαγητό :Ρ
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Θανάση,
άσε το PES και τις ανταποκρίσεις,και φτιάξε την travelpedia της Πολωνίας:clap::clap:
Εσύ μην προτρέπεις να αφήσει το ματσάκι στη μέση γιατί θα τα βγάλω όλα στη φόρα!!!!:bleh:

Θανάση μην ακούς κανένα,εννοείται πρώτα το pro και μετά όλα τ' άλλα...:haha:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Θανάση μπαίνω κι εγώ στη ...σειρά και σε διαβάζω,ενδιαφέρομαι να μάθω πράγματα γι αυτή τη χώρα!
Προς το παρόν στέκομαι στο σημείο της...ουράς των 14 ωρών που ανέφερες:roll:..στα κουσούρια:haha:...και περιμένω τα καλύτερα!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.725
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom