Ισπανία Μαδρίτη πρόγραμμα, βοήθεια??

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Γεια σας παιδιά,
Σάββατο 27 Φeβρουαρίου ταξιδεύω για ΜΑδρίτη,οπου θα κάτσω Σαββατο, Κυριακή, Δευτέρα και Τρίτη πρωί επιστρέφω. Συνεπώς 3 γεμάτες ημέρες. Θέλω να επισκεφθώ τα μουσείο prado εννοείται, το μουσείο Reina Sofia, το palacio real, να παω στο templo de debod, στον καθεδρικό ναό almudena και στο retiro. Α και δεν νομίζω να γλιτώσω και από το γήπεδο της Real. :bleh:
Στα μουσεία έλεγα να πάω την Κυριακή γιατί κάπου είδα μέσα στο forum ότι είναι και δωρεάν αυτή την ημέρα. Τώρα τα άλλα δεν ξέρω πως να τα συνδυάσω. Τα είχα στο μυαλό μου κάπως έτσι.


  • Σαββατο : Palacio real, templo de debod, καθεδρικος ναος
  • Κυριακή : μουσείο prado, Μουσείο Reina Sofia
  • Δευτέρα : retiro, γήπεδο real
Help.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Γεια σου Vivianaki! Να σου πω κατ'αρχην οτι το Prado δεν ειναι δωρεαν την Κυριακη αλλα μονο απο τις 5 μεχρι τις 8 τις Κυριακες το απογευμα (για την μονιμη εκθεση) *και απο τριτη μεχρι σαββατο 6 με 8 το απογευμα. Τη Δευτερα ειναι κλειστο.
Το Reina Sofia απο την αλλη ειναι κλειστο την Τριτη και την Κυριακη λειτουργει μεχρι τις δυο και μιση και αν δε κανω λαθος εχει ελευθερη εισοδο.
Υπαρχουν δυο γραμμες τουριστικων λεωφορειων που βολευουν πολυ μιας και ερχεσαι για λιγο, μπορεις να περασεις απο ολα τα σημεια και οπου σ' αρεσει να κατεβαινεις κι υστερα να συνεχιζεις
πληροφοριες υπαρχουν εδω
Madrid VISION - The easiest and most attractive way to tour Madrid

Το Templo de Debod δεν ειναι κατι ιδαιτερο κατα τη γνωμη μου, το βλεπεις περνωντας απο το λεωφορειο και αν σ' αρεσει κατεβαινεις.
Επισης καθε Κυριακη γινειται το Rastro ενα παζαρι που μαζευει παρα πολυ κοσμο και εχει ενα σωρο πραγματα για να αγορασεις...
Φυσικα βολτες στο κεντρο, puerta del sol, plaza mayor και τα σχετικα!
Καλα να περασεις και οτι αλλο θες εδω ειμαστε!
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Να σου πω κατ'αρχην οτι το Prado δεν ειναι δωρεαν την Κυριακη αλλα μονο απο τις 5 μεχρι τις 8 τις Κυριακες το απογευμα (για την μονιμη εκθεση) *και απο τριτη μεχρι σαββατο 6 με 8 το απογευμα. Τη Δευτερα ειναι κλειστο.
Το Reina Sofia απο την αλλη ειναι κλειστο την Τριτη και την Κυριακη λειτουργει μεχρι τις δυο και μιση και αν δε κανω λαθος εχει ελευθερη εισοδο.
Άρα θα μπορούσα να το συνδυάσω ως εξής, να πάω πρώτα στο Reina Sofia που είναι ανοιχτό ως τις 2.30 και αργότερα αφου θα έχουμε πιει ή φαει κάτι να πάμε κατα τις 5 στο Prado. Αλλά και πάλι και δωρεάν να μην είναι έλεγα να πάω την Κυριακή.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!:D
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
Άρα θα μπορούσα να το συνδυάσω ως εξής, να πάω πρώτα στο Reina Sofia που είναι ανοιχτό ως τις 2.30 και αργότερα αφου θα έχουμε πιει ή φαει κάτι να πάμε κατα τις 5 στο Prado. Αλλά και πάλι και δωρεάν να μην είναι έλεγα να πάω την Κυριακή.

Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες!!:D
Νομίζω οτι θα τα παίξεις αν πας σε δύο μουσεία που είναι και μεγάλα..μαλλον θα πρέπει να επιλέξεις να πας σε ένα απο τα 2. εγω αυτό έκανα και πήγα στο Reina Sofia. επίσης, αξίζει να κάνεις και βόλτες στην πόλη..ειδικά την κυριακή το πρωί είναι ωραία να κάνεις τη βόλτα σου στο παζάρι στο el rastro..γνώμες είναι βέβαια αυτά..εσύ επιλέγεις ανάλογα με τα γούστα σου και τις αντοχές σου..
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Ναι βόλτες μέσα στην πόλη και στις πλατείες εννοούνται. Απλά έλεγα για το προγραμμα σε σχεση με μουσεία, μνημεία κτλ. Βόλτες, το παζάρι, παρασταση φλαμένκο, κι ολα αυτά είναι σίγουρα.
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
επίσης, κυριακή απόγευμα, κόσμος,παρέες μαζεύονται στο retiro για βόλτες, πικ νικ, μουσικές,...πανικός γίνεται!!! αλλά αξίζει με τα χίλια για βόλτα...βέβαια δεν ξέρω αν συμβαίνει το ίδιο και τέλη φεβρουαρίου..εξαρτάται απο τον καιρο..
 

Vito

Member
Μηνύματα
746
Likes
1.019
  • Σαββατο : Palacio real, templo de debod, καθεδρικος ναος
  • Κυριακή : μουσείο prado, Μουσείο Reina Sofia
  • Δευτέρα : retiro, γήπεδο real
Από τα παραπάνω, αυτά που παίρνουν πιο πολύ ώρα είναι τα Palacio real,μουσείο prado, Μουσείο Reina Sofia
Οπότε αν είναι να μην σου κάτσουν τσάμπα και τα 2 μουσεία την Κυριακή, τα βάζεις διαφορετικές μέρες.π.χ.
Σαββατο: Palacio real, templo de debod, καθεδρικος ναος
Κυριακή : μουσείο prado (δεν θυμάμαι ποιο είναι ποια μέρα τσάμπα), retiro
Δευτέρα : Μουσείο Reina Sofia (δεν θυμάμαι ποιο είναι ποια μέρα τσάμπα), γήπεδο real
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Εγω παντως θα ελεγα οτι και τα δυο μουσεια ειναι must! Ενταξει γνωμες ειναι αυτες αλλα και τα δυο ειναι εξαιρετικα ενδιαφεροντα και εχουν πολλες επιλογες για να διαλεξεις, καλο θα ειναι να εχεις ενα πλανο για να ξερεις περιπου προς τα που θελεις να πας για να μη ζαλιστεις εκει μεσα (στο prado βοηθαει κι ο φωτισμος που ειναι χαμηλος για να ζαλιστεις μεσα σε τοσες αιθουσες!)
Οποτε το να πας Κυριακη πρωι στο Reina Sofia και απογευμα στο Prado μου φαινεται μια καλη ιδεα! Ακομη για να χαλαρωσεις μπορει αντι για μεσημεριανο να κανετε πικνικ στο Retiro οπως αναφερθηκε κι απο τον Vito.
Α, επισης το Palacio Real ειναι ανοιχτο μεχρι τις 5 το απογευμα καθημερινες και μεχρι τις 2 τις Κυριακες, εχει πολυ ωραιους κηπους που μπορεις να κανεις βολτα, αλλα μεσα δεν ξερω πως ειναι γιατι δεν εχω μπει (εχω κατι με τους βασιλιαδες γι' αυτο :lol:) Η Almudena ειναι πολυ ομορφη εχει κι ενα μουσειο, ανοιχτο Δευτερα με Σαββατο μεχρι τις 14:30.
Αυτα! :shock:
Σε ποια περιοχη ειναι το ξενοδοχειο σου;
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Αχ muya να εισαι καλα που μου λες τις ώρες μουσείων, γιατί στον ταξιδιωτικό οδηγό που έχω μάλλον επειδή είναι παλιά έκδοση (2003) λένε άλλες ώρες. Πρέπει να τον ανανεώσω.;)
To ξενοδοχείο μου είναι 200m από την Puerta del sol.:)
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ταξίδι-Όνειρο
ινδια , ρωσσια
thyssen

συνιστω επισης το μουσειο thyssen που ειναι πολυ κοντα στο prado και εχει εξαιρετικους πινακες . δες απο το site του και θα καταλαβεις. τοσα χρηματα θα δωσεις για το ταξιδι..μην κολλασ στις εισοδουσ των μουσειων , οσο και να κανουν αξιζουν τα λεφτα τους..μην χασεισ το υπογειο του pRADO με τους απιστευτουε σκοτεινουσ πινακες του goya.
 

muya

Member
Μηνύματα
207
Likes
71
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή
Αχ muya να εισαι καλα που μου λες τις ώρες μουσείων, γιατί στον ταξιδιωτικό οδηγό που έχω μάλλον επειδή είναι παλιά έκδοση (2003) λένε άλλες ώρες. Πρέπει να τον ανανεώσω.;)
To ξενοδοχείο μου είναι 200m από την Puerta del sol.:)
Να εισαι καλα vivianaki! ;) Το ξενοδοχειο σου ειναι σε καλο σημειο, πας παντου με τα ποδια, εκει ακριβως στην puerta del sol υπαρχει ενα καφε ζαχαροπλαστειο κλασσικο και διασημο (σιγουρα θα το εχει και ο οδηγος σου!) λεγεται la mallorquina :clap:, μη το χασεις αν σου αρεσουν τα γλυκα ή για πρωινο καμια μερα, χαζευεις και το κοσμο που περναει απο τα τραπεζακια του στο παταρι!
 

Attachments


Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.744
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom