Βέλγιο Γαλλία Μαζί με τον βασιλικό ποτίζεται και η γλάστρα!

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός

Κεφάλαιο 9
Τετάρτη 10 Οκτωβρίου 2018
Μέρος 2ο


Οι δύο ρωμανικοί Πύργοι της εκκλησίας του Αγίου Ιακώβου (Sint-Jacobskerk) που είδα από μακριά, με οδήγησαν στην πλατεία, όπου δεσπόζει ένας από τους παλαιότερους ναούς της Γάνδης. Ήταν ευρέως γνωστός ως St. James-in-the marshes, πιθανώς λόγω της ελώδους γης, όπου η πρώτη ενοριακή εκκλησία ανεγέρθηκε το 1093.






Η πρώτη ξύλινη εκκλησία αφιερωμένη στον Άγιο Ιάκωβο, πιθανότητα είχε να κάνει με την άφιξη προσκυνητών, κατά τη διάρκεια του ταξιδιού τους στο Σαντιάγο ντε Κομποστέλα. Αυτό το κτίριο καταστράφηκε και αντικαταστάθηκε από ένα κτίριο από ξύλο και πέτρα, με πολλές ακόμη καταστροφές και αλλαγές στους αιώνες που ακολούθησαν.









Έφερα γύρω όλη την εκκλησία, αλλά δυστυχώς όσες πόρτες έσπρωξα για να μπω, ήταν κλειστές. Οι πληροφορίες που είχα ανέφεραν ότι μια πληθώρα διαφορετικών αρχιτεκτονικών στιλ δείχνει τις πολλές αλλαγές που υπέστη η εκκλησία κατά τη διάρκεια των αιώνων. Το εσωτερικό της φέρει επίσης τα σημάδια πολλών διαφορετικών επιρροών και στιλ με την πάροδο του χρόνου. Αυτό το γεγονός καθιστά τον ναό, ένα μοναδικό παράδειγμα, σχεδόν 900 ετών εκκλησιαστικής αρχιτεκτονικής στη Γάνδη.

Η Bij Sint-Jacobs είναι η δημοφιλής πλατεία γύρω από την εκκλησία και αποτελεί το κέντρο των εορταστικών εκδηλώσεων του φεστιβάλ (Gentse Feesten) στα μέσα του Ιουλίου. Tο δεκαήμερο πάρτι που λαμβάνει χώρα εδώ είναι γεμάτο με μουσική, θέατρο δρόμου και λαογραφία και έχει πλέον εξελιχθεί σε ένα από τα μεγαλύτερα γεγονότα δρόμου της Ευρώπης.






Xαριτωμένα σπίτια και πολύχρωμα μαγαζιά με αντίκες ή φαγητό περιβάλλουν αυτό το κομμάτι της πλατείας.



Όταν έκανα τη βόλτα μου στον graffiti street φωτογράφισα αυτό το graffiti:



Τριγυρίζοντας στη συνέχεια στη γειτονιά του Αγίου Ιακώβου πρόσεξα αυτό το μπαρ και αμέσως έγινε η σύνδεση με το graffiti.



Και άλλες εικόνες τέχνης του δρόμου στην Bij-Sint-Jacobs.






Κάπου στις σημειώσεις μου είχα γραμμένο για ένα παρεκκλήσι του πρώην Abbey Baudelo και έψαχνα στην περιοχή για να το εντοπίσω. Όταν είδα από μακριά αυτό το κτίριο






νόμισα ότι ήταν το πρώην αβαείο. Στη συνέχεια όμως πρόσεξα μια κίτρινη στρογγυλή επιγραφή που έγραφε Holy Food Market. Παραξενεύτηκα και μπήκα στο εσωτερικό για να αντικρίσω κάτι το οποίο πραγματικά με εξέπληξε. Μια κλειστή αγορά φαγητού, με κουζίνες από όλο τον κόσμο, προσφέρει άπλετη ποικιλία επιλογών από θαλασσινά, κρεατικά, ποτά, μπίρες, παγωτά, ό,τι τραβάει η ψυχή σου. Και πράγματι αυτό είναι το παρεκκλήσι Baudelo του 16ου αιώνα που έψαχνα.












Η εκκλησία-μοναστήρι-βιβλιοθήκη του παρελθόντος σήμερα έχει μετατραπεί σε αποκλειστικό ναό της γαστρονομίας. Η αγορά έχει δύο εισόδους.


Είσοδος της οδού Beverhoutplein


Είσοδος της οδού Bibliotheekstraat


Είσοδος της οδού Bibliotheekstraat

Αμέσως μετά τη Holy Food Market εκτείνεται άλλο ένα πάρκο της πόλης που φτάνει μέχρι το ποτάμι. Tο Baudelopark ήταν οι πρώην κήποι της μονής και του αβαείου. Αυτό το πάρκο είναι επίσης hotspot κατά τη διάρκεια του Gentse Feesten, του φεστιβάλ του Ιουλίου.



Πιτσιρικάδες έπαιζαν μπάσκετ και οικογένειες έκαναν πικ-νικ στο χορτάρι, ακούγοντας δυνατά μουσική.



Βγήκα στο ποτάμι, στο σημείο Portus Ganda



και έστριψα αριστερά. Γνώριζα ότι εδώ βρίσκεται το Μουσείο Βιομηχανίας Εργασίας και Κλωστοϋφαντουργίας MIAT και ήλπιζα να το προλάβω ανοιχτό για να το επισκεφθώ.



Έφτασα μπροστά από το παλιό εργοστάσιο βαμβακιού το οποίο προσφέρει μια μοναδική εικόνα για τις βαθιές τεχνολογικές αλλαγές που έχει υποστεί η κοινωνία μας τα τελευταία 250 χρόνια. Η Γάνδη είναι υπερήφανη για το βιομηχανικό της παρελθόν και το MIAT είναι η απόδειξη για αυτό. Η Γάνδη ήταν η πόλη στην οποία η βιομηχανική επανάσταση έλαβε χώρα, μετά το Ηνωμένο Βασίλειο, στα τέλη του 18ου αιώνα. Η βρετανική κυβέρνηση φοβήθηκε την κατασκοπεία και διαφύλαξε την τεχνολογική της πορεία απαγορεύοντας την εξαγωγή μηχανών.

Θυμάστε τον Βέλγο επιχειρηματία Lieven Bauwens, για τον οποίο ήδη σας έχω μιλήσει και σας είχα πει ότι θα δούμε τί έφερε λαθραία από το Ηνωμένο Βασίλειο?

Ήρθε η ώρα να το μάθετε. Ο Lieven λοιπόν έβγαλε λαθραία, τμήματα ενός “Spinning Mule” ή “Spinning Jenny” έξω από τη Βρετανία το 1798, μέσα σε σάκους καφέ και αλευριού. Tο “Spinning Jenny” είναι ένα μηχάνημα περιστροφής που μπορούμε ακόμη να θαυμάσουμε στο MIAT της Γάνδης. Τα μικρά παιδιά μαθαίνουν, μέσω παιχνιδιών, πώς ζούσαν οι εργαζόμενοι και οι οικογένειές τους. Μια ομάδα παθιασμένων εθελοντών και πρώην εργαζομένων στην κλωστοϋφαντουργία χειρίζονται καθημερινά τα μηχανήματα.



Στάθηκα άτυχη όμως γιατί το Μουσείο ήταν κλειστό. Έξω από το κλειστό καφέ πιτσιρίκια επιδίδονταν σε ξέφρενο παιχνίδι και οι τσιριχτές παιδικές φωνούλες τους έφταναν μέχρι το ποτάμι.



Να ΄σου πάνω στην ώρα και ο γιος μου, που είχε εντοπίσει τη θέση μου στον χάρτη, και κατέφθασε με το ποδήλατο.

-"Καλά, τί κάνεις εδώ κάτω?" με ρώτησε απορημένος.

-"Ήρθα για το Mουσείο, αλλά δεν το πρόλαβα ανοιχτό" του απάντησα.

Στη συνέχεια, εγώ περπατώντας, και εκείνος πάνω στο ποδήλατο επιστρέψαμε στη Holy Food Market για να του δείξω την ανακάλυψή μου και να πιούμε ένα δροσερό ρόφημα. Κάναμε ξανά βόλτα στη Friday Market και τον πήγα στον graffiti street για να δει τα έργα.

-"Φαντάζομαι ότι τα φωτογράφισες όλα", μου είπε.

-"Εννοείται, δε μου ξέφυγε τίποτα" ήταν η απάντησή μου και γελάσαμε και οι δύο.

Πήραμε τον μακρύ δρόμο της επιστροφής προς το σπίτι μετά το ηλιοβασίλεμα.

EDIT: Στις 8 Νοεμβρίου του 2019, βρισκόμενη ξανά στη Γάνδη, επισκέφθηκα το Μουσείο Βιομηχανίας Εργασίας και Κλωστοϋφαντουργίας MIAT και εσωτερικά.

1662849872140.jpeg



1662849907571.jpeg



1662849935536.jpeg



1662849960771.jpeg



1662849991408.jpeg



1662850015744.jpeg



1662850037590.jpeg



1662850060123.jpeg

“Spinning Mule” ή “Spinning Jenny”​

1662850115232.jpeg

“Spinning Mule” ή “Spinning Jenny”​


 
Last edited:

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
Ωραία αρχή με αγωνία. θέλω να μάθω τι έγινε με τη σφουγγαρίστρα. :D Αγοράσατε άραγε?
Μας έχει δώσει ένα δείγμα από τις φωτογραφίες σου από αυτό το ταξίδι σε άλλο ποστ και είναι εξαιρετικές. Καλά έκανες και έγινες κολαούζος στο γιό σου;)
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Ωραία αρχή με αγωνία. θέλω να μάθω τι έγινε με τη σφουγγαρίστρα. :D Αγοράσατε άραγε?
Μας έχει δώσει ένα δείγμα από τις φωτογραφίες σου από αυτό το ταξίδι σε άλλο ποστ και είναι εξαιρετικές. Καλά έκανες και έγινες κολαούζος στο γιό σου;)
Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα στη νέα μου ιστορία.
Χαχα για τη σφουγγαρίστρα θα σας κρατήσω σε αγωνία, καθώς εξελίχθηκε σε σίριαλ.
Όσο για τις φωτογραφίες, στα δύο πρώτα κεφάλαια είναι δυστυχώς σχεδόν όλες από το κινητό μου και είναι θολές και χάλια.
Στα επόμενα κεφάλαια που άρχισα να τραβάω με τη μηχανή έστρωσε το πράγμα, οπότε ελπίζω να δώσω ωραίο θέαμα αν και θεωρώ τον εαυτό μου κακό φωτογράφο. Προσπαθώ πάντως να βελτιώνομαι κάθε φορά. Ευτυχώς τις περισσότερες φορές με σώνει ο γιος μου που τόχει με τη φωτογραφία, αλλά σε αυτό το ταξίδι τις πιο πολλές φωτογραφίες τις έχω τραβήξει εγώ που τριγύριζα μόνη όλη μέρα.
Θα μου πεις στη συνέχεια αν σου αρέσουν που θα υπάρξει καταιγισμός φωτογραφιών, αφού οι προορισμοί αυτού του ταξιδιού είναι η χαρά του φωτογράφου.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πριν χρόνια πήγα να δω το έργο ''Ψηλά Τακούνια'' του Πέδρο Αλμοδόβαρ.
Την επομένη, μιλώντας για την ταινία με μια φίλη μου της είπα ότι δε μου άρεσε γιατί ορισμένες σκηνές ήταν τελείως αστείες και απίθανες ως προς την πραγματικότητα. Μα, μου λέει, αφού η ταινία ήταν κωμωδία.
Έπεσα από τα σύννεφα, γιατί νόμιζα ότι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης ήταν μόνο για σοβαρές ταινίες. Πήγα αμέσως και διάβασα κριτική για την ταινία και διαπίστωσα ότι όντως ήταν στην κατηγορία των κωμωδιών.
Είχα κάνει μέγα λάθος.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως και τώρα έκανα παρόμοιο λάθος και η @Klair ξεκίνησε την ιστορία της σατυρικά.
Ε;​
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πριν χρόνια πήγα να δω το έργο ''Ψηλά Τακούνια'' του Πέδρο Αλμοδόβαρ.
Την επομένη, μιλώντας για την ταινία με μια φίλη μου της είπα ότι δε μου άρεσε γιατί ορισμένες σκηνές ήταν τελείως αστείες και απίθανες ως προς την πραγματικότητα. Μα, μου λέει, αφού η ταινία ήταν κωμωδία.
Έπεσα από τα σύννεφα, γιατί νόμιζα ότι ο συγκεκριμένος σκηνοθέτης ήταν μόνο για σοβαρές ταινίες. Πήγα αμέσως και διάβασα κριτική για την ταινία και διαπίστωσα ότι όντως ήταν στην κατηγορία των κωμωδιών.
Είχα κάνει μέγα λάθος.
Αναρωτιέμαι λοιπόν μήπως και τώρα έκανα παρόμοιο λάθος και η @Klair ξεκίνησε την ιστορία της σατυρικά.
Ε;​
Η αλήθεια είναι ότι η συνέχεια του θρίλερ "κουβάς-σφουγγαρίστρα" είναι για γερά νεύρα, οπότε οι ευαίσθητες ψυχές παρακαλούνται να διαβάσουν τα επόμενα κεφάλαια με δική τους ευθύνη. :haha::bleh:

Παρεμπιπτόντως μου αρέσει ο Αλμοδόβαρ.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.727
Επόμενο Ταξίδι
?
@Klair εγώ θυμάμαι πάντως που ανέβασες πολλές φωτογραφίες live από το ταξίδι, και δεν ξέρω αν ήταν δικές σου, του γιου σου, από κινητό ή μηχανή αλλά ήταν τέλειες.

Μας μεγαλώνεις την αγωνία για τη σφουγγαρίστρα :D
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
εγώ θυμάμαι πάντως που ανέβασες πολλές φωτογραφίες live από το ταξίδι,
Όλες οι live φωτογραφίες είναι δικές μου τραβηγμένες με το κινητό μου και ανεβασμένες την ώρα της λήψης, κανόνας απαράβατος για εμένα.

αλλά ήταν τέλειες
Ευχαριστώ

Μας μεγαλώνεις την αγωνία για τη σφουγγαρίστρα :D
:haha::haha::haha:
 
Last edited:

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Αχ, σαν να βλέπω εμενα με τους γονείς μου που ήρθαν μαζί μου όταν πήγα να εγκατασταθω Πολωνία για ερασμους το προηγούμενο εξάμηνο (για να με βοηθήσουν,τι άλλο φυσικά; :p )
Η πρώτη εξόρμηση και για εμενα ήταν στο απέναντι (τεράστιο) Carrefour για καθαριστικά. Τελικά ανακάλυψα αργοτερα ότι υπήρχαν ήδη κουβάδες και σφουγγαρίστρες για να καθαρίζουμε τους χώρους :haha: Σε εμάς βεβαια δεν έκαναν 13€ αλλά 13 ζλοτυ (κάπου στα 4 ευρώ και κάτι... :p)
Ανυπομονώ να διαβάσω και αλλα γιατί το Βέλγιο είναι σίγουρα μέσα στους επόμενους ταξιδιωτικούς μου προορισμούς. Η Γάνδη και η Μπρυζ πρέπει να είναι κουκλίστικες πόλεις!
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.563
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Προτείνω να κάνουμε διαγωνισμό της καλύτερης φωτογραφίας με θέμα τον καθαρισμό σε καινούργιο σπίτι.
Εγώ στέλνω τη δική μου τίτλο: Σκούπα και φαράσι εκτός Πολυτεχνείου.
upload_2018-11-21_16-54-57.jpeg


Και επειδή το έριξα λίγο στην πλάκα, θα δικαιολογήσω πλήρως τον διαχειριστή του φόρουμ αν αφαιρέσει τη φωτογραφία μου.
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.210
Likes
25.764
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Και επειδή το έριξα λίγο στην πλάκα
Το χιούμορ είναι το αλατοπίπερο της καθημερινότητας και διέξοδος σε δύσκολες ή κουραστικές καταστάσεις.
Το χιούμορ χρειάζεται για να ελαφρύνει ή να εξομαλύνει ένα γεγονός.
Μπορεί να μετατρέψει την ένταση σε γέλιο και να χαλαρώσει μία συναισθηματική φόρτιση, βοηθώντας να δούμε με άλλη οπτική γωνία απρόβλεπτες καταστάσεις ή ακόμα και σχέσεις.

Αντιμετωπίζοντας με χιούμορ τα προβλήματα που προκύπτουν (μικρά ή μεγάλα, δεν έχει και τόσο μεγάλη σημασία), τους δίνουμε μία άλλη διάσταση και δεν τα αφήνουμε να μας καταπιούν και να μπλοκάρουν την σκέψη και την ενέργειά μας.

Και επειδή ολόκληρη η ζωή μας είναι βουτηγμένη σε δύσκολες καταστάσεις το καλύτερο αγχολυτικό είναι το χιούμορ.

Γι'αυτό: keep smiling!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.181
Μηνύματα
883.222
Μέλη
38.891
Νεότερο μέλος
CrisPan

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom